Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο , για εισαγωγή στην αστροφυσική ? 

Δεν έχω την παραμικρή Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στον τομέα της Φυσικής ή των Μαθηματικών (ανήκω στον τομέα Υγείας), και γνωρίζω πως υπάρχουν πολλά συγγράμματα που προυποθέτουν ενα Χ μικρό ή μεγάλο υπόβαθρο (και ας φέρουν τον τίτλο "Εισαγωγή στην Αστροφυσική"). 

Αφορμή για αυτό είναι η περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για την σχετικότητα του χρόνου, του χωροχρόνπου και τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, βλέποντας το Interstellar πριν χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Adon1s είπε

Καλησπέρα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο , για εισαγωγή στην αστροφυσική ? 

Δεν έχω την παραμικρή Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στον τομέα της Φυσικής ή των Μαθηματικών (ανήκω στον τομέα Υγείας), και γνωρίζω πως υπάρχουν πολλά συγγράμματα που προυποθέτουν ενα Χ μικρό ή μεγάλο υπόβαθρο (και ας φέρουν τον τίτλο "Εισαγωγή στην Αστροφυσική"). 

Αφορμή για αυτό είναι η περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για την σχετικότητα του χρόνου, του χωροχρόνπου και τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, βλέποντας το Interstellar πριν χρόνια.

 

Διάβασε το "ένα συντομότερο χρονικό του χρόνου" του Χώκινγκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/07/2023 at 10:28, wizzy said:

[...]

Από πρόσφατη ολιγοήμερη παραμονή στην Αθήνα, η οποία σήμανε "επιδρομή" στο βιβλιοπωλείο "Πρωτοπορία".

416354_64b4683e9fc35ebd72a349fe7317e721.jpg

Από τα πιο πάνω, ξεκίνησα το "Ο μοναχός που πούλησε τη Ferrari του". Είμαι περίπου στη μέση, μέχρι στιγμής είναι ενδιαφέρον.

Από τα εικονιζόμενα βιβλία, διάβασα το "Ο μοναχός [...]" και τα πέντε μικρά βιβλία τις σειρά 33 1/3.

Ο μοναχός [...]: Είναι ένα βιβλίο που μάλλον θα το διαβάσω ξανά. Ήταν ενδιαφέρον, δεν με κούρασε, διέκρινα ότι είχε κάποιες προτάσεις προς αυτοβελτίωση τις οποίες όμως πρέπει να εντοπίσω για να τις διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή για να μπορέσω να αξιολογήσω εάν είναι εφαρμόσιμες ή όχι.

Στη συνέχεια καταπιάστηκα με τα πέντε μικρού μεγέθους βιβλία από τη σειρά 33 1/3 των εκδόσεων ΟΞΥ. Τα διάβασα όλα, συνεχόμενα. ΟΚ, δεν θα τα χαρακτήριζα "page turners" - στο κάτω κάτω είναι ενδιαφέροντα μόνο για όσους γνωρίζουν, έχουν ακούσει και συνεχίζουν να ακούν τα συγκροτήματα και τους δίσκους στους οποίους είναι αφιερωμένα τα βιβλία. Μου άρεσαν όλα, διότι δίνουν πολλές "inside" πληροφορίες για την περιρέουσα ατμόσφαιρα δημουργίας των δίσκων τόσο στο επίπεδο του συγκροτήματος, όσο και κοινωνικό/πολιτικό/οικονομικό επίπεδο. Κάποια από αυτά - σίγουρα το βιβλίο για το για το "Black Album" κι αυτό για το "Highway to Hell" - αφιέρωσαν κάποια κεφάλαια σε αναλυτική παρουσίαση των τραγουδιών των albums, ένα προς ένα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι διαβάζω μια αναλυτική, διεισδυτική κι εκτενέστατη κριτική του album - ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Επίσης, βρήκα ενδιαφέρουσες τις συνεντεύξεις ανθρώπων που όταν κυκλοφόρησαν αυτά τα albums, ήταν στην εφηβεία τους και αφηγήθηκαν πώς επηρεάστηκαν από αυτά. Για όσους ενδιαφέρονται, αξίζουν το χρόνο σας.

Θα κάνω ένα διάλλειμα από την ανάγνωση βιβλίων, για να "καταδυθώ" στην ανάγνωση comics/graphic novels. Ξεκίνησα την τριλογία του "Snowpiercer" - κι ανακάλυψα ότι έχει και prequel σε δύο τεύχη (επόμενη αγορά!).

image.png.d415325de2ef5c7aa0915bb43e1c9ae8.png

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Adon1s said:

Καλησπέρα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο , για εισαγωγή στην αστροφυσική ? 

Δεν έχω την παραμικρή Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στον τομέα της Φυσικής ή των Μαθηματικών (ανήκω στον τομέα Υγείας), και γνωρίζω πως υπάρχουν πολλά συγγράμματα που προυποθέτουν ενα Χ μικρό ή μεγάλο υπόβαθρο (και ας φέρουν τον τίτλο "Εισαγωγή στην Αστροφυσική"). 

Αφορμή για αυτό είναι η περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για την σχετικότητα του χρόνου, του χωροχρόνπου και τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, βλέποντας το Interstellar πριν χρόνια.

 

Προτείνω το βιβλίο "Ο χρόνος και ο χώρος του θείου Αλβέρτου".

https://www.politeianet.gr/books/9786185493158-stannard-russell-katoptro-o-chronos-kai-choros-tou-theiou-albertou-triti-ekdosi-344735

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/12/2023 at 17:11, Adon1s said:

Καλησπέρα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο , για εισαγωγή στην αστροφυσική ? 

Δεν έχω την παραμικρή Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στον τομέα της Φυσικής ή των Μαθηματικών (ανήκω στον τομέα Υγείας), και γνωρίζω πως υπάρχουν πολλά συγγράμματα που προυποθέτουν ενα Χ μικρό ή μεγάλο υπόβαθρο (και ας φέρουν τον τίτλο "Εισαγωγή στην Αστροφυσική"). 

Αφορμή για αυτό είναι η περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για την σχετικότητα του χρόνου, του χωροχρόνπου και τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, βλέποντας το Interstellar πριν χρόνια.

 

χωρίς δεύτερη σκέψη το βιβλίο του astronio

https://www.politeianet.gr/books/9789603820239-kastanas-paulos-kaktos-pros-t-astra-318502

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

χωρίς δεύτερη σκέψη το βιβλίο του astronio

https://www.politeianet.gr/books/9789603820239-kastanas-paulos-kaktos-pros-t-astra-318502

 

Το'χω πάρει είναι εξαιρετικό και απ'ότι βλέπω -50% τώρα, ευκαιρία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2023 στις 5:11 ΜΜ, Adon1s είπε

Καλησπέρα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο , για εισαγωγή στην αστροφυσική ? 

Δεν έχω την παραμικρή Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στον τομέα της Φυσικής ή των Μαθηματικών (ανήκω στον τομέα Υγείας), και γνωρίζω πως υπάρχουν πολλά συγγράμματα που προυποθέτουν ενα Χ μικρό ή μεγάλο υπόβαθρο (και ας φέρουν τον τίτλο "Εισαγωγή στην Αστροφυσική"). 

Αφορμή για αυτό είναι η περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για την σχετικότητα του χρόνου, του χωροχρόνπου και τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, βλέποντας το Interstellar πριν χρόνια.

 

Καλησπέρα. Αν σε ενδιαφέρει και το κομμάτι της αστρονομίας θα πρότεινα βιβλία του Ντίκινσον, όπως το Nightwatch (ένα πραγματικό διαμάντι). Είναι για μένα το ζενίθ της εκλαΐκευσης, δεν πάει παραπέρα. 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kaktos.gr/el/taboylarhs-basilhw-sto-epikentro-978-618-215-143-3.html

 

Κυκλοφόρησε η 2η ποιητική μου συλλογή, όσοι πιστοί του είδους προσέλθετε, ευχαριστώ

κακτος.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές κυκλοφόρησε η ποιητική μου συλλογή και σήμερα το μυθιστόρημα μου ''Το σύμπλεγμα του Ιεχωβά''.

Ευχαριστώ

https://books.gr/product/το-σύμπλεγμα-του-ιεχωβά/

54321.png

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2023 στις 5:11 ΜΜ, Adon1s είπε

Καλησπέρα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο , για εισαγωγή στην αστροφυσική ? 

Δεν έχω την παραμικρή Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στον τομέα της Φυσικής ή των Μαθηματικών (ανήκω στον τομέα Υγείας), και γνωρίζω πως υπάρχουν πολλά συγγράμματα που προυποθέτουν ενα Χ μικρό ή μεγάλο υπόβαθρο (και ας φέρουν τον τίτλο "Εισαγωγή στην Αστροφυσική"). 

Αφορμή για αυτό είναι η περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για την σχετικότητα του χρόνου, του χωροχρόνπου και τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, βλέποντας το Interstellar πριν χρόνια.

 

Μπορείς επίσης να δεις για το "Το Σύμπαν Στα Χέρια Σας", το είχα διαβάσει πριν χρόνια και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/12/2023 at 20:25, wizzy said:

Από τα εικονιζόμενα βιβλία, διάβασα το "Ο μοναχός [...]" και τα πέντε μικρά βιβλία τις σειρά 33 1/3.

Ο μοναχός [...]: Είναι ένα βιβλίο που μάλλον θα το διαβάσω ξανά. Ήταν ενδιαφέρον, δεν με κούρασε, διέκρινα ότι είχε κάποιες προτάσεις προς αυτοβελτίωση τις οποίες όμως πρέπει να εντοπίσω για να τις διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή για να μπορέσω να αξιολογήσω εάν είναι εφαρμόσιμες ή όχι.

Στη συνέχεια καταπιάστηκα με τα πέντε μικρού μεγέθους βιβλία από τη σειρά 33 1/3 των εκδόσεων ΟΞΥ. Τα διάβασα όλα, συνεχόμενα. ΟΚ, δεν θα τα χαρακτήριζα "page turners" - στο κάτω κάτω είναι ενδιαφέροντα μόνο για όσους γνωρίζουν, έχουν ακούσει και συνεχίζουν να ακούν τα συγκροτήματα και τους δίσκους στους οποίους είναι αφιερωμένα τα βιβλία. Μου άρεσαν όλα, διότι δίνουν πολλές "inside" πληροφορίες για την περιρέουσα ατμόσφαιρα δημουργίας των δίσκων τόσο στο επίπεδο του συγκροτήματος, όσο και κοινωνικό/πολιτικό/οικονομικό επίπεδο. Κάποια από αυτά - σίγουρα το βιβλίο για το για το "Black Album" κι αυτό για το "Highway to Hell" - αφιέρωσαν κάποια κεφάλαια σε αναλυτική παρουσίαση των τραγουδιών των albums, ένα προς ένα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι διαβάζω μια αναλυτική, διεισδυτική κι εκτενέστατη κριτική του album - ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Επίσης, βρήκα ενδιαφέρουσες τις συνεντεύξεις ανθρώπων που όταν κυκλοφόρησαν αυτά τα albums, ήταν στην εφηβεία τους και αφηγήθηκαν πώς επηρεάστηκαν από αυτά. Για όσους ενδιαφέρονται, αξίζουν το χρόνο σας.

Θα κάνω ένα διάλλειμα από την ανάγνωση βιβλίων, για να "καταδυθώ" στην ανάγνωση comics/graphic novels. Ξεκίνησα την τριλογία του "Snowpiercer" - κι ανακάλυψα ότι έχει και prequel σε δύο τεύχη (επόμενη αγορά!).

image.png.d415325de2ef5c7aa0915bb43e1c9ae8.png

In a state of reading spree, λέμε...

Αφού "καταβρόχθισα" το πιο πάνω, προχώρησα με την ανάγνωση του τρίτου omnibus του "The Dark Tower", με τίτλο "The drawing of the three" κι αφού τελείωσα αυτό προχώρησα με απανωτές αναγνώσεις των "Holy Diver", "Vulgar display of power", "Screaming for vengeance" και "Abigail" - είναι graphic novels/comics αφιερωμένα στα ομώνυμα albums των DIO, Pantera, Judas Priest και King Diamond αντίστοιχα, στα οποία graphic novels/comics είτε εξιστορείται το concept των albums είτε αφιερώνεται μία ξεχωριστή ιστορία για κάθε τραγούδι του album. Το "Abigail", γραμμένο από τον ίδιο τον King Diamond, ήταν συγκλονιστικό.

Είμαι σε σκέψεις ως προς με τι θα συνεχίσω - βιβλίο ή comic; Μάλλον, κλίνω προς βιβλίο, θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...