Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, 

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία για τις οπτικές ίνες; 

(Είναι για Πτυχιακή)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ποιο είναι το επίπεδο σου;

Θέλεις βασικά ή θέλεις state-of-the-art;

Το δεύτερο το βρίσκεις μόνο από paper και πρόσφατα επιστημονικά περιοδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το επίπεδο σου;

Θέλεις βασικά ή θέλεις state-of-the-art;

Το δεύτερο το βρίσκεις μόνο από paper και πρόσφατα επιστημονικά περιοδικά.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Το επίπεδο μου, που εννοείς;

Θέλω πιο πολύ βασικά για τις οπτικές ίνες (Διάδοση φωτός, Λειτουργία και χρήση, Τεχνικές υλοποίησης(πχ πάνω στο VDSL) κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Το επίπεδο μου, που εννοείς;

Θέλω πιο πολύ βασικά για τις οπτικές ίνες (Διάδοση φωτός, Λειτουργία και χρήση, Τεχνικές υλοποίησης(πχ πάνω στο VDSL) κλπ).

Με το επίπεδο εννοούσα ότι ίσως ήθελες υβριδικές εφαρμογές με οπτικές ίνες σε SOC κ.ο.κ.Δηλαδή παραπάνω από ένα βήμα από αυτά που ζητάς και πράγματα που θα βρεις σχεδόν μόνο σε papers.

 

Ο καθηγητής που σας βοηθάει δεν έχει καμία ιδέα για σχετική με την σχολή σου ελληνική βιβλιογραφία;

 

Διότι θα σου έλεγα το στάνταρτ βιβλίο 101 σε πολλά πανεπιστημιακά προγράμματα: An Introduction to Fiber Optics, A. Ghatak and K. Thyagarajan, αλλά δεν ξέρω ούτε τι ξέρεις από πριν, ούτε ποιο το επίπεδο σου στα αγγλικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησε η ψηφοφορια για τα βραβεια του 2017

 

https://www.goodreads.com/choiceawards/best-books-2017?int=gca_doodle

 

Προτεινω για οσους ασχολουνται με WWII το https://www.goodreads.com/book/show/29635592-churchill-s-ministry-of-ungentlemanly-warfare?from_choice=true

 

Τωρα διαβαζω το https://www.goodreads.com/book/show/30199426-get-well-soon?from_choice=true

 

Αρρωστημενο χιουμορ και διαβαζεται νερακι αν και ασχολειται με βαρυ θεμα...

 

Μιας και δεν καταφερα να πουλησω το ολοκαινουργιο kindle (οχι το paperwhite) μαλλον θα το παρει η συζηγος και θα διαβαζει ελληνικα βιβλια,απο οτι ειδα εχει κλεισει το cosmote books, υπαρχει κατι αντιστοιχο η πρεπει να κοιταω τα site των εκδοτων?Ολα τα καινουργια βιβλια βγαινουν σε ebook?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το επίπεδο εννοούσα ότι ίσως ήθελες υβριδικές εφαρμογές με οπτικές ίνες σε SOC κ.ο.κ.Δηλαδή παραπάνω από ένα βήμα από αυτά που ζητάς και πράγματα που θα βρεις σχεδόν μόνο σε papers.

 

Ο καθηγητής που σας βοηθάει δεν έχει καμία ιδέα για σχετική με την σχολή σου ελληνική βιβλιογραφία;

 

Διότι θα σου έλεγα το στάνταρτ βιβλίο 101 σε πολλά πανεπιστημιακά προγράμματα: An Introduction to Fiber Optics, A. Ghatak and K. Thyagarajan, αλλά δεν ξέρω ούτε τι ξέρεις από πριν, ούτε ποιο το επίπεδο σου στα αγγλικά.

 

Ο καθηγητής μου έχει δώσει μια σχετική βιβλιογραφία απλώς θα ήθελα και απο άλλους που ίσως γνωρίζουν πράγματα πάνω στο αντικείμενο.

Κοίταξα το βιβλίο που μου είπες και όντως βρήκα αρκετά πράγματα που θα με βοηθήσουν στην εργασία. Αν τυχόν γνωρίζεις και κανένα άλλο, θα ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

to kill a mockingbird της χαρπερ λι.

κλασσικο. πολυ ωραιος ρυθμος, ενδιαφερον, με σαφη πολιτικη αποψη και αρκετα απλο στα αγγλικα του.

τυχαινει να ειναι απο τα λιγα βιβλια που εχω διαβασει στα αγγλικα μιας και το επιπεδο μου δεν ειναι σπουδαιο και το εβγαλα περα μια χαρα.

 

Το πήρα, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παρέα,γνωρίζει κανείς αν πρόκειται να μεταφραστούν τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς Το σπαθί της αλήθειας που προς το παρόν υπάρχουν μόνο στα αγγλικά ? Έχετε να προτείνετε κάποια παρόμοια σειρά βιβλίων με αυτή ? (Φανταστικού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθηγητής μου έχει δώσει μια σχετική βιβλιογραφία απλώς θα ήθελα και απο άλλους που ίσως γνωρίζουν πράγματα πάνω στο αντικείμενο.

Κοίταξα το βιβλίο που μου είπες και όντως βρήκα αρκετά πράγματα που θα με βοηθήσουν στην εργασία. Αν τυχόν γνωρίζεις και κανένα άλλο, θα ήμουν ευγνώμων.

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό τον κλάδο των photonics. 

Δεν ξέρω πολλά πέραν του βιβλίου που σε πρότεινα. Πάντως πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν την βιβλιογραφία στο curriculum τους και μπορείς έτσι να πάρεις ιδέες για advanced fiber optics.

 

Καλημέρα παρέα,γνωρίζει κανείς αν πρόκειται να μεταφραστούν τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς Το σπαθί της αλήθειας που προς το παρόν υπάρχουν μόνο στα αγγλικά ? Έχετε να προτείνετε κάποια παρόμοια σειρά βιβλίων με αυτή ? (Φανταστικού)

Βιβλία στα Ελληνικά θέλεις; 

Διότι έχω προτείνει σε προηγούμενες σελίδες κάμποσα για έναν φίλο που ήθελε μόνο μεταφράσεις. Ψάξε και δες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...