Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει οπότε θα περιμένεις κάποιον άλλο. Πάντως λογικά θα κάνει ένα φάκελο profile όπως και ο 3.6. Περίμενε κάποιον που έχει ff4 καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλεπω σε ολους παει σφαιρα....μονο σε μενα σερνεται? :cry:

Ο παλιος πηγαινε πιο γρηγορα..

Τον 4 τον περασα πανω απο τον 3..μετα εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση μπας και βελτιωθει αλλα...τιποτα :(

 

Τελικα εκανα πληρη απεγκατασταση,διεγραψα οτι αρχεια υπηρχαν και τωρα που το ξανα εβαλα υπαρχει αισθητη διαφορα απο πριν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια..τωρα τελευταια οταν ψαχνω κατι στο google και παω να μπω σε καποια σελιδα τις περισσοτερες φορες εμφανιζεται μια διαφημιστικη σελιδα με κατι βλακειες,μια για διαμονή,μια για κατι προγραμματα για να τα κανω εγκατασταση και κατι τετοια.Ετσι πρεπει να παω παλι πισω και να ξαναπατησω παλι στην σελιδα που θελω για να μπω και τοτε μπαινει.Ειναι πολυ σπαστικο αυτο.Γιατι συμβαινει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια..τωρα τελευταια οταν ψαχνω κατι στο google και παω να μπω σε καποια σελιδα τις περισσοτερες φορες εμφανιζεται μια διαφημιστικη σελιδα με κατι βλακειες,μια για διαμονή,μια για κατι προγραμματα για να τα κανω εγκατασταση και κατι τετοια.Ετσι πρεπει να παω παλι πισω και να ξαναπατησω παλι στην σελιδα που θελω για να μπω και τοτε μπαινει.Ειναι πολυ σπαστικο αυτο.Γιατι συμβαινει??

 

Μάλλον πρόκειται για spyware/adware :shock: Κάνε ένα ψάξιμο με κάποιο antispyware για να καθαρίσει εαν έχεις κολλήσει τίποτα τέτοιο, κάνε και ένα ψάξιμο και με το πρόγραμμα malwarebytes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε καρτα γραφικων.

 

 

 

α ναι ξεχασα το τελευταιο βημα.σορρυ εβγαλα τελειως τον 3 πριν κανα μηνα και εχω ψιλοξεχασει την διαδικασια.

πρεπει να κανεις rename το filename του αρχειου firefox.exe σε κατι αλλο πχ fox.exe ειτε του 3 ειτε του 4 δεν εχει σημασια.Το αρχειο βρισκεται στο installation folder του browser.

Κανε και την απαραιτητη αλλαγη στο filename που υπαρχει στο shortcut του αρχειου και εισαι ετοιμος.

 

Πεσμου αν δουλεψε για να το προσθεσω και στον οδηγο μου.

Με την αλλαγη αυτη δουλεψε.Απο την γραμμη εντολων ομως δεν δουλευει η επιλογη firefox -P για να αλλαξω το profile.Δουλευει ομως με το

profile του 3 που ειχα.Προσοχη αν θελετε να κανετε καταργηση του προγραμματος απο τον πινακα ελεγχου δεν γινετε αν δεν μετονομασεται το .exe στο αρχικο ονομα που ειχε.

Κατα τα αλλα ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο γρηγορος απο τον 3 αλλα για μενα δεν λειτουργουν τα addons: linkification,copy link που μου ειναι πολυ χρησιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να κατεβασουμε τα tabs κατω απο τη μπαρα διευθυνσεων, οπως ηταν παλια?

 

EDIT: Ακυρο το βρηκα...

 

about:config -> keyword.URL -> "www."

 

Το είπαμε πιο πάνω.. ;)

 

 

 

Αυτο σε μενα δεν πιανει. Με πεταει στο insomnia.com και οχι .gr

Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να κατεβασουμε τα tabs κατω απο τη μπαρα διευθυνσεων, οπως ηταν παλια?

 

EDIT: Ακυρο το βρηκα...

 

 

 

Αυτο σε μενα δεν πιανει. Με πεταει στο insomnia.com και οχι .gr

Any ideas?

 

Ωχ τώρα το κάνει και σε εμενα χτες δεν ήταν έτσι..

Κάτσε να αρχίσω πάλι τα test... <_<

 

Τελικά η λύση είναι

 

>keyword.url --> 
http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q=

 

Ωστόσο δεν λειτουργεί για όλες τις λέξεις... π.χ. όταν πατάω "insomnia" με βγάζει στο www.insomnia.gr αλλά όταν πατάω π.χ. linux με βγάζει στα αποτελέσματα στο γκουγκλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, δε πειραζει κι ετσι καλο ειναι ;)

 

Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο περιμενα περισσοτερα πραγματα απο την νεα εκδοση οσο αφορα στη ταχυτητα.Οκ, δεν τον αλλαζω τον firefox με τιποτα προς το παρον, αλλα ειναι τραγικα πιο αργος απο ΙΕ9 που δοκιμασα ετσι για τα ματια του κοσμου την περασμενη εβδομαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς για ποιον λόγο χρειάζεται incoming connections για να ανοίξει;

Αν του κόψω τα incoming (εκτός που τρελένεται και ζητάει συνέχεια σύνδεση) αργεί και κάνει περίπου 20 sec να ανοίξει,αλλιώς ανοίγει σε 6 με 7 sec.

Είναι ο μόνος browser που μου το κάνει και που ζητάει incoming connections στο άνοιγμα αλλά και ο μόνος που καθυστερεί,όχι τι συνδέσεις ζητάει (μπορώ να το δω αυτό) αλλά γιατί εξαρτάται το start up απο αυτές δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι πως όταν γράφω στο url "google" μου ανοίγει την σελίδα του google με τα αποτελέσματα για την λέξη "google"

Ενώ όταν γράφω "γοογλε" μου βγάζει κανονικά την σελίδα του google καθαρή.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...