Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θυμάμαι πότε άλλαξε, αλλά πριν καιρό μόλις έβαζα το mouse πάνω από μια καρτέλα, την έφερνε μπροστά, χωρίς όμως να την ενεργοποιεί κιόλας... Καταλάβατε τι εννοώ? Αν ναι, πώς μπορώ να το επαναφέρω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θυμάμαι πότε άλλαξε, αλλά πριν καιρό μόλις έβαζα το mouse πάνω από μια καρτέλα, την έφερνε μπροστά, χωρίς όμως να την ενεργοποιεί κιόλας... Καταλάβατε τι εννοώ? Αν ναι, πώς μπορώ να το επαναφέρω???

στις ρυθμισεις,επιλογες,καρτελες και τικαρε το τελευταιο που λεει για την προεπισκοπηση!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις πως μπορεω να βαλω manual scripts χωρις να θελει το greasemonkey,οπως γινεται και με τον chrome?

Νομίζω πως δεν γίνεται.. :unsure:

Τι πρόβλημα έχεις με το greasemonkey; Υπάρχει και το Scriptish που είναι πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτο το addon.

Αλλά το τελευταιο καιρό, και πριν την αναβαθμιση, κολλάει.

Δλδ ανοιγω τον firefox, μου δειχνει πως εχω 3 αδιαβαστα μνμ, τα διαβαζω και αυτο συνεχιζει να δειχνει 3. Το κανω check now αλλά δεν αλλάζει.

Αναγκαζομαι να ανοιγωκλεινω τον firefox για να "ξυπνησει".Τι φταιει; Κατι σε μενα ή παιζει το addon να τα φτυσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον το addon να χρειάζεται ενημέρωση , δοκίμασε να το ξαναπεράσεις η χρησιμοποίησε το εναλλακτικό Χ notifier https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/xnotifier/?src=cb-dl-users

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανον το addon να χρειάζεται ενημέρωση , δοκίμασε να το ξαναπεράσεις η χρησιμοποίησε το εναλλακτικό Χ notifier https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/xnotifier/?src=cb-dl-users

Οκ, θα το βγαλω και θα το ξαναπερασω.

Αν παλι δε φτιαξει θα κατεβασω αυτο που ειπες.

Σε ευχαριστω :-)

 

Edit: Το ξαναπερασα αλλά μου ηρθε μέηλ και δε με ενημερωσε. Άρα στα σκουπιδια.

Εβαλα το x-notifier αλλά εχω μια απορια: ειναι ασφαλες που του δινω τους κωδικους μου; Στο άλλο επρεπε να κανω log in για να ελεγχει για μεηλ, ενω εδω, ουσιαστικα του τους δινω.

Επεξ/σία από mary1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χρησιμοποιείς μόνο για gmail, τότε βάλε αυτό εδώ που το εχω δοκιμασμένο:

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/gmail-notifier-restartless/?src=search

 

δεν ζητάει στοιχεία login, απλά θέλει να έχεις κάνει login στο google κάποια στιγμή πρίν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω μόνο για το gmail. Έχω τρεις λογαριασμούς σε τρία διαφορετικά, gmail,Yahoo mail, windows live mail.

Αν και κατά βάση χρησιμοποιώ το gmail, πρέπει να ελέγχω και τα αλλά....

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι η καλυτερη και ποιο ασφαλης λυση ειναι η χρηση καποιου email client οπως ειναι ο Thunderbird της Mozilla .

 

Δεν ειναι προσθετο ειναι ξεχωριστο προγραμμα και υποστηριζει και τα γνωστα προσθετα του firefox αυξανοντας τις δυνατοτητες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΠΟΡΩΝ TABS

 

Παρατηρώ ότι όταν ανοίγω τον ff δεν φορτώνουν όλα τα tabs αλλά μόνο αυτό που είναι ενεργοποιημένο, προφανώς για να μην επιβαρύνουν το pc με κατανάλωση ram και cpu αφού τα άλλα δεν τα χρησιμοποιώ εκείνη την ώρα.

Όταν όμως ανοίξω κάποια tabs, μετά αυτά καταναλώνουν πόρους του συστήματος συνεχώς εκτός κι αν κάνω restart στον ff ή τα κλείσω.

 

  • Υπάρχει τρόπος αντί να κάνω restart τον ff να τα "ξεφορτώνω" από την μνήμη, με επιλογή ποιων tab θέλω να "ξεφορτώσω" χωρίς όμως να τα κλείσω μήπως και θελήσω να τα ανοίξω ξανά αργότερα? (η πρόταση κλείστα και κράτα τα σε bookmarks δεν με καλύπτει, τα θέλω ανοιχτά αλλά ανενεργά μέχρι να τα πατήσω)
  • Υπάρχει τρόπος να βλέπω τι καταναλώνει κάθε tab και άλλες λειτουργίες του ff (π.χ. addons κτλ) από πόρους κάθε στιγμή? Κάτι σαν αναλυτικός task manager δηλαδή αλλά για τον ff?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΠΟΡΩΝ TABS

 

Παρατηρώ ότι όταν ανοίγω τον ff δεν φορτώνουν όλα τα tabs αλλά μόνο αυτό που είναι ενεργοποιημένο, προφανώς για να μην επιβαρύνουν το pc με κατανάλωση ram και cpu αφού τα άλλα δεν τα χρησιμοποιώ εκείνη την ώρα.

Όταν όμως ανοίξω κάποια tabs, μετά αυτά καταναλώνουν πόρους του συστήματος συνεχώς εκτός κι αν κάνω restart στον ff ή τα κλείσω.

 

  • Υπάρχει τρόπος αντί να κάνω restart τον ff να τα "ξεφορτώνω" από την μνήμη, με επιλογή ποιων tab θέλω να "ξεφορτώσω" χωρίς όμως να τα κλείσω μήπως και θελήσω να τα ανοίξω ξανά αργότερα? (η πρόταση κλείστα και κράτα τα σε bookmarks δεν με καλύπτει, τα θέλω ανοιχτά αλλά ανενεργά μέχρι να τα πατήσω)
  • Υπάρχει τρόπος να βλέπω τι καταναλώνει κάθε tab και άλλες λειτουργίες του ff (π.χ. addons κτλ) από πόρους κάθε στιγμή? Κάτι σαν αναλυτικός task manager δηλαδή αλλά για τον ff?

 

Άνοιξε νέα καρτέλα και γράψε about:memory και πάτα enter

Πάτα στο κουμπί που λέει Minimize memory usage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κανας οδηγος για αρχικες ρυθμισεις του thunderbird;;;

Βρηκα δυο παλιους,  αλλά υποψιαζομαι πως εχουν αλλάξει πολλά...

 

Βαζω το yahoo mail και μου το απορριπτει. Γαμωτο τοσο περιπλοκο δε το περιμενα...

 

Αν το χρησιμοποιείς μόνο για gmail, τότε βάλε αυτό εδώ που το εχω δοκιμασμένο:

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/gmail-notifier-restartless/?src=search

 

δεν ζητάει στοιχεία login, απλά θέλει να έχεις κάνει login στο google κάποια στιγμή πρίν. ;)

Τελικα το δοκιμασα και αυτο και μου φαινεται καλυτερο. Θα κοιταξω να περασω και τους αλλους λογαριασμους να ερχονται στο βασικο gmail μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...