Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορία, τι utility με GUI χρησιμοποιείτε για δημιουργία ZIP κτλπ? Το xarchiver δεν δουλεύει σωστά, το file-roller έχει bugs λόγω wayland, to peazip βλέπω θέλει gcc-multilib...... με το ζόρι κονσόλα?

 

Update: το binary του peazip (απο το site) crasharei

fish: “./peazip” terminated by signal SIGSEGV (Address boundary error)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη π@παρια το file-roller εχω, αλλα δεν ειμαι σε wayland

Το έλυσα με τα παρακάτω βήματα:

sudo pacman -R file-roller
git clone https://github.com/GNOME/file-roller.git

άλλαξα το main.c προσθέτοντας τα παρακάτω στην γραμμή 37: ώστε να κάνει force το X11.

/* Use the X11 backend instead of Wayland,
 * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=770333 */
gdk_set_allowed_backends ("x11");

 

Μετά πρόσθεσα κάποια libs που λείπαν για compile:

sudo pacman -S gnome-common

Τέλος, 

./autogen.sh
make
sudo make install

Είναι περίπου το patch που χρησιμοποιεί το fedora για να παίζει το file roller. Υποθέτω δεν είναι στο upstream γιατί δεν είναι λύση αλλά workaround.

Απλά πρέπει να το έχω στο νου μου όταν θα βγει καινούριο file-roller (που αμφιβάλω αν θα βγει, το fedora θα το κάνει abandon απο ότι φαίνεται) να το βάλω πάλι απο τον package manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιαξε PKGBUILD καλυτερα, παρε το stock απο και τροποποια το

I know, μπορεί να κάτσω το βράδυ να το φτιάξω. Έχω καιρό να τα δω τα PKGBUILD files. Το παραπάνω μου πήρε 2 λεπτά :P Κάνω ένα feature που θέλει zip αρχεία (import / export) και το χρειαζόμουν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα GUI αυτού του τύπου είναι ολίγον ΓΤΠ αλλά αν ορίσεις μερικά aliases ακόμη και το tar γίνεται σχετικά εύχρηστο.

alias gtar='tar pcvzf'
alias btar='tar pcvjsf'
alias untar='tar xvf'
alias ungtar='tar xvzf'
alias unbtar='tar xvjf'

Για custom πακέτο που υπάρχει στα repos, καλύτερα με ABS: https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Build_System

 

edit

Και μία χρήσιμη εντολή για extract από CLI: https://gist.github.com/pmav99/812ea078cbfc64300a2a4b1991393547

Δεν θυμάμαι από που την είχα κλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βγάλω το Gnome / gdm γιατί τα πολλά memory leaks [1] μου δημιουργούν πρόβλημα. Τι προτείνετε? Θέλω σίγουρα κάτι με mouse support. Πρόσφατα διάβαζα ότι το KDE δεν τρώει πολύ μνήμη, αλλά ψιλο-αμφιβάλω. Τι display manager έχει το KDE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kde, ή καλυτερα το plasma 5, δεν εχει πλεον δικο του dm, απλα προτεινει τον sddm που ειναι γραμμενςο σε qt5.

Θα τα βάλω το βράδυ στο σπίτι να τα δω πως είναι και αν με βολεύουν. Είχα βολευτεί με το Gnome αλλά μου γεμίζει η RAM (12GB) και γεμίζει και το swap και μετα RIP.

 

Λέω να δοκιμάσω και το Enlightenment. Υποτίθεται ότι τρώει πολύ λίγη RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σου τρωει 12gb ram? Βασικα, θες κατι πληρες, πχ gnome/kde, ή κατι ελαφρυ, πχ xfce/lxde κλπ για να κανεις τη δουλεια σου?

Πανε 5+ χρονια που παρατησα το gnome (2.30 τοτε) και πηγα σε ξερο openbox και, βλεποντας τις αναπηριες που βαζουν στα 2 μεγαλα de κατα καιρους, δεν το εχω μετανιωσει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σου τρωει 12gb ram? Βασικα, θες κατι πληρες, πχ gnome/kde, ή κατι ελαφρυ, πχ xfce/lxde κλπ για να κανεις τη δουλεια σου?

Πανε 5+ χρονια που παρατησα το gnome (2.30 τοτε) και πηγα σε ξερο openbox και, βλεποντας τις αναπηριες που βαζουν στα 2 μεγαλα de κατα καιρους, δεν το εχω μετανιωσει καθολου.

Δεν μου τα τρώει το Gnome τα 12GB. Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο τρώει το Gnome. Το κάθε utility γράφει τα δικά του. Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως να διαβάζω το output του top θα σου πω ακριβώς πόσο μου τρώει. Απλά ψάχνοντας να λύσω το πρόβλημα μου παρατήρησα ότι τρέχει 2 GDM sessions που τρώνε μνήμη. 

 

Θέλω να δοκιμάσω κάποιο ελαφρύ αλλά να έχει mouse support, όπως το Gnome κτλπ. Δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ τώρα με tiling WMs και να μαθαίνω keyboard shortcuts. I hate shortcuts. To xfce το είχα κάποτε, δυστυχώς δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.

 

Απλά έχω 2 IDE ανοιχτά, 5-8 browser tabs, virtualbox με windows 10 να τρέχουν ταυτόχρονα, και το κακό είναι οτι τα χρειάζομαι όλα αυτά ταυτόχρονα. Αλλά ακόμα και μόνο με Gnome + ένα IDE ανοιχτό, είμαι στα 6,6GB usage. Δεν ξέρω τι γίνεται :P

 

Οπότε ή θα βάλω παραπάνω RAM, ή θα αρχίσω να κόβω...

offtopic

 

Δηλαδή αν αφήσεις ένα μόνο tty, δεν μπορείς να κάνεις login στο Gnome;

 

με GDM όχι μάλλον, με άλλο DM θα μπορείς... αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο DM που να υποστηρίζει wayland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου τα τρώει το Gnome τα 12GB. Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο τρώει το Gnome. Το κάθε utility γράφει τα δικά του. Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως να διαβάζω το output του top θα σου πω ακριβώς πόσο μου τρώει. Απλά ψάχνοντας να λύσω το πρόβλημα μου παρατήρησα ότι τρέχει 2 GDM sessions που τρώνε μνήμη. 

 

Θέλω να δοκιμάσω κάποιο ελαφρύ αλλά να έχει mouse support, όπως το Gnome κτλπ. Δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ τώρα με tiling WMs και να μαθαίνω keyboard shortcuts. I hate shortcuts. To xfce το είχα κάποτε, δυστυχώς δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.

 

Απλά έχω 2 IDE ανοιχτά, 5-8 browser tabs, virtualbox με windows 10 να τρέχουν ταυτόχρονα, και το κακό είναι οτι τα χρειάζομαι όλα αυτά ταυτόχρονα. Αλλά ακόμα και μόνο με Gnome + ένα IDE ανοιχτό, είμαι στα 6,6GB usage. Δεν ξέρω τι γίνεται :P

 

Οπότε ή θα βάλω παραπάνω RAM, ή θα αρχίσω να κόβω...

με GDM όχι μάλλον, με άλλο DM θα μπορείς... αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο DM που να υποστηρίζει wayland.

Ναι δε μπορείς με gdm γιατι θέλει ένα αυτός και άλλο ένα τουλάχιστον ο χρήστης που κάνει login.

Με ένα loginctl το διαπιστώνεις εύκολα. Σε lightdm δεν υπήρχε αυτό, χρειαζόσουν μόνο ένα tty αλλά όπως σωστα λες δεν υποστηρίζει wayland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...