Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα στο παλιό λάπτοπ(8ετίας)να δοκιμάσω τελείως χειροκίνητα εγκατάσταση των Arch Linux.Αν και πολύπλοκη διαδικασία πορώθηκα αρκετά  :-D  :lol: Στο θέμα μας τώρα.Μέσω ethernet συνδέεται κανονικά στο δίκτυο και όχι στο ίντερνετ.

Η μόνη λύση που έκανα ώρα να βρω είναι να αλλάζω στο /etc/resolv.conf το nameserver με αυτό της google(8.8.8.8).Μετά από κάθε επανεκκίνηση όμως επαναφέρεται στο προεπιλεγμένο 192.168.1.1 με τα ίδια προβλήματα(μη πρόσβαση στο διαδίκτυο).

Έχει συμβεί σε κανέναν σας?Το ίδιο μου έκανε σε άλλο μηχάνημα σε VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mask2011

No idea. Θα επρεπε παντως να κανεις ενημερωσεις συχνοτερα. Εδω στο debian, το gstreamer 0.10 βγηκε απο το repo πριν ενα χρονο!

 

@raptorx

Ειναι επειδη παιρνει ip μεσω dhcp, οποτε το ιδιο το ρουτερ βαζει και τον εαυτο του σαν dns σερβερ. Μπορεις να βαλεις σταθερη ip αρα να μην αλλαζει το resolv.conf, να βαλεις το ρουτερ να δινει συγκεκριμενους dns σερβερς μεσω dhcp ή να κανεις troubleshooting με tracert για το που σταματαει το πακετο οταν φευγει απο το συστημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα κανα μήνα έχω να κάνω ενημέρωση. Δεν είναι και τόσο πολύ.

 

Λέω να τα βγάλω με απλό remove και αν γίνει τπτ τα ξαναβάζω. Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο critical πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε κανα media player που να δουλεύει? :P Το bomi είναι παρατημένο (δεν παίζει μετα τα τελευταία updates), το baka-mplayer έχει να γίνει update απο τον Ιανουάριο και δεν παίζει καλά με το τελευταίο mpv, το VLC το έχω αλλά σε μερικά βίντεο μου κάνει κολλήματα (κάτι με τους nvidia driver θα παίζει εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smplayer?

 

Θυμάμαι δεν με είχε βολέψει για κάποιο λόγο. Ίσως βάλω το baka απο git και να τελειώνει το θέμα... αλλά δεν μου αρέσει που είναι τόσο inactive τα projects :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καποιος με λογαριασμο στο aur? Αν ενα πακετο γινει flagged as out of date, αναφερεται καπου και ο λογος για τον οποιο εγινε? Με ενδιαφερει για αυτο, το οποιο εχει την ιδια εκδοση και upstream και στο aur.

 

https://aur.archlinux.org/packages/wps-office/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πακέτο του link που παρέθεσες αυτά έχει στις πληροφορίες:

 

LCunha flagged wps-office out-of-date on 2017-04-17 for the following reason:

 

There are newer versions and this not ready package for installed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

 

οταν λες upstream εννοεις στα επισημα ρεπος του arch?Γιατι εγω το βλεπω/βρισκω μονο στο aur...

 

Δεν σχολιαζω το θεμα με την εκδοση..η τελευταια ειναι στο aur...κακως το θεωρησε ο τυπος outdated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια χτες βραδυ αναβαθμισε (υποτιθεται) τον grub... απο την εκδοση 2.02-1.rc2.μπλαμπλα σε 2.02-1

 

Στο boot ομως παλι φαινεται η rc2 εκδοση...τι φαση?που διαφευγει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...