Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις σου

Θα ηθελα να ρωτησω αλλα 3 πραγματα.

1) Γινεται να κανεις update το xbox χωρις να συνδεθεις στο live

2) Γινεται να το "ξεχακαρεις" δηλαδη να βγαλεις το χακαρισμενο firmware και να βαλεις στον drive το αρχικο firmware

3) Ποσο περιπου μεγεθος εχει ενα save παιχνιδιου στον σκληρο του xbox για να ξερω τι πρεπει να αγορασω

 

1) Ναι, μέσω USB ή DVD. Δες εδώ: http://support.xbox....em-updates.aspx

 

If you cannot connect your Xbox 360 console to the Internet, you can copy the console update from your computer to a USB flash drive and then install it on the console.

 

Note The USB flash drive must use the FAT32 file system.

  1. Plug your USB flash drive into a USB port on your computer.
  2. Download the update file.
  3. Click Save to save the console update .zip file on your computer.
  4. Unzip the file. If you are using Microsoft Windows XP, Windows Vista or Windows 7, double-click the .zip file to unzip it.
  5. Copy the contents of the .zip file to the root directory of your flash drive.
  6. Unplug the USB flash drive from your computer.
  7. Plug the flash drive into a USB port on your Xbox 360 console.
  8. Restart the console.
  9. When the console restarts, the installation program starts automatically. Select Yes when you are prompted to update the new console software.

2) Ναι. Λογικά θα πρέπει να έχεις κρατήσει κάπου το original firmware και κυρίως το key του drive. Και τα δύο τα "τραβάς" όταν το φλασάρεις. Αν λοιπόν δώσεις το 360 σε κάποιον άλλο να στο σπάσει, θα πρέπει να του ζητήσεις να σου δώσει και αυτά τα αρχεία.

 

3) Ανάλογα το παιχνίδι αλλά συνήθως τα saves είναι ελάχιστα ΜΒ (κάτω από 10). Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που το νούμερο αυτό μπορεί να ανέβει λίγο. Σε κάθε περίπτωση κάποια στιγμή θα χρειαστεί και ένας δίσκος. Υπάρχουν πολλοί λόγοι, μερικοί από τους οποιους είναι οι εξής: α) για να κατεβάζεις demo, β) για να κατεβάζεις DLC (downloadable content για διάφορα παιχνίδια, δηλ. έξτρα όπλα, πίστες κλπ), γ) για να εγκαθιστάς τα παιχνίδια στο σκληρό και να μην πρέπει να διαβάζονται συνέχεια από το drive, έτσι έχεις λιγότερη φθορά αλλά και φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραια καταλαβα οπως κανουμε και σε αλλα firmware δηλαδη. Αυτο το αυτοκολλητο που αναφερθηκε παραπανω που βρισκεται ? Ξερουμε τι drive βαζουν στα καινουργια τα slim καπου διαβασα οτι βαζουν το LiteOn 9504, μονο αυτο ή βάζουν και αλλα? Και κατι τελευταιο φημολογειται οτι το fat παραδιδει πνευμα με συχνη επαφη με το kinect ισχυει κατι τετοιο? Το ξερω οτι σας ζαλιζω συγγνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)οχι το νεο slim δεν χακαρετε.

2)το Kinect λειτουργει με ολα τα xbox

3)δεν χανεις την εγγυηση αρκει να κρασησεις το αυτοκολιτο.

4)κινδυνευεις κανεις δεν ξερει τι ακριβως κοιταει η ms.

5)http://www.skroutz.gr/s/1526/Microsoft-Xbox-360-Elite.html?from=suggest&keyphrase=Microsoft+Xbox+360+Elite

 

1)Οχι ακομα πολυ συντομα ομως,η Xecuter Team δουλευει πυρετωδως.Μπορεις να το σπουφαρεις με καποιο αλλο drive,δεν πολυ λεει αλλα αμα καποιος καιγεται.

2)Απλα το slim ειναι Kinect Ready,απλα συνδεεις το καλωδιο που φευγει απο το Kinect πισω στην ειδικη θυρα που εχει το slim και καθαρισες.Αν εχεις το fat εχει μπερδεμα με τα καλωδια.

3)Εννοειτε οτι οταν χτυπα ξυλο παθει κατι,ξανα φλασαρεις το drive με το αρχικο firmaware.

4)Παιζει ρολο ποσο Stealth ειναι τα παιχνιδια που παιζεις.Ξερω πολλους που μπαινουν στο Live με αντεγραμενα παιχνιδια και ακομα ban δεν εχουν φαει.ΕΙναι πολυ πιθανο ομως το banαρισμα της κονσολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μετα απο πολυ διαβασμα και εξερευνηση εμαθα οτι το slim μπορει να ερθει με τα εξης drive LiteOn 9504, 0225 και το Hitachi 0500 για τα δυο πρωτα φτιαχτηκε το fw lt+ και το τεσταρουν. Οποτε λεω να παρω το slim γιατι το θελω μονο για kinect τωρα αν πεσω στο hitachi ατυχος(για την ωρα). Διαβασα επισης οτι τα slim εχουν δυο τετοια αυτοκολλητα δεν μπορεσα να βρω παραπανω πραγματα ομως για αυτα. Αληθεια αν δεν εχει το αυτοκολλητο και εσυ εχεις βαλει τα αρχικα fw δεν στο παιρνουν να στο φτιαξουν (1 χρονο εγγυηση εχει η δυο?) ?

 

4)Παιζει ρολο ποσο Stealth ειναι τα παιχνιδια που παιζεις.Ξερω πολλους που μπαινουν στο Live με αντεγραμενα παιχνιδια και ακομα ban δεν εχουν φαει.ΕΙναι πολυ πιθανο ομως το banαρισμα της κονσολας.

Αν ομως το εχεις φλασαρει και μπαινεις live μονο με αυθεντικα ειμαι περιεργος και τοτε κινδυνευεις για ban?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μετα απο πολυ διαβασμα και εξερευνηση εμαθα οτι το slim μπορει να ερθει με τα εξης drive LiteOn 9504, 0225 και το Hitachi 0500 για τα δυο πρωτα φτιαχτηκε το fw lt+ και το τεσταρουν. Οποτε λεω να παρω το slim γιατι το θελω μονο για kinect τωρα αν πεσω στο hitachi ατυχος(για την ωρα). Διαβασα επισης οτι τα slim εχουν δυο τετοια αυτοκολλητα δεν μπορεσα να βρω παραπανω πραγματα ομως για αυτα. Αληθεια αν δεν εχει το αυτοκολλητο και εσυ εχεις βαλει τα αρχικα fw δεν στο παιρνουν να στο φτιαξουν (1 χρονο εγγυηση εχει η δυο?) ?

 

 

Αν ομως το εχεις φλασαρει και μπαινεις live μονο με αυθεντικα ειμαι περιεργος και τοτε κινδυνευεις για ban?

 

Το φλασαρισμα σε Lite on drives ειναι φασαρια.Θελει hardware (σε ολα θελει αλλα σε Lite on ειναι λιγο πιο δυσκολη η ολη φαση),καλυτερα να το δωσεις σε αλλο παλικαρι να στο φλασαρει.Υπαρχουν αρκετα παιδια που κανουν αυτη τη δουλεια με κανα 30ευρω.Αν ομως εχεις ορεξη και χρονο,πιανουν και τα χερια σου το κανεις και μονος σου.Εγγυηση νομιζω οτι εχει 1 χρονο.Εννοειτε οτι η κονσολα πρεπει να ειναι οπως οταν την αγορασες,τα αυτοκολητα κανονικα και το firmware.Αν ενα απο τα δυο λειπει ή αν εχει εστω σημαδια οτι εχει ανοιχτει (για να φλασαρεις το drive πρεπει να την ανοιξεις για να το βγαλεις απο μεσα) τοτε παπαλα εγγυηση.

 

Για το ban τωρα.Η Microsoft εχει ενα εργαλειο το οποιο ελεγχει αν η κονσολα εχει παιξει αντιγραφα παιχνιδιων.Δεν χρειαζεται δλδ να μπεις στο live με αντιγραφο,φτανει η κονσολα να εχει παιξει καποια στιγμη αντιγραφα και τοτε ειναι πολυ πιθανο να σε πιασει.Γι' αυτο σου ειπα εξαρταται ποσο stealth ειναι τα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα το XBOX 4GB με το Kinect, θέλω να μάθω αν έχω στον ήλιο μοίρα από ότι είδα έχω το Philips-LiteOn 16D2S γνωρίζουμε αν υπάρχει τρόπος για να γίνει το "κακό"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φλασαρισμα σε Lite on drives ειναι φασαρια.Θελει hardware (σε ολα θελει αλλα σε Lite on ειναι λιγο πιο δυσκολη η ολη φαση),καλυτερα να το δωσεις σε αλλο παλικαρι να στο φλασαρει.Υπαρχουν αρκετα παιδια που κανουν αυτη τη δουλεια με κανα 30ευρω.Αν ομως εχεις ορεξη και χρονο,πιανουν και τα χερια σου το κανεις και μονος σου.Εγγυηση νομιζω οτι εχει 1 χρονο.Εννοειτε οτι η κονσολα πρεπει να ειναι οπως οταν την αγορασες,τα αυτοκολητα κανονικα και το firmware.Αν ενα απο τα δυο λειπει ή αν εχει εστω σημαδια οτι εχει ανοιχτει (για να φλασαρεις το drive πρεπει να την ανοιξεις για να το βγαλεις απο μεσα) τοτε παπαλα εγγυηση.Για το ban τωρα.Η Microsoft εχει ενα εργαλειο το οποιο ελεγχει αν η κονσολα εχει παιξει αντιγραφα παιχνιδιων.Δεν χρειαζεται δλδ να μπεις στο live με αντιγραφο,φτανει η κονσολα να εχει παιξει καποια στιγμη αντιγραφα και τοτε ειναι πολυ πιθανο να σε πιασει.Γι' αυτο σου ειπα εξαρταται ποσο stealth ειναι τα παιχνιδια.

 

Ενταξει απο οσο ειδα δεν ειναι κατι υπερβολικα δυσκολο εξαλλου με hardware υπολογιστων ασχολουμαι εδω και χρονια απλως δεν ειχα παρει μεχρι τωρα δικη μου κονσολα. Αα καταλαβα πως κανει τον ελεγχο οποτε ο μοναδικη περιπτωση ειναι να μην μπεις ποτε live αλλα αυτη η λογικη ειναι λιγο ατοπη hehe. Οταν τρως ban δεν μπορεις να μπεις ξανα στο live ε? δεν επηρεαζει τιποτα αλλο πχ την εγγυηση? Υπαρχει κανενας τροπος να ξεbanαριστει?

 

Εγώ αγόρασα το XBOX 4GB με το Kinect, θέλω να μάθω αν έχω στον ήλιο μοίρα από ότι είδα έχω το Philips-LiteOn 16D2S γνωρίζουμε αν υπάρχει τρόπος για να γίνει το "κακό"???

 

Ακομα οχι συντομα ναι (εισαι σιγουρος οτι ειναι 16D2S και οχι 16D4S), ποια version αυτου του drive εχεις? Να ρωτησω κατι που ειδες οτι εχεις αυτο το drive το ανοιξες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει απο οσο ειδα δεν ειναι κατι υπερβολικα δυσκολο εξαλλου με hardware υπολογιστων ασχολουμαι εδω και χρονια απλως δεν ειχα παρει μεχρι τωρα δικη μου κονσολα. Αα καταλαβα πως κανει τον ελεγχο οποτε ο μοναδικη περιπτωση ειναι να μην μπεις ποτε live αλλα αυτη η λογικη ειναι λιγο ατοπη hehe. Οταν τρως ban δεν μπορεις να μπεις ξανα στο live ε? δεν επηρεαζει τιποτα αλλο πχ την εγγυηση? Υπαρχει κανενας τροπος να ξεbanαριστει?

 

Ενταξει,παιζοντας πειρατικα παιχνιδια και μπαινοντας και live παιζεις λιγο με την τυχη σου.Σου ειπα ξανα οτι εχω φιλους που το κανουν και δεν εχουν φαει ban ακομα.Απλα αν προσεχεις τι παιχνιδια παιζεις πιστευω δεν θα εχεις προβλημα.Τωρα κατα ποσο το ban ακυρωνει την εγγυηση της κονσολας,φανταζομαι μιας και δεν μου ετυχε μεχρι τωρα,απο τη στιγμη που η Microsoft σου banαρει την κονσολα λογω της χρησημοποιησης της για αντιγραφα παιχνιδιων λογικο ειναι να μην δεχτη εγγυηση.Δεν ξερω υποθεσεις κανω.Παντως να ξεbanαριστει δεν ξερω αν υπαρχει τροπος.Οι περισσοτεροι εχουν μια φλασαρισμενη και μια για το live.Μπορεις με κανα 100ευρω να παρεις μια μεταχειρη ετοιμη φλασαρισμενη και να κανεις τη δουλεια σου και με την αλλη να μπαινεις live Και να εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις φαει βαν την χανεις την εγγυηση,εγω που εστειλα ενα χβοχ στην MS για φτιαξιμο το εστειλα με firmware μεσα κ δεν μου ειπαν τπτ παντως αλλα ban δεν ειχα φαει,επισης γινεται να ξεβαναριστει η κονσολα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο κ θες η jtag η 2 κονσολα που να μην μπαινει live k να εχει παλιο update πχ απο εναν φιλο σου η ενοικιαζεις απο καποιο video club px κ αλλαζεις το keyvalt επισης καπου ειχα δει πωλουσαν keyvalt αλλα δεν το βρισκω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι πολυ δυσκολο κ εγω το δικο μου ετοιμο το πηρα,απλα το ανεφερα επειδη τουλαχιστον υπαρχει ενας τροπος να κανεις unban στην κονσολα σου κ αν βρεις κονσολα με expoitable μητρικη κ update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο και οσο εχω ειμαι μαζι με την κοπελα μου, θελω να το αγορασω κυριως για να παιζουμε kinect μαζι. Οποτε υπο αυτες τις συνθηκες δεν θα εχω επαφη με live και θα κανω update με usb, οποτε παω να παρω το slim και μελλοντικα βλεπουμε αν ειναι κανω αυτο που λες με το να εχω μια για live και μια με flash. Με το ban δεν μπορω να μπω στο live, αλλα θα μπορω να κανω update απο usb κανονικα ε? Δηλαδη απλως "lockαρετε" στην ms η banαρισμενη, δεν αποθηκευει και κανενα αρχειο "block" στην κονσολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα σε ένα site το 360 drives και μου είπαν να δω την ημερομηνία και αν συμβαδίζει με κάποιο άλλο drive απο εκεινη την λιστα στο site τότε έχω το ίδιο και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ban δεν μπορω να μπω στο live, αλλα θα μπορω να κανω update απο usb κανονικα ε? Δηλαδη απλως "lockαρετε" στην ms η banαρισμενη, δεν αποθηκευει και κανενα αρχειο "block" στην κονσολα?

 

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα σε ένα site το 360 drives και μου είπαν να δω την ημερομηνία και αν συμβαδίζει με κάποιο άλλο drive απο εκεινη την λιστα στο site τότε έχω το ίδιο και εγω.

 

Ειναι πιθανον να ειναι αυτο το drive που λες αλλα δεν ειναι 100% σιγουρο για να δεις πιο εχεις σιγουρα πρεπει να το ανοιξεις. Παντως αν εχεις αυτο που λες με firmware version 9504 τοτε αυτο τεσταρετε και συντομα θα βγει προς το κοινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...