Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα προτιμούσα μεταφρασμένα

 

Από Graham Masterton, για αρχή, θα σου πρότεινα το "Ο Παρίας" και το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται".

Από Clive Barker, για αρχή, θα σου πρότεινα το "Υφαντόκοσμος" και το "Το καταραμένο παιχνίδι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από Graham Masterton, για αρχή, θα σου πρότεινα το "Ο Παρίας" και το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται".

Από Clive Barker, για αρχή, θα σου πρότεινα το "Υφαντόκοσμος" και το "Το καταραμένο παιχνίδι".

θα τα κοιτάξω ευχαριστώ πολύ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνανε δώρο εχθές το Θόλο (under the dome), του Steven King. Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι άλλο από το συγκεκριμένο συγγραφέα αλλά ξέρω ότι είναι γνωστός. Έχει κανείς εντυπώσεις/ απόψεις από αυτό το βιβλίο να πάω μια ιδέα, αν είναι να το ξεκινήσω μετά το Πόλεμος και Ειρήνη που διαβάζω αυτό το καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κατι φρεσκο σε ηρωικη φαντασια(αυστηρα  τελευταια  οχταετια-και μεταφρασμενο-και οχι σειρες με 10+βιβλια)?εκανα ενα ντου μεχρι προπερσι και διαβασα τα παντα σχεδον σε μεινστριμ(ροθφους,αμπερκομπι,τολκιν, σκοτ καρντ ,μαρτιν)

 

μονο με σαντερσον δεν ασχοληθηκα μπορω να ξεκινησω απο  το  way of kings η χρειαζεται να διαβασω τα προηγουμενα??βασικα εχει μεταφραστει???

 

κατι αλλο??κατι  με στυλ αντιηρωες???(οσο παραξενο και αν ακουγεται αν και τα λατρεψα ολα ο αμπερκομπι με κερδισε περισσοτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κατι φρεσκο σε ηρωικη φαντασια(αυστηρα  τελευταια  οχταετια-και μεταφρασμενο-και οχι σειρες με 10+βιβλια)?εκανα ενα ντου μεχρι προπερσι και διαβασα τα παντα σχεδον σε μεινστριμ(ροθφους,αμπερκομπι,τολκιν, σκοτ καρντ ,μαρτιν)

 

μονο με σαντερσον δεν ασχοληθηκα μπορω να ξεκινησω απο  το  way of kings η χρειαζεται να διαβασω τα προηγουμενα??βασικα εχει μεταφραστει???

 

κατι αλλο??κατι  με στυλ αντιηρωες???(οσο παραξενο και αν ακουγεται αν και τα λατρεψα ολα ο αμπερκομπι με κερδισε περισσοτερο)

Ηρωϊκή φαντασία και θέλεις και να μην είναι πολλοί τόμοι;

Λάθος πόρτα χτυπήσατε κύριε, περάστε έξω. :P  :lol:

 

Σημείωση: Δεν ξέρω εάν κάτι βγήκε στα Ελληνικά,όλα στα αγγλικά που αναφέρω εδώ.

 

Φρέσκο είναι του Έρικσον το Karghanas Trilogy(διλογία μέχρι τούδε,δύο μεγάλοι τόμοι).Φρέσκο, μυρίζει θάλασσα(2014-2016 έτη έκδοσης).Έπος, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ιδίως εάν έχεις ιδέα από Malazan.

 

Δες και το Chronicles of the Unhewn throne(τριλογία).Φρέσκο, σπαραταράει(2010s) και τριλογία. Ωραία δράση, λιτός και απέριττος κόσμος, πολλές ανατροπές, αρκετό deux ex που το χαλάει λίγο,αλλά με άρεσε πολύ.

 

Εάν είσαι του εναλλακτικού και γουστάρεις περίεργες καταστάσεις στο "φάνταζι"("ρεαλιστικό" φάνταζι),δες και το μοναδικό(κυριολεκτικά και μεταφορικά) και εξαιρετικό από όλες τις απόψεις Jonathan Strange & Mr. Norrell.Δεν το βλέπω να προτείνεται συχνά και είναι πραγματικά κρίμας.Λίγο παλιό βέβαια για τα γούστα σου(2004-5).

 

Ακόμη κοίτα και το Faithful & The Fallen.Ζωντανό πράμα(2010s) και αξιοπρεπές. Απλό και τίμιο στην κοσμοπλασία και στην πλοκή,αλλά πολύ κλισεδούρα ρε παιδί μου και έχει αρκετές κοιλιές.Σε γενικές γραμμές καλό πάντως.

 

Από παλαιότερα/μεγάλες σειρές δες το Witcher(μετά το blood of the elves που είναι ιστοριούλες δίχως κεντρική πλοκή).Elric του Moorcock, Black Company,Fafhrd & Gray Mouser, και φυσικά το Malazan.

 

Ο Σάντερσον είναι ο τρίχας του ηρωϊκού φάνταζι, εάν είχε αφοσιωθεί σε άλλο genre θα έβγαζε βιπερ...

Πολύ φανφάρα,πολύ φλυαρία, σαπιλο-"ρεαλισμός" σε κοσμοπλασία-ήρωες, ψιλο-γελοίες αμπελοφιλοσοφίες, κάποια καλά σημεία εδώ και εκεί και βαρετή πλοκή με κλισέ να δίνουν και να παίρνουν. Πιστεύει για κάποιο λόγο ότι μπορεί να δημιουργήσει ένα πολύπλοκο κόσμο-χαρακτήρες-πλοκή,συνήθως αποτυγχάνει παταγωδώς. Τουλάχιστον προσπαθεί....

Για κάποιο λόγο έπιασε και έτσι ίσως να το δεις. 

Πάντως το mistborn empire, που έτυχε να διαβάσω και το λένε το καλύτερο του έργο,το βαρέθηκα πάρα πολύ και είχε πολλές,πάρα πολλές μαλακίες μέσα.Ιδίως το ανήλικο κοριτσάκι/Γκοτζίλας πρωταγωνίστρια,είπαμε το post-modern θέλει μη-συμβατικούς και γυναίκες πρωταγωνίστριες,αλλά το παράχεσε εκεί.

Όχι το way of kings δεν συνδέεται με τίποτα άλλο, μπορείς να το αρχίσεις άνετα. Προσωπικά το βρήκα καλύτερο του mistborn,αλλά πάλι η φανφάρα και η υπερβολή πάνε σύννεφο.Έχει περισσότερα καλά από το προηγούμενο,αλλά οι μάχες είναι σαν να βλέπεις γιαπωνέζικα μίκυ μάο, πολλή η υπερβολή στο μπαμ μπουμ και πίου πίου... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,τα εκανα εναν γενικο ελεγχο ολα

 

-ξεχωρισα το νεο του σαντερσον way of kings,εχει εξωπραγματικα ριβιου και βαθμολογια 4,63 sto goodreads,δεν εχω ξαναδει τοσο υψηλη ουτε στον ροθφους

-επισης μου αρεσε   και το στορι στο the unhewn throne,μου εκανε κλικ ,κατι τετοιο ψαχνω αλλα απο οτι βλεπω σε ολες τις προτασεις δεν τα βρισκω μεταφρασμενα :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,τα εκανα εναν γενικο ελεγχο ολα

 

-ξεχωρισα το νεο του σαντερσον way of kings,εχει εξωπραγματικα ριβιου και βαθμολογια 4,63 sto goodreads,δεν εχω ξαναδει τοσο υψηλη ουτε στον ροθφους

-επισης μου αρεσε   και το στορι στο the unhewn throne,μου εκανε κλικ ,κατι τετοιο ψαχνω αλλα απο οτι βλεπω σε ολες τις προτασεις δεν τα βρισκω μεταφρασμενα :-(

Overhyped και pre-release reviews....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overhyped και pre-release reviews....

 

Συμβαίνει και αυτό, όντως, αλλά και σε ελληνικά φόρουμ διάβασα από 2-3 να εκθιάζουν αυτο το way of kings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει και αυτό, όντως, αλλά και σε ελληνικά φόρουμ διάβασα από 2-3 να εκθιάζουν αυτο το way of kings.

Γούστα είναι αυτά, όπως πάντα. 

Αλλά τουλάχιστον στο reddit είναι πάνω κάτω 50-50 στο να το βγάζουν το καλύτερο έβα ή meh. 

Στα Ελ το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Γίνομαι λίγο λαθρεπιβάτης, αλλά μιας και δεν μπαίνει πολύς κόσμος στις αγγελίες βιβλίων και το βιβλίο που ψάχνω, μπορώ να το βρω μόνο μεταχειρισμένο, αναζητώ το βιβλίο "Πόλη της Ουράνιας Φωτιάς" της Cassandra Clare, εκδόσεις Πλατύπους, από τη σειρά Θανάσιμα Εργαλεία, αν κάποιος το έχει κι ενδιαφέρεται να το πουλήσει.

​Για να είμαι και ον τόπικ, έχει διαβάσει κανείς τη σειρά βιβλίων "Τhrone of glass", το οποίο θα γίνει σύντομα και τηλεπτική σειρά και φαίνεται πολύ υποχόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνανε δώρο εχθές το Θόλο (under the dome), του Steven King. Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι άλλο από το συγκεκριμένο συγγραφέα αλλά ξέρω ότι είναι γνωστός. Έχει κανείς εντυπώσεις/ απόψεις από αυτό το βιβλίο να πάω μια ιδέα, αν είναι να το ξεκινήσω μετά το Πόλεμος και Ειρήνη που διαβάζω αυτό το καιρό.

Ενδιαφερον βιβλιο, οχι το κσλυτερο του φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα αγορασα τα εξης απο αμαζονα:

 

Dan Brown - Inferno και το Deception Point  ,  
The Complete Fiction of H. P. Lovecraft 1000+σελιδες και 

Edgar Allan Poe Complete Stories and Poems επισης 1000+σελιδες

Ανυπομονω να βουτηξω μεσα...ειδικα στα lovecraft και poe!

καμια ιδεα που μπορω να βρω του Καζαντζακη τον τελευταιο πειρασμο πρωτες εκδοσεις στα ελληνικα? κανενα μοναστηρακι ισως?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις ειδικά τις πρώτες εκδόσεις; Δεν είναι μετάφραση το κείμενο είναι ίδιο και  οι εκδόσεις του Καζαντζάκη είναι όλες προσεγμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...