Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν με βλέπεται λίγο πιο αισιόδοξο και πιο ένθερμο στα post μου, σε νεα με microsoft και mobile, μην απορείτε.

Γουστάρω να την "μπαίνω" σε αυτούς που μπαίνουν για να κάνουν hating του στυλ "ειστε μονο 5, τα windows 10 είναι για το πέος κτλ"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ρετρο σε καταλαβαμε..εισαι απαιχτος!! Καλα κανεις....ειμαστε εμεις οι 5-10 που εχουμε την κα*λα με τα Windows 10....δε το χουνε παρει χαμπαρι οτι προσπαθουμε να τα αναστησουμε..(που κανονικα πρεπει γιατι ετσι και μεινει μονο android και ios, γεια σας...)

(Φταιει και η M$ εδω, λογω το οτι θελουμε apps(μονο αυτο τιποτα αλλο.....) και αργησε/τα σκατωσε, αλλα δεν λεει να βαλει μυαλο....

Και βασικα μια χαρα ηταν τα Windows 8..ειναι πιο smooth για την ωρα απτα 10....γιατι δεν εβγαζε εφαρμογες(λιγες και καλες)  μπας και κανει καμια ανακαμψη...τεσπα..να χουμε να λεμε...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ένα κουφό στην φαστ. Σε ένα από τα δυο 640 το πλακάκι της ημέρας μου δείχνει Σάββατο 1. Αν το μεγαλώσω πάει 29-30-1. Οπότε αφού δεν φτιάχνει με τίποτα, έβαλα την εφαρμογή calendar for business που φτιάχνει πλακάκι σε διάφορα χρώματα και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με βλέπεται λίγο πιο αισιόδοξο και πιο ένθερμο στα post μου, σε νεα με microsoft και mobile, μην απορείτε.

Γουστάρω να την "μπαίνω" σε αυτούς που μπαίνουν για να κάνουν hating του στυλ "ειστε μονο 5, τα windows 10 είναι για το πέος κτλ"

 

Πίστεψέ με δεν την "μπαίνεις" σε κανέναν , είμαι ένας από αυτούς που λένε ότι τα Windows είναι για τον μπέο (στα τηλέφωνα ε)?

Γιατι στα PC μιά χαρά είναι και τα έχω σε 3 μηχανήματα.

 

Όσο για τα WP έχω αλλάξει 6 συσκευές (από 435 έως 930) οπότε μπορώ να έχω άποψη νομίζω... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αν ειναι για τον μπεο γιατί άλλαξες 6 τηλέφωνα; Και Εκτος αυτού γιατι ακόμα ασχολησαι ;; Αποριας αξιο ...

Εγώ πήρα android είδα ότι δεν με καλύπτει ... Και από τότε σταμάτησα να ασχολούμαι ... Δεν μπαίνω σε θέματα android να κραζω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αν ειναι για τον μπεο γιατί άλλαξες 6 τηλέφωνα;

Γιατί ήθελα να δοκιμάσω , είμαι tech freak , έτσι γουστάρω.

Και αν βρω και κάνα 950 σε καλή τιμή και έχω και τα λεφτά θα το πάρω έτσι για να λέω ότι τα πήρα όλα :D

 

Και Εκτος αυτού γιατι ακόμα ασχολησαι ;; Αποριας αξιο ...

Παρακολουθώ τις εξελίξεις , τι σου φαίνεται απορίας άξιο?

  

Εγώ πήρα android είδα ότι δεν με καλύπτει ... Και από τότε σταμάτησα να ασχολούμαι ... Δεν μπαίνω σε θέματα android να κραζω

 

 

Δεν κράζω τίποτα , λέω απλά την άποψή μου.

Απαγορεύεται?

 

Και για να το κλείσω το θέμα... χαλάρωσε και μην προσπαθείς να δημιουργήσεις αντιπαράθεση με όποιον λέει μιά αντίθετη άποψη.

 

11 χρόνια είμαι εδώ μέσα , δεν είμαι troll...

 

Πάμε παρακάτω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αν ειναι για τον μπεο γιατί άλλαξες 6 τηλέφωνα; Και Εκτος αυτού γιατι ακόμα ασχολησαι ;; Αποριας αξιο ...

Εγώ πήρα android είδα ότι δεν με καλύπτει ... Και από τότε σταμάτησα να ασχολούμαι ... Δεν μπαίνω σε θέματα android να κραζω

 

As simple as that...

Γιατί ήθελα να δοκιμάσω , είμαι tech freak , έτσι γουστάρω.

Και αν βρω και κάνα 950 σε καλή τιμή και έχω και τα λεφτά θα το πάρω έτσι για να λέω ότι τα πήρα όλα :D

 

Παρακολουθώ τις εξελίξεις , τι σου φαίνεται απορίας άξιο?

  

 

Δεν κράζω τίποτα , λέω απλά την άποψή μου.

Απαγορεύεται?

 

Και για να το κλείσω το θέμα... χαλάρωσε και μην προσπαθείς να δημιουργήσεις αντιπαράθεση με όποιον λέει μιά αντίθετη άποψη.

 

11 χρόνια είμαι εδώ μέσα , δεν είμαι troll...

 

Πάμε παρακάτω... :)

 

Το να μπεις σε ένα θέμα, να πεις την αποψή σου ότι είναι για το πέος, με συγχωρείς αλλά δεν είναι άποψη, είναι βρισιά. Πολλοί δε μιλάτε υποτιμητικά και για τους ίδιους τους χρήστες.

Ο σωστός διάλογος γίνεται με επιχειρήματα και επίπεδο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παίζει να είναι το μόνο λειτουργικό που βλέπω τόσο κόσμο να έχει άγχος μήπως δεν είμαι πολύ παραγωγικός που το χρησιμοποιώ. Πιστεύω μελλοντικά και η Μερκελ θα τσεκάρει αν τα WP έχουν μεγαλύτερο ποσοστό από τον ευρωπαικό μέσο όρο στην Ελλάδα να το χρησιμοποιήσει εναντίον μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπεις σε ένα θέμα, να πεις την αποψή σου ότι είναι για το πέος, με συγχωρείς αλλά δεν είναι άποψη, είναι βρισιά. Πολλοί δε μιλάτε υποτιμητικά και για τους ίδιους τους χρήστες.

Ο σωστός διάλογος γίνεται με επιχειρήματα και επίπεδο...

Εγώ δεν μιλάω ποτέ υποτιμητικά για τους χρήστες, λέω την άποψή μου για το λειτουργικό των Windows smartfone

 

Μακρυά από μένα τα funboyλίκια για οποιοδήποτε θέμα.

 

Ούτε θέλω να κάνω διάλογο και να πείσω κανέναν , ο καθένας βολεύεται όπως θέλει...

 

over and out , πάμε γι' άλλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικοί άνθρωποι ... Διαφορετικές ανάγκες ... Διαφορετικές προτιμήσεις ... Διαφορετικές απόψεις... Σέβομαι όμως τις επιλογές των άλλων γιατί για να τις έχουν κάνει θα τους θεωρούν σωστές για αυτούς και καταλληλοτερες ... Και λάθος να ειναι πρέπει να το καταλάβουν μόνοι τους ... Όχι να επηρεαστούν ... Έχεις iPhone ? Ωραίος ... Έχεις android ? Ωραίος ...Έχεις WP?? Καλά πας καλά;; Πάρε κάνα iPhone η κάνα android ... Ε δεν γίνεται ! ΝΑΙ ΜΑΣ αρέσουν τα windows! Όπως λέμε και τα καλά κάθε android ναυαρχίδας και iPhone χωρίς κόμπλεξ!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα το μόνο που με έχει δυσκολέψει με τα δεκάρια επειδή θέλω να χρησιμοποιώ στο τηλέφωνο και κάποια δικά μου πολύ εξειδικευμένα προγράμματα είναι ότι δεν έχουν βάλει την DataTable class στο UWP και επίσης δεν έχουν βάλει το πολύ καλό native chart control που έχουν για τα exe. Επειδή είμαι τελείως ερασιτέχνης προγραμματιστής θα με διευκόλυνε αν τα είχε για να κάνω απλά copy paste κώδικα που είχα γράψει το 2012 και να τρέχω τα προγράμματα αυτά και στο τηλέφωνο με sideload μιας και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις για να ψάχνω να φτιάξω τα ίδια με τις εναλλακτικές μεθόδους που σίγουρα υπάρχουν. Για όλες τις άλλες ανάγκες μου τα δεκάρια είναι σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικοί άνθρωποι ... Διαφορετικές ανάγκες ... Διαφορετικές προτιμήσεις ... Διαφορετικές απόψεις... Σέβομαι όμως τις επιλογές των άλλων γιατί για να τις έχουν κάνει θα τους θεωρούν σωστές για αυτούς και καταλληλοτερες ... Και λάθος να ειναι πρέπει να το καταλάβουν μόνοι τους ... Όχι να επηρεαστούν ... Έχεις iPhone ? Ωραίος ... Έχεις android ? Ωραίος ...Έχεις WP?? Καλά πας καλά;; Πάρε κάνα iPhone η κάνα android ... Ε δεν γίνεται ! ΝΑΙ ΜΑΣ αρέσουν τα windows! Όπως λέμε και τα καλά κάθε android ναυαρχίδας και iPhone χωρίς κόμπλεξ!

Πάρα πολύ σωστός. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκφράσω κάποιες απορίες μια και είμαι νέος σε windows phone 8.1 αφού πρόσφατα από Nokia 701 με Symbian Belle πέρασα τελικά σε lumia 630.

 

1. Όταν δημιουργείς μια νέα συνάντηση στο ημερολόγιο εκεί που βάζεις τη διεύθυνση δεν μπορείς να την εισάγεις κατευθείαν από τους χάρτες (here maps) όπως γινόνταν στην Symbian Belle αλλά πρέπει να την ξαναγράψεις από την αρχή. Διορθώνεται αυτό; Ισχύει και στα Windows Mobile 10;

 

2. Στις επαφές πρόσθεσα λογαριασμό outlook.com στον οποίον είχα ανεβάσει τις επαφές μου (τις είχα σώσει ως αρχείο csv). Διαπίστωσα ότι μου δημιούργησε επαφές και στο outlook του κινητού με αποτέλεσμα να πρέπει να διαγράφω της διπλοεγγραφές. Βέβαια από τις επιλογές επέλεξα να εμφανίζονται μόνο αυτές του outlook.com αλλά στην αναζήτηση τις βγάζει όλες. Για αυτό και πρέπει να τις σβήσω.

Πως σβήνω με την μία όλες τις επαφές του outlook χωρίς να εππηρεάσω τις επαφές του outlook.com; Γιατί όταν κάνω επιλογή όλων μου επιλέγει και αυτές του outlook.com.

 

3. To lumia car app το ήξερα και το χρησιμοποιούσα ως Nokia Car App στο 701 που είχα. Πολύ βολικό ήταν αλλά πλέον βλέπω του μειώσανε την λειτουργικότητα. Δηλαδή:

 α. όταν έχεις το κινητό σε landscape ενώ η αρχική οθόνη γυρίζει και προσαρμόζεται, η μουσική (xbox music) δεν γυρίζει και είναι η ίδια με την κανονική λειτουργία με αποτέλεσμα να είναι δύσχρηστη αφού έχει εκτός των άλλων και μικρά κουμπιά. Στο 701 ήταν εντελώς διαφορετική με μεγάλα κουμπιά ώστε να τα χειρίζεσαι με άνεση στο αυτοκίνητο.

β, Επίσης, πολύ σημαντικό δεν σου εμφανίζει τα εισερχόμενα μηνύματα. Ναι μεν στο πάνω μέρος της οθόνης βγαίνει μια μικρή ειδοποίηση ότι ήρθε μήνυμα αλλά δεν είναι όπως πριν που σε όλη την οθόνη σου έβγαζε ότι ήρθε μήνυμα και είχες  επιλογές (με μεγάλα επίσης κουμπιά): να το διαβάσεις (με μεγάλη γραμματοσειρά), να το απορρίψεις, να κάνεις κλήση τον αποστολέα και επίσης σου έκανε και ανάγνωση το μήνυμα και σου το εκφωνούσε! Γιατί αυτά δεν υπάρχουν πιά; Η τελευταία έκδοση είναι διαφορετική;

γ. Ο καιρός στο lumia car app λέει ότι δεν είναι διαθέσιμος. Γιατί αυτό;

 

4. Υπάρχει τρόπος όταν θέλουμε να κάνουμε κλήση έναν αριθμό να χρησιμοποιούμε μια λειτουργία που αν δεν κάνω λάθος ήταν γνωστή ως γρήγορη αναζήτηση; Δηλαδή ενώ στην οθόνη έχουμε το αριθμητικό πληκτρολόγιο να πατάμε για παράδειγμα το 8 και το 2 και να μας εμφανίζει τα ονόματα του καταλόγου που ξεκινούν στην περίπτωση αυτή από τα γράμματα Τ και Α.

 

 

Αυτές είναι οι πρώτες απορίες μετά από μια εβδομάδα χρήσης. Κατά τα άλλα το λειτουργικό μου αρέσει για την απλότητα του και την αμεσότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...