Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Καλησπερα! Διαβαζω το χρονικο του χρονου του Στηβεν Χωκινγκ αλλα βρε παιδια υποτιθεται ειναι εκλαϊκευμενη φυσικη για να καταννοειται απο τα πληθη. Μεχρι στιγμης χρειαζεται να διαβαζω καθε σελιδα 2-3 φορες για να καταλαβω το νοημα και ειμαι σιγουρος πως οταν με το καλο τελειωσω το βιβλιο ( 130 σελιδες ακομα) θα χρειαστει να το ξαναδιαβασω ολο για να το κατανοησω καλυτερα. 

Η εκλαϊκευμενη φυσικη δεν ειναι και τοσο εκλαϊκευμενη οσο την περιεγραφαν. Θα μου πειτε πως στο θεμα που θιγει ειναι το μαξ που μπορει να γινει απο αποψη απλουστεύσεως.

Μην το λες, στο συγκεκριμενο βιβλιο ειναι λιγο καπως ο συγγραφεας. Επειδη μου αρεσε η κβαντικη θεωρια διαβασα ακομα 2/3 βιβλια πανω στο θεμα και στο ενα τουλαχιστον απο αυτα, οι συγγραφεις καταφερναν να το περασουν πολυ πιο απλα. ΑΠο εκει και περα αν καταλαβες τα βασικα δεν ειναι πολυ δυσκολο να το πας λιγο παρα περα. Πολυ παρα περα δεν γινεται μιας και χρειαζονται σοβαρες βασεις μαθηματικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Καλησπερα! Διαβαζω το χρονικο του χρονου του Στηβεν Χωκινγκ αλλα βρε παιδια υποτιθεται ειναι εκλαϊκευμενη φυσικη για να καταννοειται απο τα πληθη. Μεχρι στιγμης χρειαζεται να διαβαζω καθε σελιδα 2-3 φορες για να καταλαβω το νοημα και ειμαι σιγουρος πως οταν με το καλο τελειωσω το βιβλιο ( 130 σελιδες ακομα) θα χρειαστει να το ξαναδιαβασω ολο για να το κατανοησω καλυτερα. 

Η εκλαϊκευμενη φυσικη δεν ειναι και τοσο εκλαϊκευμενη οσο την περιεγραφαν. Θα μου πειτε πως στο θεμα που θιγει ειναι το μαξ που μπορει να γινει απο αποψη απλουστεύσεως.

Εχει βγει παντως και το Συντομοτερο Χρονικο του Χρονου που αναφερεται οτι ειναι πιο ευκολοδιαβαστο! Και με ανανεωμενες θεωριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα τον "Ιουλιανό" του Βιντάλ Γκορ, τελικά μου προέκυψα και δανείστηκα την "Δημιουργία" του ίδιου. 

Είναι εξαιρετικό βιβλίο, Ιστορικό Μυθιστόρημα μάλλον, με γερές δόσεις φιλοσοφίας και αρκετή ειρωνεία. Από κάποιο σημείο και μετά δεν μπορείς να το αφήσεις από τα χέρια σου.

Βλέπω δυστυχώς ότι είναι εξαντλημένο, αλλά αν κάπου το δείτε στην βιβλιοθήκη την δική σας, του πατέρα σας ή κάποιου γνωστού αξίζει να το διαβάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2018 στις 9:43 ΠΜ, Capt.staros είπε

Μην το λες, στο συγκεκριμενο βιβλιο ειναι λιγο καπως ο συγγραφεας. Επειδη μου αρεσε η κβαντικη θεωρια διαβασα ακομα 2/3 βιβλια πανω στο θεμα και στο ενα τουλαχιστον απο αυτα, οι συγγραφεις καταφερναν να το περασουν πολυ πιο απλα. ΑΠο εκει και περα αν καταλαβες τα βασικα δεν ειναι πολυ δυσκολο να το πας λιγο παρα περα. Πολυ παρα περα δεν γινεται μιας και χρειαζονται σοβαρες βασεις μαθηματικων.

Ένα πολύ καλό βιβλίο είναι "Το Κβαντικό Σύμπαν" πλέον κυκλοφορεί η 2η έκδοση με τίτλο "Το Νέο Κβαντικό Σύμπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Τα αστυνομίκα βιβλία του Michael Connelly είναι standalone ή πρέπει να τα διαβάσω με τη σειρά ? Ρωτάω γιατί βρήκα κάπου στη βιβλιοθήκη μου ένα (το σκιάχτρο) και σκέφτηκα να το ξεκινήσω αλλά αν δεν είναι αυτοτελές ή αναφέρεται σε προηγούμενα ίσως το αφήσω για να ξεκινήσω κάποια στιγμή από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβασα και το τελευταιο  βιβλιο του πητερ σουανσον το   A GIRL WITH A CLOCK IN HER HEART.   και μπορω να πως πως εχοντας διαβαζει και τα 4 βιβλια του το καλοκαιρι,ο τυπος το κατεχει στο καλο ψυχολογικο θριλερ. Oπως και με τα προηγουμενα λιγο επαναλαμβανεται,αν μπορει να το λες καλο αυτο η κακο.δηλ παντα ειπαρχει καπιος απ το παρελθον,παντα η συνομωσια,και φυσικα το εγκλημα.Ωστοσο αυτο δεν ειναι λογος για να μη διαβαζεις τα εργα του,μιας και δεν ειναι συνηθησμενα αμρικανικα θριλερ που βλεπεις ολη την ωρα,και ετσι με αυτο κερδισει μπονους.

Τωρα στο τελειταιο του βιβλιο. <διαβασα οτι θα γινοταν και ταινια,και επειδη βγηκε το 2015 μπορει και να γινε,δεν ξερω αν το δε κανεις,>συνεχιζει να προσφερει την ιδια αγωνια,και το μυστηριο στο τι συμβαινει,αλλα προς το τελος το χαλαει.  πολλοι απογοητευθηκαν με το φιναλε  σε reviews.,και το AGWIHH ειχε και καπια σημεια που δεν εβγαζαν νοημα.Για αλλη μια φορα οπως και στα αλλα 3 οι χαρακτηρες ειναι αφελεισ ,και οχι συμπαθεις,και ετσι δεν αγωνιας τοσο για τη τυχη τους.
Ενα που με αρεσε επισησ.  ειναι οτι εβαλε και ενα ιδιο χαρακτηρα απ το προηγουμενο του βιβλιο,κατι που βλεπω να το κανουν πολλοι,οπως και ο κινγκ με το τελευταιο του εργο.
Ωστοσο αν εξαιρεσεις καπιες μικρες ατελειες,και το φιναλε που το περιμενα λιγο καλυτερο,ειναι ενα καλο διαβασμα για να σκοτωσεις την ωρα σου,και αν εισαι φαν των θριλερ.

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τα τρία βιβλία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αξίζουν να τα διαβάσω; Θυμάμαι παλιά είχα ξεκινήσει το πρώτο αλλά μετά τις 100 κάτι πρώτες σελίδες με κούρασε και το άφησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Carlito. είπε

Η αλήθεια είναι πως τα βιβλία lotr είναι ξερά και υπερβολικά περιγραφικά, αξίζουν μόνο για τους καμμένους.

Lol, τι;🙄

1 ώρα πριν, Asevastos είπε

Έχω και τα τρία βιβλία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αξίζουν να τα διαβάσω; Θυμάμαι παλιά είχα ξεκινήσει το πρώτο αλλά μετά τις 100 κάτι πρώτες σελίδες με κούρασε και το άφησα.

Το πρώτο βιβλίο είναι πιο αργό από τα άλλα, ίσως πρέπει να ξεκινήσεις μετά τις 100 σελίδες που διάβασες ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Carlito. είπε

Η αλήθεια είναι πως τα βιβλία lotr είναι ξερά και υπερβολικά περιγραφικά, αξίζουν μόνο για τους καμμένους.

Το ακούω συνεχώς αυτό, από το ότι είναι πολύ βαρετά μέχρι ότι η γραφή του Τόλκιν είναι κακή. Τόσο έντονο είναι?  Πώς συγκρίνεται ο Άρχοντας με το Χόμπιτ, όσοι έχετε διαβάσει και τα 2? Γιατί το Χόμπιτ το βρήκα απολαυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Koromaru είπε

Το ακούω συνεχώς αυτό, από το ότι είναι πολύ βαρετά μέχρι ότι η γραφή του Τόλκιν είναι κακή. Τόσο έντονο είναι?  Πώς συγκρίνεται ο Άρχοντας με το Χόμπιτ, όσοι έχετε διαβάσει και τα 2? Γιατί το Χόμπιτ το βρήκα απολαυστικό.

Το Χομπιτ για εμενα ειναι το πιο απολαυστικο και ευκολοδιαβαστο βιβλιο του Τολκιν! 

Ο αρχοντας ειναι εξαιρετικη τριλογια απλα δεν ειναι τοσο παραμυθι οσο το Χομπιτ! Στα αλλα βιβλια του Τολκιν το πραμα δυσκολευει αφανταστα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...