Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω αγορασα τον atlantic f117 2000w κανει τρομερη δουλεια ειναι με ηλεκτρονικο θερμοστατη και οταν λειτουργει αναβει ενα κοκκινο λαμπακι , οταν πιασει θερμοκρασια σβηνει. τον εβαλα στο υπνοδωματιο 15τμ περιπου .  η πολυκατοικια που  μενω εχει κεντρικη θερμανση η οποια αναβει απο τις 19:00 μεχρι τις 23:00. τον θερμοπομπο το ειχα ρυθμισμενο στους 22C οσο δουλευε το καλοριφερ αναψε ελαχιστα . το πρωι που σηνηθως κανει κρυο το δωματιο ηταν πολυ ζεστο.  τον εβαλα διπλα στην πορτα του δωματιου και απεναντι διπλα στην μπαλκονοπορτα εχω ενα θερμομετρο που δειχνει εσωτερικη και εξωτερικη θερμοκρασια, με το καλοριφερ εδειχνε 19C ενω το πρωι με τον θερμοπομπο που το κοιταξα εγραφε 21,5C.

απο θεμα καταναλωσεις θα το δω  τελος ιανουαριου οπου θα ερθει και ο εκκαθαριστικος λογαριασμος της δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχοντας διαβάσει γενικά στο ίντερνετ καλά σχόλια για τους θερμοπομπούς, και βασιζόμενος σε έναν οδηγό της Delonghi, κατέληξα σήμερα στον convector Delonghi 2053F 2KW (2.2 πραγματικά), ο οποίος έχει και 2 ανεμιστήρες στο μέγιστο επίπεδο.

 

Δυστυχώς μετα λύπης μου διαπίστωσα ότι οι προσδοκίες μου ήταν υπερβολικά υψηλές.

 

Το σπίτι είχε θερμοκρασία 14,8 βαθμούς. Το σπίτι είναι καινούργιο, με καλή θερμομόνωση και απουσία κεντρικής θέρμανσης (κοινό χαρακτηριστικό στα σπιτια στη Κύπρο).

 

Δοκιμάζοντάς τον στο σαλόνι μου, το οποίο είναι 25 τετραγωνικά, με ταβάνι 2,5 μέτρα, ο convector πάσχιζε, στο φούλ της δυναμικότητάς του να ανεβάσει τη θερμοκρασία κάτι λιγότερο από 2 βαθμούς, μετά από 2 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας.

 

Αποδέχτηκα ότι ο convector δεν κάνει για το σαλόνι και τον έβαλα για δοκιμή στη κρεβατοκάμαρα, η οποία είναι 10 τετραγωνικά.

 

Δυστυχώς και εκεί τα ίδια. 2,5 ώρες στο φούλ και η θερμοκρασία ίσα που έφτασε τους 17,2

 

Δοκίμασα τη συσκευή σε μετρητή ισχύος και τραβάει ρεύμα κανονικά (800W στο min, 1200 στο med, 2200 στο max, 2300 στο max με τους ανεμιστήρες). Απλά δεν αποδίδει.

 

Υποτίθεται βάσει των προδιαγραφών του ότι κάνει για δωμάτια μέχρι 60 κυβικά μέτρα. Δυστυχώς, εκ του αποτελέσματος, δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

 

Υποθέτω ότι οι convectors κάνουν για συμπληρωματική και όχι κύρια θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου για να συνεχισουμε απο εκει που μειναμε και σου ειπαν και οι υπολοιποι, αυτο που πηρες δεν πρεπει να ειναι θερμοπομπος του στυλ πχ atlantic,adax,nobo κτλ. αυτοι βεβαια ειναι ακριβοι με τους ποιο φθηνους τους atlantic.

 

Εμεις στη δουλεια εχουμε εναν 2000W (atlantic) σε περιπου 30τμ με διπλα τζαμια αλλα η προσοψη ειναι ολη τζαμι (δλδ 3 παραθυρα μεγααααλα) και με κλειστη την πορτα του χωρου, σε νορμαλ κρυο 8-12 βαθμους το ζεσταινει μια χαρα.

Βεβαια δουλευει σχεδον συνεχεια γιατι αφηνουμε και λιγο το παραθυρο ανοιχτο για να κανουμε και κανα τσιγαρακι και το ρευμα δεν μας απασχολει ποσο θα καψει...

Αλλη θερμανση δεν υπαρχει απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 7 το πρωι να φανταστεις και την βγαζουμε με αυτο τα τελευταια 3 χρονια.

 

Τωρα τα συμπερασματα δικα σου τι να πω. Εχω διαβασει παρα πολλα αλλα τουλαχιστον αυτο το εχω ζησει και μπορω να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Delonghi 2530F έκανε 69 ευρώ και είναι της τελευταίας σειράς. Νομίζω δεν κυκλοφορούν Ελλάδα.

 

HCS_2530_F.jpg

 

http://www.delonghi.com/en-INT/products/comfort/portable-heating/convector-heaters/hcs2530f-0113098300/

 

Φίλε ProDim, το ξέρω ότι αν το αφήσω να δουλεύει όλη μέρα θα τον ζεστάνει τελικά το χώρο. Δεν το αγόρασα όμως γι'αυτό. Είχα διαφορετική εντύπωση για το ρυθμό θέρμανσης του χώρου. Πίστευα ότι σε καμιά ωρίτσα θα είχα σχετικά καλά επίπεδα θερμοκρασίας.

 

Επίσης, κάνω ακριβείς μετρήσεις με το θερμόμετρο και υπολογίζω ταχύτητα θέρμανσης, οπότε σχόλια γενικού τύπου δεν με βοηθάνε να βγάλω σωστά συμπεράσματα.

 

Προτιμώ αν κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες τύπου "Τόσα τετραγωνικά, τόσο ύψος, τόση αρχική θερμοκρασία και τόση μετά από Χ ώρες"

 

Αυτή τη στιγμή η αρχική μου εντύπωση είναι ότι λόγο του τρόπου λειτουργίας του, ο ζεστός αέρας συγκεντρώνεται στο ταβάνι.

 

Όπως είπα στη κρεβατοκάμαρα έκανε 2,5 ώρες να το πάει στους 17,2 από 14,8. Το έκλεισα και κοιμηθήκαμε. Το πρωί ( 8 ώρες μετά) η θερμοκρασία είχε πέσει μόλις ένα βαθμό (εξωτερική 8).

 

Επίσης το ότι βγάζει ζεστό αέρα είναι αδιαμφισβήτητο. Αν σταθείς από πάνω του νιώθεις ένα μεγάλο ζεστό ρεύμα αέρα που πάει προς τα πάνω.

 

Τέλος, για όσους δεν το γνωρίζουν, στη Κύπρο το ρεύμα κοστίζει το διπλάσσιο από την Ελλάδα.

 

Έχουμε το πιό ακριβό ρεύμα στην Ευρώπη. :D

 

Δείτε τιμές κατανάλωσης του 2012 (εννοείται ότι έχει ανέβει περίπου 20% από τότε..)

 

 

 

%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%

 

 

 

Υπολογίζω τα 2000W να μου τρώνε περίπου 70  cent την ώρα.....

 

Γι'αυτό και η ταχύτητα με την οποία διαχέεται η θερμότητα στο δωμάτιο είναι μή αποδεκτή. 5 ώρες λειτουργίας να δουλεύει φούλ είναι €3.5. Βάλε άλλες 2-3 ώρες να δουλεύει στο μισό, είναι ακόμα ένα ευρώ .

 

5 ευρώ την ημέρα για θέρμανση είναι πάρα πολύ.

 

Και αυτό για την κρεβατοκάμαρα με τα 10 τετραγωνικά. Ούτε που το συζητάω για λύσεις με 2 convectors στο σαλόνι.

 

Μιλάμε για λογαριασμό άνω των 200 ευρώ τον μήνα.(για το ένα convector)

 

PS: Άλλη αποτυχημένη προσπάθεια πέρσι ήταν η σόμπα γκαζιού. Αγόρασα Ιταλική, 120 ευρώ παρακαλώ. Το σπίτι μύριζε και η υγρασία ανέβηκε κατακόρυφα. Έφαγα τη ζωή μου να αλλάζω ρολόγια και φυάλες μπάς και καλυτερέψει το πράγμα αλλά μπά. Οπότε πήγε αποθήκη. Βλέπω το convector να πηγαίνει να της κάνει παρέα....

 

PS2: Το κατάστημα δέχεται να το πάρω πίσω για αλλαγή. Δεν ξέρω όμως τί να αγοράσω.......

  • Ακόμα ακριβότερο convector (Dimplex 2000W στα 180 ευρώ)?
  • Καλοριφέρ λαδιού ( Delonghi Dragon 4 2500W 160 ευρώ)
  • Αερόθερμο? ( Delonghi 7091 200W 99 ευρώ)
Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τι να σου πω.. Παρε ξυλοσομπα αν ειναι ετσι να αποδεσμευτεις εντελως απο την ΔΕΗ.

 

Κατι που βρηκα:

"Εν γένει, η αντιστοιχία ισχύος (W) και τετραγωνικών μέτρων (και όταν το ύψος του ταβανιού είναι στα 3 μέτρα) είναι η ακόλουθη: με καλή μόνωση εξωτερικών τοίχων, διπλά τζάμια και κουφώματα αλουμινίου: 100-110W ανά τετραγωνικό μέτρο. Με κακή μόνωση: 130-140W ανά τετραγωνικό μέτρο."

 

Με μία μεση τιμη θελεις τουλαχιστον 3000W για το σαλονι και 1200W για το δωματιο.

Αντι να βαλεις και αυτο στην αποθηκη, πουλα το μαζι με την σομπα και παρε κατι καλυτερο ή βρες μια αλλη λυση χωρις ΔΕΗ.

 

Με αυτα που γραφεις σε βλεπω να κανεις λαθος αγορα.

Μπορεις αν θελεις να παρεις ενα τηλεφωνο στον αντιπροσωπο της atlantic να τους πεις πως ειναι ο χωρος σου και να σου πουν τι χρειαζεται να αγορασεις. Εγω ετσι ειχα κανει αν και ακομα δεν εχω παρει θερμοπομπο για το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα παραπάνω,  τo κατάστημα δέχεται επιστροφή.

 

Οι επιλογές μου είναι

 

- Να δοκιμάσω άλλο convector ίδιας ισχύος, 3-πλάσσια τιμή ( Dimplex 180 ευρώ)

- Να πάρω το καλοριφέρ λαδιού Dragon 4 της Delonghi στα 2500W

- Να πάρω καλό αερόθερμο ( το 7091 της Delonghi)

 

Αλλά φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα σε όλες τις περιπτώσεις θα είναι το ίδιο.

 

Δεν υπάρχει atlantic στη Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν δοκιμάζεις θερμάστρα χαλαζία ;

Είναι εκπληκτικές, δεν περίμενα τέτοια απόδοση.

Με εξωτεριξή θερμοκρασία 10 βαθμών στο Μεσολόγγι, μέσα η σόμπα ζεσταίνει χώρο σαλόνι-κουζίνα ~40τμ. ικανοποιητικότητα (δεν έχεις την αίσθηση του κρύου/παγωνιάς και μάλιστα με ενεργοποιημένη την μία απο τις τέσσερις λάμπες).

Και με οικονομικότερη κατανάλωση απο κάθε άλλη συσκευη θέρμανσης,

κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος (το λέω εξ ιδίας πείρας, μετα απο μετρήσεις)

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αερόθερμα, οι θερμοπομποί, τα καλοριφέρ λαδιού, οι αλογόνου, τα υπέρυθρα πάνελ, όλα αυτά πάνω-κάτω έχουν την ίδια απόδοση και την ίδια κατανάλωση. Αλλάζει μόνο το στυλ που αποδίδουν την θερμότητα.

Αν θέλετε θερμότητα από ηλεκτρικό ρεύμα, μόνο κλιματιστικό συμφέρει, που δεν χρησιμοποιεί ρεύμα για να δημιουργήσει θερμότητα, αλλά για να τη μεταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος, για όσους δεν το γνωρίζουν, στη Κύπρο το ρεύμα κοστίζει το διπλάσσιο από την Ελλάδα.

 

 

Nαι αλλα στο κυπριακο λογ/σμο  υπαρχουν οι εξτρα χρεωσεις που εδω ανεβαζουν το λογ/σμο κατα 50-60%?...

 

 

 

Αν θέλετε θερμότητα από ηλεκτρικό ρεύμα, μόνο κλιματιστικό συμφέρει, που δεν χρησιμοποιεί ρεύμα για να δημιουργήσει θερμότητα, αλλά για να τη μεταφέρει.

 

Δηλαδη το ερ κοντισιον κοστιζει λιγοτερο απ το θερμοπομπο? Για τι διαφορα περιπου μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Δηλαδη το ερ κοντισιον κοστιζει λιγοτερο απ το θερμοπομπο? Για τι διαφορα περιπου μιλαμε?

Χοντρικά και στο περίπου (μιας κι εξαρτάται απ τον βαθμό απόδοσης του a/c), το κλιματιστικό καίει το 1/3 για την παραγωγή του ίδιου ποσού θερμότητας σε σχέση με μια ηλεκτρική συσκευή που λειτουργεί με αντιστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα παραπάνω,  τo κατάστημα δέχεται επιστροφή.

 

Οι επιλογές μου είναι

 

- Να δοκιμάσω άλλο convector ίδιας ισχύος, 3-πλάσσια τιμή ( Dimplex 180 ευρώ)

- Να πάρω το καλοριφέρ λαδιού Dragon 4 της Delonghi στα 2500W

- Να πάρω καλό αερόθερμο ( το 7091 της Delonghi)

 

Αλλά φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα σε όλες τις περιπτώσεις θα είναι το ίδιο.

 

Δεν υπάρχει atlantic στη Κύπρο.

εγω φιλε μου , ( απο προσωπικη εμπειρια  παντα ) θα σου προτεινα ενα καλό καλοριφερ λαδιού , πωλουνται σε χαμηλες λογικες τιμες δεν θελουν ποτέ service ,  αποδιδουν σχετικα καλή θερμανση κ εχουν θερμοστατη ρυθμιζομενο , να διαλεξεις μόνο να εχει πολλές φέτες 12 το λιγοτερο κ καλό θα ειναι να εχει κ ενσωματωμενο αεροθερμο  :rolleyes: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Για τη τιμή του ρεύματος στη Κύπρο δεν χρειάζεται να κάνουμε debate, είναι το πιό ακριβό ρεύμα της Ευρώπης με μεγάλη διαφορά από οποιοδήποτε άλλο. Τις τιμές τις είδατε επάνω, και είναι του 2012. Κάθε χρόνο έχουμε στάνταρ αύξηση γύρω στο 20%.

 

Και επειδή η παραγωγή του ρεύματος γίνεται αποκλειστικά με καύση μαζούτ, οποιαδήποτε αύξηση στη τιμή του πετρελαίου, μεταφράζεται σε αύξηση του ρεύματος.

 

Όπως και να έχει, το convector πήγε πίσω. Δεν είναι οικονομικό για τα κυπριακά δεδομένα.

 

Το άλλαξα με ένα αερόθερμο, να μας ζεσταίνει λίγο το πρωί όταν ντυνόμαστε για τη δουλειά και να μας στεγνώνει όταν βγαίνουμε από το μπάνιο.

 

Η λύση της θέρμανσης όλου του χώρου είναι αποκλειστικά και μόνο ο κλιματισμός. Ένα απλό κλιματιστικό 9000 BTU καίει 800W - 900W για να σου αποδώσει 2400W - 2500W θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...