Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μια χαρά δεν το λες με την καμία όμως.

Θα σου πω 2 βασικά προβλήματα που είχε και συνεχίζει να έχει ο firefox παρόλο που αλλάξανε όλο το σχεδιασμό του

01. Θέμα με το ποσοστό μνήμης που θέλει αν έχεις ανοιχτές πολλές καρτέλες μαζι

02. Δεν είναι γρήγορος σαν τον google chrome

και πλέον με το νέο σχεδιασμό του που κατάργησαν σχεδόν όλα τα παλιά addons χωρίς να τα ξανά σχεδιάσουν ή βάλουν ένα compatibility mode ώστε να δουλεύουν και στο νέο υπάρχει ένα ακόμα πρόβλημα που πριν δεν είχε ο firefox και φημιζόταν και αυτό είναι η πληθώρα addons που είχε.

Δν τρέχουμε όλοι Windows για να μας τρωει την μνήμη στο Linux παίζει αερα.

Οσο για τα addons με διάφορα κολπακια που εχουν ηδη αναφερθεί μπορείς να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αααα καλααααα.

Πόσοι όμως χρησιμοποιούν linux και πόσοι windows?

Είναι μαθηματικώς δεδομένο ότι πολύ περισσότερος κόσμος το χρησιμοποιεί σε windows και όχι σε linux.

 

Και για πες μου αυτά τα κολπάκια που λες. Και δεν νομίζω να δουλεύουν όσο σωστά δούλευαν και δεν πιστεύω να λες τις εκδόσεις esr γιατί νομίζω ότι αυτές οι εκδόσεις firefox είναι πολύ πίσω και δεν θα υποστηρίζονται αρκετά ακόμα.

Π.χ. πες μου αν μπορώ έστω και με τα κολπάκια που λες να κάνω να δουλεύουν αυτά τα addons στα νέα firefox.

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/add-to-search-bar/

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/classicthemerestorer/

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/password-exporter/

και είναι μερικά από αυτά που βρήκα και δεν έχουν μετατραπεί για το νέο firefox και ούτε πρόκειται να τα μετατρέψουν.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια.Σημερα δεν μπορω να δω τις δημοσιευσεις στις ομαδες που ειμαι στο facebook.Μπορει κανεις να βοηθησει;Βγαινει αυτο το πλαισιο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

FACEBOOK.JPG

Επεξ/σία από gkpapad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2018 στις 1:08 ΠΜ, Paragontas-x είπε

02. Δεν είναι γρήγορος σαν τον google chrome

Αν έχεις λογαριασμό στο Facebook -που είναι η επιτομή του bloatware- δοκίμασε να κάνεις scrolling προς τα κάτω στο news feed, με Firefox και Chrome αντίστοιχα και ξαναπέστο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς ότι από ένα σημείο και μετά θα σταματήσουν εντελώς να υποστηρίζουν την έκδοση esr του firefox?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκδοση που υποστηρίζει τα παλιά πρόσθετα εννοεί. Εγώ σιγά σιγά άρχισα να χρησιμοποιώ αποκλειστικά Chrome για να δω αν μου λείψει κάτι. Προς το παρόν καλά παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, KilliK είπε

πατα το εικονιδιο με το γραναζι πανω δεξια. θα σου βγαλει μενου με την εντολη update addons.

Το πατησα. Η μονη σχετικη επιλογη, ειναι 'update add ons automatically', και φοβαμαι να το πατησω, γιατι δεν θελω να ενημερωνει αυτοματα τα addons. Θελω χειροκινητα, οταν θελω εγω.

Υπαρχει λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KilliK είπε

πρεπει να υπαρχει και η εντολη Check for Updates. αυτην πατα.

Το check for updates φυσικα και υπαρχει. Αυτο μου δειχνει τα updates. Αλλα πως κανω μεμονωμενο χειροκινητο update στον ff?

Δειτε το ρε παιδια! Δεν μπορει να ειναι μονο σε μενα ετσι! Δεν θελω να ορισω αυτοματα updates, αλλα να επιλεγω οταν θελω τι να κανει update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...