Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε ότι θέλω να διαβάσω Νίτσε

Με ποιο βιβλίο πρέπει να ξεκινήσω σαν άσχετος με την φιλοσοφία?

Λογικά θα έχει κάποιο που να είναι πιο "εισαγωγικό" και κάποιο που είναι πιο δύσκολο και καλύτερα να αποφύγεις για πρώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος που δεν είναι της φιλοσοφίας θα γουστάρει τον νίτσε αν δεν έχει διαβάσει τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ας πούμε ότι θέλω να διαβάσω Νίτσε

Με ποιο βιβλίο πρέπει να ξεκινήσω σαν άσχετος με την φιλοσοφία?

Λογικά θα έχει κάποιο που να είναι πιο "εισαγωγικό" και κάποιο που είναι πιο δύσκολο και καλύτερα να αποφύγεις για πρώτο

Δεν είμαι σίγουρος ότι κάποιο βιβλίο του Νίτσε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "εισαγωγικό". Με αρκετή επιφύλαξη, θα σου πρότεινα αυτό που διάβασα κι εγώ - καθαρά από περιέργεια, όχι επειδή με ενδιέφερε η φιλοσοφία - που είναι το "Τάδε Έφη Ζαρατούστρας" (Thus spoke Zarathustra: A book for all and none).

Δεν άλλαξε τον βαθμό ενδιαφέροντός μου για τη φιλοσοφία, αλλά το βρήκα ενδιαφέρον ως ανάγνωσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου προτείινεται βιβλίο για την Ιστορία της δημιουργίας της Τεχνολογίας? 

πως δλδ φτάσαμε στον τεχνολογικό παράδεισο του σήμερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/4/2023 στις 5:15 ΜΜ, elio_1 είπε

Η Εθνική βιβλιοθήκη έχει δανειστικό τμήμα.

Τα βιβλία είναι με drm και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα...

https://ereading.nlg.gr/el/

Αυτά τα βιβλία μπορεί κανείς με κάποιον τρόπο να τα διαβάσει στο Kindle της Amazon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν πολυδιαβάζω Έλληνες συγγραφείς. Με τυχαία αφορμή διάβασα το βιβλίο του Σπύρου Κακατσάκη "Δέκα και Δέκα". Εξαιρετικό ψυχολογικό θρίλερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 
 

Δεν βρίσκω πουθενά το βιβλίο του νομπελίστα φυσικής Kip Thorne “η επιστήμη του Interstellar” στα ελληνικά, που για όποιον έχει δει την ταινία, μιλάει για τον χωροχρόνο, τις μαύρες τρύπες κλπ. Είναι εξαντλημένο από τον εκδότη κλπ. Βρίσκω μόνο την αγγλική έκδοση. 
Επειδη δεν είμαι εξοικειωμένος με την ορολογία,ποσο μάλλον στα αγγλικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που το εχει διαβάσει στα αγγλικά η τα ελληνικά και κατά ποσο εννοιολογικά ήταν δύσκολο. Ουσιαστικά κατά ποσο είναι ένα αρκετά εξειδικευμένο επιστημονικό σύγγραμμα, η ανήκει στην κατηγορία «εκλαϊκευμένης επιστήμης».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/6/2023 στις 8:34 ΠΜ, wizzy είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι κάποιο βιβλίο του Νίτσε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "εισαγωγικό". Με αρκετή επιφύλαξη, θα σου πρότεινα αυτό που διάβασα κι εγώ - καθαρά από περιέργεια, όχι επειδή με ενδιέφερε η φιλοσοφία - που είναι το "Τάδε Έφη Ζαρατούστρας" (Thus spoke Zarathustra: A book for all and none).

Δεν άλλαξε τον βαθμό ενδιαφέροντός μου για τη φιλοσοφία, αλλά το βρήκα ενδιαφέρον ως ανάγνωσμα.

Αν ξεκινάς με φιλοσοφία δεν ξεκινάς ποτέ με ξένη δη Νίτσε. Πάντα με αρχαίους Έλληνες. Πλάτων διαλόγους, Επίκτητο, μετά Μάρκο Αυρήλιο κλπ. Ακόμα και κάποια του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη είναι δύσκολα (πχ πολιτεία, ρητορική, ηθικά). Μπροστά σ' αυτά του Νίτσε τα έχω προσωπικά για διάλειμμα. Και μετά το καλύτερο για μένα είναι να περάσει κανείς σε σύγχρονα πράγματα (δόγμα του σοκ, πανευρώπη, πρακτικός ιδεαλισμός, μεγάλη επανεκκίνηση κλπ). Φαντασίας κλπ που αναφέρονται εδώ μέσα και μυθιστορήματα είναι άχρηστα προς τον άνθρωπο για μένα. Άμα πας σε τέτοια διάβασε καλύτερα βιογραφία Μισέλ Ομπάμα 😂

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Adon1s said:

Καλησπέρα. 
 

Δεν βρίσκω πουθενά το βιβλίο του νομπελίστα φυσικής Kip Thorne “η επιστήμη του Interstellar” στα ελληνικά, που για όποιον έχει δει την ταινία, μιλάει για τον χωροχρόνο, τις μαύρες τρύπες κλπ. Είναι εξαντλημένο από τον εκδότη κλπ. Βρίσκω μόνο την αγγλική έκδοση. 
Επειδη δεν είμαι εξοικειωμένος με την ορολογία,ποσο μάλλον στα αγγλικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που το εχει διαβάσει στα αγγλικά η τα ελληνικά και κατά ποσο εννοιολογικά ήταν δύσκολο. Ουσιαστικά κατά ποσο είναι ένα αρκετά εξειδικευμένο επιστημονικό σύγγραμμα, η ανήκει στην κατηγορία «εκλαϊκευμένης επιστήμης».

Το έχω διαβάσει στα αγγλικά και δεν δυσκολεύτηκα όσον αφορά την ορολογία.

Εξειδικευμένο δεν είναι, δεν σου πετάει ατελείωτους μαθηματικούς τύπους, αλλά δεν είναι και τελείως εισαγωγικό και εκλαϊκευμένο καθώς κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί λίγο με την αστροφυσική θα δυσκολευτεί σε αρκετά σημεία να καταλάβει κάποιες έννοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να σας αναφέρω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Πριν κάνα μηνα βρέθηκα σε ένα κατάστημα Jumbo και πήρα ένα βιβλίο με τιμή 2.99€.  Χθες ενώ έψαχνα κάτι είδα ότι το βιβλίο στο  εκδοτικό έχει 16.90€ και στην πολιτεία με έκπτωση 50% έχει 8.45€.

Πως γίνεται το Jumbo να το δίνει τόσο φθηνά. Πρόκειται για το ίδιο βιβλίο με ίδιο ακριβώς εξώφυλλο. Ούτε κάποιου είδους pocket έκδοση ή κάτι παρόμοιο. Μήπως το Jumbo ζητάει κάποια έκδοση του βιβλίου με κατώτερης ποιότητας φύλλα ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rafinos είπε

Παιδιά θέλω να σας αναφέρω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Πριν κάνα μηνα βρέθηκα σε ένα κατάστημα Jumbo και πήρα ένα βιβλίο με τιμή 2.99€.  Χθες ενώ έψαχνα κάτι είδα ότι το βιβλίο στο  εκδοτικό έχει 16.90€ και στην πολιτεία με έκπτωση 50% έχει 8.45€.

Πως γίνεται το Jumbo να το δίνει τόσο φθηνά. Πρόκειται για το ίδιο βιβλίο με ίδιο ακριβώς εξώφυλλο. Ούτε κάποιου είδους pocket έκδοση ή κάτι παρόμοιο. Μήπως το Jumbo ζητάει κάποια έκδοση του βιβλίου με κατώτερης ποιότητας φύλλα ας πούμε;

Εχει το jumbo βιβλια;; εννοεις καποιο παιδικο, καλοκαιρινο ή κατι τετοιο;; γενικα μια ειναι η εκδοση ανα βιβλιο δε βαινουν σ κανονικες αλλα και σε φθηνες εκδοσεις..αν εναι απο τον ιδιο εκδοτικο οικο, τοτε ειναι το ιδιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Axille είπε

Εχει το jumbo βιβλια;; εννοεις καποιο παιδικο, καλοκαιρινο ή κατι τετοιο;; γενικα μια ειναι η εκδοση ανα βιβλιο δε βαινουν σ κανονικες αλλα και σε φθηνες εκδοσεις..αν εναι απο τον ιδιο εκδοτικο οικο, τοτε ειναι το ιδιο

 

Και εγώ δεν ήξερα ότι έχει βιβλία. Πρώτη φορά τα είδα.

Για κανονικά βιβλία μιλάω όχι παραμυθάκια κτλ. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rafinos είπε

Και εγώ δεν ήξερα ότι έχει βιβλία. Πρώτη φορά τα είδα.

Για κανονικά βιβλία μιλάω όχι παραμυθάκια κτλ. 

Μήπως τα είχε πάρει σε μεγάλο στοκ και ήθελαν να τα διώξουν όπως όπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, tcktcktck said:

Μήπως τα είχε πάρει σε μεγάλο στοκ και ήθελαν να τα διώξουν όπως όπως;

πρεπει να πηραν εκατονταδες επειδη ειναι τωρα καλοκαιρι και για να τα διωξουν τα σκοτωνουν. Παντως ειναι οντως κανονικα βιβλια (απλως λιγο κατωτερη η ποιοτητα βιβλιοδεσιας/υλικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...