Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο Lumia 532 εχω και εγω release preview 14393.221 και παει αρκετα καλά!

Την περναω τωρα στο 640xl που μολις πηρα για την συλλογη μου.

(εχω και ενα lagdroit, αλλα idiot δεν πέρνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν χρειαζεσαι 810 για να κανεις scroll σωστα στις φωτογραφιες. Το scroll του μενου αν ισχυει είναι θεμα μνημης περισσότερο παρα cpu. Στο 920 που εχω βαλει 10αρια παντως τετοια προβλήματα δεν εχω δει και εχει παρομοιο hardware με το 640.

Οτι και να ναι εδιωξε 2 φιλες που εψαχναν κινητο το καλοκαιρακι..μια το οτι τους το εδωσα να δουνε κατι φωτογραφιες και μου λενε βρε εσυ δεν κανει ζοομ και κολλαει (τοτε ηταν ακομα ποιο χαλια η εφαρμογη) και αλλη μια φορα που τις τραβηξα 3 φωτογραφιες με Hdr τοτε και κολησε η καμερα λεγοντας αποθηκευση και ηθελε restart το κινητο για να ξαναδουλεψει(το ειχα αναφερει και παλιοτερα)..το τι κοροιδεμα εφαγα απο 2 ασχετες με τα κινητα δεν λεγεται..πηραν και οι 2 android..που ειχαν απλα βασικες απαιτησεις, εσυ δεν μα ελεγες οτι δεν κολανε και ειναι μια χαρα μου λεγανε? αμ δε ομως..

Μιας και το λες ομως το παλιο μου 820 με την 545 που εχει παραμεινει, παει αισθητα ποιο smooth(τωρα μολις τσεκαρα)..αβυσσος η ψυχη της μικρομαλακης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Facebook τον τελευταίο καιρό μου βγάζει artifacts στις περισσοτερες φωτογραφίες που βλέπω να ανεβάζει κόσμος. Αν κάνω αποθηκευση όμως, μπορώ μετά να τις δω κανονικά.

Κάτι παρόμοιο και στο Viber. Αν επιλέξω να τραβήξω φωτογραφία μέσω Viber για να την στείλω, μου βγάζει κάτι random λευκές λεπτές γραμμές σαν artifacts...τα έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

(Lumia 930 έκδοση .189)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά απο πολύωρη ανάγνωση όλων όσων ειπώθηκαν παραπάνω εχω να αναφέρω τα εξής:

 

Υπάρχουν (δυστυχώς) χρήστες Windows Mobile η οποίοι εμπιστεύτηκαν την πλατφόρμα μας, άκουσαν εμάς τους "5" και τα καλά μας λόγια - εμπειρίες, επέλεξαν την πλατφόρμα μας, και φυσικά ξόδεψαν κάποιο ποσό για να αποκτήσουν κινητό με Windows. Αυτοί λοιπόν οι χρήστες αντιμετώπισαν/ αντιμετωπίζουν προβλήματα και πρέπει να τους σεβαστούμε. Και δεν έχουν άδικο. Η microsoft με τα windows 10 mobile τα σκάτωσε. Μπορεί σε άλλους και σε έμενα στο 930 να "κάθισαν" τέλεια και να μην έχω το παραμικρό θεματακι λόγο hardware κτλ αλλά υπάρχει ένα τεράστιο ποσοστό απο χρήστες με πάρα πολλά θέματα γενικότερα και δεν πρέπει να κάνουμε τα στραβά μάτια... Την αξιοπιστία, την ελαφρότητα και την απόδοση των 8.1 την έχουν χάσει εδω και καιρό τα 10 ειδικά σε αδύναμο hardware αλλά και σε software... Οπότε αυτούς τους χρηστες δεν πρέπει να τους αγνοούμε ουτε γίνονται επιθέσεις μεταξύ μας χωρίς λογο. Να κάνουμε πολιτισμένη κουβέντα με επιχειρήματα κ να αλληλοβοηθουμε ο ένας τον αλλον να αντιμετωπιζει τα θέματα και τις απορίες του.

 

Απο την άλλη πλευρά όμως, οταν βλέπω μεσα εδώ εκφράσεις του τύπου "Α έλα ρε τελικά υπάρχουν ακόμα.." νομιζα οτι ηταν να το κλεισουν το μαγαζι." τα σουταρα και ησυχασα."windows mobile is dead" "ειστε μονο 5 " τα windows 10 είναι για το πέος κτλ ματώνω απ τα μάτια... Απογοητευομαι κυρίως γτ κάποιοι εδω μέσα έχουν τέτοιο επίπεδο που δεν μπορούν να καταλάβουν πως ο ανταγωνισμός μας ωφελεί όλους. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως αν ανεβούν σε ποσοστά τα Windows mobile οτι λόγο ανταγωνισμού θα ωφεληθούν και εκείνοι με ios και εκείνοι με android και και και. 

Γιαυτό αντί να βγάζετε την χολή σας εδώ μέσα και να χλευάζετε εμάς τους 5 που έχουμε μείνει στην πλατφόρμα, κάντε αρνητικές αξιολογήσεις στους developers και τις εφαρμογές τους, κάντε αρνητικές αξιολογήσεις στο feedback του λειτουργικού, κράξτε δίχως έλεος την microsoft οσο γουστάρετε εκει που πρέπει! Μονο ετσι ισως υπάρξει κάποια βελτίωση και ίσως αυξηθεί ο ανταγωνισμός! Το θέμα ονομάζεται "Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες"! Το να μας κράζετε εμας μέρα νύχτα δεν εχει νόημα, ουτε στελέχη της microsoft είμαστε ουτε τίποτα, απλοί χρήστες του συγκεκριμενου λειτουργικού είμαστε που μας βόλεψε, ικανοποιεί τις ανάγκες μας και τα γούστα μας οπως και τα υπόλοιπα δυο λειτουργικά κάνουν για άλλους ανθρώπους.

 

Ας σεβαστούμε το θέμα "Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες" και ας γινει αυτή η συζήτηση πολιτισμένα και με επιχειρήματα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά απο πολύωρη ανάγνωση όλων όσων ειπώθηκαν παραπάνω εχω να αναφέρω τα εξής:

 

Υπάρχουν (δυστυχώς) χρήστες Windows Mobile η οποίοι εμπιστεύτηκαν την πλατφόρμα μας, άκουσαν εμάς τους "5" και τα καλά μας λόγια - εμπειρίες, επέλεξαν την πλατφόρμα μας, και φυσικά ξόδεψαν κάποιο ποσό για να αποκτήσουν κινητό με Windows. Αυτοί λοιπόν οι χρήστες αντιμετώπισαν/ αντιμετωπίζουν προβλήματα και πρέπει να τους σεβαστούμε. Και δεν έχουν άδικο. Η microsoft με τα windows 10 mobile τα σκάτωσε. Μπορεί σε άλλους και σε έμενα στο 930 να "κάθισαν" τέλεια και να μην έχω το παραμικρό θεματακι λόγο hardware κτλ αλλά υπάρχει ένα τεράστιο ποσοστό απο χρήστες με πάρα πολλά θέματα γενικότερα και δεν πρέπει να κάνουμε τα στραβά μάτια... Την αξιοπιστία, την ελαφρότητα και την απόδοση των 8.1 την έχουν χάσει εδω και καιρό τα 10 ειδικά σε αδύναμο hardware αλλά και σε software... Οπότε αυτούς τους χρηστες δεν πρέπει να τους αγνοούμε ουτε γίνονται επιθέσεις μεταξύ μας χωρίς λογο. Να κάνουμε πολιτισμένη κουβέντα με επιχειρήματα κ να αλληλοβοηθουμε ο ένας τον αλλον να αντιμετωπιζει τα θέματα και τις απορίες του.

 

Απο την άλλη πλευρά όμως, οταν βλέπω μεσα εδώ εκφράσεις του τύπου "Α έλα ρε τελικά υπάρχουν ακόμα.." νομιζα οτι ηταν να το κλεισουν το μαγαζι." τα σουταρα και ησυχασα."windows mobile is dead" "ειστε μονο 5 " τα windows 10 είναι για το πέος κτλ ματώνω απ τα μάτια... Απογοητευομαι κυρίως γτ κάποιοι εδω μέσα έχουν τέτοιο επίπεδο που δεν μπορούν να καταλάβουν πως ο ανταγωνισμός μας ωφελεί όλους. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως αν ανεβούν σε ποσοστά τα Windows mobile οτι λόγο ανταγωνισμού θα ωφεληθούν και εκείνοι με ios και εκείνοι με android και και και. 

Γιαυτό αντί να βγάζετε την χολή σας εδώ μέσα και να χλευάζετε εμάς τους 5 που έχουμε μείνει στην πλατφόρμα, κάντε αρνητικές αξιολογήσεις στους developers και τις εφαρμογές τους, κάντε αρνητικές αξιολογήσεις στο feedback του λειτουργικού, κράξτε δίχως έλεος την microsoft οσο γουστάρετε εκει που πρέπει! Μονο ετσι ισως υπάρξει κάποια βελτίωση και ίσως αυξηθεί ο ανταγωνισμός! Το θέμα ονομάζεται "Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες"! Το να μας κράζετε εμας μέρα νύχτα δεν εχει νόημα, ουτε στελέχη της microsoft είμαστε ουτε τίποτα, απλοί χρήστες του συγκεκριμενου λειτουργικού είμαστε που μας βόλεψε, ικανοποιεί τις ανάγκες μας και τα γούστα μας οπως και τα υπόλοιπα δυο λειτουργικά κάνουν για άλλους ανθρώπους.

 

Ας σεβαστούμε το θέμα "Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες" και ας γινει αυτή η συζήτηση πολιτισμένα και με επιχειρήματα.

εσυ τα λες σωστσ...αλλα αντε βγαλε ακρη με τους μογγολους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flogerakos προσωπικα ειμαι χρηστης windows τους τελευταιους 19 μηνες και δεν τα ειχα χρησιμοποιησει ποτε στο παρελθον. Ισως επειδη ειμαι αρχαιος απο την εποχη που γραφαμε poke 53280,0 για να κανουμε μαυρο το χρωμα σε μηχανακια με 64 kb ram, εχω συνηθισει να ψαχνω λυσεις και πραγματικα η συσκευη δεν μου εχει δημιουργησει κανενα θεμα που να μην μπορεσω να βρω λυση ευκολα. Συμφωνω ομως οτι μπορει να προκυψει προβλημα απο τις αναβαθμισεις και να δημιουργησει σε καποιο δυσαρεστη εμπειρια χρησης. Παντως επειδη τρεχω τα δεκαρια και σε χαμηλο hardware λεω εγγυημενα οτι το λειτουργικο τρεχει απροβληματιστα και σε αυτα τα σπεκς χωρις να παρουσιαζει τα θεματα που διαβαζω να εχουν αλλοι. Απο αποσταση μονο υποθεση μπορουμε να κανουμε τι φταιει για το Α ή το Β και γραφουμε μια γνωμη. Τωρα αν μπαινουν και καποιοι απλα να κραξουν ειναι δικο τους θεμα και δεν με απασχολει κιολας, εκτος αν γραψουν κατι τεκμηριωμενο που δεν το ειχα υποψη μου και μαθω κατι παραπανω.

 

Οσο αφορα το feedback. Εχω κανει σε 2-3 εφαρμογες και συνηθως διορθωνουν το προβλημα γρηγορα, αρκει να τους περιγραψεις σωστα το προβλημα στελνοντας ενα μειλ και οχι σε στυλ "η εφαρμογη σου ειναι χαλια καραγκιοζη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, ανέβασα μόλις την preview release (1.8.2.0) του phone pins. Έχω διορθώσει, και έχω βάλει ότι θα ήθελα να έχει η 1η public release για να μην ακούσω από τους χρήστες "η εφαρμογή σου είναι χάλια καραγκιόζη" που λέει και ο Tui... :D

Όσοι ακόμη την χρησιμοποιείτε, αύριο το πρωί (γιατί θα κάνει καμιά ώρα να φανεί το update) δοκιμάστε την να μου πείτε feedback. Κυρίως με ενδιαφέρουν τα bugs γιατί από features έχει κλειδώσει για το 1ο public release.

 

Επίσης στην public release θα απενεργοποιηθούν μερικά features και θα έχει διαφημίσεις, και θα ενεργοποιούνται με αγορά, οπότε όσοι με βοηθήσατε θα λάβετε ένα pm με το url για να κατεβάσετε δωρεάν την ενεργοποίηση.

 

Ευχαριστώ για την βοηθειά σας μέχρι τώρα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, ανέβασα μόλις την preview release (1.8.2.0) του phone pins. Έχω διορθώσει, και έχω βάλει ότι θα ήθελα να έχει η 1η public release για να μην ακούσω από τους χρήστες "η εφαρμογή σου είναι χάλια καραγκιόζη" που λέει και ο Tui... :D

Όσοι ακόμη την χρησιμοποιείτε, αύριο το πρωί (γιατί θα κάνει καμιά ώρα να φανεί το update) δοκιμάστε την να μου πείτε feedback. Κυρίως με ενδιαφέρουν τα bugs γιατί από features έχει κλειδώσει για το 1ο public release.

 

Επίσης στην public release θα κλειδώσουν μερικά features και θα έχει διαφημήσεις, οπότε όσοι με βοηθήσατε θα λάβετε ένα pm με το url για να κατεβάσετε δωρεάν το ξεκλείδωμα.

 

Ευχαριστώ για την βοηθειά σας μέχρι τώρα!

retro πια ειναι η εφαρμογή σου δεν ήξερα οτι ειχες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phone Pins

https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh4w4kp

 

Δεν μπορείς να την κατεβάσεις ακόμη.... Από δευτέρα που θα βγει public....

Θα την τιμήσω με τι θα έχει σχέση;το διάβασα στο λινκ κομπλε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την τιμήσω με τι θα έχει σχέση;

 

Πινάρεις παραμετροποιησημα tiles για να μπορείς να καλείς απευθείας κάποιο τηλέφωνο...

Αργότερα θα βάλω να σου δείχνει και call history, missed call κτλ, πάνω στο tile του κάθε τηλεφώνου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να σου πω και ενα κολπο retromaniac που πιθανον θα το ξερεις κιολας, οταν περασει το certification και σου ερθει το mail αν απεγκαταστησεις την παλια εκδοση και πας στο store κατεβαζει την καινουργια ακομα και αν δεν εχουν ενημερωθει οι περιγραφες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...