Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θελω απαραιτητα να δεσμευεται με καποιο browser αλλα να λειτουργει εξωτερικα για να μπορει να διαβασει το αρχειο του firefox και να μου κανει αυτοματη κατηγοριοποιηση, ταξινομησεις ανα επισκεψη, μερα αποθηκευσης, περιεχομενο link status κτλ.

 

Καποτε δουλευα το linkman

Αναρωτιεμαι πως δε εχει βγει κατι ξακουστο και ολοκληρωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρρυ για το ξεκάρφωτο, αλλά επειδή είναι μεγάλο το νήμα εδώ και είναι αδύνατο να το διαβάσω όλο, αξίζει να κατεβάσω τον Firefox Quantum;; Τώρα έχω τον "παλιό"  firefox  61.0.1 (x64). Έχει βαρύνει πολύ η περιήγηση και δεν ξέρω γιατί, ίσως είναι και από τις ενημερώσεις των win10, δεν ξέρω. Θα δω διαφορά με τον Quantum ή να προτιμήσω άλλον browser (π.χ. chrome).

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quantum ειναι η κωδικη ονομασια που χρησιμοποιει η mozilla για τις αλλαγες που εκανε στον ff απο την 57 και μετα, με πιο εμφανεις το ui και τον ταχυτερο engine (servo), και χρησιμοποιειται απο την 57 και μετα. Αρα, μιας και εχεις ff 61, aka νεοτερο του 57, εχεις ff quantum. Και η 61 που εχεις δεν εινια παλια, ειναι η τελευταια stable εκδοση του ff. Αν δεν υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος να αλλαξεις σε καποια αλλη εκδοση, μην τον αλλαξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Quantum ειναι η κωδικη ονομασια που χρησιμοποιει η mozilla για τις αλλαγες που εκανε στον ff απο την 57 και μετα, με πιο εμφανεις το ui και τον ταχυτερο engine (servo), και χρησιμοποιειται απο την 57 και μετα. Αρα, μιας και εχεις ff 61, aka νεοτερο του 57, εχεις ff quantum. Και η 61 που εχεις δεν εινια παλια, ειναι η τελευταια stable εκδοση του ff. Αν δεν υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος να αλλαξεις σε καποια αλλη εκδοση, μην τον αλλαξεις.

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο... παιδικος σταθμος mozilla foundation θελει να αλλαξει το λογοτυπο του ff και των αλλων υπηρεσιων του και θελει τη γνωμη σας

https://arstechnica.com/gadgets/2018/07/mozilla-is-evolving-the-firefox-brand-and-it-wants-your-feedback/
https://www.ghacks.net/2018/07/31/mozilla-wants-feedback-on-firefox-rebrand/
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/07/firefox-new-logo-redesign
https://www.theverge.com/2018/7/30/17631766/firefox-logo-redesign-mozilla-user-feedback
https://www.theinquirer.net/inquirer/news/3036790/mozilla-is-redesigning-the-firefox-logo-and-wants-your-opinion

Οπως επεσημανε και ενας τυπος στο ghacks, υπαρχουν εκατονταδες bugs που κλεινονται σαν wontfix και features που αφαιρουνται γιατι οι devs δεν εχουν χρονο, αλλα υπαρχει χρονος για τετοιες π@π@ριες. Και συμφωνω απολυτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τυχαια η κατρακυλα τα τελευταια χρονια, τους εχει σπασει η μλκια εκει στη μοζιλα,

εγω θα παραμεινω στον esr 52 μεχρις ωτου παιζει,

χεστηκα και για τα quantum και για ολες τις παπαριες που βγαζουν ή θα βγαλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patrickdrd είπε

δεν ειναι τυχαια η κατρακυλα τα τελευταια χρονια, τους εχει σπασει η μλκια εκει στη μοζιλα,

εγω θα παραμεινω στον esr 52 μεχρις ωτου παιζει,

χεστηκα και για τα quantum και για ολες τις παπαριες που βγαζουν ή θα βγαλουν

Το ζήτημα είναι ότι ο ESR τρώει βαρύ κόλλημα με javascript πλέον, ακόμη και με τις συμβατές επεκτάσεις δεν συνεργάζεται άριστα, βαραίνει πολύ εύκολα (αυξάνει πολύ γρήγορα η κατανάλωση RAM) και συχνά χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει, που είναι προβληματικό αν έχεις ανοιχτές σελίδες πχ ειδησεογραφικών που επιτρέπουν περιορισμένο αριθμό δωρεάν προβολών, κι έτσι χάνεις τη πρόσβαση.

Με τη νέα έκδοση δεν έχω τέτοια θέματα, αλλά δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ως βασικό πλοηγητή λόγω προβληματικών επεκτάσεων διαχείρισης συνεδριών (session) στη νέα έκδοση, δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο ακόμη.

Αν το "session buddy", συμβατό με την οικογένεια των πλοηγητών που βασίζονται στη μηχανή του Chrome, γινόταν διαθέσιμο και σε Mozilla, θα έτρεχα στον quantum....

...αυτό που φοβάμαι είναι ότι μπορεί να καταργήσουν και τα bookmark tags, που για μένα είναι εργαλείο αναντικατάστατο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εχω προβλημα ουτε με javascript ουτε μου βαραινει, ουτε ραμ αυξανεται,

επανεκκινηση κανω μονο οταν μπω σε κανα facebook που τα πηδαει ολα και

φτανει τη ραμ στο 1,5gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν θα ανοίγεις πολλές καρτέλες ταυτόχρονα και για αρκετό χρόνο, εκεί η νέα έκδοση είναι πολύ μπροστά, ένας τομέας που τα πήγε απρόσμενα καλά ο FF μετά από χρόνια σχετικής αναμονής και ανακοινώσεων για καλύτερη διαχείριση.

Σελίδες με βαρύ javascript και βίντεο σαφώς μπορέι να γονατίσουν τον πλοηγητή πολύ γρήγορα (και στο φόρουμ εδώ έχω προβληματάκια και καθυστερήσεις με τον ESR, ειδικά στην υποβολή κι επεξεργασία δημοσιεύσεων, ενώ δεν παρουσιάζονται με τον Quantum)

Είναι και θέμα επεκτάσεων σίγουρα, εγώ χρησιμοποιώ το Diigo για σήμανση και ταξινόμηση/αποθήκευση κειμένου και σε κάποιες σελίδες με τον ESR δυσλειτουργεί η επέκταση και κολλάει όλο το πρόγραμμα, ενώ με τον Quantum δεν παρουσιάζονται θέματα.

...το θέμα είναι η συμβατότητα με επεκτάσεις...αν δεν υπάρχουν εκεί ειδικές απαιτήσεις, αξίζει η μετάβαση στη νέα έκδοση, ακόμη κι αν δεν είναι πολύ θετική η κατεύθυνση των εξελίξεων.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, εχω καμποσες (καμια 30αρια ισως; ) οποτε βαριεμαι να ψαχνω να αντικαταστησω/πεταξω/ασχοληθω,

καρτελες ανοιγω 10-15, προβληματα ξαναλεω δεν εχω συναντησει, και βιντεο βλεπω και

στο φορουμ σα πουτανα ποσταρω, τεσπα

για το javascript χρησιμοποιω ublock medium και μπλοκαρω τα 3rd party scripts/frames κλπ,

δες μηπως αυτο σε επηρεαζει (αν εχεις ακομα παλιοτερη εγκατασταση),

κατι αντιστοιχο θα παιζει και στα video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2018 στις 11:39 ΠΜ, patrickdrd είπε

ε, εχω καμποσες (καμια 30αρια ισως; ) οποτε βαριεμαι να ψαχνω να αντικαταστησω/πεταξω/ασχοληθω,

καρτελες ανοιγω 10-15, προβληματα ξαναλεω δεν εχω συναντησει, και βιντεο βλεπω και

στο φορουμ σα πουτανα ποσταρω, τεσπα

για το javascript χρησιμοποιω ublock medium και μπλοκαρω τα 3rd party scripts/frames κλπ,

δες μηπως αυτο σε επηρεαζει (αν εχεις ακομα παλιοτερη εγκατασταση),

κατι αντιστοιχο θα παιζει και στα video

Εγώ συνήθως έχω αρκετές δεκάδες σελίδες ανοιχτές, από διάφορα ξένα κυρίως ειδησεογραφικά, όπου συνέχεια ανοίγουν-κλείνουν καρτέλες (μπορεί να ανοίξουν μια στιγμή καμιά 15 σελίδες για να διαβάσω παραπομπές ενός αρθρου, στο επόμενο το ίδιο, θα ανοίξω τα νέα της ημέρας μαζί με τα προηγούμενα κοκ)

Είναι θέμα συνεχούς "κίνησης" αλλά και στιγμών που ανοίγουν πολλά μαζί...και να κλείσουν μετά το πρόγραμμα δεν επανέρχεται στην πρότερη κατάσταση, κάποια στιγμή βαραίνει πολύ μέχρι που τα φτύνει ο πλοηγητής και σέρνεται..
...όπου υπάρχουν πολλά javascript και βίντεο είναι πιο έντονο το φαινόμενο, προφανώς...

Με την καινούρια έκδοση δεν συμβαίνει αυτό ή μάλλον συμβαίνει πολύ πιο δύσκολα, κι έχω με μια ουσιαστική εξαίρεση (session manager) τις ίδιες επεκτάσεις εγκατεστημένες...

Απλώς στη διαχείριση πόρων o Quantum έχει κάνει πολλά θετικά βήματα, που για το δικό μου σενάριο χρήσης τα αποτελέσματα της βελτίωσης γίνονται πολύ και γρήγορα ορατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...