Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μιλα ξεκαθαρα βιρνα... :P

 

εμπειρες απο wayland ζητησα...

Λογικά αν εγκαταστήσεις gdm θα το έχει ως επιλογή(meaning πρέπει να έχεις και gnome de), οι archers ακολουθούν πρότυπα fedora, δε χαλάνε software που παίζει (ως γνωστόν στη dora γίνεται όλο το gnome development).

Αλλιως πρέπει να βάλεις καμιά σοβαρή διανομή, λεγε με fedora.

 

Well you asked for it :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με Gnome είμαι... το είχα καιρό εγκατεστημένο (κανα χρόνο περίπου), αλλά ούτε που κατάλαβα πότε έγινε default. Πριν ήταν σαν επιλογή στο gdm, τώρα είναι default επιλογή. Δεν ξέρω πόσα παίζουν πάνω στο wayland και πόσα όχι, γιατί τρέχει και το Xwayland απο πάνω.

 

Το μόνο σοβαρό θέμα που έχω είναι ότι σταματαέι να δουλεύει το click στο mouse μέχρι να κλείσω το IntelliJ. Συνήθως γίνεται σπάνια (π.χ κάθε 3-4 μέρες), μια φορά μου το έκανε κάθε 15 λεπτά. Θα βάλω αύριο το τελευταίο Xwayland να δω αν φτιάξει.

Κατά τα άλλα όλα παίζουν μια χαρά, βίντεο (bomi, vlc), IDEs, browsers, κτλπ. Λογικά χρησιμοποιείται ο Mutter σαν Wayland implementation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν on the go και τώρα το είδα... Μάλιστα... Τέλος εποχής λοιπον απο τον Νοέμβριο και έπειτα... Θα αναβαθμίσω μέχρι τότε τα 2 παλιά laptops (1 Asus netbook και 1 αρχαίο Compaq) και μετά όσο αντέξουν... (το πιθανότερο είναι να τη βγάλω με snapd και flatpak στα συγκεκριμένα μηχανήματα και όσο τραβήξουν, έτσι κι αλλιώς για web δύσκολα τα βγάζουν πέρα). Το ISO του Φεβρουαρίου θα γίνει συλλεκτικό, θυμηθείτε το :P

 

Ελπίζω φέτος που θα σταματήσουν οι maintainers να φτιάχνουν τα i686 πακέτα να τα δώσουν όλα για όλα τουλάχιστον στα x86_64 και να δούμε σημαντική αύξηση στον αριθμό των πακέτων που φιλοξενούν τα επίσημα repos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο και αναμενομενο

 

Αντε καποια στιγμη να μην χρειαζομαστε και multilib

Φοβάμαι πως αυτό δεν θα γίνει ποτέ, είναι χιλιάδες τα παιχνίδια που τρέχουν με 32bitες βιβλιοθήκες και τα περισσότερα από αυτά δεν θ' ανοίξουν ποτέ (ο κώδικας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιεί κανείς awesome, μπήκε στα repos το awesome 4.0 το οποίο δεν είναι 100% compatible με το 3.5 (την προηγούμενη δηλαδή έκδοση).

Σε εμένα το configuration δουλεύει εκτός από κάτι ψιλά glitches, αλλά λίγη προσοχή στο update δεν βλάφτει.

https://awesomewm.org/doc/api/documentation/17-porting-tips.md.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που θα πρέπει να βάλουμε x64... :P :P :P

Δεν υπάρχει λόγος να μην προτιμήσεις x64, εκτός κι αν έχεις παλιό 32bitο επεξεργαστή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...