Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bοηθεια παιδια ! :)
Φιλη μου πεταξε απεξω απεξω οτι περναει μια μικρο καταθλιψουλα... 
Σκεφτηκα να της παρω κατι να διαβασει να ξεφευγει η σκεψη της. 
Αρχικα σκεφτηκα το «να σου πω μια ιστορια » Χορχε Μπουκαι, αλλα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα , οτι ισως σκεφτει του ειπα κατι και μου παιρνει τετοιο βιβλιο.
Μετα σκεφτηκα το «Ο Γλαρος Ιωναθαν Λιβινγκστον» . τι λετε ?
Η να παω σε κατι τελειως διαφορετικο ? μυθιστορημα πχ ?
απλα δεν εχω ιδεα απο μυθιστορηματα.. ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, mixos23 είπε

Bοηθεια παιδια ! :)
Φιλη μου πεταξε απεξω απεξω οτι περναει μια μικρο καταθλιψουλα... 
Σκεφτηκα να της παρω κατι να διαβασει να ξεφευγει η σκεψη της. 
Αρχικα σκεφτηκα το «να σου πω μια ιστορια » Χορχε Μπουκαι, αλλα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα , οτι ισως σκεφτει του ειπα κατι και μου παιρνει τετοιο βιβλιο.
Μετα σκεφτηκα το «Ο Γλαρος Ιωναθαν Λιβινγκστον» . τι λετε ?
Η να παω σε κατι τελειως διαφορετικο ? μυθιστορημα πχ ?
απλα δεν εχω ιδεα απο μυθιστορηματα.. ! :D

Κάτι διασκεδαστικό:

Ο ΕΚΑΤΟΝΤΑΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΗΔΗΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ

Ο ΕΚΑΤΟΝΤΑΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΗΔΗΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αριστοφάνης νεφελες. παιδες καλησπερα θελω να διαβασω το συγκεκριμενο βιβλιο απο αριστοφανη,εψαξα σκρουτζ/γκουγκλ και βρηκα 5-6 υποθετω διαφορετικες εκδοσεις οι οποιες εχουν μεγαλη αποκλιση και στον αριθμο σελιδων,ποια να παρω μπερδευτηκα λιγο?ολα το ιδιο δεν ειναι απλα στη μεταφραση αυξηθηκε ο αριθμος??

 

https://www.vivliopoleiopataki.gr/product/490171/vivlia-logotexnia-ellhnikh-logotexnia/Nefeles/

https://www.skroutz.gr/s/113041/Νεφέλαι.html?product_id=160791611&sponsored=listing

https://www.skroutz.gr/s/29393355/Νεφέλαι.html

https://www.politeianet.gr/books/9789602221419-aristofanis-grigori-aristofani-nefeles-155860

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2023 στις 12:16 ΠΜ, mixos23 είπε

Bοηθεια παιδια ! :)
Φιλη μου πεταξε απεξω απεξω οτι περναει μια μικρο καταθλιψουλα... 
Σκεφτηκα να της παρω κατι να διαβασει να ξεφευγει η σκεψη της. 
Αρχικα σκεφτηκα το «να σου πω μια ιστορια » Χορχε Μπουκαι, αλλα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα , οτι ισως σκεφτει του ειπα κατι και μου παιρνει τετοιο βιβλιο.
Μετα σκεφτηκα το «Ο Γλαρος Ιωναθαν Λιβινγκστον» . τι λετε ?
Η να παω σε κατι τελειως διαφορετικο ? μυθιστορημα πχ ?
απλα δεν εχω ιδεα απο μυθιστορηματα.. ! :D

Ο γλάρος Ιωνάθαν, αν και κλασσικό, είναι για πιο μικρές ηλικίες. Και σε κάποιον ενήλικα με κατάθλιψη, δεν νομίζω να του αφήσει και πολλά. Προσωπικά, θα σου πρότεινα (αν έχεις το θάρρος με τη φίλη σου, που μάλλον το έχεις για να σου κάνει αυτό το άνοιγμα ψυχής) οτιδήποτε από Ίρβιν Γιάλομ και ειδικά το Όταν έκλαψε ο Νίτσε. Μπορεί να σε τρομάζει ο τίτλος, αλλά δεν είναι απαισιόδοξο. Ίσα - ίσα. Και της δίνεις και μια ευκαιρία να ανακαλύψει αυτόν τον συγγραφέα-ψυχίατρο που έχει και άλλα βιβλία που μπορεί να της αρέσουν. Έχει και πολύ ωραίο τρόπο γραφής, είναι σαν χάδι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 16/08/2023 at 00:16, mixos23 said:

Bοηθεια παιδια ! :)
Φιλη μου πεταξε απεξω απεξω οτι περναει μια μικρο καταθλιψουλα... 
Σκεφτηκα να της παρω κατι να διαβασει να ξεφευγει η σκεψη της. 
Αρχικα σκεφτηκα το «να σου πω μια ιστορια » Χορχε Μπουκαι, αλλα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα , οτι ισως σκεφτει του ειπα κατι και μου παιρνει τετοιο βιβλιο.
Μετα σκεφτηκα το «Ο Γλαρος Ιωναθαν Λιβινγκστον» . τι λετε ?
Η να παω σε κατι τελειως διαφορετικο ? μυθιστορημα πχ ?
απλα δεν εχω ιδεα απο μυθιστορηματα.. ! :D

Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω πως πρωτον ενα βιβλιο δεν κανει πολλα, αλλα αν ειναι να διαβασεις κατι που να σε επιρρεασει θετικα θα πρεπει να προκειται για ενα βιβλιο που θα προσφερει μια διαφορετικη οπτικη στα προβλημα αλλων ανθρωπων καταστασεις που ισως να περνουσαν ανθρωποι αλλης εποχης κατι που ισως να συνιδητοποιησει πως ίσως το προβλημα της ειναι μικροτερο απο όσο μπορει να το εχει χτισει στο μυαλο της.Αν μιλαμε για χαζοκαταθλιψουλες γκομενικες,δεν αναγνωριζουν την αξια μου κτλ.

Αν μιλαμε για σοβαρα, υγειας γονεων κτλ ειναι κατι που ενα βιβλιο δεν θα προσφερει τιποτα περα απο το να βγει και αυτη η μερα.

Αποψη μου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ένα βιβλίο το οποίο το βρήκα από τον προπαππού μου είναι του 1888 δερματοδετο Ιστορία της ελληνικής επανάστασης του Σπυρίδωνα Τρικούπη τόμος Γ από τους 4 που έχει.θα ήθελα να μάθω την αξία του εάν κάποιος γνωρίζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλή εβδομαδα

Ενδιαφερομαι για ένα δυο βιβλία που να πραγματεύονται το θέμα «σύγκρουσης» μεταξύ επιστήμης και θρησκείας. Όχι απαραιτητα σε επίπεδο φανατισμού υπέρ της μιας η της άλλης πλευράς, αλλά περισσότερο ένα είδος «debate» μεταξύ των στρατοπέδων. (Πληζ όχι Νταν Μπραουν) . 
Εχει κάποιος κατά νου κατι ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2023 στις 11:57 ΠΜ, Adon1s είπε

Καλημερα και καλή εβδομαδα

Ενδιαφερομαι για ένα δυο βιβλία που να πραγματεύονται το θέμα «σύγκρουσης» μεταξύ επιστήμης και θρησκείας. Όχι απαραιτητα σε επίπεδο φανατισμού υπέρ της μιας η της άλλης πλευράς, αλλά περισσότερο ένα είδος «debate» μεταξύ των στρατοπέδων. (Πληζ όχι Νταν Μπραουν) . 
Εχει κάποιος κατά νου κατι ;

 

Paul Davies - Θεός και μοντέρνα Φυσική

Δεν είναι "debate μεταξύ των δύο στρατοπέδων" όπως λες αλλά είναι μια πολύ καλή παρουσίαση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
8 ώρες πριν, Diophantus είπε

"Ουρανια προφητεια".

Καποια γνωμη;

Να το παρω; Ακουω καλες κριτικες...

Το είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια,  αν σ' αρέσει το συγκεκριμένο είδος βιβλίων που ο κόσμος μπορεί να αλλάξει με κάποιον τρόπο είναι πολύ ωραίο βιβλίο ως προς το ύφος και την πλοκή. Αν τώρα σε εκνευρίζουν αυτά τα βιβλία ως προς τον ρεαλισμό τους, τις ηθικολογίες τους δεν στο συνιστώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2023 στις 12:16 ΠΜ, mixos23 είπε

Bοηθεια παιδια ! :)
Φιλη μου πεταξε απεξω απεξω οτι περναει μια μικρο καταθλιψουλα... 
Σκεφτηκα να της παρω κατι να διαβασει να ξεφευγει η σκεψη της. 
Αρχικα σκεφτηκα το «να σου πω μια ιστορια » Χορχε Μπουκαι, αλλα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα , οτι ισως σκεφτει του ειπα κατι και μου παιρνει τετοιο βιβλιο.
Μετα σκεφτηκα το «Ο Γλαρος Ιωναθαν Λιβινγκστον» . τι λετε ?
Η να παω σε κατι τελειως διαφορετικο ? μυθιστορημα πχ ?
απλα δεν εχω ιδεα απο μυθιστορηματα.. ! :D

Καλησπέρα. Θα σου πρότεινα το: Η σοφία της ανασφάλειας, του Alan Watts.

file_4733.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2023 στις 11:16 ΜΜ, mixos23 είπε

Bοηθεια παιδια ! :)
Φιλη μου πεταξε απεξω απεξω οτι περναει μια μικρο καταθλιψουλα... 
Σκεφτηκα να της παρω κατι να διαβασει να ξεφευγει η σκεψη της. 
Αρχικα σκεφτηκα το «να σου πω μια ιστορια » Χορχε Μπουκαι, αλλα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα , οτι ισως σκεφτει του ειπα κατι και μου παιρνει τετοιο βιβλιο.
Μετα σκεφτηκα το «Ο Γλαρος Ιωναθαν Λιβινγκστον» . τι λετε ?
Η να παω σε κατι τελειως διαφορετικο ? μυθιστορημα πχ ?
απλα δεν εχω ιδεα απο μυθιστορηματα.. ! :D

 Βρίσκω καταπληκτική την πρόταση του kostasfil για οποιοδήποτε βιβλίο του Γιάλομ. Είναι εκπληκτικός! Κάνω reply όμως στο μύνημά σου για να σου πω, πως είναι πολύ τυχερή η φίλη σου που σε έχει στη ζωή της. Βρίσκω πολύ όμορφη τη σκέψη να της κάνεις δώρο ένα βιβλίο. Μπράβο σου ^_^

Ps: @kostasfil Κατ'εμέ σε όποια ηλικία κι αν διαβάσεις τον Ιωνάθαν, μπορεί να σου αφήσει κάτι. ^_^ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.politeianet.gr/books/9786185422462-cole-myke-bibliopoleio-laburinthos-legeona-enantion-falaggas-339705

Φάλαγγα εναντίον λεγεώνας

Παρουσιάζει τους λόγους για τους οποίους η ελληνικη φάλαγγα υπερνικήθηκε από την ρωμαϊκή λεγεώνα τακτικα και κατά συνέπεια αυτό οδήγησε στην υποδούλωση της Ελλάδας στη Ρώμη. 

Είναι γραμμένο με επιχειρήματα περιγραφικο και μυθιστορηματικο τρόπο χωρίς να κουράζει τον αναγνώστη. 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...