Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, ο εξης απλος λογος με τον οποιο πορευεται ο ff τελευταια

"Δεν ειναι αναγκη ο χρηστης να επεμβαινει στα του browser. Εμεις (οι developers) ξερουμε καλυτερα τι θελει ο χρηστης για να ειναι χαρουμενος"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση... Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το gmail manager. Πρέπει όμως να βάλω και λογαριασμούς εκτός gmail, και βρήκα το x-notifier. Μου φαίνεται πολύ καλό, μου λείπει όως η δηνατότητα preview που είχε το gmail manager. Γίνεται κάπως να κάνεις preview στα νέα mails?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση... Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το gmail manager. Πρέπει όμως να βάλω και λογαριασμούς εκτός gmail, και βρήκα το x-notifier. Μου φαίνεται πολύ καλό, μου λείπει όως η δηνατότητα preview που είχε το gmail manager. Γίνεται κάπως να κάνεις preview στα νέα mails?

 

Το χρησιμοποιώ χρόνια, είναι γαμάτο, αλλά απ όσο ξέρω preview δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που μπήκε ο 29 ο ff έχει γίνει πολύ πιο αργός, συχνά κολλάει και μου βγάζει αυτό:
image.jpg

 

Τι φταίει και πως μπορώ να τον διορθώσω ή να τον κάνω γρηγορότερο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που μπήκε ο 29 ο ff έχει γίνει πολύ πιο αργός, συχνά κολλάει και μου βγάζει αυτό:

image.jpg

 

Τι φταίει και πως μπορώ να τον διορθώσω ή να τον κάνω γρηγορότερο?

Αυτο ειανι σιγουρα προβλημα του γενικως προβληματικου adobe flash player.

 

 

Αρχικα θα σου προτεινα να απεγκαταστησεις οποια εκδοση adobe flash player εχεις εγκατεστημενη στον υπολογιστη σου και να εγκαταστησεις την τελευταια που νομιζω ειναι η 13.0.0.206 για τον firefox και ισως φτιαξουν καπως τα πραγματα.

 

Αν δεν φτιαξουν τοτε κανε ενα καθαρισμο(Απλα πατα το delete all που υπαρχει στις 2 παρακατω φωτος) της cache που εχει κρατησει το adobe flash player απο το μενου(πινακας ελεγχου -> flash player) του adobe flash player εδω:

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που μπήκε ο 29 ο ff έχει γίνει πολύ πιο αργός, συχνά κολλάει και μου βγάζει αυτό:

Τι φταίει και πως μπορώ να τον διορθώσω ή να τον κάνω γρηγορότερο?

 

1. δοκίμασε να τρέξεις σε safe mode: ALT+H (help) ---> Restart with addons disabled... -- Αν δουλεύει σωστά ετσι, τσέκαρε τα addons σου (disable ολα και enable ένα-ένα).

 

2. αν τρέχεις antivirus πχ. avast shield , απενεργοποίησέ το προσωρινά και δοκίμασε ξανά. Πολλά antivirus μπλοκάρουν τα scripts επιθετικότερα απ'οτι χρειάζεται. Μπορείς να βάλεις το "google.gr" στο whitelist του antivirus αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία.

 

Θα σου πρότεινα γενικότερα να φτιάξεις ένα καθαρό προφίλ (win+R --> "firefox -p") να δεις πως παει από θεμα performance. Μετά, πρόσθεσε τα addons πάντα ελέγχοντας οτι δεν σου μειώνουν την ταχύτητα και την απόκριση του ff.  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δοκίμασε να τρέξεις σε safe mode: ALT+H (help) ---> Restart with addons disabled... -- Αν δουλεύει σωστά ετσι, τσέκαρε τα addons σου (disable ολα και enable ένα-ένα).

 

2. αν τρέχεις antivirus πχ. avast shield , απενεργοποίησέ το προσωρινά και δοκίμασε ξανά. Πολλά antivirus μπλοκάρουν τα scripts επιθετικότερα απ'οτι χρειάζεται. Μπορείς να βάλεις το "google.gr" στο whitelist του antivirus αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία.

 

Θα σου πρότεινα γενικότερα να φτιάξεις ένα καθαρό προφίλ (win+R --> "firefox -p") να δεις πως παει από θεμα performance. Μετά, πρόσθεσε τα addons πάντα ελέγχοντας οτι δεν σου μειώνουν την ταχύτητα και την απόκριση του ff.  ;)

Aν φτιαξεις νεο προφιλ στον ff,το ηδη υπαρχον με τις οποιες ρυθμισεις εχεις κανει κτλ (σελιδοδεικτες,κτλ κτλ) χανεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω διαπυστωσε κανεις καποια διαφορα απο τον 29.0.0 με τ 29.0.1?γιατι τα ιδια μου φαινονται..</p>

 

Δεν υπαρχει ορατη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φτιαξεις νεο προφιλ στον ff,το ηδη υπαρχον με τις οποιες ρυθμισεις εχεις κανει κτλ (σελιδοδεικτες,κτλ κτλ) χανεται?

Οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φτιαξεις νεο προφιλ στον ff,το ηδη υπαρχον με τις οποιες ρυθμισεις εχεις κανει κτλ (σελιδοδεικτες,κτλ κτλ) χανεται?

 

Βάλε το Profilist , έτσι είναι πιο εύκολο να φτιάξεις νέο προφιλ και κάνεις εναλλαγή απ'το ένα στο άλλο. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως παίρνω αντίγραφα ασφαλειας των αγαπημένων μου ιστοσελίδων στο Μοζιλλα ;για να τις ξανά προσθέσω μετά το φορμάτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως παίρνω αντίγραφα ασφαλειας των αγαπημένων μου ιστοσελίδων στο Μοζιλλα ;για να τις ξανά προσθέσω μετά το φορμάτ.

 

Συγχρονίζεις τον firefox με το server της mozila, ή αν είσαι σε windows μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις αυτο http://mozbackup.jasnapaka.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...