Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο mail & calendar κατά την αποστολή νέου μηνύματος άλλαξε η υπογραφή από: Sent from my Windows 10 Phone σε Sent from my Windows 10 Device

Παράλληλα ενημερώθηκε η εφαρμογή Phone με μικρές αλλαγές, ενώ (φαίνεται ότι) ενσωματώνεται στα Windows 10 από την επόμενη αναβάθμιση.

https://www.windowsblogitalia.com/2018/08/chiamate-telefoniche-rumor-windows-10/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GBorb είπε

Νομίζω δεν θα αργήσει πολύ και θα έχουμε νέα σύντομα όσον αφορα την κυκλοφορία νέου phone

Smartphone από Ms ξεχάστε το... Κάποια άλλου ειδους συσκευή τα επόμενα χρόνια ίσως...

Και καλύτερα να μην ξανά ασχοληθούν με Mobile  λειτουργικό γιατί δεν το έχουν οι άνθρωποι.. Πως να το κάνουμε.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε. Έχει αναφερθεί εκατοντάδες φορές. Επισήμως και από MS. Smartphones τέλος. Όλοι το ξέρουν.

Δεν είναι πάντως ο μοναδικός λόγος ότι δεν το έχουν. Αφενός δεν έχει νόημα με android, ios και τόσες εκατοντάδες συσκευές για όλα τα γούστα, αφετέρου πάλι δεν έχει νόημα να ασχοληθεί με mobile λειτουργικό, δεδομένου ότι η τεχνολογία προχωράει με γοργούς ρυθμούς και αυτό (κατά πως φαίνεται μέχρις στιγμής), λίγη επίδραση θα έχει στα mobile λειτουργικά.

Εκτός αν στο σύντομο μέλλον..., είτε θα είναι απαραίτητα τα 16 Gb και ισχυροί επεξεργαστές με ελάχιστη κατανάλωση για να τρέχει κάποιος  youtube, fb, Instagram, mobile παιχνίδια και να χρησιμοποιεί το smartphone ως τηλεκοντρόλ για να χειρίζεται συσκευές, είτε θα κυκλοφορήσουν desktop εφαρμογές στα υπάρχοντα mobile λειτουργικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marios28 είπε

Ναι βρε. Έχει αναφερθεί εκατοντάδες φορές. Επισήμως και από MS. Smartphones τέλος. Όλοι το ξέρουν.

Δεν είναι πάντως ο μοναδικός λόγος ότι δεν το έχουν. Αφενός δεν έχει νόημα με android, ios και τόσες εκατοντάδες συσκευές για όλα τα γούστα, αφετέρου πάλι δεν έχει νόημα να ασχοληθεί με mobile λειτουργικό, δεδομένου ότι η τεχνολογία προχωράει με γοργούς ρυθμούς και αυτό (κατά πως φαίνεται μέχρις στιγμής), λίγη επίδραση θα έχει στα mobile λειτουργικά.

Εκτός αν στο σύντομο μέλλον..., είτε θα είναι απαραίτητα τα 16 Gb και ισχυροί επεξεργαστές με ελάχιστη κατανάλωση για να τρέχει κάποιος  youtube, fb, Instagram, mobile παιχνίδια και να χρησιμοποιεί το smartphone ως τηλεκοντρόλ για να χειρίζεται συσκευές, είτε θα κυκλοφορήσουν desktop εφαρμογές στα υπάρχοντα mobile λειτουργικά. 

Καλησπέρα Μάριε! 

Μπορεί να έχει γίνει γνωστό ότι δεν ξαναβγάζει Smartphone αλλά όπως βλέπεις αρκετοί ή δεν το γνωρίζουν ακόμα ή κάποιοι ελπίζουν άδικα για κάτι νέο. 

Φυσικά και ο ανταγωνισμός πλέον έχει ξεφύγει..

Αλλά κάποια γεγονότα πρέπει να λέγονται..

Το 2015 ενώ είχε την ευκαιρία να ανατρέψει το σκηνικό με τα wm10  έκανε την μια λάθος κίνηση μετά την άλλη. 

Είχε στα χέρια της ένα διαφορετικό και υποσχομενο λειτουργικό που Όμως το έβγαλε ημιτελες και γεμάτο bugs που τους πήρε παρα πολύ καιρό να το στρωσουν..Είναι εμφανές ότι ήταν απλά μια beta με ημερομηνία λήξης...

Συνοδευόμενο και με μετριοτατες συσκευές το αποτέλεσμα ήταν εύκολα προβλέψιμο...

Με το mobile αποδείχθηκε λοιπόν πως εκεί στην Ms ΔΕΝ το έχουν με τίποτα... Και φυσικό ήταν να τους γυρίσουν την πλάτη και οι devs.. 

Τώρα σε 5-10 χρόνια δεν γνωρίζουμε τι είδους συσκευές θα υπάρχουν και τι επιλογές θα έχουμε. Μέχρι τότε για καμιά εφαρμογουλα στο Android-ios καλή είναι... 

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να βάλουν μυαλό στο μέλλον και να έχει να προτείνει κάτι έναντι του ανταγωνισμού.. Ώστε να έχουμε επιλογές σαν καταναλωτές.. Αν και κρατάω μικρό καλάθι με δαύτους.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Μπορεί να έχει γίνει γνωστό ότι δεν ξαναβγάζει Smartphone αλλά όπως βλέπεις αρκετοί ή δεν το γνωρίζουν ακόμα ή κάποιοι ελπίζουν άδικα για κάτι νέο. 

Γεια σου Πάνο. Ο άνθρωπος δεν έγραψε για smartphone.

Μίλησε για phone, δεδομένου ότι και οι τηλεφωνικές λειτουργίες έχουν επιστρέψει στο api και η εφαρμογή phone φαίνεται ότι ενσωματώνεται στο λειτουργικό από τις επόμενες εκδόσεις. Άρα οποιαδήποτε συσκευή κυκλοφορήσει με sim κάρτα (ή με eSIM), ενδεχομένως μπορεί να είναι και phone. Και tablet μπορεί να είναι. Οποιουδήποτε τύπου. 

Προφανώς δε χρειάζεται να τρέχει mobile λειτουργικό, αφού τέλος το mobile λειτουργικό για τη MS. H τελευταία έκδοση είναι τα WM10. Την έχουμε ήδη ξεχάσει την έκδοση. Υποσύνολο του κύριου λειτουργικού της (OneCore) ήταν τα WM10. 

Έχει προχωρήσει πλέον με το λειτουργικό. Τόσες εκδόσεις έχουν κυκλοφορήσει. Και το surface go που λέει ο λόγος, μπορεί στο μέλλον να είναι σε θέση να στέλνει sms και να υποστηρίζει τηλεφωνικές κλήσεις. Ή κάποια συσκευή με Windows Core OS που αναμένονται τον επόμενο χρόνο ή ακόμη και τα Windows 10 Arm. Οι λειτουργίες και η εφαρμογή (UWP) Phone, μπορεί να υποστηρίζονται από οποιαδήποτε έκδοση. Τι μας ενδιαφέρουν τα WM10... 

Από την άλλη, προφανώς δε σε (όπως και τους χρήστες android, ios) αφορά το άμεσο μέλλον. Δε θα αλλάξει τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί αναμασάμε τι έγινε ξανά και ξανά; Αυτό όλοι το ξέρουν. Αυτό που δεν ξέρει κανείς σίγουρα είναι τι θα γίνει στο μέλλον. Εκεί θα πρέπει να επικεντρωθούμε κατά την γνώμη μου.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί αναμασά με τι έγινε ξανά και ξανά; Αυτό όλοι το ξέρουν. Αυτό που ξέρει κανείς σίγουρα είναι τι θα γίνει στο μέλλον. Εκεί θα πρέπει να επικεντρωθούμε κατά την γνώμη μου.

 

11 λεπτά πριν, marios28 είπε

Συμφωνώ. Πάμε παρακάτω. Και 'γω αυτής της άποψης είμαι.

Φυσικά και να πάμε παρακάτω.. Συμφωνώ μαζί σας.. 

Απλά αφήνετε στην άκρη ένα σημαντικό παράγοντα..

Το παρελθόν της Ms τα τελευταία 7-8 χρόνια επαναλάμβάνετε συνεχώς.. Ίδια λάθη ξανά και ξανά.. Και φυσικά η ρετσινιά δεν φεύγει εύκολα. Αυτό σημαίνει πως οι devs θα την αντιμετωπίζουν καχύποπτα για πολλά χρόνια ακόμα...Και όπως όλοι καταλαβαίνουμε οποιοδήποτε λειτουργικό σε οποιαδήποτε συσκευή Χωρίς εφαρμογές είναι καταδικασμενο να αποτύχει...

Αν κάνω λάθος φυσικά να με διορθώσετε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Φυσικά και να πάμε παρακάτω.. Συμφωνώ μαζί σας.. 

Απλά αφήνετε στην άκρη ένα σημαντικό παράγοντα..

Το παρελθόν της Ms τα τελευταία 7-8 χρόνια επαναλάμβάνετε συνεχώς.. Ίδια λάθη ξανά και ξανά.. Και φυσικά η ρετσινιά δεν φεύγει εύκολα. Αυτό σημαίνει πως οι devs θα την αντιμετωπίζουν καχύποπτα για πολλά χρόνια ακόμα...Και όπως όλοι καταλαβαίνουμε οποιοδήποτε λειτουργικό σε οποιαδήποτε συσκευή Χωρίς εφαρμογές είναι καταδικασμενο να αποτύχει...

Αν κάνω λάθος φυσικά να με διορθώσετε.. 

Δε χρειάζεται να σε διορθώσω γιατί εξαρτάται από το πώς τα βλέπει κάποιος τα πράγματα.

Εμένα δε με απασχολεί πόσες εφαρμογές υπάρχουν ή αν οι devs στο παρόν αντιμετωπίζουν καχύποπτα μια πλατφόρμα. Δε με απασχολεί, δηλαδή γιατί η Q δεν κυκλοφόρησε εφαρμογή για τα WM10. Όποιοι και αν είναι οι λόγοι.

Με απασχολεί τι προοπτικές υπάρχουν,  αν γίνεται να υποστηριχθεί μια οποιαδήποτε τύπου εφαρμογή και αν παρέχονται τα εργαλεία για κάτι τέτοιο. 

Δεν μπορώ να σε πείσω να τα δεις διαφορετικά και δεν έχει νόημα, γιατί εσύ δεν κάνεις τη δουλειά σου στο παρόν. Αν αυτό αλλάξει στο μέλλον το ξανά συζητάμε.

Να ξέρεις όμως, ότι αν αυτό αλλάξει στο μέλλον θα γίνει λόγω του παρόντος και του παρελθόντος (συμπεριλαμβανομένων και των WM10). 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Με ενδιαφέρει να κάνω πλήρες backup το λειτουργικό σύστημα firmware από ένα Lumia (8.1) καθώς θέλω να δοκιμάσω αν αντέχει τα 10άρια. Με ποιον τρόπο κάνει κάποιος backup το firmware?

Διάβασα κάπου για το WPInternals, αλλά δεν συμπεριλαμβάνει το δικό μου μοντέλο στα συμβατά και κάπου για το WinHex, μόνο που δεν έχω ιδέα πως να το κάνω με αυτό το πρόγραμμα...

Άλλες προτάσεις ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Με ενδιαφέρει να κάνω πλήρες backup το λειτουργικό σύστημα firmware από ένα Lumia (8.1) καθώς θέλω να δοκιμάσω αν αντέχει τα 10άρια. Με ποιον τρόπο κάνει κάποιος backup το firmware?

Διάβασα κάπου για το WPInternals, αλλά δεν συμπεριλαμβάνει το δικό μου μοντέλο στα συμβατά και κάπου για το WinHex, μόνο που δεν έχω ιδέα πως να το κάνω με αυτό το πρόγραμμα...

Άλλες προτάσεις ίσως;

με το Windows Device Recovery Tool σου κατεβαζει την επισημη εκδοση που ειχε η συσκευη και κανει επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις. αν η συσκευη ειχε 8 θα ξαναπερασει τα 8 οπως πχ στο 640.

πιο κινητο εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cameranek είπε

με το Windows Device Recovery Tool σου κατεβαζει την επισημη εκδοση που ειχε η συσκευη και κανει επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις. αν η συσκευη ειχε 8 θα ξαναπερασει τα 8 οπως πχ στο 640.

πιο κινητο εχεις;

Το παλαιότερο firmware που είχε ήταν ήδη τα 8.1, απλά προ GDR1. Θα προτιμούσα κάτι που θα έκανε αντίγραφο στον υπολογιστή, χωρίς να σβήσει τα δεδομένα, εφαρμογές κλπ... Κάτι σαν κλώνο. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Με το WinHex που πρότειναν στο XDA δεν έβγαλα άκρη...

Λένε " Please make a full backup of phone first by using WinHex or something else. If you didn't do that, unbrick the phone is almost impossible "

είχα γράψει κι εκεί, αλλά μετά τόσο καιρό ακόμη απάντηση δεν πήρα, σκέφτηκα μήπως κάποιος εδώ γνωρίζει για offline backup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω βρει κατι που να κανει κλονο, αν βρεις πεσμου εχω καμια δεκαρια κινητα να δοκιμασω :D

ο μονος τροπος που δουλευει μεχρι τωρα ειναι, επαναφορα με το Windows Device Recovery Tool  και μετα recovery απο αντιγραφο ασφαλειας μεσα απο την μικρομαλακή. ετσι κανω στα κινητα μου εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...