Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Οκ σε ευχαριστώ πολύ με βολεύει πολύ ο Firefox γιατί έχει λειτουργία picture in picture χωρίς να χρειαστεί κάποια επέκταση

Θα σου έλεγα να εγκαταστήσεις και να δοκιμάσεις κάποιο user agent switcher add-on, άλλα επειδή γενικώς δεν τα χρησιμοποιώ, δεν έχω να σου προτείνω κάποιο, τώρα αν μπεις στην διαδικασία να εγκαταστήσεις/δοκιμάσεις κάποιο, διάβασε καλά την περιγραφή και τις κριτικές των χρηστών.

Επεξ/σία από htaccess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει και άλλος θέμα login στο webbanking της Εθνικής ; Με firefox δεν μπορώ να μπώ.Μου βγάζει σφάλμα και να επικοινωνήσω με το 181818.Με άλλους browser μπαίνω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tarantules είπε

Έχει και άλλος θέμα login στο webbanking της Εθνικής ; Με firefox δεν μπορώ να μπώ.Μου βγάζει σφάλμα και να επικοινωνήσω με το 181818.Με άλλους browser μπαίνω κανονικά.

Δοκίμασες και με νέο "καθαρό" προφίλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tarantules είπε

Θα το δω.Ευχαριστώ.

Να `σαι καλά, πιθανολογώ ό,τι κάποιο πρόσθετο (ή ρύθμιση) θα "ενοχλεί" γι` αυτό σου πρότεινα να δοκιμάσεις μ` ένα καθαρό προφίλ.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα τον Firefox μετά από χρόνια και δυστυχώς ενώ είναι ο αγαπημένος μου browser στο θέμα διαχείρισης μνήμης είναι τραγικός.

Σε PC με 4GB Ram μια καρτέλα βικιπαίδεια και google maps η μνήμη πήγε 3.3 GB!!!!

Ο Chrome αντίστοιχα 2.5 GB RAM.

Και flightradar24 μόνο του η μνήμη φτάνει γρήγορα στα 3GB!!!

Κρίμα γιατί μόνο για αυτό τον λόγο δεν το χρησιμοποιώ!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατι στην τελευταία έκδοση μερικές φορές μου μπερδεύει τα tabs?

Τι εννοώ:

Π.χ. είμαι στο site του insomnia στο 1 tab και στο άλλο tab έχω το site της Google βλέπω στοιχεία από το site του insomnia στο site της Google και μόνο όταν πάω πάνω το ποντίκι καθαρίζουν και δείχνει κανονικά ότι έχει το google site.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο έχω εδώ και πολύ καιρό αυτό το addon που λέει ότι αν αφήσεις για λίγη ώρα κάποιο tab το κάνει ανενεργό μέχρι να το ξανά επιλέξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αλλά τελικά δεν ήταν αυτό.

 

Στο φόρουμ της mozilla μου είπαν να δοκιμάσω την ασφαλή λειτουργία για απενεργοποίηση όλων των πρόσθετων αλλά και κυρίως του hardware acceleration για να δω αν το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το performance του παραμενει αθλιοτατο. κανω sync τα tabs απο το κινητο στον desktop,  με javascript/images disabled, και οταν τα κανω bookmark all, κρεμαει ολος ο browser για πολλα λεπτα, το bookmark menu δεν κανει refresh, οποτε δεν ξερω αν ολοκληρωθηκε η διαδικασια, και ενιοτε κανω kill το process του αν δεν ξεκολλήσει καθολου. και συμβαινει ακομη και για 200 tabs.

o Chrome απο την αλλη, ακομη και με 1000 tabs ανοιχτα να τρεχουν κανονικα, τα κανει ολα bookmarked μεσα σε μερικα δευτερολεπτα. 

εντωμεταξυ ετοιμαζονται να βγαλουν την νεα android εκδοση με την καινουργια αρχιτεκτονικη αλλα ειναι αγνωστο το αν θα εχει addons υποστηριξη, περα απο 2-3 που η ιδια η Mozilla εχει κανει ported. αν τον βγαλουν ετσι, τον εχουν σκοτωσει στο android τελειως.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, KilliK είπε

το performance του παραμενει αθλιοτατο. κανω sync τα tabs απο το κινητο στον desktop,  με javascript/images disabled, και οταν τα κανω bookmark all, κρεμαει ολος ο browser για πολλα λεπτα, το bookmark menu δεν κανει refresh, οποτε δεν ξερω αν ολοκληρωθηκε η διαδικασια, και ενιοτε κανω kill το process του αν δεν ξεκολλήσει καθολου. και συμβαινει ακομη και για 200 tabs.

o Chrome απο την αλλη, ακομη και με 1000 tabs ανοιχτα να τρεχουν κανονικα, τα κανει ολα bookmarked μεσα σε μερικα δευτερολεπτα.

"Πάτωσε" το performance του από τότε που ενεργοποίησε το electrolysis (e10s), ο μόνος τρόπος να δεις διαφορά, είναι να το απενεργοποιήσεις (όχι απόλυτα σωστό).

#!/bin/sh

export MOZ_FORCE_DISABLE_E10S=1
cd /usr/bin/
./firefox -p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...