Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχα προσπαθήσει να το βάλω στην δουλειά και είχα θέμα με κανα 2 libraries που χρειάζομαι για κάτι svn connectores μέσα απο το eclipse το έβγαλα και έβαλα mint που υπήρχαν τα libraries. Εντάξει είμαι και στη δουλειά και δεν έχω και την πολυτέλεια όταν καίγεται το σύμπαν να τους πώ περιμένετε λίγο να το ψάξω στο wiki :)

κουβέντα να γίνεται, ένα εργαλείο που παίζει καλά στο Arch για SVN (εκτός απο τα γνωστά IDEs) είναι το SmartSVN.

 

Εγώ πάντως μετά απο 3 χρόνια που έχω στην δουλειά Arch, το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι το Arch δεν υποστηρίζει user namespaces, που χρειάζεται το Docker.. και θα έπρεπε να κάνω compile custom kernel για να τα ενεργοποιήσω.. Αλλά εντάξει, ας πουμε ότι ειναι minor πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχουμε ενεργοποιήσει το TRIM στο Linux, μπορεί να έχουμε data corruption? Ρωτάω γιατί είχα ένα αρχείο που ξαφνικά σταμάτησε να υπάρχει, και άρχισα να κοιτάω μήπως φταίει και ο SSD. Αμφιβάλω, αλλά παρατήρησα ότι το TRIM δεν υπάρχει πουθενά (είχα την εντύπωση ότι είναι ενεργοποιημένο απο default, αλλά μάλλον δεν είναι έτσι). Όπως και να χει, σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το continuous TRIM και να δω τα αποτελέσματα. Αν και έχω παλιά μητρική(αγορασμένη 2011), φαίνεται να είναι SATA 3.1 

 

edit: nah, θα ακολουθήσω μάλλον τις συμβουλές των dev

 

edit2: nah, θα το τρέχω manually.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luciddream

Αν θυμάμαι καλά πάντως και ο imitheos συμβούλευε για semi-manual trim (πχ με cron)

 

edit

Τελικά το καλύτερο είναι να ενεργοπιοήσεις απλά το fstrim.timer

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives#Periodic_TRIM

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία γκάφα εχτές... Γέμισε τελείως ο σκληρός και εκεί που νόμιζα ότι σβήνοντας ένα αρχείο πολλών γίγα ότι ήμουν εντάξει με το που κάνω reboot μου πετάει "boot error" και "Operating System not found", βάζω ένα dvd που είχα γραμμένο το Arch iso (από το 2013!), κάνω boot από αυτό, κάνω chroot στην εγκατάσταση μου, τρέχω κι ένα "syslinux-install_update -iam" και όλα κομπλέ! Προφανώς είχε γαμηθεί το MBR και ο boot loader...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έβαλα το arhc, όλα μια χαρά εκτός απο ένα προβληματάκι. Δεν μπορώ να τρέξω το rails. Μου βγάζει το μήνυμα: rails command not found. Επίσης πριν την εγκατάσταση μου βγάζει αυτό μήνυμα: "You don't have /root/.gem/ruby/2.3.0/bin in your PATH,

 gem executables will not run". Αυτο μου το βγάζει και στο rvm, ενω έχουν εγκαταστηθεί. Ευχαριστώ πολύ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=159762

 

Εδω εισαι , λιγο ψαξιμο δεν πειραξε κανεναν.

 

Και πες μου οτι δεν δουλευεις με το root account ..απλα πες το μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με έχει πέσει πολύ ψαξιμο, πριν φτάσω να γράψω. Δεν δουλεύω απο root, απλά δοκίμασα να κάνω την εγκατάσταση με sudo. Σ' ευχαριστω πολύ για την (γρήγορη) απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ψόφισε το infinality. κι αναρωτιόμουν γιατί μου κράσαρε το guake :P

 

κρίμα και το χα πιστέψει. επιστρέφουμε στα παλιά καλά σκατένια fonts :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ψοφησε? Καποια patches για το infinality περιλαμβανονται freetype 2.7, γιαυτο και καποιες διανομες που ειχανε την πατσαρισμενη με infinality freetype 2.6, πχ alpine, δεν ξαναχτισανε την 2.7 με νεα patches. Αλλα ακομα και αυτα να νεα patches αμβιβαλλω αν υπαρχουν ακομα...

 

https://github.com/bohoomil/fontconfig-ultimate/issues/171

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψόφισε το infinality. κι αναρωτιόμουν γιατί μου κράσαρε το guake :P

 

κρίμα και το χα πιστέψει. επιστρέφουμε στα παλιά καλά σκατένια fonts :-D

Εδώ:

https://gist.github.com/cryzed/e002e7057435f02cc7894b9e748c5671

υπάρχουν κάποιες οδηγίες που δίνουν ένα καλό αποτέλεσμα τελικά -- διαφορετικό, ελαφρώς, από αυτό που έδινε το infinality, αλλά καλό, σε κάποια σημεία μου φαίνεται καλύτερο και από πριν!

Στις συμβουλές που δίνει για το αρχείο local.conf, σταμάτησα εκεί που ξεκινούν οι αντικαταστάσεις ("Replacements", γραμμή 33) καθώς αυτά είναι γούστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RIP.

 

Πλάκα πλάκα δεν έχω καταλάβει εδώ και πόσο καιρό δεν χρησιμοποιώ X, αλλά Wayland, αλλά και κατα πόσο χρειάζονται τα πακέτα του X που έχω εγκατεστημένα απο παλιά. Πρέπει να είναι κανα 5μηνο σίγουρα.

Υπήρχαν μερικά θεματάκια τα οποία φαίνεται να έχουν φτιαχτεί με τα updates των τελευταίων 2-3 βδομάδων.

 

Άκυρο μόλις μου τα ξαναέκανε. Αλλά δεν είμαι σε latest όπως γράφει το bug παρακάτω.

το bug φαίνεται να είναι αυτό: https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=763246

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...