Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/7/2020 στις 10:01 ΠΜ, stevenfins είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω τολμήσει ακόμα με κάποιο audio book γιατί φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να συγκεντρωθώ. Το περί φωτισεως το έχω βάλει στη λίστα για μελλοντικά, αλλά δεν έχω δει να έχει και άλλο στη συνέχεια. Είναι σίγουρα τριλογία;

Είναι από τους αγαπημένους μου ο Σαραμαγκού. Τα βιβλία του δεν είναι συνέχειες, άντε να εμφανιστεί ένας χαρακτήρας και σε άλλο βιβλίο, απλώς υπάρχει μια σύνδεση συνήθως.

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία του, τα περισσότερα τα βρήκα απολαυστικά μερικά όμως με κούρασαν.

Δεν θα πρότεινα π.χ. τον Φωταγωγό, την Σπηλιά ή την Ιστορία ενός Ελέφαντα.

Ενώ από τα αγαπημένα μου είναι το Κατά Ιησού Ευαγγέλιο, η Πέτρινη Σχεδία, περί τυφλότητας, περί φωτίσεως, όλα τα ονόματα, περί θανάτου και ο Κάιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Είναι από τους αγαπημένους μου ο Σαραμαγκού. Τα βιβλία του δεν είναι συνέχειες, άντε να εμφανιστεί ένας χαρακτήρας και σε άλλο βιβλίο, απλώς υπάρχει μια σύνδεση συνήθως.

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία του, τα περισσότερα τα βρήκα απολαυστικά μερικά όμως με κούρασαν.

Δεν θα πρότεινα π.χ. τον Φωταγωγό, την Σπηλιά ή την Ιστορία ενός Ελέφαντα.

Ενώ από τα αγαπημένα μου είναι το Κατά Ιησού Ευαγγέλιο, η Πέτρινη Σχεδία, περί τυφλότητας, περί φωτίσεως, όλα τα ονόματα, περί θανάτου και ο Κάιν.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μέχρι τώρα έχω διαβάσει μόνο το περί τυφλότητας, το οποίο αν εξαιρέσεις τον τρόπο γραψίματος που με δυσκόλεψε λίγο στην αρχή ήταν πολύ καλό βιβλίο. Έχω ήδη στη λίστα τα Κατά Ιησού Ευαγγέλιο και περί φωτίσεως και τώρα θα βάλω και τα υπόλοιπα που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μέχρι τώρα έχω διαβάσει μόνο το περί τυφλότητας, το οποίο αν εξαιρέσεις τον τρόπο γραψίματος που με δυσκόλεψε λίγο στην αρχή ήταν πολύ καλό βιβλίο. Έχω ήδη στη λίστα τα Κατά Ιησού Ευαγγέλιο και περί φωτίσεως και τώρα θα βάλω και τα υπόλοιπα που έγραψες.

Δες και το περι θανατου το οποιο ειναι λιγο πιο κατω για μενα σε σχεση με το περι τυφλότητας και το περι φωτισεως αλλά εξίσου ενδιαφέρον. 

Πανω στο περι τυφλότητας εχει γυριστεί το Blindness 2008 που ομως αφησε εκτός πολυ σημαντικά μέρη της πλοκής του βιβλίου αδυνατόντας να το αποδώσει όπως θα έπρεπε.

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Limit του Frank Schatzing (The Swarm).

Καλό SciFi. Μεγάλο σε μέγεθος (~1600 σελίδες). Δίνει πολύ βάση στο χρήσιμο τον χαρακτήρων. Ακόμη και αν δεν έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι χαρακτήρες είναι πολλοί. Αυτό το κάνει μεγάλο. Δεν με κούρασε όμως. Θέλει 10+ μέρες για "βγει". Ιδανικό για διακοπές.

 

https://www.goodreads.com/book/show/6744233-limit

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιες προτάσεις για βιβλία αυτό βελτίωσης; που σε βοηθάν να ανασυνταξεις τον Ψυχικό σου κόσμο. 

 

Επίσης προτάσεις για ελαφριά λογοτεχνικά βιβλία για χαλαρή ανάγνωση καλοκαιράκι στη παραλία; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ibarumah είπε

Παιδιά κάποιες προτάσεις για βιβλία αυτό βελτίωσης; που σε βοηθάν να ανασυνταξεις τον Ψυχικό σου κόσμο. 

Επίσης προτάσεις για ελαφριά λογοτεχνικά βιβλία για χαλαρή ανάγνωση καλοκαιράκι στη παραλία; 

Ευχαριστώ 

Διάβασε Καζαντζάκη, αν δεν δεν έχεις διαβάσει.

Ειδικά την «Ασκητική»

Επεξ/σία από djcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, djcat είπε

Διάβασε Καζαντζάκη, αν δεν δεν έχεις διαβάσει.

Ειδικά την «Ασκητική»

Πολύ ωραία ιδέα θα το αγοράσω σίγουρα. 

Ακούω κ άλλες ιδέες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα την παρακάτω έκδοση του "The art of War". Πολύ καλή έκδοση. Καλύτερη από μια ελληνική που είχα διαβάσει.

https://www.goodreads.com/book/show/234848.The_Art_of_War

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πήγα στο περίπτερο και πρόσεξα μια εφημερίδα είχε προσφορά το Μικρές Κυρίες

φλέρταρα με την ιδέα να το πάρω

αλλά μετά σκέφτηκα ότι ένα κλασσικό έργο σαν αυτό σίγουρα θα υπάρχει στη δανειστική βιβλιοθήκη και το άφησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Το βιβλιο του Παλαιοκωστα, μια φυσιολογικη ζωη το διαβασε κανεις; Τι λεει αξιζει;

 

δεν ηξερα οτι ειχα βγαλει βιβλιο

θα το κοιταξω οταν βρω χρονο

εχω στη λιστα μου το Γεννηθηκα 17 Νοέμβρη του Κουφοντινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το A Brief History Of Time του Stephen Hawking. Αν και ξεπερασμένο σε ορισμένα σημεία, παραμένει ενδιαφέρον καθώς εξηγεί με αρκετά φιλικό τρόπο τις αναμενόμενα πολύπλοκες θεωρίες της δημιουργίας και της φύσης του σύμπαντος, που απαιτούν όμως και μια κάποια πρότερη γνώση εννοιών της φυσικής για να γίνει όσο το δυνατόν πιο κατανοητό.

https://www.goodreads.com/book/show/3869.A_Brief_History_of_Time

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 11:07 ΜΜ, firewalker είπε

Διάβασα το Limit του Frank Schatzing (The Swarm).

Καλό SciFi. Μεγάλο σε μέγεθος (~1600 σελίδες). Δίνει πολύ βάση στο χρήσιμο τον χαρακτήρων. Ακόμη και αν δεν έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι χαρακτήρες είναι πολλοί. Αυτό το κάνει μεγάλο. Δεν με κούρασε όμως. Θέλει 10+ μέρες για "βγει". Ιδανικό για διακοπές.

https://www.goodreads.com/book/show/6744233-limit

Πριν μερικά χρόνια ακολουθώντας τις προτάσεις του συγκεκριμένου θέματος το είχα πάρει μαζί με άλλα:

Και ωραίο ήταν και με κούρασε κάποια στιγμή όπως και το άλλο του βιβλίο "Το Σμήνος" που μ' άρεσε περισσότερα αλλά με κούρασε και αυτό και δεν είναι ότι δεν έχω διαβάσει μεγάλα βιβλία.

Γενικότερα είναι ενδιαφέρον το θέμα αλλά κάποια στιγμή αρχίζει να πλατιάζει χωρίς λόγο, θα μπορούσε να είναι λιγότερες σελίδες χωρίς να χάνει σε κάτι. Παρ\ όλα αυτά βέβαια τα προτείνω και τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Διάβασα το A Brief History Of Time του Stephen Hawking. Αν και ξεπερασμένο σε ορισμένα σημεία, παραμένει ενδιαφέρον καθώς εξηγεί με αρκετά φιλικό τρόπο τις αναμενόμενα πολύπλοκες θεωρίες της δημιουργίας και της φύσης του σύμπαντος, που απαιτούν όμως και μια κάποια πρότερη γνώση εννοιών της φυσικής για να γίνει όσο το δυνατόν πιο κατανοητό.

https://www.goodreads.com/book/show/3869.A_Brief_History_of_Time

 

 

πες το στα ελληνικά φιλε να καταλαβαινόμαστε

"Το χρονικό του Χρόνου"

το ειχα ξεφυλισει παλια

ωραιο φανηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fosf0ros

Επειδή το διάβασα στα αγγλικά το ξέχασα να το γράψω. Να πω την αλήθεια συνέχεια το μπερδεύω με το the Theory of everything από την ταινία.

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...