Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αν δεν πας σε 10 δεν θα βρεις λύσεις. Το here drive έχει αντικατασταθεί από το πολύ καλό maps της Microsoft. Πήγαινε σε 10 και αν δεις ότι τελικά δεν σε ικανοποιεί περισσότερο από τα 8, γύρισε το πίσω με καλώδιο.

Δυστυχώς το ρίσκο είναι μεγάλο... Με το κόλπο του "950" φοβάμαι για απώλεια λειτουργιών, εφαρμογών κλπ ή στην χειρότερη brick της συσκευής, ένα ακριβό τουβλάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Δυστυχώς το ρίσκο είναι μεγάλο... Με το κόλπο του "950" φοβάμαι για απώλεια λειτουργιών, εφαρμογών κλπ ή στην χειρότερη brick της συσκευής, ένα ακριβό τουβλάκι...

Δεν χρειάζεται να πας στην τελευταία έκδοση. Απλά βάλε τα 10. Εκτός και αν έχεις συσκευή που δεν πάει καν στα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Δεν χρειάζεται να πας στην τελευταία έκδοση. Απλά βάλε τα 10. Εκτός και αν έχεις συσκευή που δεν πάει καν στα 10.

κάποιες συσκευές επίσημα δεν παίρνουν αναβάθμιση. Απλά υπήρχε ένα κόλπο με insider με το οποίο είχα δοκιμάσει παλιά τα 10 στο 1020, που πλέον όμως δεν λειτουργεί από όσο διάβασα. Υπάρχει όμως ένα κόλπο που ξεγελά την συσκευή ως 950 και παίρνει τα 10. Σαν hardware αντεχει πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

κάποιες συσκευές επίσημα δεν παίρνουν αναβάθμιση. Απλά υπήρχε ένα κόλπο με insider με το οποίο είχα δοκιμάσει παλιά τα 10 στο 1020, που πλέον όμως δεν λειτουργεί από όσο διάβασα. Υπάρχει όμως ένα κόλπο που ξεγελά την συσκευή ως 950 και παίρνει τα 10. Σαν hardware αντεχει πάντως

Ναι το ξέρω για αυτό ρώτησα αν έχεις τέτοια. Τα 8 είναι δυστυχως πια τελείως πεθαμένα...Και τα 10 δηλαδή αλλά εκεί ακόμη λειτουργούν αρκετά πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι το ξέρω για αυτό ρώτησα αν έχεις τέτοια. Τα 8 είναι δυστυχως πια τελείως πεθαμένα...Και τα 10 δηλαδή αλλά εκεί ακόμη λειτουργούν αρκετά πράγματα....

καπου είδα για τα windows 10 arm 64bit. Ποια η διαφορά με τα 10άρια σε PC?

Το ρωτάω γιατί είχα δει κάπου ένα dual boot WP10 και Win10 64bit ARM τηλέφωνο. Αλλά δεν ξέρω πως το έκαναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

καπου είδα για τα windows 10 arm 64bit. Ποια η διαφορά με τα 10άρια σε PC?

Το ρωτάω γιατί είχα δει κάπου ένα dual boot WP10 και Win10 64bit ARM τηλέφωνο. Αλλά δεν ξέρω πως το έκαναν...

Τρέχουν native τα full windows σε επίπεδο system (UI, drivers, filesystem, directx κτλ) καθώς και εφαρμογές store αλλά και μη store που εχουν γίνει recompile για arm. Τρέχουν με emulation τις κλασικές desktop εφαρμογές που δεν έχουν γίνει recompile. Υπάρχουν κάποια προβλήματα απόδοσης και συμβατότητας με το emulation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τρέχουν native τα full windows σε επίπεδο system (UI, drivers, filesystem, directx κτλ) καθώς και εφαρμογές store αλλά και μη store που εχουν γίνει recompile για arm. Τρέχουν με emulation τις κλασικές desktop εφαρμογές που δεν έχουν γίνει recompile. Υπάρχουν κάποια προβλήματα απόδοσης και συμβατότητας με το emulation.

Είδα πρόσφατα ένα Nokia Prototype RX-130 αν δεν κάνω λάθος, το οποίο ήταν ο πρόδρομος για τα 950. Έτρεχε σε dual-boot desktop-mobile Win10. Αν προχωρούσε αυτό το project θα είχαμε κάτι σαν πλήρως λειτουργικό μίνι tablet και πλήρως λειτουργικό smartphone σε μία συσκευή... Θα ήταν ενδιαφέρον και πολύ χρήσιμο και πρακτικό. Productive device.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παρεάκι.

 

Έχω ένα πρόβλημα με Lumia 930 Win10. Μετά από αναβάθμιση που έκανα πριν λίγο καιρό δε μου έχει autocorrect στο ελληνικό πληκτρολόγιο (στο αγγλικό έχει). Στην ελληνική γλώσσα γράφει ότι είναι ανενημέρωτη, πατάω για ενημέρωση και γράφει "απαιτείται προσοχή, οι ενημερώσεις δεν εγκαταστάθηκαν σωστά". Κάνει προετοιμασία λήψηςμ και μετά πάλι "απαιτείται προσοχή".

 

Το έκανα και ρισέτ. Δε προχωράει. Τι παίζει; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Tragic!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγες από insider τελείως και θα την κατεβάσει κανονικά. Η αν δεν είσαι σε insider, μπες σε ένα κανάλι insider κατέβασε την, και μετά στα καπάκια ξανά βγες μην σου κατεβάσει καμιά creators που είναι χάλι μαύρο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, flogerakos είπε

Βγες από insider τελείως και θα την κατεβάσει κανονικά. Η αν δεν είσαι σε insider, μπες σε ένα κανάλι insider κατέβασε την, και μετά στα καπάκια ξανά βγες μην σου κατεβάσει καμιά creators που είναι χάλι μαύρο...

Κι εγώ έχω παρόμοιο θέμα, όπως και με τις φωνητικές εντολές, δεν μπορώ να κατεβάσω καμία... Αλλά, είμαι στην τελευταία εκδοση 8.1 και δεν μπορώ να μπω στο insider ή στο developer's preview...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LibreOffice. Αν και δεν αφορά τα WM10 μια καλή προσθήκη στο store (centennial).

https://www.microsoft.com/en-us/p/libreoffice/9pnf0nvbn59f

Είναι δωρεάν πλήρως λειτουργικό ως free trial. H αγορά (buy) είναι για υποστήριξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα lumia 950 που το πήρα μεταχειρισμένο. Μετά από 2 εβδομάδες περίπου άρχισε να κλείνει μόνο του και να κάνει επανεκκινήσεις. Κατάφερα το σύνδεσα στον υπολογιστή και με το Windows Device Recovery το επανέφερα στην αρχική του κατάσταση. Μετά πάλι τα ίδια όμως. Έχω παρατηρήσει πως κολλάει συνέχεια όποτε πάω να περάσω εφαρμογή από το store. Και αφού αρχίσει να κολλάει, μετά κολλάει οποτεδήποτε. Για παράδειγμα τώρα άνοιξε πάλι και με το που πήγα να απενεργοποιήσω το wifi άντε πάλι κόλλημα και επανεκκίνηση. Τι μπορώ να κάνω; Λέτε να έχει θέμα η motherboard του. Γιατί δεν μου φαίνεται για θέμα λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, caveneo είπε

Έχω ένα lumia 950 που το πήρα μεταχειρισμένο. Μετά από 2 εβδομάδες περίπου άρχισε να κλείνει μόνο του και να κάνει επανεκκινήσεις. Κατάφερα το σύνδεσα στον υπολογιστή και με το Windows Device Recovery το επανέφερα στην αρχική του κατάσταση. Μετά πάλι τα ίδια όμως. Έχω παρατηρήσει πως κολλάει συνέχεια όποτε πάω να περάσω εφαρμογή από το store. Και αφού αρχίσει να κολλάει, μετά κολλάει οποτεδήποτε. Για παράδειγμα τώρα άνοιξε πάλι και με το που πήγα να απενεργοποιήσω το wifi άντε πάλι κόλλημα και επανεκκίνηση. Τι μπορώ να κάνω; Λέτε να έχει θέμα η motherboard του. Γιατί δεν μου φαίνεται για θέμα λογισμικού.

Δεν ξέρω ειδικά για αυτό, αλλά συνήθως όταν το κάνουν αυτό τα κινητά, χρειάζεται άλλαγμα μπαταρίας... Μου έχει τύχει σε 3 διαφορετικά μοντέλα και λύθηκε έτσι το πρόβλημα. Ίσως μπορείς να το πας κάπου για μέτρηση μπαταρίας. Πάντως άκουσα κι από άλλα μέλη-χρήστες του 950 ότι συνήθως ήταν θέμα μπαταρίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, caveneo είπε

Ενδιαφέρον αυτό που λες. Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω.

Τέτοια κόλπα μου έκανε και μένα και ήταν μπαταρία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...