Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σπίτι είναι στην επαρχία και η σύμβαση με τη ΔΕΗ έγινε πριν 60 χρόνια. Για αυτό και δεν υπάρχει ούτε ΑΦΜ καταχωρημένο, μόνο η ταυτότητα του παππού. Επειδή είμαστε πολλοί οι κληρονόμοι και κάποιοι στο εξωτερικό, έλεγα μήπως υπάρχουν λύσεις εξ αποστάσεως, με αφορμή την πανδημία.

Επειδή είναι και συνονόματός μου ο παππούς, και επιπλέον είμαι και πραγματικός ιδιοκτήτης, θα μπορούσα π.χ. να πάρω τηλέφωνο και να ζητήσω να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία (ΑΦΜ, ΑΔΤ) στα δικά μου, ώστε κατόπιν να κάνω εγώ τη διακοπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Philippe είπε

Το σπίτι είναι στην επαρχία και η σύμβαση με τη ΔΕΗ έγινε πριν 60 χρόνια. Για αυτό και δεν υπάρχει ούτε ΑΦΜ καταχωρημένο, μόνο η ταυτότητα του παππού. Επειδή είμαστε πολλοί οι κληρονόμοι και κάποιοι στο εξωτερικό, έλεγα μήπως υπάρχουν λύσεις εξ αποστάσεως, με αφορμή την πανδημία.

Επειδή είναι και συνονόματός μου ο παππούς, και επιπλέον είμαι και πραγματικός ιδιοκτήτης, θα μπορούσα π.χ. να πάρω τηλέφωνο και να ζητήσω να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία (ΑΦΜ, ΑΔΤ) στα δικά μου, ώστε κατόπιν να κάνω εγώ τη διακοπή;

Το βλέπω δυσκολο να γίνει αυτό.. Θα πρέπει πας σε κατάστημα της ΔΕΗ να σου πουν τι χαρτιά χρειάζεται... Και θα πρεπει για την διακοπή του ρεύματος να γίνει εξόφληση πρωτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξόφληση δεν είναι πρόβλημα, είναι μικρό το ποσό έτσι κι αλλιώς (μόνο πάγια). Διακοπή πρέπει να γίνεται και χωρίς εξόφληση από όσο θυμάμαι σε άλλο σπίτι.

Άλλη σκέψη: Βγάζω μισθωτήριο από taxis στο όνομά μου (το έχω στο Ε9 κατά 25% πλήρη κυριότητα, ελπίζω να γίνεται) και αιτούμαι αλλαγή ονόματος. Μετά ζητάω διακοπή (ή αφήνω να περάσουν 6-7 μήνες χωρίς ΥΔΕ και το κόβουν μόνοι τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Η εξόφληση δεν είναι πρόβλημα, είναι μικρό το ποσό έτσι κι αλλιώς (μόνο πάγια). Διακοπή πρέπει να γίνεται και χωρίς εξόφληση από όσο θυμάμαι σε άλλο σπίτι.

Άλλη σκέψη: Βγάζω μισθωτήριο από taxis στο όνομά μου (το έχω στο Ε9 κατά 25% πλήρη κυριότητα, ελπίζω να γίνεται) και αιτούμαι αλλαγή ονόματος. Μετά ζητάω διακοπή (ή αφήνω να περάσουν 6-7 μήνες χωρίς ΥΔΕ και το κόβουν μόνοι τους).

Χωρίς  να γίνει  διακανονισμός η να εξοφλήθει η παροχή δεν μπορεί  να γίνει  η διακοπή του ρεύματος. Δεν είναι  εύκολο  αυτό  που λες..Και να γίνει  η διακοπή του ρεύματος λόγω  ΥΔΕ τα ποσά  τρέχουν κανονικά..Δεν σταματάει αυτόματα  η έκδοση  λογαριασμών λόγω ότι κοπηκε από ΥΔΕ. Θα πρέπει  να την ζητήσει  ο πελάτης  την διακοπή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε καλά αν θέλετε να διακοπή η σύνδεση γιατί μετά είναι μανούρα να συνδεθεί ξανά.Θα πρέπει να καθαρίσετε τα κληρονομικά,να βγάλετε ΥΔΕ και πληρώσετε εγγύηση .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπή γίνεται και χωρίς εξόφληση, αν και εγώ είπαμε ότι θα εξοφλήσω. Είμαι σχεδόν βέβαιος για αυτό που λέω γιατί το έκανα σε άλλο ακίνητο.

Όταν γίνεται διακοπή, ποια ακριβώς ποσά τρέχουν κανονικά; Άλλη διακοπή είναι η "λόγω ΥΔΕ" και άλλη αυτή που ζητάει ο πελάτης; Σε κάθε περίπτωση, όταν δεν ηλεκτροδοτείται ένα ακίνητο, τα τέλη καθαριότητας και φωτισμού δεν επιβάλλονται (μόνο το ΤΑΠ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

Διακοπή γίνεται και χωρίς εξόφληση, αν και εγώ είπαμε ότι θα εξοφλήσω. Είμαι σχεδόν βέβαιος για αυτό που λέω γιατί το έκανα σε άλλο ακίνητο.

Όταν γίνεται διακοπή, ποια ακριβώς ποσά τρέχουν κανονικά; Άλλη διακοπή είναι η "λόγω ΥΔΕ" και άλλη αυτή που ζητάει ο πελάτης; Σε κάθε περίπτωση, όταν δεν ηλεκτροδοτείται ένα ακίνητο, τα τέλη καθαριότητας και φωτισμού δεν επιβάλλονται (μόνο το ΤΑΠ).

Τα τέλη καθαριότητας και φωτισμού δεν επιβάλλονται, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να το δηλώσεις στον δήμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση ότι ο μόνος λόγος που οι δήμοι ζητούν να τους δηλώσεις ότι δεν ηλεκτροδοτείται πλέον το ακίνητο, είναι για να σου στέλνουν το ΤΑΠ στο σπίτι κάθε χρόνο (ορισμένοι δεν στέλνουν και θεωρητικά οφείλεις να πας να το πληρώσεις εκεί). Στην πράξη όλοι πληρώνουν όταν τους χρειαστεί βεβαίωση μη οφειλής, επομένως πληρώνουν για τα τελευταία 5 χρόνια (παραγραφή χρέους στην 5ετία). Ή πήγε 20ετία πλέον;

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Philippe είπε

Διακοπή γίνεται και χωρίς εξόφληση, αν και εγώ είπαμε ότι θα εξοφλήσω. Είμαι σχεδόν βέβαιος για αυτό που λέω γιατί το έκανα σε άλλο ακίνητο.

Όταν γίνεται διακοπή, ποια ακριβώς ποσά τρέχουν κανονικά; Άλλη διακοπή είναι η "λόγω ΥΔΕ" και άλλη αυτή που ζητάει ο πελάτης; Σε κάθε περίπτωση, όταν δεν ηλεκτροδοτείται ένα ακίνητο, τα τέλη καθαριότητας και φωτισμού δεν επιβάλλονται (μόνο το ΤΑΠ).

Τι ακριβώς έκανες στο άλλο ακίνητο? Διακοπή ενώ δεν είχες εξοφλήσει τον τελευταίο λογαριασμό, ή ενώ είχες να πληρώσεις 1,5 χρόνο?

Επίσης στη διακοπή λόγω ΥΔΕ ΟΛΑ τρέχουν κανονικά, όλα εκτός από τις KWh που δεν καταναλώνεις προφανώς.

Και ναι, άλλο η διακοπή όταν ο πελάτης καταγγέλει τη σύμβαση, σε αυτή τη περίπτωση παύουν όλες οι χρεώσεις.

Επίσης ένα ακίνητο για να έχει απαλλαγή από τέλη καθαριότητας και φωτισμού πρέπει:

1. Να μην ηλεκτροδοτείται

2. Να μην χρησιμοποιείται

3. Ο ιδιοκτήτης αμέσως μετά τη διακοπή ηλεκτροδότησης να κάνει αίτηση απαλλαγής τελών στον δήμο καταθέτοντας βεβαίωση διακοπής από ΔΕΔΔΗΕ.

6 λεπτά πριν, Philippe είπε

Έχω την εντύπωση ότι ο μόνος λόγος που οι δήμοι ζητούν να τους δηλώσεις ότι δεν ηλεκτροδοτείται πλέον το ακίνητο, είναι για να σου στέλνουν το ΤΑΠ στο σπίτι κάθε χρόνο (ορισμένοι δεν στέλνουν και θεωρητικά οφείλεις να πας να το πληρώσεις εκεί). Στην πράξη όλοι πληρώνουν όταν τους χρειαστεί βεβαίωση μη οφειλής, επομένως πληρώνουν για τα τελευταία 5 χρόνια (παραγραφή χρέους στην 5ετία). Ή πήγε 20ετία πλέον;

Η εντύπωση σου είναι λανθασμένη, διάβασε το παρακάτω:

"οι ιδιοκτήτες ακινήτων απαλλάσσονται πλέον πλήρως από τα δημοτικά τέλη καθαριότητας-φωτισμού, όταν το ακίνητό τους δεν ρευματοδοτείται και δεν χρησιμοποιείται (είναι κενό), εφόσον μετά τη διακοπή της ηλεκτροδότησης καταθέσουν στον οικείο Δήμο αίτηση απαλλαγής τους από την χρέωση δημοτικών τελών, μαζί με τη βεβαίωση διακοπής της ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ) και με σχετική υπεύθυνη δήλωση προς το Δήμο ότι το ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται και δεν χρησιμοποιείται καθ΄οποιονδήποτε τρόπο."

http://www.pomida.gr/dimotika_telh.php

Επίσης όλες οι οφειλές προς ΟΤΑ έχουν 20ετή παραγραφή, δλδ και ΔΤ+ΔΦ, όχι μόνο το ΤΑΠ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε φίλε Joshua21! Με το link της ΠΟΜΙΔΑ ξεκαθάρισε πλήρως η κατάσταση. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Φαίνεται είχα μείνει μερικά χρόνια πίσω. Γι' αυτό πάντα γράφω "σχεδόν βέβαιος", "έχω την εντύπωση" κλπ, γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτος..

Επομένως, από τον 4304/14 πήγε στην 20ετία, εκτός από τυχόν πρόστιμα που υπολογίζονται στην 5ετία, και από τον 4555/18 η δήλωση προς τον Δήμο δεν μπορεί να γίνεται εκ των υστέρων, όπως συνέβαινε στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Philippe είπε

Επομένως, από τον 4304/14 πήγε στην 20ετία, εκτός από τυχόν πρόστιμα που υπολογίζονται στην 5ετία, και από τον 4555/18 η δήλωση προς τον Δήμο δεν μπορεί να γίνεται εκ των υστέρων, όπως συνέβαινε στην πράξη.

Υπόψιν όλα αυτά είναι θεωρητικά, στην πράξη στον κάθε Δήμο ισχύουν διαφορετικά.

Πχ στον Δήμο που ανήκω στην περίπτωση που το ακίνητο σταματήσει να ηλεκτροδοτείται δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να γλιτώσεις ΔΤ+ΔΦ μια και έχει ενημερωθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ, ενώ άλλοι Δήμοι κοιτάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, ευκαιρία ψάχνουν να σε χρεώσουν όπως μπορούν.

Επίσης κάποιοι Δήμοι συνεχίζουν να χρεώνουν αναδρομικά μόνο για 5ετία, και κανένας δεν βάζει πρόστιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για την αλλαγή ονόματος είναι 130€ για την ΔΕΗ + το κόστος του ηλεκτρολόγου για την άδεια εγκατάστασης, πόσο είναι; Υπάρχει άλλο κόστος πέραν αυτών;

Αν γίνει συμβόλαιο σε τρίτο πάροχο, όχι ΔΕΗ, πάλι τα κόστη είναι ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gousias είπε

Το κόστος για την αλλαγή ονόματος είναι 130€ για την ΔΕΗ + το κόστος του ηλεκτρολόγου για την άδεια εγκατάστασης, πόσο είναι; Υπάρχει άλλο κόστος πέραν αυτών;

Αν γίνει συμβόλαιο σε τρίτο πάροχο, όχι ΔΕΗ, πάλι τα κόστη είναι ίδια;

130€ είναι η εγγύηση που ζητάει η ΔΕΗ. Και όχι, δεν ζητάνε όλοι οι πάροχοι την ίδια εγγύηση, μάλιστα κάποιοι δεν ζητάνε καθόλου εφόσον επιλέξεις πάγια πληρωμή με κάρτα.

Το κόστος του ηλεκτρολόγου δεν είναι στάνταρ, ας πούμε 60-80€, και ψάχνοντας θα σου πουν πολλές τιμές και με μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ τους. Παίζει ρόλο ακόμα και που βρίσκεται το ακίνητο.

Έξτρα κόστος μπορεί να υπάρξει αν χρειαστεί κάποια μετατροπή/βελτίωση η ηλεκτρολογική εγκατάσταση που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο σχετικά με το έξτρα κόστος, κάτι δεν μου αρέσει, ίσως να μην κατάλαβα σωστά. Υπάρχει περίπτωση ο ηλεκτρολόγος να απαιτήσει κάτι και τι θα μπορούσε να περιλαμβάνει αυτό; Δε μιλώ για τα 60-80€ που αναφέρθηκαν ωσ κόστος για την άδεια.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...