Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εννοώ το σύστημα του Gears που έχει ένα πιστόλι αριστερά, ένα βαρύ όπλο δεξιά κτλ.

Είναι σχεδόν το ίδιο με το σύστημα του Uncharted.

 

Eνταξει αυτο δεν το λες και αντιγραφη.:P,τουλαχιστον αντιγραφη που να επηρεαζει το ιδιο το παιχνιδι. Νομιζω το ειχα δει και σε αλλα παιχνιδια(ισως και στο πρωτο resistance δεν θυμαμαι.

 

Τωρα για το wiiu για μενα το hype στο ειναι 0 μετα το wii:p

Δεν κρινω απο τωρα την κονσολα.Ελπιζω να με εκπληξει θετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αδύνατο ξε-αδύνατο, είναι γεγονός πως το πρώτο Gears έβαλε τις βάσεις για όλα σχεδόν τα μετέπειτα 3rd person shooters και τα νεωτεριστικά του στοιχεία, ασφαλώς και θα πήγαιναν άλλοι developers αν όχι να τα αντιγράψουν, σίγουρα να τα λάβουν υπόψη τους. Τέτοια περίπτωση είναι και το Uncharted. Σίγουρα αυτό δε μειώνει καθόλου το μέγεθος του ip της Naughty Dog, καθότι προσωπικά μ αρέσει εξίσου και η σειρά GeOW και η σειρά των Uncharted..

Το Gears βγήκε ένα χρόνο νωρίτερα και σίγουρα είχαν χρόνο στη Naughty Dog να ενσωματώσουν μερικά από τα στοιχεία του. Δε σου λέω πως τα αντέγραψαν και όλα, μπορεί μερικά να τα είχαν εξίσου σκεφτεί και οι ίδιοι αλλά δε μπορεί κανείς παρά να ερωτηθεί πόσο μοιάζουν τα στοιχεία του gameplay του Uncharted στο Gears. Αν παίξεις το Gears1, μετά από 2-3 Uncharted, θα καταλάβεις τι εννοώ. Ειδικά στο θέμα των όπλων που μπορεί να φέρει ο παίκτης, το σύστημα είναι σχεδόν το ίδιο. Μην πω το ίδιο.

 

Για το Beyond δήλωσα σχετικά και στo θέμα με την E3 πως είναι για μένα Ν.1 παιχνίδι αναμενόμενο στη λίστα που έκανα. Είμαι φαν της QD και του Cage και το περιμένω πως και πως το παιχνίδι. Για το The Last of Us σίγουρα φέρνει κάποιες νέες ιδέες και όπως πάλι είχα γράψει, αν παίξουν καλά το χαρτί του survival θα αποδειχθεί ευχάριστη έκπληξη. Απλώς το παιχνίδι με απογοήτευσε λίγο στον γραφικό τομέα. Σε θέμα γραφικής απεικόνισης και artwork, τουλάχιστον απ΄ό,τι είδαμε, προτιμώ πολύ περισσότερο το Uncharted 3. Περίμενα κάτι περισσότερο σίγουρα. Και επειδή θα διαδραματίζεται στην πόλη, δε νομίζω να έχει πολλά διαφορετικά τοπία ή διαφορετικό art direction. Ή ας πούμε περίμενα πολλά περισσότερα από τη Naughty Dog ύστερα από 3 Uncharted.

Αυτό φυσικά δε μειώνει την αξία του παιχνιδιού, το οποίο κάλλιστα μπορεί να αποδειχθεί πολύ καλό. Από την άλλη δε νομίζω πως μπορεί να αποτελέσει ένα καινούριο franchise. Λόγω της φύσης του παιχνιδιού.

 

Τώρα αυτά τα 2 παιχνίδια δε λένε και πολλά. Αν δείτε εποχές ps2, θα δείτε πολλά περισσότερα original games και λιγότερα sequels. Και η MS π.χ. ανακοίνωσε 3 νέα εxclusive παιχνίδια στην E3, τι σημαίνει αυτό? Πως το 360 δεν έχει αρκετά sequels? Σίγουρα έχει .

 

Για το Wii U τώρα, γιατί να μην είμαι αισιόδοξος? Με ό,τι καταπιάνεται τα τελευταία χρόνια η Nintendo γίνεται επιτυχία. Να δούμε το Wii? Να δούμε το 3DS?

To 3DS το θεωρώ πως πάει καταπληκτικά, έχουν αρχίσει να βγαίνουν παιχνίδια 2ης γενιάς και σε γραφική απεικόνιση είναι πολύ πιο κοντά στο Vita απ' ό,τι ήταν το DS στο PSP. Αν το 3DS είχε 2 αναλογικούς μοχλούς και multitouch θα προσέγγιζε την τελειότητα :P

 

Με την ίδια λογική πιστεύω πως το Wii U επεκτείνεται πολύ περισσότερο από ό,τι το Wii. Θα υποστηρίζει motion controls, touch controls και παραδοσιακό controller.

Πιστεύω δείχνει μία πληρότητα στα inputs. Όπως έγραψα και σε άλλο σημείο, για όποιον δεν έχει Wii, θα είναι μία καταπληκτική ευκαιρία, δεδομένου πως έχει σωστή τιμολογιακή πολιτική. Εκφράζω τις αμφιβολίες μου, αλλά τα θετικά νομίζω είναι περισσότερα από τα αρνητικά.

 

 

 

 

Και η MS ανακοίνωσε τα Matter, Lococycle και Ascends. Τρία καινούρια παιχνίδια exclusive για του χρόνου.

Αυτό δε λέει τίποτα. Έχουμε αρχίσει να πήζουμε στα sequels στις 2 κονσόλες. Ίσως απλά η κατάσταση να είναι λίγο καλύτερη στο ps3. Μην ξεχνάς το 360 φτάνει σε λίγο 7 χρόνια ζωής. Από τη μία λέω καλά κάνει η εταιρεία και το υποστηρίζει τόσο πολύ, από την άλλη όπως και να το κάνουμε βαριέσαι με sequels.

 

Στο Wii U πρέπει να δώσουμε λίγο χρόνο ακόμα, αλλά ήδη έχουμε τα Legocity, NintendoLand, Rayman Legends, New Super Mario Bros, Pikmin 3 και μάλλον ξεχνάω και κάποια. Πιστεύω σε launch θα έχει καλύτερους τίτλους απ' ό,τι είχε το Wii όταν ξεκίνησε.

Μπορεί να μην έχει την ίδια επιτυχία με το Wii, αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα είναι χειρότερη κονσόλα ή πως θα έχει χειρότερες gaming εμπειρίες.

Αν το Wii U υποστηρίζει τόσα διαφορετικά inputs χειρισμού, δηλαδή motion controls, touch controls, screen streaming, augmented reality μέσω του NFC και τον παραδοσιακό hardcore controller, τότε εγώ βλέπω να έχει αρκετά wide κοινό στο gaming.

 

Aν τιμολογηθεί ρεαλιστικά και κάτω από 300 ευρώ launch day, θα είναι μία solid επιλογή, έχοντας headstart από τις καινούριες κονσόλες 1-2 χρόνια.

 

Θα δούμε :D

 

Προσωπικά από τους τίτλους που ανέφερες κανένας δεν μου άρεσε εκτός από το Lego City. Επίσης βάλε μέσα και το Zombi U. Δεν πιστεύω πως αυτοί είναι καλοί τίτλοι για launch. Όλοι πάνω κάτω έχουν το ίδιο στυλάκι γραφικά. το zombi u ναι κάνει διαφορά αλλά από ότι φαίνεται θα είναι το μόνο.

 

300 ευρώ και κάτω είναι σχεδόν απίθανο να έχει Πιστεύω θα ακουμπάει άνετα 350 ευρώ. Σκέψου μόνο ότι το ps3 έχει τώρα 240-250 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση νέα κονσόλα να είναι στην ίδια τιμή με εξαετίας κονσόλα? Ή έστω 30-40 ευρώ παραπάνω? Δεν νομίζω. Εγώ ελπίζω απλά να μην ξεπερνάει τα 350 ευρώ. Σκεφτείτε αν φτάνει το wii u 400, οι άλλες κονσόλες που έχουν εταιρίες που δεν ξέρουν να κοστολογούν (αναφέρομαι κυρίως στην sony, ελπίζω να μην κάνει το ίδιο και η MS) πόσο θα έχουν? πάλι στα 500 θα πάμε?

 

Όσο για την εμπορική επιτυχία συμφωνώ με PDS13. Δεν αφορά τόσο εμάς τους gamers. Το Wii είναι πρώτο σε πωλήσεις. Και όμως ελάχιστοι hardcore gamers παίζουν ακόμα. Αυτά πρέπει να απασχολούν τις εταιρίες και όχι εμάς τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την εμπορική επιτυχία συμφωνώ με PDS13. Δεν αφορά τόσο εμάς τους gamers. Το Wii είναι πρώτο σε πωλήσεις. Και όμως ελάχιστοι hardcore gamers παίζουν ακόμα. Αυτά πρέπει να απασχολούν τις εταιρίες και όχι εμάς τόσο.

Άκυρο.. Παρερμήνευση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο.. Παρερμήνευση... :P

 

Χαχαχά! :P

 

Eνταξει αυτο δεν το λες και αντιγραφη.:P,τουλαχιστον αντιγραφη που να επηρεαζει το ιδιο το παιχνιδι. Νομιζω το ειχα δει και σε αλλα παιχνιδια(ισως και στο πρωτο resistance δεν θυμαμαι.

 

Τωρα για το wiiu για μενα το hype στο ειναι 0 μετα το wii:p

Δεν κρινω απο τωρα την κονσολα.Ελπιζω να με εκπληξει θετικα.

 

Ναι θα δούμε πως θα τα πάει. Προσωπικά, θέλω να τα πάει καλά και νομίζω θα τα πάει, αρκεί να μην έχει υψηλή αρχική τιμή - που να μη δικαιολογεί αυτά που θα προσφέρει.

 

Τώρα που είπες για Resistance, μου είπε ένα φιλαράκι που είναι πολύ φίλος των shooters πως το Resistance 3 τον εξέπληξε ευχάριστα και μάλιστα δήλωσε πως είναι το καλύτερο shooter που έχει δει μετά το Half-life 2. Το έχεις δεί? Είναι όντως τόσο καλό? Μου είπε πως το αδίκησε πολύ ο τύπος και οι διάφοροι reviewers και το παιχνίδι είναι μεγάλο fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βάσεις για τα μοντέρνα 3rd person τις έβαλε το Resident Evil 4, 8 χρόνια πρίν. Το Gears μόνο το cover system πρόσθεσε, (που όντως έχει αντιγραφεί κάργα).

 

 

Resident Evil 4. Τι είπες τώρα?? Παιχνιδάρα!! Από τα αγαπημένα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είπες για Resistance, μου είπε ένα φιλαράκι που είναι πολύ φίλος των shooters πως το Resistance 3 τον εξέπληξε ευχάριστα και μάλιστα δήλωσε πως είναι το καλύτερο shooter που έχει δει μετά το Half-life 2. Το έχεις δεί? Είναι όντως τόσο καλό? Μου είπε πως το αδίκησε πολύ ο τύπος και οι διάφοροι reviewers και το παιχνίδι είναι μεγάλο fun.

Προσωπικά με ξενέρωσε.. Και να φανταστείς έκατσα και πήρα το platinim trophy.. :P

Οπτικά είναι σαν το 1o Resistance.. Η ιστορία τελιώνει πολύ απότομα, αφήνει πολλά κενά και είναι κάπως κουλή..

Gameplay καλό, έξυπνοι αντίπαλλοι και σχετικά μεγάλο campaign.

Σε γενικές γραμμές προτίμισης πάντως πρώτα είναι το Resistance 2 και μετά το ίδιο μου φάνηκαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ο Yahtzee είχε καλά λόγια να πει (για όποιον τον παρακολουθεί δε χρειάζεται να πω πόσο απρόσμενο ήταν αυτό). Φαντάζομαι πως ό,τι εξέπληξε αυτόν εξέπληξε και τον εν λόγω φίλο.

 

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/4728-Resistance-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βάσεις για τα μοντέρνα 3rd person τις έβαλε το Resident Evil 4, 8 χρόνια πρίν. Το Gears μόνο το cover system πρόσθεσε, (που όντως έχει αντιγραφεί κάργα).

 

Ελα ελα, ορισμενοι ειστε πολυ νιουφηδες για να θυμαστε. Cover system υπηρχε απο εποχη PS1 και "τελειοποιηθηκε" στην εποχη του PS2. Αν μη τι αλλο το σημερινο cover system ειναι πισωγυρισμα και για γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τώρα που είπες για Resistance, μου είπε ένα φιλαράκι που είναι πολύ φίλος των shooters πως το Resistance 3 τον εξέπληξε ευχάριστα και μάλιστα δήλωσε πως είναι το καλύτερο shooter που έχει δει μετά το Half-life 2. Το έχεις δεί? Είναι όντως τόσο καλό? Μου είπε πως το αδίκησε πολύ ο τύπος και οι διάφοροι reviewers και το παιχνίδι είναι μεγάλο fun.

 

Αφου σου ειχα ξαναπει ρε συ για το Resistance 3.Ειναι πραγματικα καλο και Half-lifιζει αρκετα.Δεν εχει αδικο ο φιλος σου.σιγουρα εχει αδικηθει απο τον τυπο,αλλα οχι απο τους gamers.Γενικα τα σχολια ηταν πολυ θετικα ας πουμε στο Neogaf οταν το επαιζε πολυς κοσμος και μπορουσες να καταλαβεις οτι ειναι καλο παιχνιδι.

Αντιθετα ο τυπος ειχε φερθει πολυ καλα στο Resistance 2 και οι gamers το εθαβαν.

Ειναι ισως η πρωτη φορα που πεφτει τοσο εξω το metacritic κατ'εμε(και για τα 2 παιχνιδια).

 

Resistance 1>Resistance 3>....................................................................................Resistance 2

 

τα περι καλύτερου shooter μετά το Half life 2 είναι για γέλια

 

Για μενα

 

Resistance 3>>R1>.................................................................Resistance 2

 

Μπορω να δικαιολογησω το γεγονος οτι το βαζεις σε πρωτη θεση το Resistance 1 μονο επειδη ηταν launch game.

 

Το Half life 2 ειναι το καλυτερο fps ever για μενα.Οποιο και να βαλεις διπλα του θα ειναι για γελια.Δεν θεωρω ομως για γελια το να υποστηριξει καποιος οτι ειναι το καλυτερο fps μετα το HL2(προφανως το παιδι υποστηριξε κατι τετοιο γιατι εχουν ας πουμε καποια κοινα στοιχεια τα 2 παιχνιδια,δεν θα εβαζε ποτε το bulletstorm ξερω γω στη κουβεντα οσο καλο και να ηταν).Δεν ειπε οτι ειναι ιδια ποιοτητα.

 

Για μενα τα μοναδικα παιχνιδια που Half-lifιζουν ειναι το Resistance 3 και το crysis 2.Μεταξυ των 2 προτιμω το Resistance 3.

Οποτε και εγω μετα το HL2 θα εβαζα το Resistance 3.Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο.Τα αλλα ειναι πολυ διαφορετικα.

 

Πάντως, ο Yahtzee είχε καλά λόγια να πει (για όποιον τον παρακολουθεί δε χρειάζεται να πω πόσο απρόσμενο ήταν αυτό). Φαντάζομαι πως ό,τι εξέπληξε αυτόν εξέπληξε και τον εν λόγω φίλο.

 

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/4728-Resistance-3

 

Γιατι τι ειναι ο Yahtzee?Δε τον ξερω γι αυτο ρωταω:P

 

YΓ.Να πω επισης οτι το Resi3 το επαιξα 3d και με move και προσθετει παααρα πολυ στην εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Resistance 1>Resistance 3>....................................................................................Resistance 2

 

τα περι καλύτερου shooter μετά το Half life 2 είναι για γέλια

 

 

και για κλάματα... είναι πασίγνωστο οτι την καθε τσατσαρια που τους πλασάρουν την αποθεώνουν! Μακραν απο τα χειρότερα fps που εχω παιξει, καμια μα καμια αίσθηση...

 

Αλλα να μιλαει και ο sonakias για fps!

 

Μαστίγιο απο το επομενο ΧΒΟΧ, ο αφραγκος (sony) δεν βλεπω να την παλευει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα παίξει σε co-op splitscreen το Resistance 3 και μπορώ να πω πως ήταν πολύ ωραίο. Το resistance 2 που έπαιξα όμως ήταν πραγματικά για κλάματα και το παράτησα. Το 1 δεν το έχω παίξει.

 

Anyway, παιδιά ξεφεύγουμε. Στο topic του Wii U είμαστε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...