Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Για τη τιμή του ρεύματος στη Κύπρο δεν χρειάζεται να κάνουμε debate, είναι το πιό ακριβό ρεύμα της Ευρώπης με μεγάλη διαφορά από οποιοδήποτε άλλο. Τις τιμές τις είδατε επάνω, και είναι του 2012. Κάθε χρόνο έχουμε στάνταρ αύξηση γύρω στο 20%.

 

Και επειδή η παραγωγή του ρεύματος γίνεται αποκλειστικά με καύση μαζούτ, οποιαδήποτε αύξηση στη τιμή του πετρελαίου, μεταφράζεται σε αύξηση του ρεύματος.

 

Όπως και να έχει, το convector πήγε πίσω. Δεν είναι οικονομικό για τα κυπριακά δεδομένα.

 

Το άλλαξα με ένα αερόθερμο, να μας ζεσταίνει λίγο το πρωί όταν ντυνόμαστε για τη δουλειά και να μας στεγνώνει όταν βγαίνουμε από το μπάνιο.

 

Η λύση της θέρμανσης όλου του χώρου είναι αποκλειστικά και μόνο ο κλιματισμός. Ένα απλό κλιματιστικό 9000 BTU καίει 800W - 900W για να σου αποδώσει 2400W - 2500W θέρμανσης.

Ντροπη τους να εχουν τοσο ακριβο το ρευμα.

 

Ηρθε το κακο και σε σας μαθαινω απο φιλους που μενουν εκει.

 

Προσωπικα το κλιματιστικο με αφυδατωνει ματια και πονοκεφαλιαζω και αφηνω λιγο ανοιχτα.

 

Δεν ειναι παλιο, με τα service του και τα ολα του. Συμβαινει σε οποιονδηποτε χωρο με aircondition.

 

Καμια συγκριση ποιοτικα με καλοριφερ η εστω  θερμοπομπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικα το κλιματιστικο με αφυδατωνει ματια και πονοκεφαλιαζω και αφηνω λιγο ανοιχτα.

 

Δεν ειναι παλιο, με τα service του και τα ολα του. Συμβαινει σε οποιονδηποτε χωρο με aircondition.

 

Καμια συγκριση ποιοτικα με καλοριφερ η εστω  θερμοπομπου.

 

Πιθανόν, το έχεις ρυθμισμένο σε μεγάλη θερμοκρασία. Πάνω από 20-21 βαθμούς δε χρειάζεται.

Επίσης, μείωσε την ταχύτητα του fan. Τα ζεστά δυνατά ρεύματα αέρα ξηραίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν, το έχεις ρυθμισμένο σε μεγάλη θερμοκρασία. Πάνω από 20-21 βαθμούς δε χρειάζεται.

Επίσης, μείωσε την ταχύτητα του fan. Τα ζεστά δυνατά ρεύματα αέρα ξηραίνουν.

Το εχω στο χαμηλοτερο δυνατο και το swing on. 

 

Θερμοκρασια πανω απο 22 δεν το βαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι και εγω να αγορασω εναν http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.001282

 

για υπνοδωματιο και να το βαζω μονο λιγο το βραδυ 12:00 - 05:00 να το ρυθμιζω..απλο δε ξερω το ποσο θα καιει σε ρευμα..δε θελω να γινω κολλητος με τη δεη.. εχω σομπα πελλετ.. απλα οταν κλεινουμε τη πορτα απο το υπνοδωματιο το δωματιο κρυωνει μεχρι το πρωι..αυτο θελω να το αποφυγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99€? Υπαρχουν και φτηνοτερα.

 

Χοντρικά και στο περίπου (μιας κι εξαρτάται απ τον βαθμό απόδοσης του a/c), το κλιματιστικό καίει το 1/3 για την παραγωγή του ίδιου ποσού θερμότητας σε σχέση με μια ηλεκτρική συσκευή που λειτουργεί με αντιστάσεις.

 

Το κλιματιστικο ομως δε το βαζεις στους 20-22 βαθμους, αλλα πολυ παραπανω.

Σου φυσαει ενα ζεστο αερα που προσωπικα μου ειναι ενοχλητικος. Ενω με το θερμοπομπο δε συμβαινει κατι τετοιο.

 

 

 

 

Για τη τιμή του ρεύματος στη Κύπρο δεν χρειάζεται να κάνουμε debate, είναι το πιό ακριβό ρεύμα της Ευρώπης με μεγάλη διαφορά από οποιοδήποτε άλλο. Τις τιμές τις είδατε επάνω, και είναι του 2012. Κάθε χρόνο έχουμε στάνταρ αύξηση γύρω στο 20%.

 

Εννοεις μονο για τη τιμη της κιλοβατωρας? Στην Ελλαδα υπαρχουν οι εξτρα χρεωσεις (διανομης δικτυου, κοινης ωφελειας κλπ) που φουσκωνουν πολυ το λογ/σμο.

Δυο ατομα εμεις και πληρωνουμε ενα καρο λεφτα καθε 4μηνο.

Αυξησεις καθε 3 και λιγο.

Στην Ελλαδα ο βασικος ειναι 500€ και τα ειδη διατροφης πανακριβα. Στη Κυπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Το κλιματιστικο ομως δε το βαζεις στους 20-22 βαθμους, αλλα πολυ παραπανω.

Σου φυσαει ενα ζεστο αερα που προσωπικα μου ειναι ενοχλητικος. Ενω με το θερμοπομπο δε συμβαινει κατι τετοιο.

[...]

 

Τι να πω, ίσως εξαρτάται από το άτομο/κλιματιστικό/κλίμα της περιοχής. Προσωπικά, με 6-7 διαφορετικά κλιματιστικά σε διαφορετικούς χώρους, δεν έχω νιώσει ποτέ ενόχληση.

Σε κάθε περίπτωση το a/c είναι σημαντικά φθηνότερο από οποιονδήποτε άλλο τρόπο θέρμανσης με ρεύμα (και αντιστάσεις), όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, ίσως εξαρτάται από το άτομο/κλιματιστικό/κλίμα της περιοχής. Προσωπικά, με 6-7 διαφορετικά κλιματιστικά σε διαφορετικούς χώρους, δεν έχω νιώσει ποτέ ενόχληση.

Σε κάθε περίπτωση το a/c είναι σημαντικά φθηνότερο από οποιονδήποτε άλλο τρόπο θέρμανσης με ρεύμα (και αντιστάσεις), όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ μέσα.

Το θεμα της ενοχλησης με το air condition το συζητησα με αρκετα ατομα αυτο τον καιρο και την εχουν αρκετοι.

 

Οποτε η ποιοτητα της θερμανσης ειναι και αυτος 1 λογος για την επιλογη της θερμανσης.

 

Προσωπικα καλοριφερ πετρελαιου ειναι κορυφη αλλα τα οικονομικα για να καις αστα να πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα της ενοχλησης με το air condition το συζητησα με αρκετα ατομα αυτο τον καιρο και την εχουν αρκετοι.

 

Οποτε η ποιοτητα της θερμανσης ειναι και αυτος 1 λογος για την επιλογη της θερμανσης.

 

Προσωπικα καλοριφερ πετρελαιου ειναι κορυφη αλλα τα οικονομικα για να καις αστα να πανε.

Δε διαφωνώ για την ποιότητα θέρμανσης του a/c, αρκετοί έχουν θέμα απ ό,τι ακούω. Κάποιοι προτείνουν λύσεις όπως κατσαρόλα με νερό κάπου στον χώρο ώστε να μην αφυδατώνεται εντελώς η ατμόσφαιρα αλλά δεν ξέρω πόσο βοηθάει (αν έχεις έντονο θέμα, φαντάζομαι όχι και πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ για την ποιότητα θέρμανσης του a/c, αρκετοί έχουν θέμα απ ό,τι ακούω. Κάποιοι προτείνουν λύσεις όπως κατσαρόλα με νερό κάπου στον χώρο ώστε να μην αφυδατώνεται εντελώς η ατμόσφαιρα αλλά δεν ξέρω πόσο βοηθάει (αν έχεις έντονο θέμα, φαντάζομαι όχι και πολύ).

Προτιμω πλεον μπουφανακι - ζακετουλα και παπλωμα απο το να καιω το air condition.

 

Λιγο και το καλοριφερ πετραλαιου και οταν με το καλο ερθει ο θερμοπομπος και αυτον στο δωματιο.

 

Ευτυχως ακομη δεν πιασαν τα πολλα κρυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι και εγω να αγορασω εναν http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.001282

 

για υπνοδωματιο και να το βαζω μονο λιγο το βραδυ 12:00 - 05:00 να το ρυθμιζω..απλο δε ξερω το ποσο θα καιει σε ρευμα..δε θελω να γινω κολλητος με τη δεη.. εχω σομπα πελλετ.. απλα οταν κλεινουμε τη πορτα απο το υπνοδωματιο το δωματιο κρυωνει μεχρι το πρωι..αυτο θελω να το αποφυγω

περιμενουμε εντυπωσεις (απο ποιοτητα κατασκευης κλπ ) κ αν εμεινες ευχαριστημενος απο αποδοση θερμανσης ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! :-)

Σκέφτομαι να αγοράσω κ εγώ αυτόν http://www.skroutz.gr/s/415330/S-P-Radiant-1500.html . Κυρίως για υπνοδωμάτιο ( 20 τμ περίπου, 3 μέτρα ύψος με "παλιά" ξύλινα κουφώματα και για το μπάνιο (8-10 τμ το πολύ).

Το έχει ένας γείτονας, 90 τμ σπίτι στον 3ο, με καλή μόνωση (αλουμίνια κτλ) κ το έχει στο σαλόνι. Χρησιμοποιεί μόνο αυτό και ένα πολύ μικρό στο δωμάτιο του μωρού. Πήγα σήμερα κ έπαθα πλάκα. Ήταν πολύ καλά, οχι "φανελάκι" αλλά ζεστά.

Τί λέτε; Κάθε βοήθεια δεκτή !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπη τους να εχουν τοσο ακριβο το ρευμα.

 

 

Μου φαίνεται λογικό να είναι ακριβό απο την στιγμή που καίνε μονο μαζούτ για να παράγουν ηλεκτρισμό (αν αυτό ισχύει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικο ομως δε το βαζεις στους 20-22 βαθμους, αλλα πολυ παραπανω.

Σου φυσαει ενα ζεστο αερα που προσωπικα μου ειναι ενοχλητικος. Ενω με το θερμοπομπο δε συμβαινει κατι τετοιο.

 

Η θέρμανση των χώρων είναι αποτελεσματική όταν γίνεται από κάτω προς τα πάνω και όχι από πάνω προς τα κάτω.

Τα κλιματιστικά φυσάνε τον ζεστό αέρα από ψηλά και αυτός όντας ελαφρύτερος χωρίς να κατεβαίνει χαμηλά και να πιάνει ομοιόμορφα τον χώρο ανεβαίνει αμέσως ψηλά! Ο χώρος με τον τρόπο δεν θερμαίνεται αποτελεσματικά καθώς δεν καλύπτεται ομοιόμορφα -με ζεστό αέρα από χαμηλά-. Γι αυτό και παγώνει κατευθείαν μόλις το κλιματιστικό κλείσει ή όταν κάνει θερμοστατική διακοπή. Γι αυτό και στην ουσία δεν κάνει -ή κάνει περιορισμένες- θερμοστατικές διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...