Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά κρύβει όλες τις διαφημίσεις. Την μεγάλη (και άθλια) του Γερμανού, με χειροκίνητη προσθήκη, με το Element Hiding Helper for Adblock Plus.

Να υποθέσω ότι κάτι έχει συμβαίνει στο προφίλ σου. Ξεκίνα από τα πρόσθετα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις κρύβει πλέον όλες αμέσως όταν μια σελίδα ανοίγει μαζί με τον Firefox. Το λόγο τον έχει εξηγήσει ήδη ο Acepower:

 

 

Πλέον για γρηγορότερη εκκίνηση αν κατάλαβα καλά, φορτώνει πρώτα ο Firefox και μετά το Adblock, οπότε αν έχεις φέρ' ειπείν το Insomnia σαν Home Page, θα προλάβουν οι διαφημίσεις να φορτώσουν, πριν το Adblock, οι οποίες και εξαφανίζονται όταν κάνεις ανανέωση. Δεν υπάρχει προς το παρόν workaround...

 

Εγώ πάντως που δοκίμασα τώρα δε χρειάστηκε να κάνω refresh, εξαφανίστηκαν μόνες τους πριν προλάβω. Αν δε θέλεις να αλλάξεις adblock η μοναδική γενική λύση είναι να βάλεις την παλιότερη έκδοση 2.5.1 από εδώ:  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus/versions/και να απενεργοποιήσεις τα updates.

 

Αν το πρόβλημα είναι μόνο στο insomnia γιατί θέλεις να το έχεις home page μπορείς να τις κόψεις με άλλο add-on, πχ αυτό που πρότεινε ο GMod. Εμένα μου τις έκοβε το ΝoScript γιατί έχω μπλοκάρει googleadservices κλπ και μέχρι να το καταλάβω και να το κλείσω έψαχνα να βρω πoύ είναι οι διαφημίσεις που λέτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το τελευταιο καιρο παρατηρω το εξης προβλημα: Μετα απο 5+ ωρες με τον firefox ανοιχτο με καμια 20ρια καρτελες απο πισω, αρχιζει και μαυριζει το περιεχομενο της καρτελας που μεταβαίνω και φαινεται σα να δυσκολευεται να λειτουργησει.

 

Αναγκαζομαι, το κλεινω  με "αποθηκευση + εξοδο" και το ξανανοιγω.

 

Εμφανιζεται και σε άλλους αυτό; Ειναι θεμα του firefox, ειναι θεμα της καρτας γραφικων μου; Τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το βρηκα

 

uvn6q.jpg

 

και το help:

 

Use hardware acceleration when available: Firefox can use your computer's graphics processor to display some pages with video and animation. This makes Firefox faster since your computer's graphics processor is much better than your computer's main processor at displaying these types of things. This box is checked by default but the feature isn't available for all graphics processors. Firefox will enable it when possible. Read more about hardware acceleration.

If you change this setting you must restart Firefox.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ το ξε-τσεκαρα και θα θα δουμε

 

Edit: Μπα παιδια το ξανακανε....Κατι άλλο φταιει..

Επεξ/σία από mary1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...