Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

400? απατο θα παει

 

Συμφωνώ... 400 είναι πάρα πολλά για ένα σύστημα που δεν φέρνει τίποτα καινοτόμο όσον αφορά το hardware. 300E πιστεύω είναι πολύ καλή τιμή για launch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να είναι κάτι εσωτερικά για να πιάνεται για καινοτόμο;

Το highlight της κονσόλας είναι το χειριστήριο. Εσωτερικά δεν είναι κάτι τρομερό αλλά είναι αρκετά πιο δυνατό από τις τωρινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινοτόμος τεχνολογία δεν υπάρχει στο χειριστήριο.

 

Το αν θα το χρησιμοποιήσουν καινοτομικά είναι το θέμα. Οπως κι αν θα το αξιοποιήσουν και τα 3rd parties. Αν είναι να έχουμε απλώς ένα χάρτη των 100 ευρώ στα πόδια μας να μου λείπει, προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινοτόμος τεχνολογία δεν υπάρχει στο χειριστήριο.

 

Το αν θα το χρησιμοποιήσουν καινοτομικά είναι το θέμα. Οπως κι αν θα το αξιοποιήσουν και τα 3rd parties. Αν είναι να έχουμε απλώς ένα χάρτη των 100 ευρώ στα πόδια μας να μου λείπει, προσωπικά.

 

Δε νομίζω να κάνει launch για 400 ευρώ.

Μου φαίνονται πάρα πολλά. Πιο λογική τιμή ακούγεται κάπου λίγο περισσότερο από 300 ευρώ.

 

Αλλά και πάλι, αν έρθει με τιμή υψηλή, είναι σχεδόν προδικασμένο να ακολουθήσει την πορεία του 3DS το οποίο είχε πτώση τιμής 6 μήνες μετά το launch του. Aν γίνει κάτι ανάλογο με το Wii U, δηλαδή ντεπουτάρει με υψηλή τιμή εκκίνησης, περιμένουμε και στο χρόνο θα έχει μειωθεί. Θα δείξει...η αλήθεια είναι πως η Nintendo έχει στριμώξει πολλά πράγματα στον controller και δεν ξέρω αν της βγει. Θα δούμε.

 

Πάντως θα ήθελα να τα πάει καλά και τα finalized specs να είναι κάπως δυνατότερα όπως και λένε πως θα ναι.

Το ότι η Ε3 της Nintendo άφησε πολλά ερωτηματικά σε πολλούς και προβλημάτισε αρκετούς reporter, για μένα είναι θετικό, ώστε να στρωθεί η Nintendo και να παρουσιάσει ένα πιο ελκυστικό πακέτο όταν έρθει το Wii U και ίσως να πουλήσει την κονσόλα με πιο λογική τιμή εκκίνησης.

Αν θυμάστε με το 3DS, όλα έδειχναν πως θα σπείρει κτλ, όλοι μιλούσαν θετικά (μετά την τεράστια επιτυχία του DS) και αποτέλεσμα είναι να ξεκινήσει με τσουχτερή τιμή και να μην πουλήσει καλά και η Nintendo να του ρίξει την τιμή. Τώρα με το Wii U έχουν μάθει από το λάθος τους, o κόσμος είναι πιο υποψιασμένος και έτσι είναι πιθανό

να κινηθούν πιο έξυπνα και πιο συντηρητικά στο launch του Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόκληση για τη Nintendo είναι να μας πείσει ότι το νέο σύστημα αξίζει τα λεφτά που θα ζητάνε.

 

Αν δεν προωθήσουν σωστά το WiiU, μπορεί και τα 200 να φαντάζουν πολλά.

 

Αντίθετα, αν κάνουν τις σωστές κινήσεις, τα 400 μπορεί να φαίνονται απόλυτα λογικά.

 

Το hardware ελάχιστα έχει να κάνει με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι κάτι εσωτερικά για να πιάνεται για καινοτόμο;

Το highlight της κονσόλας είναι το χειριστήριο. Εσωτερικά δεν είναι κάτι τρομερό αλλά είναι αρκετά πιο δυνατό από τις τωρινές.

 

Και το hardware εσωτερικά μετράει. Αλλά όχι μόνο αυτό. Πάντως δεν πρέπει η Nintendo κατά την άποψη μου να ποντάρει μόνο στο χειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το hardware εσωτερικά μετράει. Αλλά όχι μόνο αυτό. Πάντως δεν πρέπει η Nintendo κατά την άποψη μου να ποντάρει μόνο στο χειριστήριο.

 

Ρε συ Naruto δεν ποντάρει μόνο στο χειριστήριο.

Βγάζει μία κονσόλα με "ιπποδύναμη" καλύτερη των 360/ps3 και όταν με το καλό βγουν τα 720/ps4 θα είναι σε γραφική απόδοση ενδιάμεσα στην τωρινή gen και στην next gen. Το graphics gap έχει σίγουρα μειωθεί σε σχέση με 360/ps3 έναντι Wii.

Οι ποιοτικοί τίτλοι δε θα λείψουν στο Wii U. Αρκεί να πάρει γρήγορα μπρός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Naruto δεν ποντάρει μόνο στο χειριστήριο.

Βγάζει μία κονσόλα με "ιπποδύναμη" καλύτερη των 360/ps3 και όταν με το καλό βγουν τα 720/ps4 θα είναι σε γραφική απόδοση ενδιάμεσα στην τωρινή gen και στην next gen. Το graphics gap έχει σίγουρα μειωθεί σε σχέση με 360/ps3 έναντι Wii.

Οι ποιοτικοί τίτλοι δε θα λείψουν στο Wii U. Αρκεί να πάρει γρήγορα μπρός!

 

Αυτό έλειπε να μην ήταν δυνατότερη από τις τωρινές κονσόλες. Και το Wii ήταν δυνατότερο από ps2 αλλά οι άλλες 2 κονσόλες το "έφαγαν" σε δύναμη.

 

Πάντως εμένα τα γραφικά δεν με έχουν εντυπωσιάσει καθόλου μέχρι στιγμής. Ίσως λίγο στο Pikmin μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλειπε να μην ήταν δυνατότερη από τις τωρινές κονσόλες. Και το Wii ήταν δυνατότερο από ps2 αλλά οι άλλες 2 κονσόλες το "έφαγαν" σε δύναμη.

 

Πάντως εμένα τα γραφικά δεν με έχουν εντυπωσιάσει καθόλου μέχρι στιγμής. Ίσως λίγο στο Pikmin μόνο.

 

Aυτό δε λέει κάτι. Το Wii είναι στην ουσία ένα πουσαρισμένο GC από άποψη hardware.

To ps2 ήταν το πιο αδύναμο της προηγούμενης γενιάς. Tο GC στα περισσότερα είναι ανώτερο, ενώ το Xbox1 είναι ανώτερο από το Wii.

 

Το Wii U όπως και το 3DS αντίστοιχα έχουν μειώσει/θα μειώσουν το graphics gap κατά πολύ.

 

Βέβαια κανείς δεν έχει εξαασφαλίσει επιτυχία στο Wii U. Μένει να δούμε πως θα τα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό δε λέει κάτι. Το Wii είναι στην ουσία ένα πουσαρισμένο GC από άποψη hardware.

To ps2 ήταν το πιο αδύναμο της προηγούμενης γενιάς. Tο GC στα περισσότερα είναι ανώτερο, ενώ το Xbox1 είναι ανώτερο από το Wii.

 

Το Wii U όπως και το 3DS αντίστοιχα έχουν μειώσει/θα μειώσουν το graphics gap κατά πολύ.

 

Βέβαια κανείς δεν έχει εξαασφαλίσει επιτυχία στο Wii U. Μένει να δούμε πως θα τα πάει.

 

Συμφωνώ αν και νομίζω πως πρέπει να ανακοινώσουν περισσότερες αξιοπρεπείς τίτλους. Μόνο με Mario και κάνα 2-3 τίτλους ακόμα δεν πάει πουθενά το Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αν και νομίζω πως πρέπει να ανακοινώσουν περισσότερες αξιοπρεπείς τίτλους. Μόνο με Mario και κάνα 2-3 τίτλους ακόμα δεν πάει πουθενά το Wii U.

 

 

Βασικά σου λείπει λίγο Nintendo-pedia :P :P :P

Ή ίσως δεν μεγάλωσες με Nintendo.

 

Έλα σε πειράζω! Απλά π.χ. τα 2 Pikmin αν τα είχες δει στο GC, τα λες κάτι πολύ παραπάνω από αξιοπρεπείς τίτλους.

Δεν υπάρχει μέχρι τώρα κονσόλα της Ninty που να μην έχει πολλά 1st party games και εξίσου πολλά hardcore games.

Αγοράζεις Nintendo και ξέρεις είναι εγγύηση. Σίγουρα θα βγάλει τίτλους, ακόμα και να πατώσει το Wii U.

Εκτός και αν γυρίσει το σύμπαν ανάποδα. Συμφωνώ πάντως πως πρέπει να ανακοινωθούν τίτλοι. Απλά πιστεύω πως είναι ζήτημα χρόνου.

 

Η Nintendo δίνει λίγο πάτημα στους άλλους developers ώστε να βγάλουν παιχνίδια για το Wii U (κατ' αναλογία με ό,τι έκανε στο 3DS), γιατί θέλει να αυξήσει το 3rd party support. Εφόσον ξέρεις πως θα βγει Call of Duty, τα πράγματα μάλλον πάνε καλά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σου λείπει λίγο Nintendo-pedia :P :P :P

Ή ίσως δεν μεγάλωσες με Nintendo.

 

Έλα σε πειράζω! Απλά π.χ. τα 2 Pikmin αν τα είχες δει στο GC, τα λες κάτι πολύ παραπάνω από αξιοπρεπείς τίτλους.

Δεν υπάρχει μέχρι τώρα κονσόλα της Ninty που να μην έχει πολλά 1st party games και εξίσου πολλά hardcore games.

Αγοράζεις Nintendo και ξέρεις είναι εγγύηση. Σίγουρα θα βγάλει τίτλους, ακόμα και να πατώσει το Wii U.

Εκτός και αν γυρίσει το σύμπαν ανάποδα. Συμφωνώ πάντως πως πρέπει να ανακοινωθούν τίτλοι. Απλά πιστεύω πως είναι ζήτημα χρόνου.

 

Η Nintendo δίνει λίγο πάτημα στους άλλους developers ώστε να βγάλουν παιχνίδια για το Wii U (κατ' αναλογία με ό,τι έκανε στο 3DS), γιατί θέλει να αυξήσει το 3rd party support. Εφόσον ξέρεις πως θα βγει Call of Duty, τα πράγματα μάλλον πάνε καλά ;)

 

Όντως δεν μεγάλωσα με Nintendo. Δεν έχω πάρει ποτέ κονσόλα της. Στο τσαφ ήμουν να πάρω gameboy advance αλλά δεν πήρα τελικά. Γενικά μεγάλωσα με Sony αφού έχω και τις 3 κονσόλες τις (το 1 μου το είχε χαρίσει ένας φίλος μου) και με PC. Πάντως ποτέ δεν μου άρεσαν τα mario. Το zelda είναι από τα πολύ λίγα παιχνίδια της Nintendo που μου αρέσουν και αυτό κυρίως των γραφικών. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν μεγάλωσα με Nintendo. Δεν έχω πάρει ποτέ κονσόλα της. Στο τσαφ ήμουν να πάρω gameboy advance αλλά δεν πήρα τελικά. Γενικά μεγάλωσα με Sony αφού έχω και τις 3 κονσόλες τις (το 1 μου το είχε χαρίσει ένας φίλος μου) και με PC. Πάντως ποτέ δεν μου άρεσαν τα mario. Το zelda είναι από τα πολύ λίγα παιχνίδια της Nintendo που μου αρέσουν και αυτό κυρίως των γραφικών. :rolleyes:

 

Νομίζω κάποια στιγμή οφείλεις να ασχοληθείς με Nintendo.

Να δεις ορισμένα από τα franchises της, να δεις το όραμα της εταιρείας, γενικά ως εταιρεία είναι πολύ μπροστά, είναι το underdog του χώρου και η μικρότερη και βγάζει παιχνίδια πρώτιστα για το φαν και τη διασκέδαση. Κάθε κονσόλα της ανεξαρτήτως είναι must για παρέα και για οικογένεια και επειδή βγάζει χαριτωμένα παιχνίδια (που στα περισσότερα όμως δεν τους λείπει το challenge), εσένα ειδικά νομίζω θα σου αρέσουν πολύ. Ταυτόχρονα, κάθε κονσόλα έχει αρκετά hardcore παιχνίδια και εν γένει πολλή υποστήριξη 1st party. Η πληγή της Nintendo στις 3 τελευταίες κονσόλες της (N64, GC, Wii) είναι δυστυχώς η ελλειπής υποστήριξη 3rd party παιχνιδιών.

Αλλά εκεί υπάρχει και το PC gaming.

 

Όταν λες δε σου άρεσαν τα Mario? Δηλαδή δε σου αρέσει το Super Mario Bros? Ή το Super Mario 64? Η ιδέα απλή, η υλοποίηση εκπληκτική. Πρώτη φορά νομίζω ακούω κάποιον να μη του αρέσουν τα Mario! Χαχά! Ίσως επειδή σου φαίνονται παιδικά ή μπορεί να μην είσαι φαν των πλατφορμ γενικότερα. Εγώ τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα ήταν πλατφορμ ή πολύ απλοικά arcade games, γι αυτό και είμαι πολύ φαν των πλατφορμ. Mario, Sonic, Donkey, Banjo κτλ. Δύο καλά τελευταία πλατφορμς που υπάρχουν και στο ps3 και μπορείς να δεις είναι τα Sonic Generations και το Rayman: Origins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...