Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αυτό που λες είναι λιγο έως πολύ κουλο. 

Δηλαδή όσοι είναι admin σε ένα σύστημα απαγορεύεται να σερφσρουν

Για λόγους ασφαλείας δεν το κάνουν, όχι ότι δεν μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2020 στις 4:35 ΜΜ, pigeon είπε

Ναι όπως το γράφεις δουλεύει, χρειάζεται και το διακόπτη -no-deelevate και να το τρέξεις as admin. Τωρα γιατί σε κάποιους το προσπερνάει ή δεν το εμφάνισε μέχρι την εκδόση 77/78 δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Ο firefox θεωρητικά ρίχνει αυτόματα τα δικαιώματα διαχειριστή ακόμα κι αν τον τρέξεις ως admin. Γι'αυτό το λόγο χρειάζεται ο διακόπτης, δεν συνιστάται να χρησιμοποιείται πέρα από δοκιμαστικούς λόγους. Ειναι θέμα ασφάλειας να μην έχει δικαιώματα διαχειριστή ο browser, αν κάποιο addon είναι κακόβουλο θα πάρει αυτόματα δικαιώματα εγγραφής στο c:\ στο c:\windows και αλλού.

Μου φαίνεται πιο εύκολο να κατεβάσεις ότι θες στο \downloads και να το μεταφέρεις στο c:\ με το χέρι παρά να κάνεις όλη αυτη τη βαβούρα με τα shortcut. Υπάρχει πάντως τρόπος να τρέξεις elevated ένα προγραμμα χωρίς να ζητάει καν την άδεια του διαχειριστή (παράθυρο UAC), φτιάχνοντας ένα schedule με elevated δικαιώματα και ένα shortcut προς αυτό το schedule. (Οδηγίες εδώ, στο option two "Manually Create Elevated App Shortcut without UAC Prompt in Task Scheduler")

Τώρα μόλις το δοκίμασα σε έναν νέο υπολογιστή στον οποίον έβγαζε και σε αυτό το μήνυμα / ερώτηση και δεν τον άφηνε να κατεβάσει τίποτα στη ρίζα του δίσκου c.

Αν είναι Admin ο χρήστης που το κάνει τότε δεν χρειάζεται να πατάει δεξί κλικ και "run as administrator" για να δουλέψει.

 

Πάντως πιάνει και η εναλλακτική αν πατήσεις "about:config" και μετά κάνεις αναζήτηση για ""browser.launcherProcess.enabled" και το κάνεις false.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την λύση σου.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Στην ερώτηση που έκανα πιο πριν δεν ξέρει να μου απαντήσει κάποιος?

Πως ξαφνικά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα σε 3 pc το firefox σταμάτησε να μου ζητά άδεια για να κατεβάσω κάτι στην ρίζα του δίσκου c?

Το συνειδητοποίησε ότι το θέλεις πάρα πολύ μάλλον. :D

Εμένα πάντως επιμένει να μην το κάνει. Μήπως έκανες τίποτα με τα δικαιώματα του δίσκου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θα ρωτήσω πρώτα εδώ για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα έχω πρόβλημα με τον firefox και το cosmote TV on the go όταν μπαίνω μέσα στο site μπορώ να δω ταινίες αλλά δεν μπορώ να πάω στο μενού των προηγούμενων ημερών του replay TV δηλαδή σήμερα μπορώ να δω κανονικά και live αλλά και replay TV όλα τα κανάλια της ημέρας τρίτης αλλά άμα πάω π.χ. δευτέρα ή Κυριακή ή Σάββατο όταν βάζω το ποντίκι πάνω στο μενού δεν κάνει τίποτα τι μπορεί να φταίει ? 

Chrome και με microsoft edge που δοκίμασα λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

καλησπέρα παιδιά θα ρωτήσω πρώτα εδώ για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα έχω πρόβλημα με τον firefox και το cosmote TV on the go όταν μπαίνω μέσα στο site μπορώ να δω ταινίες αλλά δεν μπορώ να πάω στο μενού των προηγούμενων ημερών του replay TV δηλαδή σήμερα μπορώ να δω κανονικά και live αλλά και replay TV όλα τα κανάλια της ημέρας τρίτης αλλά άμα πάω π.χ. δευτέρα ή Κυριακή ή Σάββατο όταν βάζω το ποντίκι πάνω στο μενού δεν κάνει τίποτα τι μπορεί να φταίει ? 

Chrome και με microsoft edge που δοκίμασα λειτουργεί κανονικά.

Για τον firefox, "φορτώνουν" άλλον κώδικα στην σελίδα τους, δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από κάποιες "μαϊμουδιές" για να σου λειτουργήσει. :)

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, htaccess είπε

Για τον firefox, "φορτώνουν" άλλον κώδικα στην σελίδα τους, δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από κάποιες "μαϊμουδιές" για να σου λειτουργήσει. :)

Έχω κωδικό κανονικά από τον αδερφό μου έχει με δορυφόρο και μου έχει δώσει κωδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Έχω κωδικό κανονικά από τον αδερφό μου έχει με δορυφόρο και μου έχει δώσει κωδικούς

Δεν έχει να κάνει με τους κωδικούς, έχει να κάνει με τον firefox ως browser, υπάρχουν scripts στην ιστοσελίδα τα οποία διαμορφώνουν το περιεχόμενο διαφορετικά πάνω σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Έχω κωδικό κανονικά από τον αδερφό μου έχει με δορυφόρο και μου έχει δώσει κωδικούς

Αν και λογικά θα το έχεις κάνει εγώ απλά θα το πω.

Έχεις περάσει την τελευταία έκδοση του adobe flash player για τον firefox έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν και λογικά θα το έχεις κάνει εγώ απλά θα το πω.

Έχεις περάσει την τελευταία έκδοση του adobe flash player για τον firefox έτσι?

δεν θελει φλας

1 ώρα πριν, htaccess είπε

Δεν έχει να κάνει με τους κωδικούς, έχει να κάνει με τον firefox ως browser, υπάρχουν scripts στην ιστοσελίδα τα οποία διαμορφώνουν το περιεχόμενο διαφορετικά πάνω σε αυτόν.

μπορω να κανω κατι η παω σε αλλο browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος γι' αυτό τότε δεν ξέρω.

 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του flash για τον firefox.

Δεν χάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

μπορω να κανω κατι η παω σε αλλο browser

Γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλον browser για το cosmote TV,  δεν αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, htaccess είπε

Γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλον browser για το cosmote TV,  δεν αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ με βολεύει πολύ ο Firefox γιατί έχει λειτουργία picture in picture χωρίς να χρειαστεί κάποια επέκταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...