Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Γενικα βιβλια ψυχολογιας για πηγη γνωσης !

2)Τσεκαρετε --> Κατσάρος, Βύρων Γ. ενας πραγματικος ανθρωπος απο τους λιγους που χρειαζετε μια σωστη κοινωνια. Εχει γραψη διαφορα βιβλια, δεν χανετε οποιο και αν διαβασετε απο αυτον τον ανθρωπο.

Επεξ/σία από doubtful
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με το 1ο. Υπάρχουν πολλά ποπ βιβλία ψυχολογίας που δεν κάνουν ούτε για προσάναμμα, κι επιπλέον θα σε οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα αλλά και σε αποστροφή πάνω στα σοβαρά ζητήματα που πραγματεύονται τα καλά βιβλία ψυχολογίας. 

 

Πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο αν έχεις τέτοιο στο νου σου. Εγώ διαβάζω αυτή τη στιγμή το 50 Psychology Classics το οποίο είναι αρκετά καλό στο να σε εισάγει στην ψυχολογία και να σου ανοίξει την όρεξη για παραπάνω. 

 

ΥΓ. Τέλειωσα πριν λίγες μέρες το 22/11/63 του βασιλιά, νομίζω 8,5/10. Θα του έβαζα και παραπάνω αλλά με χάλασε το φινάλε. Εντάξει, όλα σχεδόν τα βιβλία του έχουν μάπα φινάλε -ίσως θα ήταν ακόμα πιο πετυχημένος αν έβαζε άλλον να τα τελειώνει- αλλά δε νομίζω ότι θα το συνηθίσω ποτέ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βιβλίο δεν το ξέρω, τα πειράματα ναι (ψυχολόγος γαρ ;)). Ακόμη και κακό να είναι το βιβλίο, τα πειράματα και οι προεκτάσεις τους είναι εκπληκτικά. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, ειδικά αν δεν έχεις ιδέα τι πειράματα είναι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βιβλίο δεν το ξέρω, τα πειράματα ναι (ψυχολόγος γαρ ;)). Ακόμη και κακό να είναι το βιβλίο, τα πειράματα και οι προεκτάσεις τους είναι εκπληκτικά. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, ειδικά αν δεν έχεις ιδέα τι πειράματα είναι αυτά!

 

Ε, τότε να διαβάσεις και το βιβλίο! Προσωπικά, ήξερα μόνο το πείραμα του Μίλγκραμ, διάβασα (και εντυπωσιάστηκα από) τα υπόλοιπα, αλλά όπως λες κι εσύ, οι προεκτάσεις τους ήταν όλο το ζουμί! Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε μη ψυχολόγους που ενδιαφέρονται για πειράματα ανθρώπινης συμπεριφοράς! Καλογραμμένο, απλό και κατανοητό.

 

Πάντως - χωρίς να υπολείπεται σε κάτι συγκεκριμένο - θα το χαρακτήριζα πιο ολοκληρωμένο εάν περιείχε και το - εξαιρετικά ενδιαφέρον - πείραμα του Stanford με τους φυλακισμένους (link 1, link 2).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα τον Υφαντόκοσμο του Clive Barker γιατί έχετε πει πάρα πολύ καλά λόγια οι περισσότεροι. Είμαι στην αρχή ακόμη, σελ. 100/700+ αλλά μου αρέσει ήδη πολύ! Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και έχω αγωνία να δω τι θα γίνει! :) Θα σας πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Clive Barker είναι εξαιρετικός και ο Υφαντόκοσμος από τα καλύτερα του, 2 φορές το διάβασα. Λογοτεχνία τρόμου υψηλής ποιότητας. Αν σου αρέσει ο τρόμος, σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα Βιβλία του Αίματος.

 

@wizyy: Το πείραμα του Stanford έχει γίνει ταινία και μπορώ να πω ότι στο πρώτο μέρος της ακολουθεί αρκετά πιστά το αληθινό πείραμα -μας έδειξαν στη σχολή βίντεο από το πραγματικό. 

 

Δε σκοπεύω να διαβάσω το βιβλίο, τουλάχιστον άμεσα. Τα μισά πειράματα τα ξέρω αρκετά αναλυτικά κι επιπλέον έχω 4,73 GB κατεβασμένα βιβλία ψυχολογίας σε pdf που περιμένουν στην ουρά. Μόλις τα τελειώσω, κάπου 80 χρονών, θα πάρει σειρά κι αυτό :)

 

Υ.Γ. Ξεκινάω το "Αστρόπλοιο τιτανικός" από Douglas Adams+Terry Jones. Ελπίζω να είναι τόσο αστείο όσο το παίνευαν!

Υ.Γ.2. Διάβασα το 1/3 (ναι, διαβάζω γρήγορα).Είναι απολαυστικό!

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με το 1ο. Υπάρχουν πολλά ποπ βιβλία ψυχολογίας που δεν κάνουν ούτε για προσάναμμα, κι επιπλέον θα σε οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα αλλά και σε αποστροφή πάνω στα σοβαρά ζητήματα που πραγματεύονται τα καλά βιβλία ψυχολογίας. 

 

Πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο αν έχεις τέτοιο στο νου σου. Εγώ διαβάζω αυτή τη στιγμή το 50 Psychology Classics το οποίο είναι αρκετά καλό στο να σε εισάγει στην ψυχολογία και να σου ανοίξει την όρεξη για παραπάνω. 

 

ΥΓ. Τέλειωσα πριν λίγες μέρες το 22/11/63 του βασιλιά, νομίζω 8,5/10. Θα του έβαζα και παραπάνω αλλά με χάλασε το φινάλε. Εντάξει, όλα σχεδόν τα βιβλία του έχουν μάπα φινάλε -ίσως θα ήταν ακόμα πιο πετυχημένος αν έβαζε άλλον να τα τελειώνει- αλλά δε νομίζω ότι θα το συνηθίσω ποτέ αυτό.

 

1)δεν αγοραζω βιβλια. παω στη βιβλιοθηκη της πολης μου και περνω καποιο.

2)ναι οντως η παραπληροφορηση ειναι ακομα και στα βιβλια !!!

3)διαβασα 4-5 πριν το στρατο (εχει 2 χρονια) δεν θυμαμαι ακριβης τιτλους.

4)τωρα διαβαζω απο --> Alfred Adler - οι νευρωσεις και η ερμηνεια τους

6)μην γινεσαι απληστος (απληστος γινεσαι ακομα και με την γνωση!!) δεν σε αφηνει να χαρεις αλλα πραγματα. Υπαρχουν τοσα καλα βιβλια που για να τα διαβασεις ολα θες πολλες ζωες ^_^.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα τον Υφαντόκοσμο του Clive Barker γιατί έχετε πει πάρα πολύ καλά λόγια οι περισσότεροι. Είμαι στην αρχή ακόμη, σελ. 100/700+ αλλά μου αρέσει ήδη πολύ! Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και έχω αγωνία να δω τι θα γίνει! :) Θα σας πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω :)

 

Ο Υφαντόκοσμος είναι από τα κορυφαία βιβλία του Clive Barker. Θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου! Επίσης, όταν το τελειώσεις, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το "Ιμάτζικα" του Clive Barker. Προσωπικά, μου άρεσε όσο και ο Υφαντόκοσμος. Αν θέλεις περισσότερες προτάσεις από Clive Barker, είμαι στη διάθεσή σου.

 

 

@yannis27gr: Σε ένα μάθημα περί "Ηγεσίας" κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, η καθηγήτρια (με PhD από το Stanford) μας είχε δείξει το video από το πραγματικό πείραμα. Ήταν συγκλονιστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dytikh_oxthi.jpg

 

τελευταίο βιβλίο που διάβασα "Δυτική Όχθη - Γιάννης Χρυσέλης"

 

Λίγα λόγια:

Ο συγγραφέας παρακολουθώντας την ιστορία μιας οικογένειας στην Ορεστιάδα του Νομού Έβρου περιγράφει τη δραματική ζωή χιλιάδων Μαρτύρων του Ιεχωβά κατά την ταραχώδη περίοδο της δεκαετίας του ΄60, της δικτατορίας και των πρώτων χρόνων της μεταπολίτευσης στην Ελλάδα αποτυπώνοντας τον κατατρεγμό που υπέστησαν λόγω της θρησκευτικής τους πίστης, αλλά και το σθένος με το οποίο υπερασπίστηκαν τα πιστεύω τους.

 

Source.png Πηγή: http://bit.ly/T93d04">Πληροφορίες ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...