Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα εδω φιλε μου.Το βιογραφικο σου ειναι δυνατο κ νομιζω μπορεις να το υποστηριξεις στην αγορα εργασιας της Βρετανιας.Συνεχισε αιτησεις για εδω λοιπον κ καλη επιτυχια.

 

ΕΝΤΙΤ

ΥΓ.Επισης βλεπω οτι εχεις κ γερες γνωσεις στην Ψυχολογια.Κατι πηρε το ματι για ΝLP.Noμιζω γενικα εχεις ιδιαιτερα transferable skills παντως (αυτη ειναι η δουλεια μου βασικα κ σου μιλαω ετσι).Συνεχισε για εδω,ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επισης η ημερομινια γεννησεως δεν ενδιαφερει τον εργοδοτη στην αγγλια. Και πρεπει να το κανεις 2 σελιδες αν δεν κανω λαθος.

ps: props για τον bandler :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης η ημερομινια γεννησεως δεν ενδιαφερει τον εργοδοτη στην αγγλια. Και πρεπει να το κανεις 2 σελιδες αν δεν κανω λαθος.

ps: props για τον bandler :)

 

Σωστα,διωξε την ημερομηνια γεννησης κ προσπαθησε να το μορφοποιησεις ωστε να πιανει μεγιστο 2 σελιδες.Επισης υπαρχουν γερα databases εδω κ σαιτς για τις αιτησεις σου.Reed,monster,totaljobs etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε και εγω τει τελειωνω και απο το θεμα δουλειας εχω μυριστει οτι μολις λες φοιτητης τη κανουν με ελαφρια πηδηματάκια και εκατο δικαιολογιες.βεβαια δεν το εχω παρει και ζεστα το θεμα αλλα καταντα καπως εκνευριστικο..ειμαι σιγουρη οτι θα καταφερεις να βρεις τη τυχη σου απλα μην απελπιζεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Τοξοβόλο και Τούφα. Φτιάχνεις CV, ανεβάζεις monster, reed και ξεκινάς job hunting UK.

Αν έχεις γνωστό/φίλο και μπορείς να έρθεις εδώ να ψάχνεις ακόμα καλύτερα. Έφυγες όπως είσαι.

 

Ήμουν στην φάση σου περίπου. Έκανα skype interview Παρασκευή, Δευτέρα μου έκαναν πρόταση, Τετάρτη έκλεισα εισητίριο. Σάββατο ήμουν Εδιμβούργο. Κυριακή βρήκα σπίτι. Την επόμενη Δευτέρα μετακόμισα και Τρίτη έπιασα δουλειά. Όλα αυτά έχοντας 4μηνο συμβόλαιο. Σε 3 εβδομάδες κλείνω χρόνο UK. (δεν έχω γυρίσει ούτε μια μέρα Ελλάδα)

 

Αν σε ενδιαφέρει Εδιμβούργο, στείλε μου το CV σου να το προωθήσω σε μία γνωστή που δουλεύει πάνω σε social media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άριστα Αγγλικα , μέτρια Γερμανικα , λίγα Ισπανικά.

Σκέφτομαι και για χώρες όπως Σ.Αραβία / Καταρ / Κίνα / Κορέα

 

Επισύναψα το βιογραφικό μου.Με το χέρι στην καρδιά θέλω να μου πείτε εαν έχω τύχη σε μία απο αυτές τις χώρες κατα την γνώμη σας

 

Δεν άνοιξα αυτό το thread για ψυχολογική υποστήριξη παίδες , ευχαριστώ :)

Απλα , μέσω εμου , ήθελα να εκφραστει η ψυχολογία πολλών ανθρώπων σαν και μένα , και να ακουστούνε γνώμες και συμβουλες ....

Τουλάχιστον να βοηθάμε ο ένας τον άλλον , σε επίπεδο κουβέντας , γνώσης και πηγών πληροφορίας , για να μην ξεχνάμε ότι είμαστε άνθρωποι...

 

Ψαξε για site σε Καταρ, Σιγκαπουρη, Ταιβαν, ΗΑΕ. Αν ξεκινουσα τωρα, για κειθε θα κοιταγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Τοξοβόλο και Τούφα. Φτιάχνεις CV, ανεβάζεις monster, reed και ξεκινάς job hunting UK.

Αν έχεις γνωστό/φίλο και μπορείς να έρθεις εδώ να ψάχνεις ακόμα καλύτερα. Έφυγες όπως είσαι.

 

Ήμουν στην φάση σου περίπου. Έκανα skype interview Παρασκευή, Δευτέρα μου έκαναν πρόταση, Τετάρτη έκλεισα εισητίριο. Σάββατο ήμουν Εδιμβούργο. Κυριακή βρήκα σπίτι. Την επόμενη Δευτέρα μετακόμισα και Τρίτη έπιασα δουλειά. Όλα αυτά έχοντας 4μηνο συμβόλαιο. Σε 3 εβδομάδες κλείνω χρόνο UK. (δεν έχω γυρίσει ούτε μια μέρα Ελλάδα)

 

Αν σε ενδιαφέρει Εδιμβούργο, στείλε μου το CV σου να το προωθήσω σε μία γνωστή που δουλεύει πάνω σε social media.

για αμερικη δεν σε ενδιαφερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ έχω πάει ιεκ multimedia τι θα έπρεπε να κάνω να πάω να αυτοκτονήσω? :rolleyes: Αν και απότι μας είχε πει ένας καθηγητής μας που δίδασκε και σε πανεπιστήμια εμείς θα βρούμε ευκολότερα δουλειά σε μερικές περιπτώσεις γιατί θα παίρνουμε πενταροδεκάρες. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντας πτυχιουχος ΤΕΙ ψιλοκαλης ειδικοτητας (πληροφορικη) ειχα τα ιδια προβληματα με εσενα κατα τον πρωτο χρονο μετα την αποφοιτηση απτη σχολη και απολυση απτο στρατο (συνεπεσαν και τα 2 περιπου).

 

Και επειδη 2ος χρονος ανεργιας πηγαινε πολυ, απλα εφτιαξα μια βαλιτσα με ρουχα και καμποσα βιογραφικα, εβγαλα ενα εισητηριο (χωρις επιστροφη) και ξεκινησα τη ζωη μου εκτος χωρας. Αφησα πισω φιλους, γκομενες, σπιτι, κομπιουτερ, ιντερνετ, αμαξι και ενα σωρο ανεσεις και πηγα σε αγνωστο τοπο με διαθεση να ξεκινησω μονος μου απτο 0.

 

Ευτυχως βρηκα σχετικα γρηγορα δουλεια κοντα στο αντικειμενο μου. Μου συμπαρασταθηκαν οικονομικα και οι δικοι μου για αυτο το βημα, μιας και το οικονομικο ειναι ενα ζητημα ειδικα στην αρχη (δε θα σου βγει κατω απο 3.000 ευρω, αν υποθεσουμε οτι στο 2ο μηνα θα εχεις δουλεια).

 

Θελει να σφιξεις τα δοντια, θελει αισιοδοξια, θελει θαρρος αυτη η κινηση. Με την ενοια οτι θα πεσεις στην αρχη σε διαφορες κακοτοπιες και εκει ή θα σε παρει τελειως απο κατω, σε φαση "τι ηρθα να κανω εδω, γυρναω πισω σπιτακι μου αυριο", ή θα επιμεινεις μεχρι να βρεις κατι.

 

Εχε επισης υποψιν οτι θα πας σε αγνωστο τοπο που ολοι θα ειναι ξενοι και αγνωστοι και εσυ θα ψαχνεσαι σαν γραφικος. Θα τους λες "ηρθα απο Ελλαδα να δουλεψω" και θα αντιμετωπιζεις ολων των ειδων τους μορφασμους.

 

Θα μπαινεις χυμα σε οτι μαγαζι/επιχειρηση βρισκεις και θα αφηνεις βιογραφικο, ζητωντας για 1 λεπτο την προσοχη τους, για να μονολογησεις ποιος εισαι και τι ψαχνεις εκει περα αφηνοντας το βιογραφικο.

 

Ολα αυτα δουλεψε τα λιγο στο μυαλο σου σαν να ειναι η πραγματικοτητα σου απο αυριο και αν θεωρεις οτι μπορεις, φυγε για εξω. Χθες.

 

Σε καθε περιπτωση μη σε παιρνει απο κατω, λυσεις υπαρχουν κι ας ειναι δυσκολες. Η γενια μας θα τραβηξει χοντρες δυσκολιες καλως η κακως, το θεμα ειναι ποιοι μοιρολατρουν και ποιοι κοιταν να τις ξεπερασουν ακομα και με προσωρινα επωδυνες αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άριστα Αγγλικα , μέτρια Γερμανικα , λίγα Ισπανικά.

Σκέφτομαι και για χώρες όπως Σ.Αραβία / Καταρ / Κίνα / Κορέα

 

Επισύναψα το βιογραφικό μου.Με το χέρι στην καρδιά θέλω να μου πείτε εαν έχω τύχη σε μία απο αυτές τις χώρες κατα την γνώμη σας

 

Δεν άνοιξα αυτό το thread για ψυχολογική υποστήριξη παίδες , ευχαριστώ :)

Απλα , μέσω εμου , ήθελα να εκφραστει η ψυχολογία πολλών ανθρώπων σαν και μένα , και να ακουστούνε γνώμες και συμβουλες ....

Τουλάχιστον να βοηθάμε ο ένας τον άλλον , σε επίπεδο κουβέντας , γνώσης και πηγών πληροφορίας , για να μην ξεχνάμε ότι είμαστε άνθρωποι...

φίλε μου το layout του βιογραφικού σου είναι πολύ άσχημο. Πρέπει πρώτα να το ρετουσάρεις και μετά όπως είπαν και οι από πάνω να το ανεβάσεις όπου βρεις και δεν βρεις.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη πάντα με σκοπό να σε βοηθήσω:

Στο βιογραφικό σου δεν γράφεις τι courses έχεις κάνει κτλπ. ΑΛΛΟ το CV και ΑΛΛΟ το covering letter που θα το στείλεις παρέα με το βιογραφικό σου.

Πιστεύω στο βιογραφικό σου πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις κάποιο πιο σοβαρό/επαγγελματικό template (google it) και να κρατήσεις τίτλους σπουδών(χρονολογία - πανεπιστήμια), εργασιακή εμπειρία (σε αυτή που έχεις ένσημα επειδή μόνο σε αυτή μπορείς να αποδείξεις οτι όντως εργάστηκες), ξένες γλώσσες, καποια qualifications που έχεις, διάφορα πτυχία/πιστοποιήσεις και χόμπυ.

Τα περι των μαθημάτων και τα λοιπά τα γράφεις στη συνοδευτική επιστολή που θα στέλνεις αναλόγως τη δουλειά.

Εχεις πολυ καλές σπουδές και πολλα προσόντα και θα βρεις τον δρόμο σου σίγουρα

Αυτά απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου το layout του βιογραφικού σου είναι πολύ άσχημο. Πρέπει πρώτα να το ρετουσάρεις και μετά όπως είπαν και οι από πάνω να το ανεβάσεις όπου βρεις και δεν βρεις.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη πάντα με σκοπό να σε βοηθήσω:

Στο βιογραφικό σου δεν γράφεις τι courses έχεις κάνει κτλπ. ΑΛΛΟ το CV και ΑΛΛΟ το covering letter που θα το στείλεις παρέα με το βιογραφικό σου.

Πιστεύω στο βιογραφικό σου πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις κάποιο πιο σοβαρό/επαγγελματικό template (google it) και να κρατήσεις τίτλους σπουδών(χρονολογία - πανεπιστήμια), εργασιακή εμπειρία (σε αυτή που έχεις ένσημα επειδή μόνο σε αυτή μπορείς να αποδείξεις οτι όντως εργάστηκες), ξένες γλώσσες, καποια qualifications που έχεις, διάφορα πτυχία/πιστοποιήσεις και χόμπυ.

Τα περι των μαθημάτων και τα λοιπά τα γράφεις στη συνοδευτική επιστολή που θα στέλνεις αναλόγως τη δουλειά.

Εχεις πολυ καλές σπουδές και πολλα προσόντα και θα βρεις τον δρόμο σου σίγουρα

Αυτά απο εμενα

 

ημουν ξαπλωμενος στον καναπε

και γυρναγα το φορουμ μας :eek:

με το ενα δακτυλο και διαβαζω το ποστ

του κυριου, αφου εχω διαβασει το πρωτο σου

ποστ και μου ειχε φυτρωσει η πεπιθηση οτι εισαι

πραγματικα καλος

γιαυτο αλλοστε σου ποσταρα και το λινκ

 

long story short

κλικαρω το cv σου

και πραγματικα εχεις κανει

ολα τα λαθη που υπαρχουν στο βιβλιο

 

1 που με αναγκασε να ξεβολευτω απο τον καναπε

ηταν το

many of my articles...

και ποσταρεις 2...

that was so wrong in so many ways

tip(s)

δεν βαζεις many βαζεις some δειχνει μετριοφροσυνη

με το many δημιουργεις την αισθηση οτι ειχες καποιου ειδους συνεργασιας με το "μαγαζι"

 

ειναι και αλλα πολλα

αλλα ακολουθα το quote του ποστερ απο επανω για αρχη

 

Υγ. ολα τα NLP που εχω παρακολουθησει τα εχω στο cv σαν common sence... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα σπουδών δε μπορώ να σε κρίνω γιατί όλα αυτά μου φαίνονται ακαταλαβίστικα.

 

Η παρουσίαση όμως του βιογραφικού είναι λίγο τραγική. Αλλάζεις διαρκώς indents, στοίχιση (left, justified κα), γραμματοσειρές, μεγέθη (πχ στην 5η σελίδα). Τα ίδια και στην 3η σελίδα που αφήνεις ενα σωρό γραμμές και πετάς τα modules του 3ου έτους στην 4η σελίδα. Στις σπουδές τη μία γράφεις πρώτα το πτυχίο μετά το πανεπιστήμιο, την άλλη το αντίστροφο. Παραδόξως γίνεται λίγο ποιο ομογενές από την 6η σελίδα και μετά. Για το τέλος αφήνω την πρώτη σελίδα που θα την ήθελα πιο σοβαρή, σε θέματα γραμματοσειρών και με πιο συγκροτημένη παρουσίαση του εαυτού σου.

 

Επίσης απέφυγε τα greeklish. Αυτό το "epikoinwnias" - βγάζει μάτι!

 

Συγγνώμη αν σε στεναχωρώ όμως όλα τα σχόλια μου είναι καλοπροαίρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συγγνώμη αν σε στεναχωρώ όμως όλα τα σχόλια μου είναι καλοπροαίρετα.

 

Καθόλου , άλλωστε ποιος δεν κάνει λάθη...και ναι , έχετε δίκιο , το είχα αφήσει να είναι τραγικο.

 

ημουν ξαπλωμενος στον καναπε

και γυρναγα το φορουμ μας :eek:

με το ενα δακτυλο και διαβαζω το ποστ

του κυριου, αφου εχω διαβασει το πρωτο σου

ποστ και μου ειχε φυτρωσει η πεπιθηση οτι εισαι

πραγματικα καλος

γιαυτο αλλοστε σου ποσταρα και το λινκ

 

long story short

κλικαρω το cv σου

και πραγματικα εχεις κανει

ολα τα λαθη που υπαρχουν στο βιβλιο

 

1 που με αναγκασε να ξεβολευτω απο τον καναπε

ηταν το

many of my articles...

και ποσταρεις 2...

that was so wrong in so many ways

tip(s)

δεν βαζεις many βαζεις some δειχνει μετριοφροσυνη

με το many δημιουργεις την αισθηση οτι ειχες καποιου ειδους συνεργασιας με το "μαγαζι"

 

Και να φανταστείς ότι μου το "έφτιαξε" συμβουλευτικά κοπέλα - φίλη , που δουλεύει σε HR department με εμπειρία...και η συμβουλή ήτανε "χώσε" ....και μου είχε πει ότι είναι άριστο CV ( και εμφανισιακα......)

 

Φαντάζομαι ότι θέλουνε κάτι σαν και αυτό :

UKCS EXAMPLE CV.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θέλουνε κάτι σαν και αυτό :

 

Φαίνεται αρκετά πιο συγκροτημένο. Μπορείς όμως να παίξεις αρκετά και με τα indents.

 

Υπάρχουν και άλλα πολύ καλά πρότυπα. Αν βρω κάποιο, θα σου ποστάρω το Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...