Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τζαμπέ δουλειά στα επαγγέλματα management - λογιστικά μέσω καθηγητών είναι κάτι το συνηθισμένο για όσους δεν έχουν μέσο να μπουν σε κάποια δουλειά. Μία ματιά στις αγγελίες αρκεί για να καταλάβουμε γιατί.

 

Πολλές φορές σε εργαστήρια στο ΤΕΙ οι καθηγητές ρωτούσαν όσους εργαζόμασταν τι δουλειά κάναμε και οι περισσότεροι δούλευαν ή σε οικογενειακές επιχειρήσεις ή σε λογιστικά γραφεία για την " εμπειρία " , εγώ φυσικά δούλευα σε άσχετες δουλειές , μου λέγανε γιατί δουλεύεις σε άσχετες δουλειές και έλεγα γιατί δε θέλω να δουλεύω για χόμπι και ούτε οι γονείς μου θα με επιδοτήσουν ( από το σχολείο πολύ που δε με συμπαθούν οι καθηγητές , τυχαίο ; ). Ο πιο ειλικρινής καθηγητής πάντως ήταν ένας που αναρωτιόταν γιατί δεν προσπαθήσαμε να μπούμε σε σχολή αστυφυλάκων ή σε στρατιωτικές και καταλήξαμε στο ΤΕΙ , respect ο τύπος ...

 

Π.χ. είμαι άντρας λογιστής και θέλω βοηθό για το λογιστήριο θα διάλεγα έναν πρακτικάριο ΤΕΙ που θα τον άλλαζα ανά εξάμηνο αλλά να έχει και προυπηρεσία έτσι - δε με νοιάζει που θα τη βρει και να ξέρει και οπωσδήποτε το τάδε λογιστικό πρόγραμμα - , να έχει δίπλωμα οπωσδήποτε και αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις ( δεν πιστεύω να θέλει να του πληρώνω και τη βενζίνη , ε ; ), να φτιάχνει και καλό καφέ και θα συμπληρώσω και με κανα τσάμπα εργαζόμενο συστημένο από τον τάδε καθηγητή και έκανα μία χαρά οικονομικά τη δουλειά μου. Γυναίκα δεν παίρνω μη τυχόν μείνει έγκυος . Άκου θέλουν και λεφτά , αντιθέτως θα με έπρεπε να με πληρώνουν , τόσα μαθαίνουν κοντά μου... Η καριέρα θέλει κόπους και θυσίες.

 

Π.χ. έχω κατάστημα και θέλω μία πωλήτρια . Ε θα πάρω μία όσο το δυνατόν πιο νέα , εμφανίσιμη , να έχει και προυπηρεσία έτσι και να έχει και κάρτα ΟΑΕΔ κάτω των 25 που πληρώνεται και πιο χαμηλά ( ειναι και μικρή λογικά για να μείνει έγκυος ). Εάν πω βέβαια στη πωλήτρια ότι θα δουλέψει δοκιμαστικά για κάτι μήνες αμισθί για να μάθει τη δουλειά θα με πάρει με τις πέτρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά.

Έχω καιρό να γράψω εδώ , παρόλο που παρακολουθώ.

 

Και αποφάσισα να γράψω , δεν ξέρω γιατί , για να κερδίσω την συμπάθεια? Για να πω τον πόνο μου? Για να μου δώσετε συμβουλές? Για να με βοηθήσετε? Μιλώ ειλικρινά δεν ξέρω...

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι το οικονομικό-εργασιακό.

 

Και εξηγούμαι. Σπούδασα Bsc Computer Science στο Bristol,UK και έκανα μεταπτυχιακό σε ΜΑ Marketing with Advertising εδώ στην Αθήνα. Παράλληλα με το μεταπτυχιακό μου , δούλευα ως Account Manager σε μια εταιρία πληροφορικής. Περι το τέλος του Μεταπτυχιακού μου , αναγκάστηκα( με αναγκάσανε) να παραιτηθώ απο την δουλεια.

 

Ειδικέυτηκα στα Social Media , στην Online Consumer Psychology , στο e-Word of Mouth etc.

 

Εντυπωσιασμένος ένας καθηγητής μου απο την δουλειά μου, τα άρθρα που έστελνα και δημοσιευόντουσαν σε διάφορα sites/newpapers , τις εργασίες μου ,και την πτυχιακή μοy και πως "το 'χω" όπως είχε πει , με πήρε στην εταιρία του( εταιρία επικοινωνίας) για να αναλάβω όλο το Digital Communication των πελατών που είχε.

 

ΔΕΝ πληρωνόμουνα , ΔΕΝ υπήρχα στην εταιρία , ΟΥΤΕ ΙΚΑ , ούτε τίποτε.... Όλη την στρατηγική , τις καμπάνιες , όλη την δουλειά την έβγαζα μόνος μου, και καθόμουνα μέχρι τις 7-8 το βράδυ.

 

Ήρθε το χαρτί για τον στρατό , και κάθισα και σκέφτηκα τις επιλογές μου προτου παρουσιαστώ, για όταν θα απολυθώ..:

 

  1. Να ψάξω δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου
  2. Να ψάξω δουλειά πάνω σε κάτι άλλο
  3. Να ψάξω δουλειά σε οτιδήποτε (σουβλατζίδικο/καφετέρια)
  4. Να φύγω για εξωτερικό , UK

 

Απολύθηκα....

Ψάχνω δουλειά στο αντικείμενό μου ...τίποτε....όταν λέμε τίποτε...μόνο κούφιες υποσχέσεις και part-time.

Ψάχνω για κάτι άλλο....τιποτε.

Ψάχνω σε καφετέριες ,τηλεφωνίες , whatever...άστα να πάνε....( απλά πάρτε την Χ.Ε. και θα με καταλάβετε...)

 

Ρωτώ λοιπόν...εάν ένας άνθρωπος με κάποια "προσόντα" , είναι σε τέτοια τραγική κατάσταση , ένας άνθρωπος που έχει βγάλει ένα απλό ΤΕΙ , σε ποια κατάσταση βρίσκεται? Ή μήπως ο ΤΕΙ , συμφέρει περισσότερο την επιχείρηση γιατί θα δουλέψει για πενταροδεκάρες ?

 

Δεν είμαι καλά ψυχολογικά , δεν την παλεύω , και άρχισα να στέλνω βιογραφικά στην Αγγλία....

Σε μια χώρα όμως , που το 40% του μισθού σου το παίρνει η εφορία , είναι δύσκολο να επιβιώσεις σαν επαγγελματίας...Διοτι εάν παίρνεις 24.000 τον χρόνο = 2.000 τον μήνα, θέλεις 250 Λίρες τον μήνα μόνο για φόρο.

Νοίκι + Λογαριασμοί + φόρος +++ = 1.000-1200 λίρες μόνο για τα πάγια έξοδα. Έξω φαγητά , έξω ζωή = πιάστο και κούρευτο...0 εις το πηλίκον.

Απο την άλλη θα μου πεις...με 800 Ευρώ , που θα θεωρήσε και απο τους τυχερούς αν τα πάρεις...Μπορείς να κάνεις τίποτε? 250- 300 Ευρώ θέλεις για τις βενζίνες πήγαινε-έλα στην δουλειά , εάν είναι πχ. στον Γέρακα, στην Κηφισιά τεσπα μακριά...

 

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω ,είμαι 29 χρονών, οποιαδήποτε γνώμη , συμβουλή , παρατήρηση θα είμαι ευγνώμων.

 

PS : Αυτό που με απογοητεύει , δεν είναι το ότι είμαι σε δύσκολη φάση...αλλά το ότι δεν υπάρχει ελπίδα.....

 

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις...Εγώ έκανα δύο χρόνια να βρω δουλειά..Και δεν μιλάω για δουλειά σχετική με αυτό που έχω σπουδάσει (ναυτιλιακά) αλλά για ότι να ναι..Μέχρι και για να γίνω πωλήτρια της HOL δοκίμασα αλλά ευτυχώς με πρόλαβε η δουλειά που είμαι τώρα (εδώ και 6 μήνες)..Και είχα και προυπηρεσία 4 χρόνια και 4 γλώσσες..Και σεμινάρια και πτυχίο και υπολογιστές..Τώρα είμαι σε μία δουλειά που δεν με γεμίζει στο ελάχιστο το αντικείμενο..Και δουλεύω κάτι δεκάωρα την ημέρα..Και παραπάνω αν χρειαστεί..Για 900 ευρώ (πολύ καλά για τα σημερινά δεδομένα)..Θα μου πεις κι εσυ που δεν έχεις καν δουλειά αλλά και όλοι οι άλλοι εδώ μέσα γιατί διαμαρτύρομαι..Διαμαρτύρομαι γιατί είμαι 28 και μένω ακόμα με τους δικούς μου (τους υπεραγαπάω αλλά δεν μπορώ να έχω προσωπική ζωή όπως την εννοώ εγώ..) γιατί τα λεφτά δεν μου φτάνουν για να πάω να μείνω μόνη..Και προσπαθώ να κρατάω τπτ στην άκτη μην τύχει και τίποτα γιατί έτσι όπως είμαστε, δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει..Καθημερινές δεν βγαίνω γιατί γυρνάω χώμα από την δουλειά και γιατί κάνω κάποια ξένη γλώσσα μπας και βάλω και κάτι ακόμα στο CV μου (επειδή μας έμαθαν ότι όσο πιο πολλά προσόντα έχουμε τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε να βρούμε δουλειά)..Μένουν μόνο τα ΣΚ που δεν προλαβαίνεις να τα κάνεις όλα..Νιώθω πραγματικά ότι ζω μόνο για να δουλεύω..

 

Και καταλήγω σε αυτό που λες..Αυτό που με απογοητεύει και με δυσκολεύει να δω τα πράγματα αλλιώς..Δεν υπάρχει ελπίδα..Ούτε για να καλυτερέψει η κατάσταση..Ούτε για να σταματήσουν εμάς τους νέους (αλλά και όλους..) να μας εκμεταλλεύονται...Για τίποτα...

 

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε και με περάσετε για αχάριστη και αγνώμων...Λέω ευχαριστώ κάθε μέρα που δουλεύω...Αλλά είμαστε άνθρωποι..Και θέλουμε να νιώθουμε ότι ζούμε..Αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τζαμπέ δουλειά στα επαγγέλματα management - λογιστικά μέσω καθηγητών είναι κάτι το συνηθισμένο για όσους δεν έχουν μέσο να μπουν σε κάποια δουλειά. Μία ματιά στις αγγελίες αρκεί για να καταλάβουμε γιατί.

 

αμα αυριο ανεβει η τιμη της βενζινης και παμε ολοι να βαλουμε βενζινη αυριο

δεν μας αξιζουν αυτα που θα παθουμε...?

 

δεν υποτειθεται οτι η πρακτικη εχει το σκοπο του τσαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα αυριο ανεβει η τιμη της βενζινης και παμε ολοι να βαλουμε βενζινη αυριο

δεν μας αξιζουν αυτα που θα παθουμε...?

 

δεν υποτειθεται οτι η πρακτικη εχει το σκοπο του τσαμπα?

 

Όχι και τσάμπα , πρέπει να τρώμε και τίποτα να επιζούμε ... Περιμένεις να απαντήσω σοβαρά τώρα ; :devil:

 

Ότι συμβαίνει συμβαίνει , εάν θέλετε προσποιηθείτε ότι δε συμβαίνει , δεν αλλάζει κάτι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και τσάμπα , πρέπει να τρώμε και τίποτα να επιζούμε ... Περιμένεις να απαντήσω σοβαρά τώρα ; :devil:

 

καλο θα ητανε

αλλα απο την αλλη η πρακτικη ιεκ ειναι 170 ευρω

και αυτο να μην ισχυε γιατι να δουλεψεις τσαμα οταν εχεις δουλεψει εκπτωτικα?

 

γνωμη μου ειναι συστηματα οπως τσαμπα εργασια

ειδικα με την συγκαταθεση καθηγητων που χρησιμοποιουν τις εργασιες και τις γνωσεις σου για λογαριασμο τους

θα πρεπει να τελιωσουν, αν οχι κατι χειροτερο...

 

Υγ. το δικο μου europass σκοτωνει :-D

Υγ. με ομολογια υποψηφιων εργοδοτων :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δυο πολλυ σημαντικα χαρτια στα χερια σου .ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΛΥ ΝΕΟΣ σε ηλικια , και δεν εχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ οικογενειακες γυναικα-παιδια κλπ ,αν εχεις ΜΕΣΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ μεινε ,αν ΟΧΙ επρεπε ηδη να ειχες ηδη φυγει . ξαδελφος μου 42χρονων παντρεμμενος με 2 παιδια ,εκτελωνιστης ,δεν εβρισκε με τιποτα δουλεια στην ελλαδα,πηγε στη ΣΟΥΗΔΙΑ και τωρα δουλευει μαζι με την γυναικα του 2 χρονια σε ενα εστιατοριο σαν υπαλληλοι βγαζουν πολλυ καλα λεφτα ,και ειναι πολλυ ευχαριστημενοι εκει .οσο για την ελλαδα φιλοι μου, Η ΧΩΡΑ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να "ξεφύγουμε" και λίγο....πρωτα απο όλα να ευχαριστήσω όλους όσους βοηθάνε , όχι μόνο εμένα , αλλά και άλλα παιδιά που ενδεχομένως να είναι στην ίδια κατάσταση.

 

Όσο αναφορά τις φωτός στα βιογραφικά , που πολλοι το έχουνε απορία , εγώ δεν βάζω , διότι φοβάμαι ότι κάποιος μπορει να με κόψει απο την φάτσα και μόνο..Πόσο μάλλον εάν ημουνα γυναίκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο αναφορά τις φωτός στα βιογραφικά , που πολλοι το έχουνε απορία , εγώ δεν βάζω , διότι φοβάμαι ότι κάποιος μπορει να με κόψει απο την φάτσα και μόνο..Πόσο μάλλον εάν ημουνα γυναίκα...

 

αναλογα το επαγγελμα

υπαρχουν και επιχειρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τη γνώμη μου, μη βάλεις. Όταν πάω για δουλειά, θέλω να με κρίνουν για το βιογραφικό μου και όχι τη φάτσα μου. Εννοείται ότι σε περίπτωση συνέντευξης πηγαίνω πάντα άψογα ντυμένος, ξυρισμένος κλπ. Όχι όμως να με κρίνουν από μια φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση όμως που θα έβαζα φωτογραφία....Εδώ είναι κάποια καλά πρότυπα για να παίρνετε ιδέες...

 

Εάν έστελνα CV στην Μ.Ανατολή

 

943209562d1275643879-game-big-picture-war-rpg.jpg

 

Στην Αγγλία

 

drunk-english-woman.jpg

 

Γερμανία

 

german-beer1.jpg

 

Ελλαδα

 

%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25BF.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, και ο ανταγωνισμός μεγάλος, οι σπουδές στο εξωτερικό θέλουν μεγάλη προσοχή καθώς και τα μεταπτυχιακά που γίνονται εδώ πέρα.

πολλοί εργοδότες είναι προκατειλημμένοι με το εξωτερικό, και όχι εντελώς άδικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γνωστο που δουλευει στο human resources σε μεγαλη εταιρια

το cv θα πρεπει να ειναι 1 σελιδα και να μοιαζει καπως ετσι:

 

 

 

 

cvdae1324827930.png

 

 

 

 

 

κανεις δεν θα κατσει να διαβασει το κατεβατο που τους στελνεις. οι λεπτομερειες ειναι για τα interviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γνωστο που δουλευει στο human resources σε μεγαλη εταιρια...

 

 

το cv θα πρεπει να ειναι 1 σελιδα και να μοιαζει καπως ετσι:

 

 

 

 

cvdae1324827930.png

 

 

 

 

 

κανεις δεν θα κατσει να διαβασει το κατεβατο που τους στελνεις. οι λεπτομερειες ειναι για τα interviews.

 

 

 

Γενικα το βιογραφικο το διαμορφωνεις αναλογα με το που το στελνεις (δουλεια και χωρα). Για "απλες" δουλειες και lower management 2 σελιδες ειναι το οριο.

 

Το συγκεκριμενο ειναι πολυ fail. Με 20 χρονια προυπηρεσια, ΔΕΝ βαζεις τις σπουδες πανω πανω, δεν εχουν καμια σημασια 20 χρονια μετα... Επισης αν το στειλεις στην Ευρωπη και Β.Αμερικη, θα γελανε μεχρι δακρυων με τη φωτο. Μη κανετε αυτο το λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...