Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα κυκλοφόρησε σε audio book το Bobiverse 4 (Heaven's River)!!! ❤️ ❤️ ❤️

30+ € όμως... :( :( :(

5 ώρες πριν, chrisxkar είπε

καμια προταση σε ιστορικα μυθιστορηματα?

dan brown τα εχω ,και εχω τελειωσει,συνωμοσια του βατικανου,στυλοβατες της γης,ο κανονας των τεσσαρων και το ονομα του ροδου.

βιβλιακια τυπου οι ιπποτες της μαλτας(μονο για παραλια) δεκτα

Τα αστέρια της Βερενίκης.

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/9/2020 στις 4:50 ΜΜ, chrisxkar είπε

καμια προταση σε ιστορικα μυθιστορηματα?

dan brown τα εχω ,και εχω τελειωσει,συνωμοσια του βατικανου,στυλοβατες της γης,ο κανονας των τεσσαρων και το ονομα του ροδου.

βιβλιακια τυπου οι ιπποτες της μαλτας(μονο για παραλια) δεκτα

Προτείνω και Μίκα Βολτάρι (Φιλανδός)

Ενδεικτικά : https://www.protoporia.gr/suggrafeas-baltari-mika-916585/

O Iωάννης Άγγελος αναφέρεται στην άλωση της Πόλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκλήρωσα το "Η ζωή μου" του Bob Dylan - αυτοβιογραφία.

Αυτοβιογραφία, my ass, θα έλεγα. Σύμφωνα με τη wikipedia:

The 304-page book covers three selected points from Dylan's long career: 1961, 1970, and 1989, while he was writing and recording Bob Dylan, New Morning and Oh Mercy, respectively. Chronicles is allegedly the first part of a planned 3-volume collection.

Ίσως λόγω των μεγάλων χρονικών αποστάσεων μεταξύ των διαστημάτων που περιγράφει, μου φάνηκε ασύνδετο βιβλίο. Είναι, επίσης, φλύαρο. Μιλάει για πολλά πράγματα, για άλλα λιγότερο για άλλα περισσότερο. Υπάρχουν πολλές αναφορές (μεγάλες ή μικρές σε έκταση) σε μουσικούς που επηρέασαν τον Dylan ως μουσικό, αλλά τα 9/10 ονόματα μου ήταν παντελώς άγνωστα. Ίσως, στα μάτια κάποιου που γνωρίζει τη μουσική σκηνή των ΗΠΑ - κι ειδικά τη folk και τη blues - να είχαν ενδιαφέρον. Στα δικά μου, δεν είχαν. Χώρια του ότι αφήνει εντελώς εκτός την περίοδο γύρω στα μέσα της δεκαετίας του '60, περίοδο κατά την οποία κυκλοφόρησε albums-σταθμούς κι απέκτησε την φήμη που τον συνοδεύει μέχρι και σήμερα.

Τελείωσα το βιβλίο με το ζόρι - απλά και μόνο επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλία στη μέση. Το, χμ, αστείο, της υπόθεσης είναι ότι, το συγκεκριμένο βιβλίο αποτελεί το πρώτο μέρος της αυτοβιογραφίας του. Ο ίδιος δήλωσε το 2012 ότι είχε ολοκληρώσει δύο κεφάλαια για το δεύτερο μέρος, αλλά πέραν τούτου, ουδέν. Είναι και 79 ετών, πιο πιθανό είναι να αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο, παρά να ολοκληρώσει την αυτοβιογραφία του με υπολοιπόμενα δύο μέρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 10:01 ΜΜ, firewalker είπε

Σήμερα κυκλοφόρησε σε audio book το Bobiverse 4 (Heaven's River)!!! ❤️ ❤️ ❤️

30+ € όμως... :( :( :(

Τα έσκασα αλλά το χάρηκα. Δεν ήταν τόσο δραματικό και αγχωτικό όσο το 3 βιβλίο. Είναι από τις λίγες σειρές που ξέρεις τι θα πει ο καθένας πριν το πει. Δεν κουράζει όμως. Και όπως πάντα βγάζει και γέλιο. Σε αυτό βοηθά πολύ ο εξαιρετικός αφηγητής.

Το Bobiverse είναι από τα λίγα που θεωρώ πως γίνεται καλύτερο όταν το ακούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα το ''Όνομα του Ανέμου'' του Patrick Rothfuss μιας και δίαβαζα πολύ καλά λόγια. Όντως, μέχρι στιγμής (είμαι γύρω στις 100 σελίδες) φαίνεται πολύ καλό, με ενδιαφέρον και σε κρατάει!

Μετά από αυτή την τριλογία, σειρά έχει η τριλογία ''Το Υφαντό της Φιοναβαρ'' του Guy Gavriel Kay που επίσης αναφέρεται ως πολύ καλή σειρά.

Στις 27/10/2019 στις 6:00 ΜΜ, Zeda είπε

Έχετε να προτείνετε ολοκληρωμένες σειρές φαντασίας/επικής φαντασίας  μεταφρασμένες στα ελληνικά ?  Τύπου Eragon , Ομιχλογέννητοι , Sword of Truth , το ονομα του ανεμου (δυστυχώς ακομα περιμένουμε το 3ο)

Ακόμα να βγει στα Ελληνικά το 3ο ή γενικά περιμένουμε να βγει 3ο βιβλίο;;

Edit: Από όσο είδα, δυστυχώς, ακόμα περιμένουμε το 3ο....

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μετά από αυτή την τριλογία, σειρά έχει η τριλογία ''Το Υφαντό της Φιοναβαρ'' του Guy Gavriel Kay που επίσης αναφέρεται ως πολύ καλή σειρά.

Έχω διαβάσει την τριλογία. Εάν σου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού, θα σου αρέσει η τριλογία.

Βρήκες διαθέσιμα και τα τρία βιβλία; Το πρώτο ήταν εξαντλημένο από τον εκδότη ( εκδόσεις Anubis) για πολύ καιρό. Δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, wizzy είπε

Έχω διαβάσει την τριλογία. Εάν σου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού, θα σου αρέσει η τριλογία.

Βρήκες διαθέσιμα και τα τρία βιβλία; Το πρώτο ήταν εξαντλημένο από τον εκδότη ( εκδόσεις Anubis) για πολύ καιρό. Δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι.

Λες για τη σειρά του Kay? Αν ναι, το είχα πάρει σε ebook. 
 

Κοιταξα λίγο τώρα που το λες. Ανουμπις λέει μη διαθέσιμο αλλά η πολιτεία αναφέρει πως το έχει: 

https://www.politeianet.gr/books/9789606230523-kay-guy-gavriel-anubis-to-dentro-tou-kalokairiou-157680

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Λες για τη σειρά του Kay? Αν ναι, το είχα πάρει σε ebook. 
 

Κοιταξα λίγο τώρα που το λες. Ανουμπις λέει μη διαθέσιμο αλλά η πολιτεία αναφέρει πως το έχει: 

https://www.politeianet.gr/books/9789606230523-kay-guy-gavriel-anubis-to-dentro-tou-kalokairiou-157680

Ναι, για την σειρά του Kay μίλαγα. Αναφερόμουν σε έντυπα βιβλία όχι ηλεκτρονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Βλέπω τις προτάσεις αλλά σόρυ δεν άντεχα να το μη πω.. Ούτε για το κομμωτήριο δεν είναι αυτά τα βιβλια... 

Εσύ τι βιβλία προτείνεις για να γίνουμε λογοτεχνική λέσχη και όχι κομμωτήριο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οδύσσεια" του Τζόυς οπωσδήποτε, λίγο από Χέγκελ, Κάντ και όρεξη να 'χουμε και θα αναβαθμιστούμε 😁

Πέρα από την πλάκα το ότι σε κάποιον δεν αρέσει ένα λογοτεχνικό είδος δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστες οι προτάσεις. Δεν μ' αρέσει το fantasy ας πούμε αλλά δεν θα βγάλω άχρηστες τις προτάσεις που το αφορούν.

Έχω ακολουθήσει από το συγκεκριμένο τόπικ αρκετές προτάσεις (γράφω και καμιά φορά ποιες), άλλες ήταν καλές άλλες όχι.

Και μια που το ανάφερα τις 2 τελευταίες προτάσεις που ακολούθησα ήταν ο "Πυροσβέστης" του Joe Hill που μ' άρεσε όπως ξεκίνησε αλλά δεν μ' άρεσε όπως εξελίχθηκε, συμπαθητικό πάντως.

Και το Everything is fucked του Μάνσον. Και αυτό καλό, αλλά δεν μπορώ να πω τελικά ότι με ξετρέλανε ο συγγραφέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

"Οδύσσεια" του Τζόυς οπωσδήποτε, λίγο από Χέγκελ, Κάντ και όρεξη να 'χουμε και θα αναβαθμιστούμε 😁

Πέρα από την πλάκα το ότι σε κάποιον δεν αρέσει ένα λογοτεχνικό είδος δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστες οι προτάσεις. Δεν μ' αρέσει το fantasy ας πούμε αλλά δεν θα βγάλω άχρηστες τις προτάσεις που το αφορούν.

Έχω ακολουθήσει από το συγκεκριμένο τόπικ αρκετές προτάσεις (γράφω και καμιά φορά ποιες), άλλες ήταν καλές άλλες όχι.

Και μια που το ανάφερα τις 2 τελευταίες προτάσεις που ακολούθησα ήταν ο "Πυροσβέστης" του Joe Hill που μ' άρεσε όπως ξεκίνησε αλλά δεν μ' άρεσε όπως εξελίχθηκε, συμπαθητικό πάντως.

Και το Everything is fucked του Μάνσον. Και αυτό καλό, αλλά δεν μπορώ να πω τελικά ότι με ξετρέλανε ο συγγραφέας.

Πω, Ο τρίχας και το βιβλίο του "Γράφω για την ελίτ της φρυγανιάς και όχι το πόπολο" & "Μόνο εάν το έχεις ζήσει το Δουβλίνο ΜΟΥ, τότε μόνον ξέρεις να το προφέρεις". 

Τέλος πάντων, γούστα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...