Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν χτες που έπινα καφέ και ο μαϊνας μου φλασάριζε το xbox (όχι δεν είναι όπως λέμε "το μαστίγωνε το δελφίνι")...

 

Είμαι μπαναρισμένος και είπαμε να περάσουμε το xtreme για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από εδώ και πέρα. Ο λόγος που θέλαμε να το ξαναφλασάρουμε ήταν ότι δεν έπαιζε μερικά παιχνίδια.

 

Δεν ήξερα τι firmware φορούσε καθώς το είχα αγοράσει φλασαρισμένο. Όταν το ανοίξαμε είδαμε ότι φορούσε xtreme 5.3b... και το τελευταίο xtreme είναι το 5.3 a/b/c & d...

 

ερώτηση 1: ποια η διαφορά του a/b/c & d ;

ερώτηση 2: μήπως τελικά υπήρχε κάποιο άλλο θέμα και δεν τα έπαιζε (αν και τα παιχνίδια που είχαν πρόβλημα τώρα έπαιξαν)

ερώτηση 3: με την αλλαγή του firmware μπορέσαμε επιτέλους να κάνουμε update και στο dashboard που μέχρι τώρα δεν γινόταν απλά με τίποτα... μήπως όλα μαζί κάπως συνδέονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια αγορασα χθες το 360 φλασαρισμενο. Εχω μερικες ερωτησεις.

Ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να το συνδεσω στην vga οθονη μου? Θα παιζει σε 1680χ1050?

Μπορω να δω ποια εκδοση ixtreame εχει? Πως το αναβαθμιζω?

Wave3 Wave2 παιχνιδια, τι παιζει με αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το συνδέσεις μέσω VGA στην οθόνη σου μία λύση υπάρχει: το VGA Cable. http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=XB3.00219

Πιθανότατα να μπορείς να το βρεις και λίγο φθηνότερα. Αν oθόνη σου παίρνει HDMI, προτίμησε εκείνο.

 

Στην ανάλυση που λες, θα μπορείς να βλέπεις κατά πάσα πιθανότητα, αλλά έχε υπόψη σου ότι τα παιχνίδια στο xbox τρέχουν σε μέγιστη native 720p (1280χ720). Από και πέρα γίνεται upscaling για να παίξει στην οθόνη σου, Οπότε μικρό το νόημα.

 

Δεν μπορείς να δεις δυστυχώς ποια έκδοση iXtreme έχεις. Μπορείς όμως να γράψεις ένα παιχνίδι απ' τα τελευταία, που θα είναι σίγουρα wave 3 και αν στο παίζει, είσαι κομπλέ και δε θες κάτι παραπάνω.

 

Tα παιχνίδια που βγαίνανε μέχρι το Μάρτιο περίπου είxαν 2 "μέρη" στο video partition (ένας τομέας του συνολικού game/iso κλπ.) Aπό τότε και μετά σχεδόν όσα games κυκλοφόρησαν είχαν κ ένα τρίτο μέρος στο video partition (wave3) όπου συμπεριλαμβανόταν και το νέο dashboard του xbox (nxe). Η ζωή μας δλδ έγινε δύσκολη επειδή η MS αποφάσισε να βάλει το νέο menu και μέσα στα δισκάκια...

Το θέμα μας είναι ότι τα μέχρι και το iXtreme firmware 1.5 μπορούσαν να διαβάσουν iso που είχαν 2 waves στο video partition. Το 1.51 που βγήκε το Μάρτιο (λίγες μέρες μετά την άφιξη των wave3 παιχνιδιών) μπορούσε και διάβαζε κανονικότατα και wave2 και wave3. Πλέον έχει βγει και το iXtreme 1.6 (για όλα τα drives πλην του Hitachi).

 

Άρα αυτό που θα κάνεις εσύ είναι να βάλεις ένα wave3 game και να δεις αν παίζει. Να προτείνω βέβαια, να είσαι σίγουρος πρώτα για την εγγραφή σου, γράφοντας πρώτα wave2 game που πρέπει να σου παίζει σίγουρα.

 

Η άλλη λύση είναι να το ξαναφλασάρεις μόνος σου. :-)

 

υγ. Soilwork FTW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To xbox φλασαριστηκε πριν κανα μηνα και παιζει κανονικα καινουρια παιχνιδια οπως wheelman, Damnation, Terminator. Αρα λογικα εχει το 1.51..

Καπου πηρε το ματι μου οτι με wave2->wave3 παιχνιδια(κατι τετοιο) τρως μπαν απο το live για αυτο ρωταω.Γενικα τι πρεπει να προσεχω για να μη φαω μπαν?

Και για να αναβαθμισω σε 1.60 πρεπει να βγαλω το drive και να κανω ολη τη διαδικασια η μπορω να το κανω με ενα usb ξερω γω..?

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχεις προβλημα αν πατσαρεις wave3 σαν wave2 αλλα εφοσον λες οτι σου τα διβαζει κανονικα δεν χρειαζεται αυτο οποτε οτι παιχνιδι εχεις θα πρεπει πρωτα να το περνας απο το abgx360 και αν στο βγαζει οκ τοτε να το γραφεις και δεν θα εχεις προβλημα με το live (οσο γινεται δηλαδη γιατι δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος)

για το φλασαρισμα τωρα αν θελησεις να το φλασαρεις σε 1.6 θα πρεπει να βγαλεις το drive να το συνδεσεις στο pc via sata και να κανεις την διαδικασια μονο αυτος οτροπος υπαρχει

 

αν και το 1.6 βγηκε 15μαιου οποτε αν το φλασαρες μετα τις 15 ισως να εχεις το 1.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στον ixtreme 1.60 τρέχουν μια χαρά όλα τα wave2 & wave3 παιχνίδια τα μόνα που δεν τρέχει είναι τα τροποποιημένα wave3 σε wave2 παιχνίδια και αυτό το κάνει για μεγαλύτερη ασφάλεια από μπαν στο xbox live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη το ΧΒΟΧ εβγαλε RROD και μου το αλλαξε η MS παρολο που ειχε τσιπαριστει μπορει καποιος απο Θεσσαλονικη να μου τσιπαρει το νεο ? Ειναι ευκολο ? Ποσο θα κοστισει ? ή να μου προτεινει καποιο μαγαζι ? Αν απαγορευετε ας μου στειλει ενα pm γιατι εχω καμμια 20 ρια παιχνιδια copy και το ΧΒΟΧ καθεται :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

δυστυχώς δεν έχω ιδέα από x360 και θέλω να γράψω για έναν φίλο ένα παιχνίδι σχετικά άμεσα. Δεν γνωρίζω τι mod έχει το x360 του, ούτε ο ίδιος, του το κάναν πρόσφατα δώρο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι παίζει verbatim +R DL μια χαρά, κάποια παιχνίδια που του έδωσαν μαζί...

 

Έχω το .iso, άμα το γράψω με το imgburn είμαι ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

δυστυχώς δεν έχω ιδέα από x360 και θέλω να γράψω για έναν φίλο ένα παιχνίδι σχετικά άμεσα. Δεν γνωρίζω τι mod έχει το x360 του, ούτε ο ίδιος, του το κάναν πρόσφατα δώρο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι παίζει verbatim +R DL μια χαρά, κάποια παιχνίδια που του έδωσαν μαζί...

 

Έχω το .iso, άμα το γράψω με το imgburn είμαι ok?

 

αν μπορείς γράψτο με clone cd. Δεν θέλει τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει το LayerBreak του ρε. Έχεις 2 αρχεία: iso και .dvd

Το δεύτερο έχει την πληροφορία του Layerbreak (σε ποιο σημείο "πηδάει" από layer 0 σε layer 1 ώστε να μπορεί να διαβαστεί απ' το 360).

 

Βάζεις είτε με CloneCD, είτε με XboxBackupCreator είτε με imgburn (όλα απλά στη χρήση, το τελευταίο ίσως λίγο περισσότερο) και γράφεις το αρχείο .dvd. ΟΧΙ iso.

 

To .dvd λέει στο πρόγραμμα ποιο iso να γράψει και με ποιο layerbreak. Aυτή είναι η δουλειά του. Άνοιξέ το άμα θες με ένα notepad να δεις τι γράφει μέσα.

 

Αν δεν έχεις αρχείο .dvd μαζί με το iso, πέρασε το iso για έλεγχο από το πρόγραμμα abgx360 (google it) και θα σου φτιάξει μόνο του .dvd αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

storm1672 ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικός!

 

Το έγραψα νωρίτερα με το imgburn και μου επέλεξε μόνο του το .dvd (με μήνυμα "να μην το ξανακάνω!!"). Όλα οκ, δούλεψε και παίξαμε μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...