Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πας να ζήσεις μόνη σου δεν νομίζω αλλα θα μπορούσες να μαζεύεις κάποια χρήματα απο το μηνιαίο σου εισόδημα και όταν μαζευτεί ενα καλό ποσό λογικά θα γινόταν. αν βρείς ενοίκιο με 200 € ( οσο καλό διαμέρισμα μπορεί να είναι αυτό ) πιστεύω οτι θα ψιλοέβγαινες οικονομικά!

( αλλα πάντα θα μετράς τα € )

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ..Ότι θα πρέπει να μετράω και τα cents..Και εκεί μου μπαίνουν ιδέες για το εξωτερικό..Είχα γράψει σε κάποιο άλλο topic για την Κύπρο..Και πολύ ωραία είναι σαν χώρα..Και καλύτερα λεφτά παίρνουν..Και την ίδια γλώσσα μιλάμε..Το μόνο που με κρατάει είναι ότι έχω μια δουλειά (και νομίζω για τα τωρινά δεδομένα της Ελλάδας μια δουλειά που πληρώνει καλά..) και η οικογένειά μου (αν και ειδικά η Κύπρος είναι λίγο πάνω από μία ώρα..)..Και περισσότερο το πως θα φανεί στην οικογενειά μου το να τα παρατήσω όλα και να φύγω..Αλλά είναι κάτι που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά..

Αυτό μου τη δίνει γαμώτο εδώ..Δεν σου μένει τίποτα για να κάνεις κάτι που σου αρέσει..Ένα ταξίδι ας πούμε..Δηλαδή δουλεύεις είτε για να ξεχρεώνεις (οι κάρτες στην προκειμένη είναι βλακεία δική μου) είτε απλά για να μένεις κάπου και να έχεις το φαγητό σου..Αυτό..

 

Το θέμα του νήματος είναι η αξιοπρέπεια και η ποιότητα ζωής.....

Παίρνεις 900. Πολύ καλά λεφτά για σήμερα.

 

Ας πούμε ότι πας να συζήσεις με το αγόρι σου ( με σκοπο να προχωρήσετε.Και ας πουμε ότι το αγόρι παίρνει άλλα 900. Για να ξεκινήσεις , να μπεις δηλαδή σε ένα σπίτι , θέλεις 4-5 χιλιάδες ευρώ.

Διότι ένα δυάρι-τριάρι , σεβαστό σπίτι...θέλει 3 νοικια μπροστά , θέλει τα έπιπλα , θέλει το τουτο και το κείνο , και θέλει να χρεώσεις κάρτες.Και δεν πας στο ΙΚΕΑ να πάρεις πράγματα, πως να το κάνουμε....

450 Ευρώ + φαγητό + κάρτες + λογαριασμοι , + , + , +...

Αν έρθει και ένα παιδί....Ο ένας μισθός σε αυτό θα πηγαίνει....

 

Τα βλέπω απο την αδερφή μου και απο φίλους μου....ΟΥΤΕ 10 Ευρώ δεν τους μένουνε , και κάνουνε και τρομερή οικονομία.....Διακοπές= ουκ. Βόλτες= ουκ

 

Το σκεπτικο θέλω να καταλάβετε....και όχι μόνο όλα αυτά , αλλά φοβούνται τι θα γίνει σε περίπτωση που θα χάσει ένας απο αυτούς την δουλειά του......

 

 

Θα γίνω 29 τον αύγουστο και υπό άλλες συνθήκες θα συζητούσα πολύ σοβαρά τον γάμο..Αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα?? Σε καμία περίπτωση..Γιατί είναι αυτό που λες..Πες χάνει ένας τη δουλειά του (πράγμα πάρα πολύ πιθανό σήμερα..)..Μετά τι?? Και ας μην πάω τόσο μακριά όσο ο γάμος..Και να συγκατοικείς..Πώς 8α κρατήσεις σπίτι με έναν μισθό??

Αυτά απλά δεν γίνονται σήμερα..Και το βλέπω και από φίλους..Ούτε κουβέντα για γάμο..Και φυσικά σχεδόν όλοι στο σπίτι με τους γονείς..Γιατί απλά δεν παλεύεται αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και με το παραπάνω συμφωνούμε...ΤΟ θέμα είναι τι κάνουμε?? Σκύβουμε το κεφάλι και δεχόμαστε την κατάσταση όπως είναι και με ότι χειρότερο μπορεί να φέρει? Η' ψάχνουμε κάτι καλύτερο έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι αφήνουμε χώρα και οικογένεια??

Ιδού η απορία.....Προτάσεις κανείς????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιολας, αλλα η οικογενεια που εχουμε (γονεις συγγενεις λεω) σε 10+- χρονια δεν θα υπαρχει. Εγω ξερω πως οταν αγαπαω καποιον, θελω το καλυτερο για αυτον/αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το παραπάνω συμφωνούμε...ΤΟ θέμα είναι τι κάνουμε?? Σκύβουμε το κεφάλι και δεχόμαστε την κατάσταση όπως είναι και με ότι χειρότερο μπορεί να φέρει? Η' ψάχνουμε κάτι καλύτερο έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι αφήνουμε χώρα και οικογένεια??

Ιδού η απορία.....Προτάσεις κανείς????

 

Ε γι ααυτό ξεκίνησε το νήμα αδερφέ......Διάβασε και τα προηγούμενα....

Εγώ κατα 90% θα φύγω, τώρα ψαχνω το για που.....και ψάχνομαι γενικα....Και τα παιδιά εδώ με βοηθήσανε με κατευθύνσεις και πληροφορίες...

Εαν θες βοήθεια , πες ποιος είσαι , τι είσαι , τι κάνεις....τι θες...και αν μπορουμε με ευχαρίστηση να βοηθήσουμε. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γι ααυτό ξεκίνησε το νήμα αδερφέ......Διάβασε και τα προηγούμενα....

Εγώ κατα 90% θα φύγω, τώρα ψαχνω το για που.....και ψάχνομαι γενικα....Και τα παιδιά εδώ με βοηθήσανε με κατευθύνσεις και πληροφορίες...

Εαν θες βοήθεια , πες ποιος είσαι , τι είσαι , τι κάνεις....τι θες...και αν μπορουμε με ευχαρίστηση να βοηθήσουμε. ^_^

 

 

Κοπέλα είμαι..Θα γίνω 29 τον Αύγουστο(δεν θέλω να αφήσω ακόμα τα 28..) και έχω σπουδάσει ναυτιλιακά..Μένω Αθήνα...Και δουλεύω στο λογιστήριο μιας εταιρίας..Αυτά τα ολίγα για μένα...

Είχα πάει πριν κανέναν μήνα στην Κύπρο σε φίλους και έπαθα πλάκα..Γι'αυτό και έχω φάει σκάλωμα..Η ζωή είναι πιο χαλαρή εκεί..Οι μισθοί καλύτεροι..Δουλειές υπάρχουν περισσότερες σε σχέση με εδώ..Γενικά επικρατεί η αντίληψη ότι αν κάποιος θέλει να βρει δουλειά,θα βρει..Από εγκληματικότητα λίγα πράγματα..Καμιά ληστεία ας πούμε..Βέβαια δεν έχει την ζωή της Αθήνας από άποψη διασκέδασης..Αλλά όχι ότι δεν έχει πράγματα να κάνεις εκεί..Γενικά λιγότερο άγχος και περισσότερη χαλαρότητα..

Να φανταστείς ένα βράδυ γυρνούσαμε με μία φίλη μου αργά και ακουσα βήματα από πίσω..Και αμέσως της λέω πάμε πιο γρήγορα μη μας την πέσει..Και γυρνάει και μου λέει ''χαλάρωσε..εδώ δεν είναι Αθήνα..''

Δεν λέω ότι είναι ο επίγειος παράδεισος..Αλλά απ'όσα είδα είναι καλύτερα από εδώ..Ειδικά για κάποιον που ζει Αθήνα πολλά χρόνια και τον έχει κουράσει η ζωή της..

 

Sorry κιολας, αλλα η οικογενεια που εχουμε (γονεις συγγενεις λεω) σε 10+- χρονια δεν θα υπαρχει. Εγω ξερω πως οταν αγαπαω καποιον, θελω το καλυτερο για αυτον/αυτη.

 

 

Κι εγώ έτσι το βλέπω..Αλλά είναι δύσκολο για τους γονείς να το δεχτούν..Φυσικά η απόφαση είναι στα χέρια του καθενός μας..Άσχετα τι λένε γονείς,θειάδες και μπαρμπάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπέλα είμαι..Θα γίνω 29 τον Αύγουστο(δεν θέλω να αφήσω ακόμα τα 28..) και έχω σπουδάσει ναυτιλιακά..Μένω Αθήνα...Και δουλεύω στο λογιστήριο μιας εταιρίας..Αυτά τα ολίγα για μένα...

 

Κορέα..........έφυγες......αν ξέρεις Αγλικά κοπέλα μου , είσαι μέλι.Έχω φιλο ναυπηγό εκει , μέλι....

 

Η Κύπρος είναι όμορφη ,την λάτρεψα 2 φορές που κατέβηκα, οι Κύπριοι όμως.....μμμμμμ....τους έχω ζήσει πολύ και σου λέω μην ενθουσιάζεσαι.....

 

Sorry κιολας, αλλα η οικογενεια που εχουμε (γονεις συγγενεις λεω) σε 10+- χρονια δεν θα υπαρχει. Εγω ξερω πως οταν αγαπαω καποιον, θελω το καλυτερο για αυτον/αυτη.

 

Εμένα οι γόνεις μου μου είπανε...." Ούτε να σε κρατήσουμε μπορούμε , αλλά ούτε να σε διώξουμε...εσύ θα αποφασίσεις...αλλά απο το να σε βλέπω και να σε λυπάμαι , καλύτερα να φύγεις...."

 

Ακριβώς αυτό....είμαστε πολλοι τώρα απο 25-30...με μεγάλη καβάντζα τους γονείς....στα 35 τι θα κάνουμε? Και νταξ , ο άντρας παντρέυεται και στα 50 , η γυναίκα που είναι 29 (spinnelo82 μην σε αγχώσω) ποτε θα κάνει παιδιά?

Η πιστεύετε ότι στα 40 μπορεί να τεκνοποιησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορέα..........έφυγες......αν ξέρεις Αγλικά κοπέλα μου , είσαι μέλι.Έχω φιλο ναυπηγό εκει , μέλι....

 

Η Κύπρος είναι όμορφη ,την λάτρεψα 2 φορές που κατέβηκα, οι Κύπριοι όμως.....μμμμμμ....τους έχω ζήσει πολύ και σου λέω μην ενθουσιάζεσαι.....

 

 

 

Εμένα οι γόνεις μου μου είπανε...." Ούτε να σε κρατήσουμε μπορούμε , αλλά ούτε να σε διώξουμε...εσύ θα αποφασίσεις...αλλά απο το να σε βλέπω και να σε λυπάμαι , καλύτερα να φύγεις...."

 

Ακριβώς αυτό....είμαστε πολλοι τώρα απο 25-30...με μεγάλη καβάντζα τους γονείς....στα 35 τι θα κάνουμε? Και νταξ , ο άντρας παντρέυεται και στα 50 , η γυναίκα που είναι 29 (spinnelo82 μην σε αγχώσω) ποτε θα κάνει παιδιά?

Η πιστεύετε ότι στα 40 μπορεί να τεκνοποιησει?

 

 

Η αλήθεια είναι ότι διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου για τους Κύπριους...Μέχρι που πήγα εκεί..Τουλάχιστον αυτοί που γνώρισα ήταν πολύ φιλικοί..Τώρα δεν ξέρω τι παίζει στο εργασιακό περιβάλλον ας πούμε..Απλά εκεί στην Κύπρο πιστεύω θα εγκληματιστώ γρηγορότερα απ'ότι αν πάω στην Κορέα ας πούμε που είπες..Έχω και φίλους που θα με βοηθήσουν στην αρχή..

Εσύ έχεις καταλήξει προς τα που θα κατευθυνθείς ή ακόμα ψάχνεις τις επιλογές σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω προς Αραβικές Χώρες.....αλλά ξέρεις...θέλω να το σκεφτώ πολύ καλά γιατί είναι απόφαση ζωής...

Και φυσικά ανάλογα τις απαντήσεις απο τα CV.

 

Θέλω να περάσουνε 2-3 μήνες ακόμα , και φυσικά , το πλάνο δεν είναι να φύγω για πάντα..για μερικά χρόνια , μέχρι και αν θα στρώσουνε εδώ τα πράγματα......Ποτε δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον βέβαια....

 

Edit ---

Ps : εδώ έμαθα για ζευγάρι με 1 παιδί , με σπουδές τάξεως ΤΕΙ και οι δύο , και πήγανε λαντζέρηδες στην Σουηδία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιολας, αλλα η οικογενεια που εχουμε (γονεις συγγενεις λεω) σε 10+- χρονια δεν θα υπαρχει. Εγω ξερω πως οταν αγαπαω καποιον, θελω το καλυτερο για αυτον/αυτη.

 

Δοξα το θεο

καποιος ειπε τα αυτονοητα

 

Το πραγματικο γελιο της υποθεσης

ειναι να σας εκμηστηρευτουν αλλοι γονεις για τα παιδια τους

και την σημερινη κατασταση

 

καποια πραγματα που εχουν ακουσει τα αυτια μου

ειναι οτι περιμενα να μεγαλωσουν τα παιδια να με βοηθουν λιγο οικονομικα για να συμαζεψουμε λιγο το σπιτι

η

ερχονται και νου αφηνουν τα εγγονια για να πανε σ/κ

 

και αλλα πολλα...

food for thought

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοξα το θεο

καποιος ειπε τα αυτονοητα

 

Το πραγματικο γελιο της υποθεσης

ειναι να σας εκμηστηρευτουν αλλοι γονεις για τα παιδια τους

και την σημερινη κατασταση

 

καποια πραγματα που εχουν ακουσει τα αυτια μου

ειναι οτι περιμενα να μεγαλωσουν τα παιδια να με βοηθουν λιγο οικονομικα για να συμαζεψουμε λιγο το σπιτι

η

ερχονται και νου αφηνουν τα εγγονια για να πανε σ/κ

 

και αλλα πολλα...

food for thought

 

 

Καλά είναι δυνατόν? Αυτός είναι ο λόγος για να κάνουν παιδιά?? Για να τους βοηθάνε οικονομικά ή για να τους γηροκομήσουν στα γεράματα? Καλά είμαστε σοβαροί? Τι να πω..Πραγματικά δεν ξέρω...

 

Με βλέπω προς Αραβικές Χώρες.....αλλά ξέρεις...θέλω να το σκεφτώ πολύ καλά γιατί είναι απόφαση ζωής...

Και φυσικά ανάλογα τις απαντήσεις απο τα CV.

 

Θέλω να περάσουνε 2-3 μήνες ακόμα , και φυσικά , το πλάνο δεν είναι να φύγω για πάντα..για μερικά χρόνια , μέχρι και αν θα στρώσουνε εδώ τα πράγματα......Ποτε δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον βέβαια....

 

Edit ---

Ps : εδώ έμαθα για ζευγάρι με 1 παιδί , με σπουδές τάξεως ΤΕΙ και οι δύο , και πήγανε λαντζέρηδες στην Σουηδία....

 

Αραβικές χώρες ε? Πώς και το σκέφτεσαι για εκεί? Είναι καλύτερα από άποψη δουλειάς ας πούμε?

Ρωτάω επειδή με απασχολεί πολύ το εξωτερικό..Και θέλω να δω πώς το βλέπουν και οι άλλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ναυτιλιακά , σκέψου καλά την Κορέα , και το Hong-Kong...τεράστιες αγορές.....

 

Για αραβικές χώρες , δουλευει πολύ το πετρέλαιο , η αρχιτεκτονικη με ότι συνεπάγεται , πωλήσεις , μαρκετινγκ , οικονομικα κλπ κλπ...Όχι ότι δεν παίζουνε και άλλα...απλά δες εδώ.....

 

http://www.aljazeerajobs.com

 

 

Επίσης , απο συμβουλές άλλων , δουλεψε πολύ με το www.indeed.com

Μπεκα και θα καταλάβεις...

 

Τσεκαρε και το προσωπικό μύνημα που σου έστειλα......

 

Για τυχόν απορίες σφούρα.....Are you happy honey? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ναυτιλιακά , σκέψου καλά την Κορέα , και το Hong-Kong...τεράστιες αγορές.....

 

Για αραβικές χώρες , δουλευει πολύ το πετρέλαιο , η αρχιτεκτονικη με ότι συνεπάγεται , πωλήσεις , μαρκετινγκ , οικονομικα κλπ κλπ...Όχι ότι δεν παίζουνε και άλλα...απλά δες εδώ.....

 

http://www.aljazeerajobs.com

 

 

Επίσης , απο συμβουλές άλλων , δουλεψε πολύ με το www.indeed.com

Μπεκα και θα καταλάβεις...

 

Τσεκαρε και το προσωπικό μύνημα που σου έστειλα......

 

Για τυχόν απορίες σφούρα.....Are you happy honey? :rolleyes:

 

hehhheheeh!! very happy !!

Το ευχάριστο είναι ότι ρε παιδί μου βλέπεις και άλλα άτομα με τους προβληματισμούς σου και τα προβλήματά σου..Και δεν νιώθεις μόνος..

Και βλέπεις και άτομα άγνωστα που σου δίνουν την συμβουλή τους και προσπαθούνα να σε βοηθήσουν..Και αυτό είναι πραγματικά καταπληκτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hehhheheeh!! very happy !!

Το ευχάριστο είναι ότι ρε παιδί μου βλέπεις και άλλα άτομα με τους προβληματισμούς σου και τα προβλήματά σου..Και δεν νιώθεις μόνος..

Και βλέπεις και άτομα άγνωστα που σου δίνουν την συμβουλή τους και προσπαθούνα να σε βοηθήσουν..Και αυτό είναι πραγματικά καταπληκτικό...

 

FB έχεις? :wub: :wub: ( πεφτουλας alert xaxaxaxa :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...