Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με αυτήν την κεραία. Την ισχύ της σε db μπορούμε να τα ρυθμίσουμε μέσα από το Interface της; Επίσης κάτι διάβαζα ότι έχει προστασία απο κεραυνούς. Αυτό σημαίνει ότι και να πέσει κεραυνός στο σπίτι δεν θα καεί η κεραία; Το ρωτάω αυτό γιατί έχει πέσει κεραυνός πάνω στο σπίτι μου και μου έκαψε δύο υπολογιστές και ένα switch που πέρνούσα utp καλώδιο πάνω απο την ταράτσα. Στο ebay είδα κάτι φτηνά surge protectors με καλωδιάκι γέιωσης. Να παραγγείλω και surge protecor μαζί με την κάρτα η δεν χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με αυτήν την κεραία. Την ισχύ της σε db μπορούμε να τα ρυθμίσουμε μέσα από το Interface της;

Ναι, εχει 4-5 προεπιλογες με συγκεκριμενα dbm που θες να παιζει, οπως επισης και ξεχωριστη επιλογη "enable High power mode".

 

Στο σκελος περι κεραυνων δεν γνωριζω. Η προστασια απο κεραυνους φανταζομαι οτι εγκειται στο οτι δεν εχει εκτεθιμενο μεταλλικο μερος για να "τραβηξει" κεραυνο πανω του. Απο κει και περα αν βαρεσει κεραυνος στο σπιτι σου δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα σε φωτογραφία της δίπλα απο το κούμπωμα του καλωδίου του δικτύου έχει ένα βύσμα στα αριστερά που γράφει gnd δηλαδή γείωση. Την ίδια δουλειά κάνει και το surge protector. Μάλλον δεν χρειάζεται extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να κανω μια ερωτηση εδω να μην ανοιγω καινουργιο topic το 5210g θελω να του βαλω αυτην την κεραια http://e-wifi.gr/Product/105/Page/33/el/ αλλα το 5210 εχει rp-sma βυσμα και η κεραια εχει n βυσμα τι ανταπτορα και καλωδιο θελω για την συνδεση τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να κανω μια ερωτηση εδω να μην ανοιγω καινουργιο topic το 5210g θελω να του βαλω αυτην την κεραια http://e-wifi.gr/Product/105/Page/33/el/ αλλα το 5210 εχει rp-sma βυσμα και η κεραια εχει n βυσμα τι ανταπτορα και καλωδιο θελω για την συνδεση τους?

 

κάτι τέτοιο πρέπει να θες

 

tontype.jpg

 

http://www.google.gr/search?gcx=c&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=rp-sma#q=rp-sma+to+n+type&hl=el&prmd=imvns&source=lnt&tbs=lr:lang_1el&lr=lang_el&sa=X&ei=pqyBTu_CMOiN4gTEybR_&ved=0CBwQpwUoAQ&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=e7219a1300660100&biw=1280&bih=699

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυο ερώτησεις έχω να κάνω εγώ για την κεραία αυτή!!!! πρώτον σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστη???? και δεύτερον από που μπορώ να την αγοράσω και σε τι τιμή περιπου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαλια μαυρα αυτη η συσκευή ! εχω φτιαξει δικτυα με σχεδον ολλες τις μαρκες router

και τοσα προβληματα δεν ειχα ποτε ! Ενα σωστο client bridge δεν μπορει να κανει

αυτη η συσκευή με ενεργοποιημενο wpa2

 

Μακριά δοκιμαστέ ubiquity ή αλλα προιάντα δεν υπαρχει κανενας λογος ενα ακομα Χ στην TpLink

απο εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επειδή έχω ήδη ένα ασυρματο ρούτερ tp-link έλεγα να πάρω την κεραία αυτή για να τα συνδυάσω.

Τι λέτε θα συνεργαστεί με το ρούτερ;

Βασικά θέλω να λαμβάνω το σήμα από το wi-fi του δήμου να το στέλνω στο ρούτερ και να εκπέμπετει μετά ασύρματα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα το θέμα αλλά επειδή έχω μπερδευτεί. εγώ εχω ενα φιλαράκι στο απέναντί σπίτι και θέλω εγώ να συνδεθώ σε αυτόν ασύρματα (αυτός εχει wireless router) με την κεραία αυτή και απο την κεραία με καλώδιο να εχω internet στον υπολογιστή μου. Σε ποιο mode πρεπει να ρυθμιστεί (απο τα 3 που έχει) ωστε να το πετύχω?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ap Client Router και με διαφορετικο LAN IP και subnet απο αυτο του ρουτερ του φιλου σου.

 

πχ αν ο ρουτερ του φιλου σου ειναι 192.168.1.1, εσυ μπορεις να πας 192.168.2.1 η 192.168.2.254, αλλα οχι 192.168.1.254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ καταρχήν! Δηλαδή

1)πάω στο operation mode και βάζω wisp client router,

2)πάω στο network και αλλάζω την ip (αν βάλω π.χ 10.0.0.1 είναι οκ?)

3)στο wan πειράζω κάτι?

4)μετα στο wireless mode επιλέγω client (δε σ αφήνει και τίποτα άλλο) και survay για να βρώ και να κάνω το δίκτυο connect

5) στο security settings βάζω ότι ασφάλεια εχει και το ασύρματο του φίλου?

 

Ελπίζω να τα περιέγραψα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ καταρχήν! Δηλαδή

1)πάω στο operation mode και βάζω wisp client router,

2)πάω στο network και αλλάζω την ip (αν βάλω π.χ 10.0.0.1 είναι οκ?)

3)στο wan πειράζω κάτι?

4)μετα στο wireless mode επιλέγω client (δε σ αφήνει και τίποτα άλλο) και survay για να βρώ και να κάνω το δίκτυο connect

5) στο security settings βάζω ότι ασφάλεια εχει και το ασύρματο του φίλου?

 

Ελπίζω να τα περιέγραψα καλά

Σωστα τα λες. Η 10.0.0.1 δε θα εχει προβλημα αλλα γιατι δεν προτιμας κατι κλασσικο και δοκιμασμενο τυπου 192.168.x.254?

 

Στο wan δεν πειραζεις κατι, θα παρει αυτοματα wan IP απο το router του φιλου σου, αρκει οπως ειπα πριν το x της IP του tp link να μην ειναι ιδιο με το αντιστοιχο x της ΙP του router του φιλου σου (192.168.x.y).

 

Στο security settings βαζεις οτι encryption εχει το router του φιλου σου και απο κατω το passphrase. Να εχει υποψιν οτι 5210 με thomson και wpa πιθανως να σου παρουσιασει προβλημα ασυμβατοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...