Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κανε disable το intellipoint αν το τρεχεις.

 

επισης κανε κανα update στους drivers του συστηματος. 

 

τελος δοκιμασε πληρη απενεγκαταση του firefox και του Profil. με κανα revo uninstaller καλυτερα, και ξαναβαλτον.

μερικες φορες και reset profile να κανεις, το προβλημα παραμενει και φευγει μονο με επαναγκασταση του browser.

 

στο google απο οτι ειδα, καποιοι εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα αλλα σε random εκδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα στο firefox (μονο σε αυτον τον  browser) και μαλιστα παραμενει εδω και πολυ καιρο.

Σε ολες τις σελιδες που σερφαρω οταν κανω  scroll down  τα κειμενα  (γραμματοσειρα) φαινεται σαν να πιξελοποιουνται και να χανουν την στρογκιλαδα τους .Γινονται λες και εβαλα λαθος αναλυση οθονης σε tft οθονη.

Αν πατησω cntrl+A   και τα επιλεξω τοτε ξαναδιωρθονουν αλλα χαλανε και παλι αν τσουλισω το mouse κατω...

Το εχει αντιμετωπισει κανεις σας αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα στο firefox (μονο σε αυτον τον  browser) και μαλιστα παραμενει εδω και πολυ καιρο.

Σε ολες τις σελιδες που σερφαρω οταν κανω  scroll down  τα κειμενα  (γραμματοσειρα) φαινεται σαν να πιξελοποιουνται και να χανουν την στρογκιλαδα τους .Γινονται λες και εβαλα λαθος αναλυση οθονης σε tft οθονη.

Αν πατησω cntrl+A   και τα επιλεξω τοτε ξαναδιωρθονουν αλλα χαλανε και παλι αν τσουλισω το mouse κατω...

Το εχει αντιμετωπισει κανεις σας αυτο?

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Hardware Acceleration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα..κατι με τις τελευταιες εκδοσεις κατι με το reset που εκανα προσφατα εχω χασει κατι ρυθμισεις στον firefox. Π.χ τωρα εχω ενα θεματακι...σε καποιες σελιδες ακομα και στο utube σε καποιο βιντεο διπλα αριστερα απο το url μου βγαζει οτι η σελιδα δεν παρεχει πιστοποιητικο ασφαλειας. Γενικα δεν βλεπω καποια δυσλειτουργια στη σελιδα, αλλα το σπαστικο ειναι οτι οταν παω να κανω μεταφραση url στο google translate μου βγαζει "This page was not retrieved from its original location over a secure connection.".. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο το about:config για να παραλειπει τα πιστοποιητικα?

 

ΕDIT: Φαινεται πως βρηκα μια λυση...αντι για το προτοκολλο https χρησιμοποιησα το απλο http απλα σβηνοντας το s....υπαρχει ομως καποιος τροπος να λειτουργει μονο χωρις το secure, περα απο σελιδες συναλλαγης π.χ. χρηματων ή κωδικων;

Επεξ/σία από bele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, κατεβασα το προσθετο PDF Download και οταν παω να κανω αποθηκευση μιας ισοσελιδας  μου βγαζει error, εχετε να προτεινετε κατι αλλο? ευχαριστω εκ των προτερων!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με μια συγκεκριμένη ιστοσελίδα με το firefox δεν λεει να μπει με τίποτα και μου βγάζει . Τι κάνουμε ;

 

Προέκυψε ένα σφάλμα κατά την σύνδεση .

The OCSP server has no status for the certificate. (Κωδικός σφάλματος: sec_error_ocsp_unknown_cert)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω εγκαθιστήσει το τελευταίο μοντέλο αλλά όταν έχω ανοιχτό ένα παράθυρο φαίνονται οι λήψεις και  οι πρόσφατες κλεισμένες καρτ'ελες αλλά όχι το ιστορικό .Όταν  κλείνω τελείως το πρόγραμμα  και μετά το ξανανοίγω δεν φαίνεται ούτε το ιστορικό πχ της προηγούμενης μέρας ούτε οι λήψεις!Να έχω πατήσει καταλάθος κάτι και γι αυτό να σβήνει; πώς γίνεται να το κάνω να δείχνει το ιστορικό;  Δεν θέλω να το ξανακατεβάσω γιατί έχω ήδη πολλούς σελιδοδείκτες εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω εγκαθιστήσει το τελευταίο μοντέλο αλλά όταν έχω ανοιχτό ένα παράθυρο φαίνονται οι λήψεις και  οι πρόσφατες κλεισμένες καρτ'ελες αλλά όχι το ιστορικό .Όταν  κλείνω τελείως το πρόγραμμα  και μετά το ξανανοίγω δεν φαίνεται ούτε το ιστορικό πχ της προηγούμενης μέρας ούτε οι λήψεις!Να έχω πατήσει καταλάθος κάτι και γι αυτό να σβήνει; πώς γίνεται να το κάνω να δείχνει το ιστορικό;  Δεν θέλω να το ξανακατεβάσω γιατί έχω ήδη πολλούς σελιδοδείκτες εδώ!

 

Πήγαινε εργαλεία>Επιλογές...>Απόρρητο.

Στο πλαισιάκι του "Ιστορικό",στην επιλογή "Ο firefox θα:" , άλλαξε το στο "Διατηρεί ιστορικό"

 

Οσο για τους σελιδοδίκτες σου, για να μην τους χάσεις,βάλε το Xmarks add on ,και θα τους έχεις σε account που θα φτιάξεις,και θα μπορείς να τους βλέπεις ακόμα και χωρίς να έχεις τον firefox εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά στο

nightly 29.0a1 (2014-01-20)

 

όταν μπαίνω στο hotmail.com

 

μου crashαρει...

 

εχει τύχει σε κανενα αλλον

 

τα add-ons μου

attachicon.gifΚαταγραφή.JPG

 

 

 

Δοκίμασε να κάνεις ενα restart το browser χωρίς add-ons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα

 

2 φορες

 

την πρώτη δεν κράσαρε και την δευτερη κρασαρε!

 

Κάνε ενα reset το προφιλ του firefox. Θα πρέπει να ξαναβάλεις τα add-ons μετά το reset. Δοκίμασε ενα-ενα μέχρι να δεις ποιο ακριβώς δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Μπορεί να είχε πρόβλημα το προφιλ σου και μετά με όλα τα add-ons να είσαι μια χαρά.

 

https://support.mozilla.org/en-US/kb/reset-firefox-easily-fix-most-problems

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...