Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξε νέα καρτέλα και γράψε about:memory και πάτα enter

Πάτα στο κουμπί που λέει Minimize memory usage

 

thanks

Αυτό σε τι βοηθάει όμως?

Αν είναι για να βλέπω τους πόρους που καταναλώνει κάθε tab είναι δυσχρηστο και δεν βγάζω άκρη.

Αν είναι για να απελευθερώνω την μνήμη θα προτιμούσα ένα addon με συντόμευση και επιλεκτική διαγραφή μνήμης ανα tab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

funbreaker, πόση μνήμη έχει το pc σου και τι os τρέχεις; Νομίζω οτι ψάχνεις λύσεις εκεί που δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί μόνο αν έχεις κανένα pc δεινόσαυρο με 1gb μνήμη και winxp θα έχεις ψιλοκέρδος με αυτά τα γιατροσόφια. Αν μιλάμε για σύγχρονο υπολογιστή win7 ή win8 με 3-4gb μνήμη τουλάχιστον, δεν υπάρχει λόγος για πατέντες, η μνήμη είναι για να χρησιμοποιείται. Μπορείς απλά να αφήνεις minimized τον ff και θα κάνει το περιοδικό του garbage collection.

 

Σχετικά addons υπάρχουν πάντως:

MemChaser / Memory Restart

 

Αν πράγματι έχεις πρόβλημα με την ram με τον firefox, τότε καλύτερα να φτιάξεις ένα καθαρό προφίλ χωρίς addons ή/και να παραμετροποιήσεις επιθετικά το adblock να κόβει περισσότερα από τις σελίδες που φορτώνεις συχνά πχ. scripts σε social sites, flash περιεχόμενο, animated gifs, μεγάλα και αχρηστα jpgs/backgrounds κτλ. Τα παραπάνω είναι χρήσιμα μόνο -το ξαναλέω- αν υποθέσουμε ότι έχεις λίγη εγκατεστημένη μνήμη και σταθερά 5-10 sites ανοικτά που ανανεώνονται. Σε κάθε άλλη περίπτωση και σε νορμάλ συνθήκες, άσε τον ff να κάνει τη δουλειά του όπως ξέρει.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funbreaker, πόση μνήμη έχει το pc σου και τι os τρέχεις; Νομίζω οτι ψάχνεις λύσεις εκεί που δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί μόνο αν έχεις κανένα pc δεινόσαυρο με 1gb μνήμη και winxp θα έχεις ψιλοκέρδος με αυτά τα γιατροσόφια. Αν μιλάμε για σύγχρονο υπολογιστή win7 ή win8 με 3-4gb μνήμη τουλάχιστον, δεν υπάρχει λόγος για πατέντες, η μνήμη είναι για να χρησιμοποιείται. Μπορείς απλά να αφήνεις minimized τον ff και θα κάνει το περιοδικό του garbage collection.

 

Σχετικά addons υπάρχουν πάντως:

MemChaser / Memory Restart

 

Αν πράγματι έχεις πρόβλημα με την ram με τον firefox, τότε καλύτερα να φτιάξεις ένα καθαρό προφίλ χωρίς addons ή/και να παραμετροποιήσεις επιθετικά το adblock να κόβει περισσότερα από τις σελίδες που φορτώνεις συχνά πχ. scripts σε social sites, flash περιεχόμενο, animated gifs, μεγάλα και αχρηστα jpgs/backgrounds κτλ. Τα παραπάνω είναι χρήσιμα μόνο -το ξαναλέω- αν υποθέσουμε ότι έχεις λίγη εγκατεστημένη μνήμη και σταθερά 5-10 sites ανοικτά που ανανεώνονται. Σε κάθε άλλη περίπτωση και σε νορμάλ συνθήκες, άσε τον ff να κάνει τη δουλειά του όπως ξέρει.. ;)

 

Δεν ψάχνω αυτές τις λύσεις για τον κύριο υπολογιστή μου αλλά για το netbook μου με RAM 2GB.

Έβαλα τελικά τα suspend tab και το ΤooΜanyΤabs και φαίνονται λειτουργικά.

 

Θα ήθελα να βρω όμως και έναν τρόπο που να μου δείχνει πόση ram καταναλώνει κάθε tab.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάστηκα ότι τρέχεις σε μικρό configuration όταν είδα οτι ψάχνεσαι με τη μνήμη ;)

 

Αυτό που ζητάς το είχαν ξεκινήσει εκεί στη mozilla, περιλαμβανόταν στο project Electrolysis, αλλά νομίζω πως τελικά το ακυρώσανε. Ο Killik θα μας πει σίγουρα που τα παρακολουθεί αυτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι πότε άλλαξε, αλλά πριν καιρό μόλις έβαζα το mouse πάνω από μια καρτέλα, την έφερνε μπροστά, χωρίς όμως να την ενεργοποιεί κιόλας... Καταλάβατε τι εννοώ? Αν ναι, πώς μπορώ να το επαναφέρω???

 

 

στις ρυθμισεις,επιλογες,καρτελες και τικαρε το τελευταιο που λεει για την προεπισκοπηση!!

 

Μπράβο Χριστάρα, σε ευχαριστώ... Χρησιμοποιούσα το phoenix tab utilities και τελευταία έβαλα το original tab utilities. Το original λοιπόν δεν έχει επιλογή για προεπισκόπηση... Στον ff δεν το βλέπω πουθενά. Θα ψάξω λίγο στο about:config, αλλά με βοήθησες. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάστηκα ότι τρέχεις σε μικρό configuration όταν είδα οτι ψάχνεσαι με τη μνήμη ;)

 

Αυτό που ζητάς το είχαν ξεκινήσει εκεί στη mozilla, περιλαμβανόταν στο project Electrolysis, αλλά νομίζω πως τελικά το ακυρώσανε. Ο Killik θα μας πει σίγουρα που τα παρακολουθεί αυτα ;)

 

 

το Electrolysis ξαναξεκινησε εδω και καιρο. Μαλιστα η τελευταια Nightly υποστηριζει tabs στο δικο τους process. Ενεργοποιεις την λειτουργια μεσα απο το about:config, αλλα οπως ειναι αναμενομενο ειναι ασταθης και προβληματικη. Οι devs υποσχεθηκαν μεχρι το τελος του χρονου, θα ολοκληρωθει η αναπτυξη

και θα εχουμε επιτελους ενα πληρες multi-process Firefox, ο οποιος παραλληλα θα παραμενει συμβατος με αρκετα απο τα υπαρχοντα addons. χλωμο το βλεπω να τα καταφερουν, αλλα για να δουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?Στη δουλεια εχουμε το συζευξις(δημοσιο).Σε firefox σε σελιδες που εξαναγκης σου πλασαρουν το fαcebook μας βγαζει το γνωστο μηνυμα

 

Μη επιτρεπτή πρόσβαση !

Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση στην τοποθεσία που επιλέξατε καθώς αυτή περιέχει περιεχόμενο που απαγορεύεται από την εφαρμοζόμενη Πολιτική Ασφάλειας Περιεχομένου για το Εθνικό Δίκτυο Δημόσιας Διοίκησης.

 

αυτο που θελω ειναι να μην βγαζει καν το μηνυμα αυτο γιατι βγαινει πανω απο τις ιστοσελιδες και δεν μπορω να διαβασω τιποτα.Φυσικα να μπλοκαριστει το φατσοβιβλιο και ο,τι αλλο μπλοκαρεται

εχω βαλει το φατσοβιβλιο στις εξαιρεσεις του adblock plus αλλα και παλι μου βγαζει το μηνυμα.

Γινεται με καποιο τροπο να μη βγαζει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις στο adblock plus να κοβει οσα βαζει το fb στις αλλες σελιδες, πχ κουμπακια για like, share κλπ.

 

https://easylist.adblockplus.org/en/

 

(εκει που λεει Fanboy's Social Blocking List)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα εκει που μου ειπες πατησα το Add Fanboy's Social Blocking List to Adblock Plus μου ζηταει να προσθεσω τη συνδρομη το κανω αλλα κανενα αποτελεσμα.Μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο και αν ναι τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα εκει που μου ειπες πατησα το Add Fanboy's Social Blocking List to Adblock Plus μου ζηταει να προσθεσω τη συνδρομη το κανω αλλα κανενα αποτελεσμα.Μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο και αν ναι τι?

Σε ένα προηγούμενο μήνυμά σου είπες ότι έβαλες το Facebook στις εξαιρέσεις του adblock plus.

Θα πρέπει να το αφαιρέσεις από τις εξαιρέσεις για να δουλέψει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά τι γίνεται να πουμε καθε φορά που βγαίνει καινούργιος flash player σε συνδιασμό με τον firefox ειναι καταστροφικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...