Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μπορείς να βάλεις τις ρυθμησεις του Firefox;

Μπορείς να βάλεις ολόκληρο το προφίλ του Firefox στον Waterfox, λειτουργεί μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ουσία αυτό είναι όλο ένα mod του κλασικού firefox?

Τι ακριβώς κερδίζεις, και τι χάνεις αν μεταβείς στο waterfox?

Υποστήριξη έχει από την Mozilla?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Στην ουσία αυτό είναι όλο ένα mod του κλασικού firefox?

Τι ακριβώς κερδίζεις, και τι χάνεις αν μεταβείς στο waterfox?

Υποστήριξη έχει από την Mozilla?

Κερδίζεις περισσότερη ιδιωτικότητα και περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης. Περισσότερη ασφάλεια για τα δεδομένα σου. Υποστήριξη είναι από τον δημιουργό, οποίος ενσωματώνει όλες τις ενημερώσεις ασφαλείας της Mozilla + εξτρα ενημερώσεις δικές του. Κάθε μήνα βγαίνουν ενημερώσεις. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι έκτακτο/επείγον φυσικά... Απλά για μένα κάποια προβλήματα που έχει ο Firefox, δεν τα βλέπω στον Waterfox. Και έχοντας περισσότερη προστασία μπλοκάρεις περισσότερα σάιτ κλπ. Είναι ένας ασφαλέστερος και πολύ πιο ιδιωτικός Firefox με δυο λόγια... Τον ανέφερα επειδή κάποιος ανέφερε τον απαρχαιωμένο Palemoon 1-2 σελίδες πίσω αν δεν κάνω λάθος, ως ιδιωτικό με ελάχιστο ίχνος στο διαδίκτυο. Ο Waterfox και πιο σύγχρονος είναι και πιο ασφαλής, ενώ παραμένει ιδιωτικός

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω καλύτερα.

Αυτός είναι ένας νέος browser που στην ουσία είναι καινούργιος αλλά υποστηρίζει πλήρως το firefox όσο αφορά τα addons κ.τ.λ.

Μιας και μπορώ να περάσω το profile μου από το firefox.

Μπορείς να μου πεις τον τρόπο που μεταφέρω το firefox profile στο waterfox?

Ή αν έχω ήδη εγκατεστημένο τον firefox θα το δει μόνο του?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα που τον εγκατέστησα και πριν την εγκατάσταση με ρώτησε από ποιον browser θέλω να εισάγει τα πάντα και διάλεξα τον firefox στην ουσία δεν έκανε τίποτα εισαγωγη εκτός από τα αγαπημένα και τους κωδικούς μου.

Από addons τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω να χρησιμοποιω τον firefox ως τον κύριο browser μου. Οι λογοι γνωστοι: οι 'καστομιες', με κυριοτερη το multirow tabs.

Ωστοσο, η ενδεχομενη μελλοντικη μεταβαση στο chrome ως κυριο browser, φαινεται να εγινε ακομη ευκολοτερη.

Ο λογος: διαβαζα σημερα ενα αρθρο το wired

https://www.wired.com/story/how-to-organize-browser-tabs/

και απο εκει εμαθα, οτι το αγαπημενο μου plugin στον ff, το tab session manager, πλεον υπαρχει και στον chrome.

Το εν λογω plugin ειναι απαιχτο.

Φυσικα, δεν υπαρχει multirow στον chrome.

Αλλα εκανα export τα sessions απο το tab session manager του ff, και import στο tab session manager στον chrome, και οχι απλως βεβαια τα φορτωσε, αλλα και οπτικα-λειτουργικα, το αποτελεσμα φαινεται πολυ ικανοποιητικο.

Το λεω αυτο, γιατι καθε φορα που η mozilla μας τα σπαει με τις αλλαγες τις, οχι απλως χανω το multirow tabs, αλλα συνηθως θελει κι αλλες μικροαλλαγουλες, και χασιμο χρονου, και συχνα ταλαιπωρια κλπ. Ενω εδω, αν μπορω να εχω με μια κινηση, το 90% του 'κοσμου μου' στον ff, στον chrome, ε ειναι σοβαρο δελεαρ η μεταβαση.

Παραμενω προς ωρας στον ff, αλλα το μελλον αβεβαιο γενικοτερα....

Να δουμε πως θα συνεχισει να χειριζεται και αλλα δικτυακα θεματα η mozilla, γιατι και το απιστευτο μονοπωλιο της google δεν μου αρεσει, αλλα απο την αλλη δεν μπορω να χανω καθε φορα απιστευτες ωρες με τις μλκιες της mozilla, και στον chrome να ειναι ολα σαν 'χρυσο κλουβι'.... να κανουμε τη δουλεια μας θελουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Και το ξεφτιλισμα συνεχιζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κάτι κακό στο να διαφημίζονται κάποια add-ons με πληρωμή. Ο καθένας ψάχνει και χρησιμοποιεί αυτά που θέλει πολύ απλά... Άλλα πειράζουν (τηλεμετρία, συνεχείς αλλαγές/bugs κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο OWA 365 μου υπογραμμίζει τα πάντα ως λάθος και όταν πάω πάνω στις λέξεις δε μου προτείνει κάτι. Αυτό γίνεται και στα αγγλικά και στα ελληνικά. Έχω δοκιμάσει να βγάλω και να ξαναβάλω τα λεξικά χωρίς αποτέλεσμα.
Αυτό έχει γίνει εδώ και ένα μήνα περίπου ξαφνικά.

Υπάρχει κάποια λύση;

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox usage is down 85% despite Mozilla's top exec pay going up 400%
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/iy8436/firefox_usage_is_down_85_despite_mozillas_top/

Οι διαφορες που λενε οι αριθμοι εχουν υπολογιστει απο το 2009 που ο ff ειχε 30+% market share και οι ceo επαιρναν 500k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...