Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχα ρετρο σε καταλαβαμε..εισαι απαιχτος!! Καλα κανεις....ειμαστε εμεις οι 5-10 που εχουμε την κα*λα με τα Windows 10....δε το χουνε παρει χαμπαρι οτι προσπαθουμε να τα αναστησουμε..(που κανονικα πρεπει γιατι ετσι και μεινει μονο android και ios, γεια σας...)

(Φταιει και η M$ εδω, λογω το οτι θελουμε apps(μονο αυτο τιποτα αλλο.....) και αργησε/τα σκατωσε, αλλα δεν λεει να βαλει μυαλο....

Και βασικα μια χαρα ηταν τα Windows 8..ειναι πιο smooth για την ωρα απτα 10....γιατι δεν εβγαζε εφαρμογες(λιγες και καλες)  μπας και κανει καμια ανακαμψη...τεσπα..να χουμε να λεμε...)

Τα λες και μονος σου Ολυμπιακαρα..η ιδια η ms δεν βαζει μυαλο..δεν την νοιαζει ρε παιδι μου, ποσο ποιο απλα για να το παρουμε αποφαση καποια στιγμη?

1000 τα 100 φταιει αυτη..αλλα το οτι θα προσπαθουμε να την αναστησουμε εσυ και εγω και 5 αλλοι εδω μεσα ειναι το λιγοτερο αστειο..το αντιλλαμβανεσαι ετσι?

Απο την αλλη ΟΛΟΙ γουσταρουμε τoν RETRO  για την εξαιρετη συμπεριφορα-συμμετοχη-γνωσεις του...αλλα με θυμωνει το γεγονος οτι αδικειται βγαζοντας μια υπεροχη εφαρμογη για τα 10αρια  χωρις να του φερει πισω ουτε 0,01 ευρω(εμετος μου ερχεται με αυτο).

Ασχετα αν υποστηριζει τα 10 mobile ξερει πολυ καλυτερα ο ιδιος το μαυρο που εχει πεσει γενικα και το αδιεξοδο που υπαρχει..μεταξυ μας τωρα..

Τελος ειδα και τις ανακοινωσεις για την red2..Μονο καλυτερη υποστηριξη continuum..τιποτα αλλο..καμμια βελτιωση-προσθηκη..αρα ΤΙ ΕΛΕΓΑ?? Ολοι με 550-640-650-930-1520 κλπ απλα ενα ΤΙΠΟΤΑ..0 ρε παιδια..αντε τα 950 να ωφεληθουν με κανα προσθετακι ακομα και δεν θα τα βρισκεις ουτε στα πανερια της λαικης σε λιγο..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον περισσότερο εννοείς προσθήκη εφαρμογών πιστεύω. Τι είδους προσθήκη θέλεις αυτή την στιγμή στο λειτουργικό; Η βασική δομή έχει στηθεί με την redstone. Σε διαβεβαιώ ότι σίγουρα δεν δουλεύουν 3 άτομα να στήσουν ένα λειτουργικό και είναι πρακτικά ακατόρθωτο ένα λειτουργικό να φτιαχτεί υπερτέλειο χωρίς το παραμικρό bug μέσα σε ενάμιση χρόνο. Παίζει να μην υπάρχει καν άλλη εταιρεία που να μπορεί να στήσει από την αρχή λειτουργικό σε τέτοιο επίπεδο μέσα σε ενάμιση χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον περισσότερο εννοείς προσθήκη εφαρμογών πιστεύω. Τι είδους προσθήκη θέλεις αυτή την στιγμή στο λειτουργικό; Η βασική δομή έχει στηθεί με την redstone. Σε διαβεβαιώ ότι σίγουρα δεν δουλεύουν 3 άτομα να στήσουν ένα λειτουργικό και είναι πρακτικά ακατόρθωτο ένα λειτουργικό να φτιαχτεί υπερτέλειο χωρίς το παραμικρό bug μέσα σε ενάμιση χρόνο. Παίζει να μην υπάρχει καν άλλη εταιρεία που να μπορεί να στήσει από την αρχή λειτουργικό σε τέτοιο επίπεδο μέσα σε ενάμιση χρόνο.

Μα ποσο λαθος εισαι, ποιο υπερτελειο λειτουργικο? Ποια βασικη δομη?Για τα windows 10 mobile μιλαμε και οι δυο?

Εχει βγει σε beta απο τις αρχες του 15..με beta testers αρκετους..ακομα και τωρα ομως που μιλαμε υπαρχουν θεματα λειτουργικου ασχετα αν μετα την red 1 βετιωθηκαν βασικα θεματακια..ακομα και τωρα η εφαρμογη φωτογραφιων ειναι απαραδεκτη μια την φτιαχνουν την αλλη την χαλανε, ενα pinch to zoom της προκοπης δεν κανει που πολλες φορες δεν σε αφηνει να μεταφερθεις στην επομενη φωτο και κολλαει, που ρολαρεις να δεις τις υπολοιπες και φορτωνουν ξανα και ξανα?..το φωναζω απο τον Απριλη. Η εφαρμογη της καμερας τα ιδια..τραβας 2-3 φωτογραφιες και κανει ποση ωρα να μπει στις φωτογραφιες για να δεις τι τραβηξες, ασε το βιντεο που αν αφησεις ενεργοποιημενη την προεπιλεγμενη επιλογη για ψηφιακη σταθεροποιηση του βιντεο κολλαει διχως αυριο. Για τα email που τελευταια βγαζουν συνεχως σφαλματα? Για το store που για να βγαλει τι updates εχει  κανει ποση ωρα, το ιδιο και οταν μπαινει απλα σε καποια εφαρμογη για να κατεβασεις ετσι? Που σε ολα οσα εχουν snap 400 και κατω τα εικονιδια και οι φακελοι οταν ανοιγουν ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ εξαφανιζονται αν απλα κανεις λιγο ποιο γρηγορο skroll? Σε 3 φρεσκα 640 με 189 και 221. Το μονο που εχει ερθει στα ισια του ειναι η μπαταρια. Και δεν μιλησα για εφαρμογες ακομα που εκει η μονη λεξη που ταιριαζει ειναι η ΝΕΚΡΑ ..και ΜΙΛΑΜΕ για την μεγαλυτερη εταιρεια λογισμικου στον κοσμο..που εχει αφησει την Dona με λιγους βοηθους διοτι ολους τους αλλους τους απελυσε  και παλευουν να κανουν τα αδυνατα δυνατα..με μικροupdates της πλακας χωρις τον καταλληλο χρονο και ελεγχο..

Το σχολιο σου με καθε σεβασμο ειναι εντελως ουτοπικο και χωρις καμμια σχεση με την πραγματικοτητα..σου ανεφερα μερικα στοιχεια που το αποδυκνειουν..εσυ τι εχεις να πεις για να στηριξεις την αποψη σου εμπρακτως?Περιμενω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα προβλήματα που λες δεν τα εχω δει. Ουτε με το ζοομ εχω πρόβλημα ουτε σφαλματα σε μαιλ. To store γρηγορα βρισκει τα updates δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο. Αυτό που με εκνευρίζει με το photo app είναι που όταν βλέπεις μια φωτο την δειχνει θολη για 1-2 δευτερόλεπτα και μετα φτιαχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο φαντάσου να σκάγαν κιόλας όπως άλλης εταιρείας και δώσανε αρκετά λεφτά να τα πάρουν,θα φοβόσουν να μπεις σπίτι με τα τρία μαζί.

Πλάκα κάνω ????.

Απλό είναι το θέμα,όποιον δεν του αρέσει η δεν μπορεί άλλο με wp αλλάζει και είναι καλυτέρα από το να χαλάει συνέχεια την ζαχαρένια του.

Πάντως για εμένα αυτή την στιγμή είναι εντάξει το 640,έχει τα καλά του και τα κακά του όπως έχουν και σε άλλα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα προβλήματα που λες δεν τα εχω δει. Ουτε με το ζοομ εχω πρόβλημα ουτε σφαλματα σε μαιλ. To store γρηγορα βρισκει τα updates δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο. Αυτό που με εκνευρίζει με το photo app είναι που όταν βλέπεις μια φωτο την δειχνει θολη για 1-2 δευτερόλεπτα και μετα φτιαχνει.

 

Ολα οσα ανεφερα ειναι υπαρκτα..σε 3 640 που εχω αμεση προσβαση.. και οποιδηποτε αλλο πετυχω σε κανα φιλο τα ιδια, (εσυ για ποιο μοντελο αναφερεσαι?) αλλο αν αρκετοι δεν τα παρατηρειται ή απλα δεν σας απασχολουν δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.Επιμενω σε αυτο...

Πάνο φαντάσου να σκάγαν κιόλας όπως άλλης εταιρείας και δώσανε αρκετά λεφτά να τα πάρουν,θα φοβόσουν να μπεις σπίτι με τα τρία μαζί.

Πλάκα κάνω ????.

Απλό είναι το θέμα,όποιον δεν του αρέσει η δεν μπορεί άλλο με wp αλλάζει και είναι καλυτέρα από το να χαλάει συνέχεια την ζαχαρένια του.

Πάντως για εμένα αυτή την στιγμή είναι εντάξει το 640,έχει τα καλά του και τα κακά του όπως έχουν και σε άλλα λειτουργικά.

Εντελως ασχετο αυτο με τα note 7 με το τι συζηταμε εμεις εδω..ομως αυτη η εταιρεια που ειρωνευεσαι ασχετα με την πατατα που εκανε (εννοειτε αυτο) πηρε ολη την ζημια πανω της ετσι? Και ασε που ειναι και η μεγαλυτερη κατασκευαστρια smartphone στον κοσμο( μεχρι τωρα τουλαχιστον), αρα οποιαδηποτε συγκριση με το 0,6% της microsoft ειναι αστεια.

Αντικειμενικα αναφερω οτι κουλο βλεπω γιατι τα γουσταρω αλλιως δεν θα τα αγοραζα..και δυστυχως εχω πεσει μεσα σε ολα..

 

Για δειτε ΟΛΟΙ εδω

http://www.winbeta.org/news/microsoft-will-leave-the-consumer-smartphone-market-for-a-few-years-according-to-new-microsoft-france-president

ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ τα smartphones για τα επομενα χρονια..αρα δεν προκειται να αφησω εγω τα wp αλλα μας αφηνουν αυτα..

Τα σχολια ειναι περιττα απο εδω και στο εξης..αντε καλο μας μεσημερι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα οσα ανεφερα ειναι υπαρκτα..σε 3 640 που εχω αμεση προσβαση.. και οποιδηποτε αλλο πετυχω σε κανα φιλο τα ιδια, (εσυ για ποιο μοντελο αναφερεσαι?) αλλο αν αρκετοι δεν τα παρατηρειται ή απλα δεν σας απασχολουν δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.Επιμενω σε αυτο...

Εντελως ασχετο αυτο με τα note 7 με το τι συζηταμε εμεις εδω..ομως αυτη η εταιρεια που ειρωνευεσαι ασχετα με την πατατα που εκανε (εννοειτε αυτο) πηρε ολη την ζημια πανω της ετσι? Και ασε που ειναι και η μεγαλυτερη κατασκευαστρια smartphone στον κοσμο( μεχρι τωρα τουλαχιστον), αρα οποιαδηποτε συγκριση με το 0,6% της microsoft ειναι αστεια.

Αντικειμενικα αναφερω οτι κουλο βλεπω γιατι τα γουσταρω αλλιως δεν θα τα αγοραζα..και δυστυχως εχω πεσει μεσα σε ολα..

 

Για δειτε ΟΛΟΙ εδω

http://www.winbeta.org/news/microsoft-will-leave-the-consumer-smartphone-market-for-a-few-years-according-to-new-microsoft-france-president

ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ τα smartphones για τα επομενα χρονια..αρα δεν προκειται να αφησω εγω τα wp αλλα μας αφηνουν αυτα..

Τα σχολια ειναι περιττα απο εδω και στο εξης..αντε καλο μας μεσημερι..

Είναι δυνατον να μην τα παρατηρουσα? Αυτά που λες είναι βασικη καθημερινη χρηση. Σε 950xl αναφέρομαι βεβαια το οποιο είναι κατά πολύ γρηγορο από το 640 σου αλλα και παλι δεν θα επρεπε να υπαρχουν τετοια θεματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H listview φορτώνει τα στοιχεία on-demand ανάλογα με το πότε θα εμφανιστούν στην οθόνη. Το ότι σε χαμηλό hardware αν κάνεις πολύ γρήγορα προς τα κάτω scrolling την λίστα για να φτάσεις σε κάποιο σημείο ενδιάμεσα κάποια εικονίδια δεν θα έχουν φορτώσει είναι συνειδητή επιλογή κατανάλωσης λιγότερων πόρων. Τώρα αν για εσένα κακώς το κάνουν αυτό και έπρεπε προκαταβολικά να φορτώνει όλη την λίστα είναι δική σου άποψη. Οι σχεδιαστές του λειτουργικού που ξέρουν τι πόρους απαιτεί κάθε λειτουργία έχουν διαφορετική. Από τα υπόλοιπα που ανέφερες κάποια αφορούν την δικιά σου συσκευή και στην πλειοψηφία τους δεν έχουν σχέση με το κομμάτι λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο πολύ τρελαίνεσαι με την Microsoft εδώ και καιρό,πολλά σεντόνια γράφεις για τα τηλέφωνα,παράτησε τα wp και πήγαινε κάπου αλλού αφού δεν τα μπορείς άλλο,φιλικά το λέω αφού μια πλάκα που έκανα την πήρες τόσο σοβαρά.

Δεν αξίζει να τρελαθούμε για τα τηλέφωνα και τις εταιρείες για όλους μας,βλέπουμε τη μας κάνει και τα άλλα τα αφήνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατον να μην τα παρατηρουσα? Αυτά που λες είναι βασικη καθημερινη χρηση. Σε 950xl αναφέρομαι βεβαια το οποιο είναι κατά πολύ γρηγορο από το 640 σου αλλα και παλι δεν θα επρεπε να υπαρχουν τετοια θεματα.

Εχω αναφερει πολλες φορες οτι μιλω για την κατηγορια με snap 400-210-212 ( δηλαδη σχεδον ολα τα wp 10 που κυκλοφορουν). Οποιαδηποτε αδυναμια την καλυπτει και με το παραπανω ο πανισχυρος 810 για αυτο δεν βλεπεις εσυ κατι.

 

H listview φορτώνει τα στοιχεία on-demand ανάλογα με το πότε θα εμφανιστούν στην οθόνη. Το ότι σε χαμηλό hardware αν κάνεις πολύ γρήγορα προς τα κάτω scrolling την λίστα για να φτάσεις σε κάποιο σημείο ενδιάμεσα κάποια εικονίδια δεν θα έχουν φορτώσει είναι συνειδητή επιλογή κατανάλωσης λιγότερων πόρων. Τώρα αν για εσένα κακώς το κάνουν αυτό και έπρεπε προκαταβολικά να φορτώνει όλη την λίστα είναι δική σου άποψη. Οι σχεδιαστές του λειτουργικού που ξέρουν τι πόρους απαιτεί κάθε λειτουργία έχουν διαφορετική. Από τα υπόλοιπα που ανέφερες κάποια αφορούν την δικιά σου συσκευή και στην πλειοψηφία τους δεν έχουν σχέση με το κομμάτι λειτουργικό.

 

Στα 8,1 γιατι δεν συνεβαινε αυτο ουτε κατα διανοια?Επισης το χαμηλο hardaware ηταν επιλογη της ms να το βαζει, ας εβαζε κατι καλυτερο, εμενα τι με νοιαζει?. Και απο ποτε ειναι προταιρημα η αδυναμια του προγραματιστη να βγαλει μια εφαρμογη φωτογραφιων της προκοπης? Και ολα οσα αναφερα ειναι θεματα των βασικων ενσωματωμενων εφαρμογων του λειτουργικου..αρα καθαρα θεματα του λειτουργικου.

Πάνο πολύ τρελαίνεσαι με την Microsoft εδώ και καιρό,πολλά σεντόνια γράφεις για τα τηλέφωνα,παράτησε τα wp και πήγαινε κάπου αλλού αφού δεν τα μπορείς άλλο,φιλικά το λέω αφού μια πλάκα που έκανα την πήρες τόσο σοβαρά.

Δεν αξίζει να τρελαθούμε για τα τηλέφωνα και τις εταιρείες για όλους μας,βλέπουμε τη μας κάνει και τα άλλα τα αφήνουμε.

Ωραια η πλακα Τασο μου και κανεις δεν θα παθει τιποτα..για λειτουργικο μιλαμε..αλιμονο αν μας επηρεαζε γενικοτερα..

Απλα εγω λεω οτι βλεπω..δεν χαιδευω αυτακια, βρισκομαι στο θεμα των wp για αυτο το λογο..το οτι γραφω απο τις αρχες του χρονου 7 στα 10 αρνητικα ειναι γιατι αυτο βλεπω..και ειχα δικιο σε ολα ομως..τα εβλεπα στα δικα μου κινητα και σε φιλων και για αυτο το λογο πηραν τον τελικο κατηφορο, γιατι αυτα τα θεματα ειναι υπαρκτα. Πλεον αδυνατουν να βγαλουν και κολωσσοι οπως το facebook εφαρμογες της προκοπης..διοτι δεν ασχολουνται να βγαλουν κατι με καλυτερο optimization για snap 400 Κλπ αλλα μονο για snap 808-810, αυτο δειχνει την γενικοτερη κατευθυνση απο εδω και περα. 

Τελος οσο θα εχω wp θα γραφω οτι κουλο βλεπω..σε οσους δεν αρεσει ας με κανει ignore..απλο ειναι..και μιας και οι ιδιοι επισημα σταματανε τα smatrphones για τα επομενα χρονια σε λιγακι βλεπω να κλεινει και αυτο το θεμα αρα θα ηρεμησετε κιολας (αστειευομαι).Για μπες και μια εδω http://www.winbeta.org/news/microsoft-will-leave-the-consumer-smartphone-market-for-a-few-years-according-to-new-microsoft-france-president

να διαβασεις σχολια απο κατω οπου τα δικα μου σε συγκριση με αυτα ειναι απαλά χαδάκια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει ο επεξεργαστής με τα περισσότερα προβλήματα που λες; Μιλάς για σφαλματα σε μαιλ αργό update store ζουμ που δεν δουλεύει κτλ. Πράγματα που δεν έχουν σχέση με την cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει ο επεξεργαστής με τα περισσότερα προβλήματα που λες; Μιλάς για σφαλματα σε μαιλ αργό update store ζουμ που δεν δουλεύει κτλ. Πράγματα που δεν έχουν σχέση με την cpu.

Δεν εχουν σχεση???Το οτι καθυστερουν να φορτωσουν οι φωτογραφιες οταν περιηγεισαι και κανουν Load συνεχεια και το οτι to pinch to zoοm εχει θεματα (δεν ειπα δεν δουλευει) και τα θεματα στο πως λειτουργει η καμερα μετα την αποθηκευση φυσικα. Το οτι ακομα και στο σκρολλ του μενου εξαφανιζονται τα εικονιδια οπως και οι φακελοι στην start screen για ποιο λογο συμβαινουν σε ολα τα 640-550-830-650 που εχω πιασει στα χερια μου? Ενω σε 950 φιλου πανε πολυ καλυτερα τα πραγματα (αρα και το 950 xl θα ειναι ακομα καλυτερα φανταζομαι). Αν δεν ειναι θεμα chip και κακου optimization τι ειναι, απο ποτε τα wp κατεληξαν να χρειαζονται high end υλικο για να δουλεψουν υποδειγματικα? Για να ξερουμε και εμεις..

Το προβλημα δεν ειμαι εγω που καθομαι και τα λεω και τα ξαναλεω αλλα η αδιαφορια της ms..μπειτε σε ξενα forum Να δειτε τι γραφεται για αυτα τα θεματα.

Επισης μην ξεχασω εφαρμογες στυλ facebook- messenger κλπ που στα 950 κλπ πανε αρκετα καλυτερα απο την απαραδεκτη συμπεριφορα στα τηλεφωνα που προανεφερα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν χρειαζεσαι 810 για να κανεις scroll σωστα στις φωτογραφιες. Το scroll του μενου αν ισχυει είναι θεμα μνημης περισσότερο παρα cpu. Στο 920 που εχω βαλει 10αρια παντως τετοια προβλήματα δεν εχω δει και εχει παρομοιο hardware με το 640.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...