Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως ένα nokia με ολες τι εφαρμογες της Microsoft και οσο γινεται λιγοτερες από την google δε θα με χαλαγε.

Ειναι ουσιαστικα απαραιτητες οι εφαρμογες της google για να δουλεψει το play store κλπ.

 

Διαφορετικα, υπαρχουν android κινεζικα που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογη της google, αλλα ουτε και play store.

 

Τα nokia δεν προσφερουν κατι ιδιαιτερο, εκτος απο λιγη.. νοσταλγια. Η καλυτερη λυση για μεταβαση θεωρω πως ειναι κατι που να ειναι οσο κοντυτερα σε stock android: nexus, motorola κλπ.

Βαζει και οποιος θελει τις εφαρμογες της ms και ειναι οκ.

 

Ετσι κι αλλωις, θετικο ειναι οτι υπαρχουν οι εφαρμογες της google, πχ δεν ειναι λιγο το να μπορεις να εχεις google maps, chrome, google photos, google translate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με έναν φίλο αγοράσαμε και οι δύο πριν 2,5 χρόνια lumia 535! Η χρήση μας είναι απλή! Συνομιλία, SMS, Skype, Vibe, Email!

Συμφωνούμε και οι δύο σε κάποια πράγματα!

1) Δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές τουλάχιστον όσο στο android

2) Για τη χρήση που το θέλουμε είναι το απόλυτο κινητό ή καλύτερα λειτουργικό

3) Μετά από σχετική εξοικίωση με το λειτουργικό δεν αντέχουμε να βλέπουμε android συσκευή όσον αφορά το interface και τη χρήση γενικότερα!

4)Είναι σκυλί στη χρήση και καμιά φορά την εβδομάδα θέλει κανά restart και αν!

5)Αν χαλάσουν τα κινητά πάλι windows mobile θα πάρουμε και μακάρι να βρούμε να αγοράσουμε!

Μιλάμε για στοιχειώδη χρήση smartphone με απλές απαιτήσεις! Σε budjet 100-150 ευρώ!

Προσωπικά το τελευταίο δίμηνο έχω παρατηρήσει ότι το λειτουργικό έχει ομαλοποιηθεί αρκετά και κρατάει και η μπαταρία περισσότερο χωρίς να έχω κάνει reset από τότε που έκανα αναβάθμιση από 8.1 σε 10! Τα updates κάθε φορά φέρνουν καλύτερη εμπειρία και ομαλότητα! Σαν χαρακτηριστικά λειτουργικού προσωπικά πιστεύω ότι δεν μου λείπει κάτι το ιδιαίτερο! Από εκεί και πέρα πραγματικά αν υπήρχε υποστήριξη καλύτερη από develpers ίσως τα πράγματα ήταν καλύτερα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ουσιαστικα απαραιτητες οι εφαρμογες της google για να δουλεψει το play store κλπ.

 

Διαφορετικα, υπαρχουν android κινεζικα που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογη της google, αλλα ουτε και play store.

 

Τα nokia δεν προσφερουν κατι ιδιαιτερο, εκτος απο λιγη.. νοσταλγια. Η καλυτερη λυση για μεταβαση θεωρω πως ειναι κατι που να ειναι οσο κοντυτερα σε stock android: nexus, motorola κλπ.

Βαζει και οποιος θελει τις εφαρμογες της ms και ειναι οκ.

 

Ετσι κι αλλωις, θετικο ειναι οτι υπαρχουν οι εφαρμογες της google, πχ δεν ειναι λιγο το να μπορεις να εχεις google maps, chrome, google photos, google translate

 

Από αυτά εγω θελω μονο το google maps.και το play store. Εχω την επιλογή να διαγραψω τα αλλα ? όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν φίλο αγοράσαμε και οι δύο πριν 2,5 χρόνια lumia 535! Η χρήση μας είναι απλή! Συνομιλία, SMS, Skype, Vibe, Email!

Συμφωνούμε και οι δύο σε κάποια πράγματα!

1) Δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές τουλάχιστον όσο στο android

2) Για τη χρήση που το θέλουμε είναι το απόλυτο κινητό ή καλύτερα λειτουργικό

3) Μετά από σχετική εξοικίωση με το λειτουργικό δεν αντέχουμε να βλέπουμε android συσκευή όσον αφορά το interface και τη χρήση γενικότερα!

4)Είναι σκυλί στη χρήση και καμιά φορά την εβδομάδα θέλει κανά restart και αν!

5)Αν χαλάσουν τα κινητά πάλι windows mobile θα πάρουμε και μακάρι να βρούμε να αγοράσουμε!

Μιλάμε για στοιχειώδη χρήση smartphone με απλές απαιτήσεις! Σε budjet 100-150 ευρώ!

Προσωπικά το τελευταίο δίμηνο έχω παρατηρήσει ότι το λειτουργικό έχει ομαλοποιηθεί αρκετά και κρατάει και η μπαταρία περισσότερο χωρίς να έχω κάνει reset από τότε που έκανα αναβάθμιση από 8.1 σε 10! Τα updates κάθε φορά φέρνουν καλύτερη εμπειρία και ομαλότητα! Σαν χαρακτηριστικά λειτουργικού προσωπικά πιστεύω ότι δεν μου λείπει κάτι το ιδιαίτερο! Από εκεί και πέρα πραγματικά αν υπήρχε υποστήριξη καλύτερη από develpers ίσως τα πράγματα ήταν καλύτερα!

Απόλυτη ταύτιση.

Έχει ακόμα λίγα κομμάτια στα καταστήματα σκρουτζ αλλά δυστυχώς το τελευταίο διάστημα τα πήγανε στο θεό πάλι ειδικά τα φθηνότερης επιλογής...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά εγω θελω μονο το google maps. Εχω την επιλογή να διαγραψω τα αλλα ? όχι. 

Οχι, δεν μπορεις να τις διαγραψεις, οπως πχ δεν μπορεις και σε ios ή windows mobile.

 

Το θετικο ειναι οτι στο android δεν πολυενοχλουν οι αλλες εφαρμογες google αν δεν τις θελεις, γιατι μπορεις να ορισεις προεπιλεγμενα προγραμματα και απλα να τις αγνοησεις:

πχ μπορεις να ορισεις οτι ενα λινκ θα ανοιγει με τον firefox και οχι με τον chrome(στα windows θα ανοιγει παντα με τον edge)

ή οτι ενα λινκ τοποθεσιας θα ανοιγει παντα με τους nokia here maps και οχι με τα google maps(στα windows θα ανοιγει παντα με τους Χαρτες)

ή οτι ενα λινκ αποστολης εμαιλ θα ανοιγει παντα με το Outlook και οχι με το gmail(στα windows θα ανοιγει παντα με το outlook)

ή οτι βαζεις οτι πληκτρολογιο θελεις αν δεν προτιμαει καποιος το google keyboard(στα windows θα ανοιγει παντα με το πληκτρολογιο της ms).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν φίλο αγοράσαμε και οι δύο πριν 2,5 χρόνια lumia 535! Η χρήση μας είναι απλή! Συνομιλία, SMS, Skype, Vibe, Email!

Συμφωνούμε και οι δύο σε κάποια πράγματα!

1) Δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές τουλάχιστον όσο στο android

2) Για τη χρήση που το θέλουμε είναι το απόλυτο κινητό ή καλύτερα λειτουργικό

3) Μετά από σχετική εξοικίωση με το λειτουργικό δεν αντέχουμε να βλέπουμε android συσκευή όσον αφορά το interface και τη χρήση γενικότερα!

4)Είναι σκυλί στη χρήση και καμιά φορά την εβδομάδα θέλει κανά restart και αν!

5)Αν χαλάσουν τα κινητά πάλι windows mobile θα πάρουμε και μακάρι να βρούμε να αγοράσουμε!

Μιλάμε για στοιχειώδη χρήση smartphone με απλές απαιτήσεις! Σε budjet 100-150 ευρώ!

Προσωπικά το τελευταίο δίμηνο έχω παρατηρήσει ότι το λειτουργικό έχει ομαλοποιηθεί αρκετά και κρατάει και η μπαταρία περισσότερο χωρίς να έχω κάνει reset από τότε που έκανα αναβάθμιση από 8.1 σε 10! Τα updates κάθε φορά φέρνουν καλύτερη εμπειρία και ομαλότητα! Σαν χαρακτηριστικά λειτουργικού προσωπικά πιστεύω ότι δεν μου λείπει κάτι το ιδιαίτερο! Από εκεί και πέρα πραγματικά αν υπήρχε υποστήριξη καλύτερη από develpers ίσως τα πράγματα ήταν καλύτερα!

 

Αυτό με την μπαταρια είναι απιστευτο και δειχνει την πολύ καλη δουλεια που γινεται στο λειτουργικο.

Είναι και μια απαντηση σε μερικους που λενε ότι μερα παρα μερα ενημερωνει τις εφαρμογες της χωρις να αλλαζει τιποτα σε αυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το προσέξατε , είμαστε σε σατανιστική σελίδα 666 ^.^

Αυτό σημαίνει ότι θα καταστραφούμε :D

Άντε να γράψουμε πολλά,έστω κ άσχετα να φύγουμε μακριά!!!:)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά είμαστε σε topic συζήτησης του windows ή διαφήμισης ανταγωνιστικού λειτουργικού;

Πολλά ζητάς :D

Άμα αρχίσουν οι γνωστοί τα σεντόνια, τότε θα δεις...

 

Πάντως η νέα φαστ

fast 15205.0 πάει καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα που μου αρεσουν τα windows αν κατι παθει η συσκευη μου δεν εχω επιλογες για να την αντικαταστησω.

Ετσι αναγκαστκα θα στραφω αλλου.

Με 2 κουβεντες  ειπες αυτα που λεω εδω και κανα  10μηνο ..με την διαφορα οτι κανατε τα στραβα ματια Τοτε..

Οταν ελεγα οτι το λειτουργικο εξελίσσεται πολυ αργα και υπαρχουν πολλα bugs, οτι δεν βγηκαν συσκευες στην mid κατηγορια, συν το οτι η MS απο marketing εδιωξε και διωχνει ολους τους devs με αποτελεσμα να φτασουμε στο σημειο μηδεν ημουν Κακος ετσι??..Λες και δεν ειχα Κυρια συσκευη Wm εγω ωστε να θελω το καλο τους...Τεσπα..

Wm 10 Τελος με την μορφη την σημερινη και για τις συσκευες τις σημερινες..εδω και καιρο βασικα..

Αρα Κραταμε τις συσκευες μας για  οσο κρατησουν και εξυπηρετουν και εμεις να μαστε καλα Πανω απο Ολα!!

Χεστηκε η MS η Google και η Apple για μενα και για ολους σας...

Απλα αυτη την φορα η Ms βγηκε απο το mobile με <<Πυξ λαξ>> και της αξιζε με την σταση που ακολουθησε για να ειμαστε και ακριβοδικαιοι...Ασχετα αν  τα WM 10 αξιζαν.

θεωρω πως θα ειναι εκτος για ενα σημαντικο διαστημα..απλα εδω γεννάται το ερωτημα ποιοι απεμειναν για να την υποστηριξουν για 4η φορα??  Χμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...