Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τη βοήθειά σας, παρακαλώ.

Θέλω να πάρω ένα βιβλίο, στα ελληνικά, σε μια φίλη μου. Αυτή είναι χορεύτρια λάτιν και θα ήθελα να βρω ένα μυθιστόρημα με πρωταγωνίστρια μια χορεύτρια ή ένα μυθιστόρημα που να έχει ως κύριο θέμα του το χορό.

Έχετε τίποτα υπόψη σας;

 

βιβλίο για χορό δεν ξέρω

σε ενδιαφέρει κάποιο άλλο θέμα για να προτείνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, τελείωσα πρόσφατα το Μόμπι Ντικ το οποίο ομολογώ ότι με κούρασε σε κάποια σημεία του. Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα με δύο μικρά βιβλία (Άκου Ανθρωπάκο και Φάρμα των Ζώων) και μετά λέω να συνεχίσω με τον Λόφο του Γουότερσιπ.

 

Φοβάμαι μόνο επειδή είναι και αυτό σχετικά μεγάλο (560σελ) όπως και το Μόμπι Ντικ (480σελ) μήπως με κουράσει. Το έχει διαβάσει κανείς να πει μια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει η κοπελα ενος φιλου μου να παρει στον φιλο μου δωρο βιβλιο σχετικο με φυσικη γιατι του αρεσει αρκετα. Ο φιλος ενδιαφερεται για αστροφυσικη κυριως αλλα και γενικα για την φυσικη. Ποια βιβλια θεωρουνται αξιολογα και ενδιαφεροντα; (Τιμη τωρα υποθετω οτι την ενδιαφερει απο 20 μεχρι 40.. Αντε 50 θα ελεγα. ) Ηλικια 20 χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει η κοπελα ενος φιλου μου να παρει στον φιλο μου δωρο βιβλιο σχετικο με φυσικη γιατι του αρεσει αρκετα. Ο φιλος ενδιαφερεται για αστροφυσικη κυριως αλλα και γενικα για την φυσικη. Ποια βιβλια θεωρουνται αξιολογα και ενδιαφεροντα; (Τιμη τωρα υποθετω οτι την ενδιαφερει απο 20 μεχρι 40.. Αντε 50 θα ελεγα. ) Ηλικια 20 χρονων.

Νομίζω ότι τα Χρονικό του χρόνου/Συντομότερο χρονικό του χρόνου (Hawking) και Τα πρώτα τρία λεπτά (Weinberg) θεωρούνται ασφαλείς επιλογές. Ας σου προτείνει και κάποιος άλλος όμως πέρα από 'μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα Χρονικό του χρόνου/Συντομότερο χρονικό του χρόνου (Hawking) και Τα πρώτα τρία λεπτά (Weinberg) θεωρούνται ασφαλείς επιλογές. Ας σου προτείνει και κάποιος άλλος όμως πέρα από 'μένα.

Το χρονικο του χρονου το ειχα στο μυαλο μου και μου αρεσε και μενα παρα πολυ απο μια ματια που εριξα, ωστοσο μου ειπε οτι το ειχαν δει στα public και δεν τον τρελανε. Ευχαριστω για τις προτασεις, θα περιμενω και αλλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιβλίο για χορό δεν ξέρω

σε ενδιαφέρει κάποιο άλλο θέμα για να προτείνω?

Όχι, μόνο για το συγκεκριμένο θέμα ενδιαφέρομαι και δεν μπορώ να βρω κάτι με τίποτα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει η κοπελα ενος φιλου μου να παρει στον φιλο μου δωρο βιβλιο σχετικο με φυσικη γιατι του αρεσει αρκετα. Ο φιλος ενδιαφερεται για αστροφυσικη κυριως αλλα και γενικα για την φυσικη. Ποια βιβλια θεωρουνται αξιολογα και ενδιαφεροντα; (Τιμη τωρα υποθετω οτι την ενδιαφερει απο 20 μεχρι 40.. Αντε 50 θα ελεγα. ) Ηλικια 20 χρονων.

 Astrophysics for People in Hurry

 

Sun, Moon, Earth

 

Spooky Action at a Distance (Αν και δεν το έχω διαβάσει).

 

Physics of the Future

 

Και οποιοδήποτε βιβλίο έχει υπογραφή Carl Sagan!

 

 

P.S. Τα 3 πρώτα δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα βρεις σε έντυπη μορφή στην Ελλάδα, τα υπόλοιπα κυκλοφορούν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Astrophysics for People in Hurry

 

Sun, Moon, Earth

 

Spooky Action at a Distance (Αν και δεν το έχω διαβάσει).

 

Physics of the Future

 

Και οποιοδήποτε βιβλίο έχει υπογραφή Carl Sagan!

 

 

P.S. Τα 3 πρώτα δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα βρεις σε έντυπη μορφή στην Ελλάδα, τα υπόλοιπα κυκλοφορούν κανονικά.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μου είπε επίσης ότι κοίταγε το Αστροφυσική τόμος 1 κ 2 του shu frank h. Τι γνώμη έχετε γι αυτό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μου είπε επίσης ότι κοίταγε το Αστροφυσική τόμος 1 κ 2 του shu frank h. Τι γνώμη έχετε γι αυτό;

Αν ψάχνει κάτι τέτοιο ας δει καλύτερα "Το Σύμπαν που Αγάπησα" του Μάνου Δανέζη, αν και είναι λίγο παλιό παραμένει ακόμα ένα εκ των κορυφαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνει κάτι τέτοιο ας δει καλύτερα "Το Σύμπαν που Αγάπησα" του Μάνου Δανέζη, αν και είναι λίγο παλιό παραμένει ακόμα ένα εκ των κορυφαίων.

Ωραία, της τα μεταφέρω και ας αποφασίσει ότι της αρέσει περισσότερο. Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει διαβάσει κανένας το The Night Manager του John le Carré,

ή το The Man in the High Castle του Philip K. Dick;;

 

καμία σχέση μεταξύ τους, ok, αλλά με τραβάει και το κατασκοπικό, και το time travel/parallel universe.

Γνώμες, αντιπροτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...