Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως καταλαβαίνω ποιο είναι το κίτρινο καλώδιο; Και τα 3 καλώδια είναι μαύρα. Να ξύσω το καλώδιο; Για δώστε λίγο help γτ ειμαι τελείος άσχετος

Δεν ανεβάζεις μία φώτο με το βύσμα καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστηχώς δεν μπορώ να βγάλω photo. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βγάζω τα καλώδια από το βύσμα είναι και τα 3 μαύρα. Πως θα βρω ποιο πρέπει να κόψω; Άμα υπάρχει κάποιο μαγαζί στη Θεσσ που να πουλάει splitter μπορώ να γλιτώσω την όλη διαδικασία. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω πουθενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις +- σύμβολα πουθενά;

Όχι. Τα καλώδια είναι ίδια με αυτά εδώ απλά όλα είναι σαν το μαύρο.

@karmen1983

3pin

 

Edit: Καμιά ιδέα;

Edit 2: Παρατήρησα ότι εκεί που μπαίνουν τα καλώδια λέει : 1 TKG 2510 ακριβώς κάτω από τα σημεία που πατάς με το κατσαβηδι για να βγει το καλώδιο; Δείνουν κανένα στοιχείο για το ποιο είναι το κάθε καλώδιο η είναι απλά κωδικός του fan;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Τα καλώδια είναι ίδια με αυτά εδώ απλά όλα είναι σαν το μαύρο.

@karmen1983

3pin

 

Edit: Καμιά ιδέα;

Edit 2: Παρατήρησα ότι εκεί που μπαίνουν τα καλώδια λέει : 1 TKG 2510 ακριβώς κάτω από τα σημεία που πατάς με το κατσαβηδι για να βγει το καλώδιο; Δείνουν κανένα στοιχείο για το ποιο είναι το κάθε καλώδιο η είναι απλά κωδικός του fan;

Και γιατί δεν το κάνεις αλλιώς κάπως μπακαλίστικα.... Αφού έχουν όλα μαύρο χρώμα γύρνα προς την μεριά σου τα βύσματα να βλέπεις τα μικρά πλαστικά εξογκώματα και απο τα 2 (να κοιτάνε σε σένα με την ίδια φορά)...

 

Αυτά δηλαδή

 

CAM_1235.JPG

 

Βγάλε το πρώτο απο πάνω και απο τα 2 και σύνδεσέ τα

Βγάλε το μεσαίο και απο τα δύο και σύνδεσέ τα

και το τελευταίο και απο τα δύο...

 

Αντάπτορα στην Θεσσαλονίκη δεν βρίσκω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο guide που μου έδωσες λέει ότι πρέπει να κόψω το κίτρινο καλώδιο. Το πρόβλημα είναι πως θα βρω ποιο πρέπει να κόψω.

 

Edit: Το καλώδιο που πρέπει να κόψω είναι το ίδιο σε όλα τα fan; Δηλ αμα το κάνω έτσι όπως είναι στη photo θα δουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τι θα έκανα στη θέση σου...

 

Θα γύρναγα και τα 2 καλώδια από τους ανεμιστήρες προς εμένα έτσι

 

post-204649-0-37700400-1309357730_thumb.jpg

 

 

Και το 1 είναι το κίτρινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα τον υπολογιστή αλλά έχω ένα πρόβλημα Δεν μου ανοίγει το dvd rom. Έχω συνδέσει το καλώδιο του τροφοδοτικού και το sata καλώδιο αλλά δεν ανοίγει το πορτάκι. Καμια ιδέα;

 

Εdit: Το λαμπάκι ανάβει αλλά δεν ανοίγει το πορτάκι. Επίσης μπορώ να το δώ απο το bios αλλά δεν μπορώ να κανω install τα windows επειδή δεν ανοίγει το dvd ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν πολύ μου άρεσε ο τρόπος που τα εξηγείς και όλα!!! Ήσουν τέλειος μόνο σε 1 πράγμα δεν συμφωνώ με την προσωπική μου εμπειρία... Το άπλωμα της θερμοεπαγώγιμης για εμένα είναι λάθος καθώς όταν θα κουμπώσει η ψύκτρα υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθούν φυσαλίδες. Κατα την γνώμη μου λοιπόν καλή ιδέα είναι να βάλεις 1 κόκκο οπως είπες χωρίς να το απλώσεις γιατί θα απλωθεί με το πάτημα της ψύκτρας. Αλλιώς θα μπορούσες να κάνεις 1 μικρό Χ.

 

Υ.Γ Έχω 1 haf 932 θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε έναν οδηγό που λέγατε ;) αν λοιπόν ενδιαφέρεσαι στείλε 1 pm φυσικα χωρις χρήματα απλα θα κάνουμε το case modding στο δικο μου haf932.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...