Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 09/07/2023 at 17:53, rafinos said:

Παιδιά θέλω να σας αναφέρω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Πριν κάνα μηνα βρέθηκα σε ένα κατάστημα Jumbo και πήρα ένα βιβλίο με τιμή 2.99€.  Χθες ενώ έψαχνα κάτι είδα ότι το βιβλίο στο  εκδοτικό έχει 16.90€ και στην πολιτεία με έκπτωση 50% έχει 8.45€.

Πως γίνεται το Jumbo να το δίνει τόσο φθηνά. Πρόκειται για το ίδιο βιβλίο με ίδιο ακριβώς εξώφυλλο. Ούτε κάποιου είδους pocket έκδοση ή κάτι παρόμοιο. Μήπως το Jumbo ζητάει κάποια έκδοση του βιβλίου με κατώτερης ποιότητας φύλλα ας πούμε;

Διαφορετικό χαρτί στο εσωτερικό και σίγουρα λόγο μεγάλου τιράζ το κόστος πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Stratosnis είπε

Διαφορετικό χαρτί στο εσωτερικό και σίγουρα λόγο μεγάλου τιράζ το κόστος πέφτει.

Αυτό υπέθεσα και εγώ γιατί στο εξώφυλλο δεν έγιναν σίγουρα εκπτώσεις. Αλλά πιθανότατα το εσωτερικό να έχει χαμηλότερης ποιότητας χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/02/2023 at 16:19, wizzy said:

Συνεχίζω με το τετράτομο, συλλογικό έργο "...And justice for art". Μέχρι στιγμής, βρίσκω τον πρώτο τόμο εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Τελείωσα την ανάγνωση και των τεσσάρων τόμων. Διάβασα περισσότερες από 1000 σελίδες. Ήταν ενδιαφέρον ανάγνωσμα, για όσους ασχολούνται με τη metal μουσική, διότι "έριξε φως" σε μια γενικώς άγνωστη πτυχή των μουσικών κυκλοφοριών - αυτή της δημιουργικής διαδικασίας του εξώφυλλου, του οπισθόφυλλου και του συνολικού artwork που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι κάθε μουσικής κυκλοφορίας σε φυσικό μέσο.

Από πρόσφατη ολιγοήμερη παραμονή στην Αθήνα, η οποία σήμανε "επιδρομή" στο βιβλιοπωλείο "Πρωτοπορία".

416354_64b4683e9fc35ebd72a349fe7317e721.jpg

Από τα πιο πάνω, ξεκίνησα το "Ο μοναχός που πούλησε τη Ferrari του". Είμαι περίπου στη μέση, μέχρι στιγμής είναι ενδιαφέρον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2023 at 16:27, rafinos said:

Αυτό υπέθεσα και εγώ γιατί στο εξώφυλλο δεν έγιναν σίγουρα εκπτώσεις. Αλλά πιθανότατα το εσωτερικό να έχει χαμηλότερης ποιότητας χαρτί.

υπάρχουν και κάποια βιβλιοπωλεία που πουλάνε παλαιότερους κωδικούς σε πολύ χαμηλές τιμές. και όταν λέω παλαιότερους δεν εννοώ 10ετίας. Με καμία διαφορά εξωτερικά/εσωτερικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2023 στις 5:53 ΜΜ, rafinos είπε

Παιδιά θέλω να σας αναφέρω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Πριν κάνα μηνα βρέθηκα σε ένα κατάστημα Jumbo και πήρα ένα βιβλίο με τιμή 2.99€.  Χθες ενώ έψαχνα κάτι είδα ότι το βιβλίο στο  εκδοτικό έχει 16.90€ και στην πολιτεία με έκπτωση 50% έχει 8.45€.

Πως γίνεται το Jumbo να το δίνει τόσο φθηνά. Πρόκειται για το ίδιο βιβλίο με ίδιο ακριβώς εξώφυλλο. Ούτε κάποιου είδους pocket έκδοση ή κάτι παρόμοιο. Μήπως το Jumbo ζητάει κάποια έκδοση του βιβλίου με κατώτερης ποιότητας φύλλα ας πούμε;

 

30 λεπτά πριν, Stratosnis είπε

υπάρχουν και κάποια βιβλιοπωλεία που πουλάνε παλαιότερους κωδικούς σε πολύ χαμηλές τιμές. και όταν λέω παλαιότερους δεν εννοώ 10ετίας. Με καμία διαφορά εξωτερικά/εσωτερικά. 

αν ξερουμε καποιο να προτεινεις γιατι οτι εχω βρει σε παλαιοτερες εκδοσεις εκτος απο κατι "τσεπης" προφανως, ειναι ακομη πιο ακριβα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Axille said:

 

αν ξερουμε καποιο να προτεινεις γιατι οτι εχω βρει σε παλαιοτερες εκδοσεις εκτος απο κατι "τσεπης" προφανως, ειναι ακομη πιο ακριβα

 

Ποθητός με τρία καταστήματα στην Αθήνα και σε online booktown. Προφανώς κάνουν κάποια ζημιά στην αγορά αλλά για κάποιος που δυσκολεύονται βοηθάει... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Stratosnis είπε

Ποθητός με τρία καταστήματα στην Αθήνα και σε online booktown. Προφανώς κάνουν κάποια ζημιά στην αγορά αλλά για κάποιος που δυσκολεύονται βοηθάει... 

ναι πολυ σωστος εχω  παρει απο εκει βιβλιο με 5€ που παντου υπηρχε στα 18,70 απλα δεν εχει ποικιλια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Axille said:

ναι πολυ σωστος εχω  παρει απο εκει βιβλιο με 5€ που παντου υπηρχε στα 18,70 απλα δεν εχει ποικιλια...

 

Σίγουρα δεν θα βρεις «καινούρια» βιβλία διότι προστατεύονται από την ενιαία τιμή. Σε καινούριους τίτλους μπορείς να ψάξεις σε μεταχειρισμένα, είναι ο μόνος τρόπος να ξεφύγουν από την ενιαία τιμή και ας μην είναι... μεταχειρισμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2023 στις 9:17 ΜΜ, Adon1s είπε

Καλησπέρα. 
 

Δεν βρίσκω πουθενά το βιβλίο του νομπελίστα φυσικής Kip Thorne “η επιστήμη του Interstellar” στα ελληνικά, που για όποιον έχει δει την ταινία, μιλάει για τον χωροχρόνο, τις μαύρες τρύπες κλπ. Είναι εξαντλημένο από τον εκδότη κλπ. Βρίσκω μόνο την αγγλική έκδοση. 
Επειδη δεν είμαι εξοικειωμένος με την ορολογία,ποσο μάλλον στα αγγλικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που το εχει διαβάσει στα αγγλικά η τα ελληνικά και κατά ποσο εννοιολογικά ήταν δύσκολο. Ουσιαστικά κατά ποσο είναι ένα αρκετά εξειδικευμένο επιστημονικό σύγγραμμα, η ανήκει στην κατηγορία «εκλαϊκευμένης επιστήμης».

https://papirosbookstores.com/index.php?route=product/product&product_id=273816

 

https://www.greekbooks.gr/cartquickpro/catalog_product/view/id/322563

 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thanos300693 είπε

Μου έκανε η γυναίκα μου πρόσφατα δώρο το πρόβλημα των τριών σωμάτων το πρώτο βιβλίο .

Εξαιρετική σειρά! Καλή ανάγνωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς διαβάσει το "American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer";

Γενικά μου αρέσουν τέτοιου τύπου βιογραφίες και επειδή έχει στηριχθεί η νέα ταινία του Nolan σε αυτό σκέφτομαι να το διαβάσω. Αν το έχει διαβάσει κάποιος από εδώ ας πει μια γνώμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα παλιότερα ενδιαφερθεί πολύ για το πλαίσιο δημιουργίας της ατομικής βόμβας αλλά και την απόφαση να την (τις) ρίξουν πάνω σε πόλεις και είχα διαβάσει το συγκεκριμένο.

Στη συνέχεια διάβασα και τα 

Monk, Ray - Inside the Centre, The Life of J. Robert Oppenheimer
Pais, Abraham - J. Robert Oppenheimer, A Life
Rummel, Jack - Robert Oppenheimer, Dark Prince

αλλά κανένα δεν πρόσθετε κάτι ουσιαστικό στο πλήθος των πληροφοριών αλλά και τη λογοτεχνική αξία του συγκεκριμένου.

Οπότε το συνιστώ ανεπιφύλακτα 🙂

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Δεν είμαι του βιβλίου. Διαβάζω γενικά αλλά δεν είμαι ο τύπος που θα πάρει ένα βιβλίο να το ανοίξει έτσι απλά. Θέλω όμως , με το καλό που ξεκινάνε από εβδομάδα οι διακοπές , αντί να φορτωθώ μαζί μου ταμπλετ , λαπτοπ κλπ να ξεκινήσω να διαβάζω κανένα βιβλίο. Κάτι σε αστυνομικό , θρίλερ , μυστηρίου , υπερφυσικό. Ακόμα και κάποιο άνιμε(manga δλδ) θα το έπιανα. Θέλω να ξεφύγω από τις οθονες γενικά και να δοκιμάσω , έστω και πεταχτά τον κόσμο της ανάγνωσης και του βιβλίου.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...