Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί στο firefox 62.0 με το που πατάω να ανοίξει την πλευρική στήλη με τα bookmarks δεν είναι expanded όπως ήταν μέχρι τώρα?

Ειδικά όταν κλείνω και ανοίγω το firefox 62.0.

Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε τι άλλαξε.

Όταν πατάω το κουμπί "προβολή πλευρικών στηλών" μου ανοίγει τις αγαπημένες σελίδες μου στο αριστερό μέρος της οθόνης αλλά είναι συμπτυγμένες

Χωρίς τίτλο.jpg

 

Ενώ παλιότερα οπότε άνοιγα αυτήν την πλευρική στήλη όλα μου τα bookmarks ήταν ανεπτυγμένα και όχι συνεπτυγμένα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως φευγει αυτη η καινουρια, touch friendly αηδια που προστεθηκε ατον ff 62?
Ειναι το popup που πετιεται οταν κανεις κλικ στο αστερακι στην address bar για να βαλεις μια σελιδα στα αγαπημενα.

2018-09-07-084810_1280x1024_scrot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο στον Firefox. Θέλω για παράδειγμα να κάνω αναζήτηση "steam". Πατάω st και μου βγάζει αποτελέσματα και μάλιστα steam στο google από το ιστορικό που το έχω ξανανοίξει δηλαδή, και ενώ πατάω πάνω του μου ανοίγει stoiximan στο google. Και άλλα τέτοια παρόμοια παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2018 στις 9:53 ΠΜ, olman είπε

Για ποιο λόγο να κατεβάσει και να εγκαταστήσει κάποιος ένα πρόγραμμα τη στιγμή που με ένα απλό addon στο browser που χρησιμοποιεί ο κάθε ένας κάνεις πολύ εύκολα την ίδια δουλειά.

Για να μην αναφέρω ότι υπάρχουν site που τους βάζεις το λινκ του βίντεο και σου το μετατρέπει και το κατεβάζεις έτοιμο το βίντεο που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα,    υπάρχει καποιο addon του ff  (σε android tablet)   για αποθήκευση κωδικων logins και φυσικά αυτόματη συμπλήρωση logins  σε ιστοσελιδες?  Με λίγα λόγια, αυτό που κάνουν προγράμματα τύπου Dashlane & Last pass ,  αλλά χωρίς να ανακατέψω αυτά τα προγράμματα.

Κάποια addons που βρήκα ήδη είναι άσχετα με αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2018 στις 2:05 ΠΜ, kounga είπε

Kαλημέρα,    υπάρχει καποιο addon του ff  (σε android tablet)   για αποθήκευση κωδικων logins και φυσικά αυτόματη συμπλήρωση logins  σε ιστοσελιδες?  Με λίγα λόγια, αυτό που κάνουν προγράμματα τύπου Dashlane & Last pass ,  αλλά χωρίς να ανακατέψω αυτά τα προγράμματα.

Κάποια addons που βρήκα ήδη είναι άσχετα με αυτό που θέλω.

Αν διάβαζες λίγο προηγούμενα ποστ θα έβλεπες αυτό:

Στις 30/8/2018 στις 10:25 ΠΜ, Paragontas-x είπε

 Επειδή έψαχνα κι εγώ ένα τρόπο να μπορώ να κάνω backup - restore τους αποθηκευμένους κωδικούς μου σε κάθε site και παλιότερα το addon password exporter με είχε βολέψει απίστευτα και πλέον δεν υπάρχει κανένα παρόμοιο addon βρήκα εναλλακτική και αυτή είναι να κάνετε ένα αντίγραφο του αρχείου : "\Users\Το όνομα του υπολογιστή σας π.χ. Desktop\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\????????????(Συνήθως είναι ο φάκελος profile που έχετε στο firefox).default\logins.json" και είστε έτοιμοι οπότε πλέον χάσετε τους κωδικούς σας απλά επαναφέρετε αυτό το αρχείο στον φάκελο profile σας που έχετε στο firefox.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο απλό είναι να δημιουργήσει κανείς έναν Firefox λογαριασμό και να ενεργοποιήσει τον συγχρονισμό των συνδέσεων/κωδικών.

Για κάποιο λόγο εμένα η αντιγραφή του αρχείου logins.json δεν λειτουργεί πάντα.

αλλά για αντίγραφα ασφαλείας καλό είναι να αποθηκεύεται κατά καιρούς το συγκεκριμένο αρχείο σε άλλη τοποθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ακόμα και με την 60.2.1esr 64bit έκδοση δεν δουλεύουν τα παρακάτω πρόσθετα?

image.jpg

 

Μην σας πω ότι στην ουσία όσα δεν υποστηρίζει η κανονική έκδοση 62.0.2 64bit δεν υποστηρίζει ούτε η esr έκδοση.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...