Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, caveneo είπε

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες. Εγώ τα βάζω στην sd και μετά μέσα από το κινητό πατάω επάνω τους και μου βγάζει για εγκατάσταση. Και όλα κομπλέ!

Ευχαριστώ. Άρα το δοκιμάζω απευθείας από κινητό. Για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες, σε Lumia 640 XL με την 1703 έκδοση, μόνο εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα όταν θέλω να κάνω disable τις ειδοποιήσεις απ το action center;;; Μόλις το πατάω με πετάει στην Cortana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θυμάται κάποιος αλλα είχα πάρει ένα Lumia 950 μεταχειρισμένο που μετά απο δυο βδομάδες άρχισε να κλείνει και καταλήξαμε πως έφταιγε η μπαταρία. Παρήγγειλα μπαταρία απο eBay. Δεν μου ήρθε ποτε και έτσι τωρα εχω refund. Δεν ηταν γνήσια μπαταρία. Στο μεταξύ ακομη το κινητό ειναι στο συρταρι και περιμένει. Τέλος πάντων. Βρήκα μπαταρία για το 950 με 3200 και 3450mah. Να υπενθυμίσω ότι η μαμά μπαταρία ειναι μονο 3000. Και δεν κρατάει μια μέρα. Σε αυτο το λινκ μπορείτε να δείτε μερικές. Και σκρολαρετε προς τα κάτω να δείτε και άλλες. Έχει ιδία γνώμη κάποιος να μου πει. Να παραγγείλω καμια;  Θα μου τινάξει κάνα αυτί ή κάνα πόδι στον αέρα. Η μαμά μπαταρία γενικά ζεσταινόταν αρκετά με τη χρήση ή το τηλεφωνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,

δεν ξέρω τι έχει γίνει, αλλά μετά από κάποια updates και αλλαγές περιοχής γλώσσας κλπ, κάποιες εφαρμογές έχουν χαθεί. Μέσα σε αυτές είναι και η ενσωματωμένη εφαρμογή ημερολόγιο. Για τις άλλες τέλος πάντων, αλλά το ημερολόγιο είναι απαραίτητο για να συγχρονίζει το outlook. Πως μπορώ να το επανεγκαταστήσω; Μπορώ να το κάνω sideload από κάπου;

 

Άλλη μια ερώτηση. Μπορώ να κάνω export κάποια εφαρμογή, π.χ. στο pc σε οποιαδήποτε μορφή και μετά να την βάλω στο κινητό μετά από φορμάτ ή σε άλλο κινητό (ίδιο μοντέλο)?

14 ώρες πριν, caveneo είπε

Δεν ξερω αν θυμάται κάποιος αλλα είχα πάρει ένα Lumia 950 μεταχειρισμένο που μετά απο δυο βδομάδες άρχισε να κλείνει και καταλήξαμε πως έφταιγε η μπαταρία. Παρήγγειλα μπαταρία απο eBay. Δεν μου ήρθε ποτε και έτσι τωρα εχω refund. Δεν ηταν γνήσια μπαταρία. Στο μεταξύ ακομη το κινητό ειναι στο συρταρι και περιμένει. Τέλος πάντων. Βρήκα μπαταρία για το 950 με 3200 και 3450mah. Να υπενθυμίσω ότι η μαμά μπαταρία ειναι μονο 3000. Και δεν κρατάει μια μέρα. Σε αυτο το λινκ μπορείτε να δείτε μερικές. Και σκρολαρετε προς τα κάτω να δείτε και άλλες. Έχει ιδία γνώμη κάποιος να μου πει. Να παραγγείλω καμια;  Θα μου τινάξει κάνα αυτί ή κάνα πόδι στον αέρα. Η μαμά μπαταρία γενικά ζεσταινόταν αρκετά με τη χρήση ή το τηλεφωνο.

Σχετικά με τις μπαταρίες, όχι για το συγκεκριμένο αλλά γενικά, δεν εμπιστεύομαι πολύ τις κινέζικες... Και οι τιμές χωρητικότητας είναι πλασματικές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2018 στις 2:53 ΜΜ, Mivas (myphone) είπε

Ευχαριστώ. Άρα το δοκιμάζω απευθείας από κινητό. Για να δούμε

Και για πες μας αποτελεσμα αν πετυχε δηλαδη, ποια ηταν η διαδικασια, ποια εφαρμογη εβαλες, σε τι κινητο και ποιο λειτουργικο κινητου (8 / 10) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2018 στις 3:18 ΜΜ, ELTASSOS είπε

Και για πες μας αποτελεσμα αν πετυχε δηλαδη, ποια ηταν η διαδικασια, ποια εφαρμογη εβαλες, σε τι κινητο και ποιο λειτουργικο κινητου (8 / 10) ?

Βασικά, θέλω να κάνω κάτι πιο δύσκολο. Να κάνω export μια εφαρμογή από το κινητό και να την ξαναπεράσω μετά από format ή σε άλλο κινητό. Γίνεται αυτό;

Θα ήταν χρήσιμο σε περιπτώσεις όπου η εφαρμογή έχει καταργηθεί ή είναι αγορασμένη και δεν μπορεί να συγχρονιστεί ή έχει δεδομένα (π.χ. για gamers) που καλό θα ήταν να μην χαθούν. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Στις 22/9/2018 στις 3:18 ΜΜ, ELTASSOS είπε

Και για πες μας αποτελεσμα αν πετυχε δηλαδη, ποια ηταν η διαδικασια, ποια εφαρμογη εβαλες, σε τι κινητο και ποιο λειτουργικο κινητου (8 / 10) ?

Επίσης κατέβασμα και εγκατάσταση xap και appx αρχείων απευθείας στο κινητό που δοκίμασα δεν γίνεται... Βγάζει σφάλμα εγκατάστασης... Δοκίμασα σε 8.1 εφαρμογές που δεν υπάρχουν πια στο στορ όπως το Lumia Refocus, Shazam, Facebook κλπ

Υπάρχει κάποια ρύθμιση εγκατάστασης εφαρμογών εκτός store? To insider είναι εκτός, δεν λειτουργεί πια...

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε να το κατεβασεις σε πισι, να το γραψεις σε εςντι καρτα , να βαλεις καρτα στο τηλεφωνο, και απο εκει να εγκαταστησεις σαν side load. Να ειναι εκτος ασυρματου η δικτυου γενικως.

Εγω αντι εςντι το εγραψα απευθειας στο κινητο και δεν δουλεψε, δεν εχω εςντι. Αυριο θα παρω ενα φτηνιαρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Λενε να το κατεβασεις σε πισι, να το γραψεις σε εςντι καρτα , να βαλεις καρτα στο τηλεφωνο, και απο εκει να εγκαταστησεις σαν side load. Να ειναι εκτος ασυρματου η δικτυου γενικως.

Εγω αντι εςντι το εγραψα απευθειας στο κινητο και δεν δουλεψε, δεν εχω εςντι. Αυριο θα παρω ενα φτηνιαρικο

Και πρέπει να είναι σε SD δηλαδή, όχι στο κινητό, στο storage? Τέλος πάντων θα δοκιμάσω και με άλλους τρόπους. Μακάρι να λειτουργήσει. Παλιές εφαρμογές που έθαψε η Microsoft μπορεί να αναστηθούν με αυτόν τον τρόπο. Το Nokia Refocus και η έξυπνη λήψη ήταν ωραίες εφαρμογές και έμειναν χωρίς αντικαταστάτη...

 

Σχετικά με το άλλο ερώτημα, να κάνω export μια εγκατεστημένη εφαρμογή και να την περάσω σε άλλο ή στο ίδιο μετά από διαγραφή, υπάρχει τρόπος; Π.χ. σε mass storage λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2018 στις 7:59 ΜΜ, ELTASSOS είπε

Λενε να το κατεβασεις σε πισι, να το γραψεις σε εςντι καρτα , να βαλεις καρτα στο τηλεφωνο, και απο εκει να εγκαταστησεις σαν side load. Να ειναι εκτος ασυρματου η δικτυου γενικως.

Εγω αντι εςντι το εγραψα απευθειας στο κινητο και δεν δουλεψε, δεν εχω εςντι. Αυριο θα παρω ενα φτηνιαρικο

Δοκίμασα και με αυτόν τον τρόπο, πάλι σφάλμα μου βγάζει... Και XAP και AppX εφαρμογές... Τϊποτα... Κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, όπως γνωρίζετε έχω το Lumia 930 με την 15254.530 και όλες τις ενημερώσεις στο στόρι... Σήμερα για 3η φορά στο τελευταιο δίμηνο - τρίμηνο δεν χτύπησε το ξυπνητήρι...Με ότι αυτό συνεπάγεται... Την πρώτη φορά που το έκανε χτύπαγε στην οθόνη μόνο, δεν χτυπούσε ο ηχος... Την 2η και τη 3η φορά την σημερινή δηλαδή, δεν χτύπησε καθόλου. Απολύτως τίποτα. Και ολα τσεκαρισμένα οτι τα εχω κάνει σωστά και η εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο κανονικά... Τι κάνω σε αυτη την περίπτωση για να μην την ξαναπατήσω? Πάω στα 8.1 η να αρχιζω να κοιτάζω για αλλο κινητό? Μάλλον το 2ο υποθέτω κια πολυ το άργησα.... Προφανώς είναι θέμα λογισμικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κατεβάζεις το Windows device recovery tool; Επανεφερε το στην σωστή έκδοση του κινητού και μετά εγκατέστησε πάλι τα 10. Μπορεί να διορθωθεί το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Γιατί δεν κατεβάζεις το Windows device recovery tool; Επανεφερε το στην σωστή έκδοση του κινητού και μετά εγκατέστησε πάλι τα 10. Μπορεί να διορθωθεί το θέμα σου.

Σε πρώτη φάση αυτό θα κάνω απλά βαριέμαι την διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Λογικό!

Εγώ προσωπικά πιστεύω πώς, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, ότι κάποια μ@λ@κια με την εφαρμογή η το λογισμικό έχουν κάνει εκεί στη Microsoft και τσάμπα θα κάνω τη διαδικασία αλλα δεν βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Εγώ προσωπικά πιστεύω πώς, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, ότι κάποια μ@λ@κια με την εφαρμογή η το λογισμικό έχουν κάνει εκεί στη Microsoft και τσάμπα θα κάνω τη διαδικασία αλλα δεν βαριέσαι...

Γιατί δεν δοκιμάζεις καμιά άλλη εφαρμογή από το store, αντί να παιδεύεσαι; Όλο και κάποιο ξυπνητήρι θα υπάρχει, εδώ βρίσκεις ακόμη για Symbian!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...