Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαζω καινουργιους σελιδοδεικτες και παρατηρω πως το εικονιδιο του συγχρονισμου δε κανει τιποτα.

Παταω να τα συγχρονισω και μου βγαζει τη καρτελα για δημιουργια νεου λογαριασμου κλπ κλπ...

 

1ον, αποσυγχρονιζεται οταν βγαινει νεα εκδοση; Αν οχι, τότε γιατι αποσυγχρονιστηκε;

 

2ον:Κατι δεν έκανα σωστα. και ενω εβαλα το κλειδι μου λεει πως υπαρχει σφαλμα ανακτησης του κλειδιου και δε με αφηνει να προχωρησω. Δε συγχρονισα με το φορητο μου αλλά του ειπα πως εχασα τη συσκευη - και καλά.

Τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαζω καινουργιους σελιδοδεικτες και παρατηρω πως το εικονιδιο του συγχρονισμου δε κανει τιποτα.

Παταω να τα συγχρονισω και μου βγαζει τη καρτελα για δημιουργια νεου λογαριασμου κλπ κλπ...

 

1ον, αποσυγχρονιζεται οταν βγαινει νεα εκδοση; Αν οχι, τότε γιατι αποσυγχρονιστηκε;

 

2ον:Κατι δεν έκανα σωστα. και ενω εβαλα το κλειδι μου λεει πως υπαρχει σφαλμα ανακτησης του κλειδιου και δε με αφηνει να προχωρησω. Δε συγχρονισα με το φορητο μου αλλά του ειπα πως εχασα τη συσκευη - και καλά.

Τι να κανω;

https://support.mozilla.org/el/kb/ive-lost-my-firefox-sync-account-information

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που δεν εχασα ουτε το firefox key, ουτε το κωδικο μου.

 

Ξανα απο την αρχη δλδ....

 

Η απορια μου ειναι: γιατι ξε-συγχρονιζεται ο ff ; ειναι κατι που συμβαινει συχνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. βάζεις email , κωδικό και κλειδί sync και δεν συνδέεται;

Μήπως δεν βάζεις κάτι από τα 3 σωστά;

Επίσης το link δείχνει τον τρόπο να αλλάξεις κωδικό ή κλειδί sync ασχέτως αν το έχεις χάσει ή όχι.

Ώστε να αποκτήσεις πρόσβαση στον λογαριασμό που είχες μέχρι τώρα και να μην φτιάχνεις άλλον.

 

Πάντως δεν φταίει η αναβάθμιση.

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ να αποσυνδεθεί μόνος του.

Ούτε έχω ακούσει κάποιον άλλον να του συμβεί.


Στον φορητό που αναφέρεις συμβαίνει το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. βάζεις email , κωδικό και κλειδί sync και δεν συνδέεται;

Μήπως δεν βάζεις κάτι από τα 3 σωστά;

Επίσης το link δείχνει τον τρόπο να αλλάξεις κωδικό ή κλειδί sync ασχέτως αν το έχεις χάσει ή όχι.

Ώστε να αποκτήσεις πρόσβαση στον λογαριασμό που είχες μέχρι τώρα και να μην φτιάχνεις άλλον.

 

Πάντως δεν φταίει η αναβάθμιση.

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ να αποσυνδεθεί μόνος του.

Ούτε έχω ακούσει κάποιον άλλον να του συμβεί.

Τα εβαζα και τα 3 σωστα και μου εβγαλε πως το κλειδι ηταν λαθος!

 

Τι να εκανα; Τα εκανα ολα reset και μετα δουλεψε.

 

Δεν ανοιξα καν τον φορητο. Το χω σε ενα ραφι εκτος πριζας εδω και μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αναβάθμιση τον flashplayer και πλεον δε μπορω να μπω πχ στο internet banking της άλφα. Με chrome και ΙΕ8 μπαίνω μια χαρά . καμια λύση? (Win xp)

 

Y:Γ. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με επανεγκατάσταση του flashplayer και έναρξη του firefox se safe mode

Επεξ/σία από hikesl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα την τελευταία αναβάθμιση το Firefox αλλά για κάποιο λόγο δεν μου αποθηκεύει τα username μου στα forums και πρέπει να τα βάζω από την αρχή κάθε φορά που συνδέομαι. Επίσης το add on για τον ορθογραφικό έλεγχο δεν τρέχει αυτόματα με το που ανοίγω τον Browser όπως με την προηγούμενη έκδοση

 

Ξέρει κανένας τί μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πολυ συγκεκριμενη σελιδα, που δεν μπορω να αναφερω επειδη ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ, μπηκε fullscreen redirection σε adfly πριν μπεις καν στην αρχικη σελιδα (και στις επομενες της, σε περιπτωση που κανεις copy paste απο αλλου).

Μπαινοντας με chrome και adblock ενεργο, περιμενεις να εμφανιστει το "skip this ad", πατας και συνεχιζεις.

Μπαινοντας με ff, περιμενεις να εμφανιστει το "skip this ad", πατας και ολη η διαδικασια ξεκιναει απο την αρχη (αναμονη κλπ)! 1-2 φορες μαλιστα εχει βγαλει να κατεβασω και ενα .exe, αποτελεσμα της σελιδας του adfly.

Και το ωραιο ειναι πως ακομα και με κλειστο το adblock κανει τα ιδια!

 

Γιατι αυτο το χαλι? Ff 24 esr με adblock plus 2.5.1 και chromium 32 με adblock plus 1.7.4, με τα ιδια ακριβως φιλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πολυ συγκεκριμενη σελιδα, που δεν μπορω να αναφερω επειδη ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ, μπηκε fullscreen redirection σε adfly πριν μπεις καν στην αρχικη σελιδα (και στις επομενες της, σε περιπτωση που κανεις copy paste απο αλλου).

Μπαινοντας με chrome και adblock ενεργο, περιμενεις να εμφανιστει το "skip this ad", πατας και συνεχιζεις.

Μπαινοντας με ff, περιμενεις να εμφανιστει το "skip this ad", πατας και ολη η διαδικασια ξεκιναει απο την αρχη (αναμονη κλπ)! 1-2 φορες μαλιστα εχει βγαλει να κατεβασω και ενα .exe, αποτελεσμα της σελιδας του adfly.

Και το ωραιο ειναι πως ακομα και με κλειστο το adblock κανει τα ιδια!

 

Γιατι αυτο το χαλι? Ff 24 esr με adblock plus 2.5.1 και chromium 32 με adblock plus 1.7.4, με τα ιδια ακριβως φιλτρα.

για στείλε σε pm link αν θες να το τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... οχι :P

Δοκιμαστηκε επισης ff 27.0.1 και κενο προφιλ, αλλα και παλι κανει τα ιδια!

Στο κάνει σε συγκεκριμένο adfly link ή σε όλα;

Σε μένα πάντως δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα για να καταλαβεις τι γινεται. Εστω οτι μεχρι χτες εμπαινες στο insomnia κανονικα, με adblock ενεργο κλπ.

Σημερα, πατας www.insomnia.gr και λιιιγο πριν εμφανιστει ολη η σελιδα, σε κανει redirect σε μια σελιδα με adfly, που πανω δεξια εχει το κλασσικο skip this ad. Το πατας και συνεχιζεις. Μετα πατας πχ να δεις το φορουμ. Αλλη σελιδα adfly, skip this ad πανω δεξια, πατας και συνεχιζεις.

 

Ε, στον ff δεν παει ετσι. Πατας στο skip this ad και ανανεωνεται η σελιδα του adfly ξανα και ξανα! Στον chrome δουλευει οπως λεω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...