Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όντως φαίνονται πολύ προσεγμένα. Αν εξαιρέσεις τις κουκίδες και τα αστεράκια στις ...βαθμολογίες των skills.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εντάξει, πες οτι έχουμε δουλειά για να τα βγάζουμε πέρα. Οικογένεια θα κάνουμε ποτέ;

 

Εγω απλα θα πω οτι δυστυχώς είμαστε ακόμα στην αρχή και το λέω αυτό γιατι :

 

1. Ο γκρεμός έιναι ή μόνη λογική συνέχεια του δρόμου που ακολουθούμε σαν χώρα σε όλα τα επίπεδα.

2. Ότι μυαλό υπάρχει στη χώρα θα φύγει για το εξωτερικό. Ήδη ξέρω πάμπολες περιπτώσεις εξαιρετικών μυαλών (φίλων) που την κάνανε.

 

 

Φιλέ zazik, αν και είμαι απο τους πιο αισιόδοξους ανθρώπους, η αλήθεια ειναι οτι αν δεν σου χαμογελάσει η τύχη, η μόνη λύση είναι το εξωτερικό. Απλά για μένα ψάξτο προς Ελβετία-Γερμανία φάση. Προσωπική μου άποψη είναι οτι το UK έχει πεθάνει συγκρινόμενο με το παρελθόν. Φίλος που κάνει διδακτορικό εκεί, μου είπε οτι μαζεύει τα σκουπίδια απο το campus για να βγαλει τα εξοδα του καθώς δεν υπάρχουν δουλειες (βεβαια σπουδαζει και κατι περιεργα πράγματα). Δούλεψε πολύ και με το indeed.com. Είναι μηχανή αναζήτησης αγγελιών, που είναι συνδεδεμένο με όλα τα αντιστοιχα websites ευρεσης εργασίας όλων των χωρών. Πρόσφατα έφυγε φίλος στην ηλικία σου με πολύ καλο CV για Ελβετία με 3000€/month και μου είπε οτι υπάρχουν άπειρες θέσεις προς τα εκεί.

 

 

Υ.Γ : Άσχετο αλλα ακόμα και σε αυτό το τόπικ βρέθηκαν σταυροφόροι έναντι του δημοσίου?Τι στον φούτσο? Τετοιος εφιάλτης πια?

 

Όντως φαίνονται πολύ προσεγμένα. Αν εξαιρέσεις τις κουκίδες και τα αστεράκια στις ...βαθμολογίες των skills.

 

Όντως, μου δημιουργήθηκε και μένα η απορία, αλλα είναι τρόπος παρουσίασης των ικανοτήτων σου αυτός με τα αστεράκια? Δεν το έχω ξαναδεί. Μήπως είναι λίγο καγκουρία? Επίσης εκτος απο τη φωτογραφία, μπορεί ενα βιογραφικο να έχει χρώματα? Εδω στο Ελλάντα μπορεί να γελάνε και λίγο με αυτα. Εμένα προσωπικα βεβαια μου φαίνονται πολύ όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zazik,

 

τσέκαρε τα όλα από το τελευταίο λινκ, διάλεξε όποιο θέλεις (προσωπικά θεωρώ κάτι σχετικά λιτό/σοβαρό σαν τα 4 που έβαλα είναι πιο κατάλληλο --σε αντίθεση με κάποια αρκετά βαριά/με πολύ χρώματα κ αρώματα που θα δεις), όποτε το έχεις έτοιμο μου δίνεις το βιογραφικό σου στο word διορθωμένο και ΤΕΛΙΚΟ και σου κάνω προσαρμογή στο template που θα επιλέξεις και στο στέλνω σε pdf έτοιμο προς εκτύπωση.

 

Sounds good? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zazik,

 

τσέκαρε τα όλα από το τελευταίο λινκ, διάλεξε όποιο θέλεις (προσωπικά θεωρώ κάτι σχετικά λιτό/σοβαρό σαν τα 4 που έβαλα είναι πιο κατάλληλο --σε αντίθεση με κάποια αρκετά βαριά/με πολύ χρώματα κ αρώματα που θα δεις), όποτε το έχεις έτοιμο μου δίνεις το βιογραφικό σου στο word διορθωμένο και ΤΕΛΙΚΟ και σου κάνω προσαρμογή στο template που θα επιλέξεις και στο στέλνω σε pdf έτοιμο προς εκτύπωση.

 

Sounds good? :)

 

Sounds marvellous...αλλά έχω μείνει λίγάκι μαλακας απο την όλη βοήθεια , απο πολλά άτομα εδω μέσα....ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.....Πως να στο ξεπληρώσω?

Ο Θεός να σας επιστρέψει την βοήθεια που δίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου , άλλωστε ποιος δεν κάνει λάθη...και ναι , έχετε δίκιο , το είχα αφήσει να είναι τραγικο.

 

 

 

Και να φανταστείς ότι μου το "έφτιαξε" συμβουλευτικά κοπέλα - φίλη , που δουλεύει σε HR department με εμπειρία...και η συμβουλή ήτανε "χώσε" ....και μου είχε πει ότι είναι άριστο CV ( και εμφανισιακα......)

 

Φαντάζομαι ότι θέλουνε κάτι σαν και αυτό :

 

ουτε καν

ξεκινας με ευροpass cv

και βλεπεις τον οδηγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινας με ευροpass cv

 

Καλα, αυτο το europass, και να μου λέγαμε οτι αν στείλω αυτο το template, θα γίνω CEO στην P&G, δεν το έστελνα ούτε με σφαίρες. Ποτέ μου δεν το συμπάθησα και θυμάμαι όταν μας το είχε δείξει μια καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο, δεν άρεσε σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sounds marvellous...αλλά έχω μείνει λίγάκι μαλακας απο την όλη βοήθεια , απο πολλά άτομα εδω μέσα....ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.....Πως να στο ξεπληρώσω?

Ο Θεός να σας επιστρέψει την βοήθεια που δίνεται....

 

Όταν βρεις τη γαμάτη δουλειά με τα πολλά πολλά λεφτά δωσ' τους ποσοστά :P

(τι άχρηστα ποστ κάνω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, αυτο το europass, και να μου λέγαμε οτι αν στείλω αυτο το template, θα γίνω CEO στην P&G, δεν το έστελνα ούτε με σφαίρες. Ποτέ μου δεν το συμπάθησα και θυμάμαι όταν μας το είχε δείξει μια καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο, δεν άρεσε σε κανέναν.

 

its minimal

and effective

and quite modern

δεν θα χασεις

 

ασε που ο οδηγος τα λεει

οχι μονο σωστα αλλα και up2date

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sounds marvellous...αλλά έχω μείνει λίγάκι μαλακας απο την όλη βοήθεια , απο πολλά άτομα εδω μέσα....ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.....Πως να στο ξεπληρώσω?

Ο Θεός να σας επιστρέψει την βοήθεια που δίνεται....

Να 'σαι καλά, don't mention it. Φρόντισε το βιογραφικό σου κι όταν το έχεις 100% τελικό, σφυράς κλέφτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 σελίδες βιογραφικού σημειώματος να το διαβάσουν στην Ελλάδα δύσκολο έως αδύνατο , εδώ το δικό μου βιογραφικό που είναι 2,5 σελίδες ( και ψάχνω διαρκώς τρόπο να μειώσω τις σελίδες αλλά δε μου βγαίνει πιο κάτω ) θεωρείται μεγάλο σε μέγεθος . Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να στέλνεις το βιογραφικό σου σε μορφή pdf.

 

Το Europass θεωρώ ότι είναι κατάλληλο για ανθρώπους χωρίς εμπειρία και πολλές σπουδές γιατί γεμίζει πιο εύκολα ( λόγω διάταξης δηλαδή ) , δε μου αρέσει καθόλου σαν πρότυπο και έχει γεμίσει ο τόπος με δαύτα ( είχα ασχοληθεί ένα φεγγάρι με το να αξιολογώ βιογραφικά επειδή δεν υπήρχε ούτε κατά διάνοια HR department σε κάποια περιστασιακή εργασία που έκανα ). Το 90 % χοντρικά των βιογραφικών που έπαιρνα είχαν το πρότυπο αυτό , σαν κόπιες ένα πράγμα ήταν , δεν ξέρω γιατί αλλά με χάλαγε πολύ αυτό .

 

Δεν ξέρω πώς σκέπτονται οι υπάλληλοι στα HR τμήματα και γιατί η φίλη σου θεωρούσε καλό να έχεις 8 σελίδες βιογραφικό ... Αρχίζω και προβληματίζομαι τώρα για το τι θεωρούν καλό!

 

Μία που πιάσαμε συζήτηση για τα βιογραφικά , θεωρείται σωστό να βάζεις φωτογραφία στο βιογραφικό ή όχι ; Στέλνω βιογραφικά κυρίως σε θέσεις γραμματειακής υποστήριξης και ενώ στην αγγελία δε ζητούσαν φωτογραφία από κάποιες εταιρείες μου στέλνανε απάντηση μέσω e-mail ότι θέλουν το βιογραφικό να έχει φωτογραφία προσώπου ( ακόμα και για το αρχικό στάδιο διαλογής δηλαδή ). Ξεκίνησα λοιπόν να στέλνω βιογραφικο με φωτό σκεπτόμενη ότι εάν σκέπτονται πολλοί έτσι το βιογραφικό χωρίς φωτό ούτε που θα το κοιτάνε. Την έχω κάνει προσφάτως την αλλαγή , θα δείξει.Οικογενειακή κατάσταση δε βάζω πάντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα γερμανικά δεδομένα το βιογραφικό είναι πολύ μεγάλο και λεπτομερές. 2 σελίδες πρέπει να έχεις, παραπάνω αν είσαι πραγματικά guru σε κάτι. Επίσης παίζει πολύ photo πάνω στο βιογραφικό και επαγγελματική photo, όχι τίποτα από τις διακοπές σου! :-D Και θες οπωσδήποτε cover letter μαζί, όπου και θα εξηγείς γιατί θες να δουλέψεις εκεί που κάνεις αίτηση και γιατί θα έπρεπε αυτοί να σε προσλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα γερμανικά δεδομένα το βιογραφικό είναι πολύ μεγάλο και λεπτομερές. 2 σελίδες πρέπει να έχεις, παραπάνω αν είσαι πραγματικά guru σε κάτι. Επίσης παίζει πολύ photo πάνω στο βιογραφικό και επαγγελματική photo, όχι τίποτα από τις διακοπές σου! :-D Και θες οπωσδήποτε cover letter μαζί, όπου και θα εξηγείς γιατί θες να δουλέψεις εκεί που κάνεις αίτηση και γιατί θα έπρεπε αυτοί να σε προσλάβουν.

 

Στο ΤΕΙ μας λέγανε οι καθηγητές ότι στην Αμερική θέλουν αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα με πολλές σελίδες ενώ στην Ευρώπη σύντομο βιογραφικό σημείωμα , 2 σελίδες όπως λες και εσύ.

 

Για μία τυπική φωτογραφία προσώπου μιλάω εννοείται ( εάν και για τους έλληνες εργοδότες μία ολόσωμη φωτό με μίνι θα ήταν πιο κατάλληλη :devil: ). Οι πιο πολλές εταιρείες που βάζουν αγγελία ( Ελλάδα ) είναι μικρές επιχειρήσεις που συνήθως πρώτη φορά μαθαίνεις την ύπαρξη τους από την αγγελία που μπορεί ούτε ιστοσελίδα να μην έχουν , σε αυτές τις περιπτώσεις τι να γράψεις στο cover letter ; Μιλάω για Ελλάδα γιατί εάν έχεις 0 κεφάλαιο όπως εγώ που να πας εξωτερικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εντυπωσιασμένος ένας καθηγητής μου απο την δουλειά μου,

 

και από το γεγονός ότι δέχτηκες να δουλεύεις τζάμπα...

 

Όπως και να έχει φίλε στην κατάσταση που είναι η ελλάδα τώρα και με το αντικείμενο που διάλεξες το έξω είναι μονόδρομος. Η απελπισία που νιώθεις είναι φυσιολογική. Κοίταξε να σε ενεργοποιήσει και να σε πεισμώσει αντί να σε ρίξει σε κατάθλιψη και μηδενισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από το γεγονός ότι δέχτηκες να δουλεύεις τζάμπα...

 

και ειπα να μη το θιξω

 

και πειτε οτι δεν ειμαι management,marketing,sales executive

απλως πειτε οτι δεν εχω καμια γνωση στο θεμα [ποσο μαλλον τριτοβαθμια]

 

ενεργοποιηστε λιγο το common sence σας

 

ειστε εργοδοτης

[στην Ελλαδα το HR ειναι πραγματικα αχρηστο δλδ ζημιογονο]

και θελετε να προσλαβετε καποιον χωρις δικτυο

δλδ δεν σας προτεινουν καποιον [δυσκολο στην ελλαδα αλλα ας το φανταστουμε]

τι θα θελατε να δειτε στο cv του?

 

απαντηστε και θα δειτε ποσο λανθασμενη αποψη υπαρχει σε αυτη την χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...