Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχήν να αναφέρω (αν δε διαβάσατε το αντίστοιχο thread στο adslgr) ότι δουλεύω στην altec.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τη δομή τους, αλλά εικάζω ότι έχει να κάνει με τον bootloader.

Απλώς έτυχε να έχω στα χέρια μου μερικά ρούτερ και αποφάσισα να τα αναβαθμίσω. Αυτά που είχαν το 81 χάλασαν όλα, ενώ τα υπόλοιπα δούλεψαν κανονικά.

 

Η δική σου η MAC, billikolia, έχει το 80, οπότε λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αλλα και παλι τι διαφορετικο εχουν αυτα? εχουν διαφορετικη δομη πανω στο hardware? γιατι να γινεται αυτο?

 

θα μπορουσε να ειναι και αλλο hardware revision ισως η πραγματι καποια αλλη εκδοση bootloader

Κατ'αρχήν να αναφέρω (αν δε διαβάσατε το αντίστοιχο thread στο adslgr) ότι δουλεύω στην altec.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τη δομή τους, αλλά εικάζω ότι έχει να κάνει με το ίδιο το firmware ή τον bootloader.

 

Η δική σου η MAC, billikolia, έχει το 80, οπότε λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

υπαρχει ακομα η altec??νομιζα οτι ειχε μεινει μονο το κομματι με το κεφαλαιο το λογιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η altec ζει κανονικά.

Έμεινε η "Software", η οποία φτιάχνει το Κεφάλαιο, το Atlantis και το xLine (όλα λογιστικά), και η "Integration", η οποία φτιάχνει κάποια άλλα προγράμματα για τράπεζες (δεν τα ξέρω) και υποστηρίζει κάποιες τράπεζες σε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να καλωσορίσω,έστω και καθυστερημένα τον PowerUser(γνωστότερο σαν Cube8).

Θά ήθελα να υπενθυμίσω σε όλους ότι πρώτος αυτός ανέβασε τα απαραίτητα αρχεία για την αλλαγή/αναβάθμιση firmware στο iCall,

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3793563#post3793563

και στηριζόμενοι στις οδηγίες του(ακριβέστατες,σύντομες αλλά και με λεπτομέρειες όπου χρειάζοταν) εκατοντάδες άτομα ''πέρασαν'' στο iCall, το τελευταίο DrayTek firmware.

 

Τέλος θα ήθελα να τον ευχαριστήσω γιά τις τελευταίες πληροφορίες που μας έδωσε. (και σίγουρα ''εκ των έσω'')

 

Αγαπητέ ''poulinos'',

1. ναι στο κουτί απέξω αναγράφεται η mac address,έχει τη μορφή 00:50:7F:AA:BB:BB, δεν αναγράφεται το πρόθεμα 077.

(είναι στο λευκό αυτοκόλλητο χαρτάκι που είναι κολλημένο στο κάτω μέρος του γκρι μετταλικής απόχρωσης αυτοκόλλητου που γράφει iCall Annex A... κτλ κτλ.)

2. και πολύ σωστά λες

[...και πεστο χυμα.δεν κανει firmware update αυτο. ]

Υποτίθεται ότι πουλάνε ''DrayTek Router Annex A Vigor 2700VG ADSL2/2+ Modem (Altec)'' και όχι iCall(Altec).

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/7631/DrayTek-Router-Annex-A-Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem-%CE%B5%CE%BD%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-router-firewall-VoIP-Gateway-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Wireless-Access-Po

Συνεπώς το παίρνουν πίσω,χωρίς 2η κουβέντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η altec ζει κανονικά.

Έμεινε η "Software", η οποία φτιάχνει το Κεφάλαιο, το Atlantis και το xLine (όλα λογιστικά), και η "Integration", η οποία φτιάχνει κάποια άλλα προγράμματα για τράπεζες (δεν τα ξέρω) και υποστηρίζει κάποιες τράπεζες σε hardware.

 

οκ το ιδιο εννοουμε.μονο το software εμεινε.το atlantis κτλ δνε το ηξερα ηξερα για το κεφαλαιο

 

Θα ήθελα να καλωσορίσω,έστω και καθυστερημένα τον PowerUser(γνωστότερο σαν Cube8).

Θά ήθελα να υπενθυμίσω σε όλους ότι πρώτος αυτός ανέβασε τα απαραίτητα αρχεία για την αλλαγή/αναβάθμιση firmware στο iCall,

http://www.adslgr.co...563#post3793563

και στηριζόμενοι στις οδηγίες του(ακριβέστατες,σύντομες αλλά και με λεπτομέρειες όπου χρειάζοταν) εκατοντάδες άτομα ''πέρασαν'' στο iCall, το τελευταίο DrayTek firmware.

 

Τέλος θα ήθελα να τον ευχαριστήσω γιά τις τελευταίες πληροφορίες που μας έδωσε. (και σίγουρα ''εκ των έσω'')

 

Αγαπητέ ''poulinos'',

1. ναι στο κουτί απέξω αναγράφεται η mac address,έχει τη μορφή 00:50:7F:AA:BB:BB, δεν αναγράφεται το πρόθεμα 077.

2. και πολύ σωστά λες

 

Υποτίθεται ότι πουλάνε ''DrayTek Router Annex A Vigor 2700VG ADSL2/2+ Modem (Altec)'' και όχι iCall(Altec).

http://www.ebw.gr/el...eless-Access-Po

Συνεπώς το παίρνουν πίσω,χωρίς 2η κουβέντα!

 

οποτε αν πας απο εκει να το παρεις ισως να μπορεις να δεις την mac address και να διαλεξεις.

απο εκει και περα το θεμα ειναι οτι αμα το πας πισω μπορει να σου πει αυτος οτι οκ εσυ το brickares.εγω οκ το πουλαω αλλα εσυ εκανες λαθος στην διαδικασια(εστω και λαθος σε μια διαδικασια που δεν μπορει να γινει σωστα ετσι και αλλιως στην συγκεκριμενη παρτιδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αν πας απο εκει να το παρεις ισως να μπορεις να δεις την mac address και να διαλεξεις.

απο εκει και περα το θεμα ειναι οτι αμα το πας πισω μπορει να σου πει αυτος οτι οκ εσυ το brickares.εγω οκ το πουλαω αλλα εσυ εκανες λαθος στην διαδικασια(εστω και λαθος σε μια διαδικασια που δεν μπορει να γινει σωστα ετσι και αλλιως στην συγκεκριμενη παρτιδα)

Εδώ είναι το μυστικό: Να μην του πεις ότι προσπάθησες να κάνεις αναβάθμιση. Απλά λες ότι μόλις το άνοιξες, έμεινε με τα λαμπάκια αναμμένα και δεν έκανε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το μυστικό: Να μην του πεις ότι προσπάθησες να κάνεις αναβάθμιση. Απλά λες ότι μόλις το άνοιξες, έμεινε με τα λαμπάκια αναμμένα και δεν έκανε τίποτα.

 

 

το μυστικο ναι ειναι πραγματι να πεις οτι δεν εκανες τιποτα αλλα το κακο ειναι οτι αμα σου δωσουν παλι απο την ιδια παρτιδα???αυτο που ειπα πιο πανω το ειπα με σκοπο να του πεις στο ebw οτι μεγαλε αυτο δεν παιρνει firmware update και θελω αλλο με αλλη mac απο αλλη παρτιδα.αν ηταν απλα να το αλλαξεις ναι δεν λες τιπτοακαι τερμα.αν και θα εχουν μαθει οτι οταν βλεπουν ολα τα λαμπακια πορτοκαλι το εχεις brickarei αλλα δενεχουν τροπο να το αποδειξουν.τωρα τι θα γινει δεν ξερω.κατα ποσο θα σου δωσουν απο αλλη παρτιδα η θα σου πουν εσυ το εκανες η οκ αυτα εχουμε αυτα δινουμε αστο με το ιδιο firmware.αυτοι νομιζω στο site τους δεν λενε κατι για firmware update παρα μονο νομιζω πως να παρεις root access(admin access)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 15.11.2010,έχω ξεκλειδώσει διψήφιο αριθμό iCall.Ήμουν τυχερός και δεν έπεσα στη ''λάθος σειρά''.

Ένα το πάλευα 3 μέρες να το ''brickarο'' και δεν τα κατάφερα,ήταν σίγουρα της σειράς 80.(έκανα επίτηδες λάθος ενέργειες)

 

Συνεπώς,με τα δεδομένα που έχουμε ως τώρα,αν αυτά που μπρικάρουν είναι της σειράς 81,βλέποντας το έξω από το κουτί

ή το κρατάμε και δεν κάνουμε καμμία απόπειρα να βάλουμε DrayTek firmware(απλά με τη βοήθεια του Altecpassword1,αποκτάμε δικαιώματα administrator και βάζουμε τους δικούς μας κωδικούς και ρυθμίσεις)

ή το επιστρέφουμε ζητώντας iCall άλλης σειράς.

 

Ως τώρα το ebw μας έχει συνηθίσει να παίρνει πίσω όλα τα ''μπρικαρισμένα'',αν αλλάξει εμπορική πολιτική,εδώ είμαστε.

Πώς θα αποδείξεις ότι τα συγκεκριμένα δε δέχονται firmware update;
Αυτός πως θα αποδείξει ότι δέχεται; Με άμμεσο και επιτόπου firmware update σε κάποιο iCall ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν να αναφέρω (αν δε διαβάσατε το αντίστοιχο thread στο adslgr) ότι δουλεύω στην altec.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τη δομή τους, αλλά εικάζω ότι έχει να κάνει με τον bootloader.

Απλώς έτυχε να έχω στα χέρια μου μερικά ρούτερ και αποφάσισα να τα αναβαθμίσω. Αυτά που είχαν το 81 χάλασαν όλα, ενώ τα υπόλοιπα δούλεψαν κανονικά.

 

Η δική σου η MAC, billikolia, έχει το 80, οπότε λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

αν δεν προσεξες εγω εχω ξεκινησει το τοπικ και το εχω ξεκλειδωσει εδω και 2 μηνες

 

 

και ναι ειναι γνωστα ολα τα υπολοιπα απο το παραπλευρο φορουμ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το λεει ο φιλος οτι εχει brickarei διαφορα μαλλον αυτο ειναι.δοκιμη τωρα μπορει να κανει ο φιλος πιο πανω που ειπε οτι πηρε δυο με αυτην την mac address.αν ειναι παλια παρτιδα νεα η απλα ειναι ανακατεμενα αυτο δυσκολο να το μαθουμε

 

 

Θα δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα το ένα από τα δύο και θα σας πω. Αν και είμαι απαισιόδοξος με όλα αυτά που άκουσα... Σημειωτέον ότι τα 2 vigor τα πήρα με διαφορά 2 εβδομάδων μεταξύ τους και ήταν και τα δ Έχετε κάποιο συγκεκριμένο οδηγό να προτείνετε για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες λάθους από μεριάς μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα το ένα από τα δύο και θα σας πω. Αν και είμαι απαισιόδοξος με όλα αυτά που άκουσα... Σημειωτέον ότι τα 2 vigor τα πήρα με διαφορά 2 εβδομάδων μεταξύ τους και ήταν και τα δ Έχετε κάποιο συγκεκριμένο οδηγό να προτείνετε για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες λάθους από μεριάς μου;

δεν υπαρχουν πιθανοτητες λαθους.

Φανταζομαι πως ειναι αυτο που ειπε ο poulinos ,εχουν διαφορετικο bootloader,αυτα που εχουν αυτην την σιγκεκριμενη mac ,οταν στελνεις το αρχειο μαλλων διαγραφη ολη την μνημη και γιαυτο δεν ξαναξεκιναναι.Τα αλλα ισως να εχουν καποιο διαχορισμο στην μνημη και μετα μπορουν να ξεκινησουν σε tftp mode.

 

Κοιτα στην 9τη σελιδα το 8ο ποστ,τα εχω γραψει ποιο σιγκεκριμενα ,για να μην χρειαζεται να ''πιραματιζεσαι ''

 

 

αλλα συνφωνα με αυτα που ειπε ο poweruser ,μαλλων δεν θα το δεις να ξαναδουλευει ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άλλα 5 διαλεγμένα "80"άρια ξεκλείδωσαν κανονικά εχθές, οπότε η παρατήρηση του PowerUser ήταν σωτήρια ;).

@billkolias#124 το ebw έχει απόθεμα και από τα 2, οπότε είτε έχεις μέσο.. είτε το ζητάς και το βλέπεις επιτόπου..

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι κι εκεινο που εχω παρει κι εγω (το χω κρατησει στο κουτι του σαν backup) και οχι μονο το εχω ξεκλειδωσει αλλα του εχω περασει και firmware και δουλευει σε ISDN γραμμη http://www.insomnia.gr/topic/395972-draytek-router-vigor-2700vg-%cf%83%cf%84%ce%b1-24e-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%84%ce%bf-easybuyworld/page__hl__vigor__st__160 (απο το γεναρη), λεει 80. οποτε δειχνει οτι με τα 81 παιζει οντως προβλημα. εγω το δικο μου και τι δεν του εκανε, δεν μπρικαρε με τιποτα! τα νεα μαλλον ειναι αλλη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τωρα το αν εβαλες firmware για pstn η isdn δεν εχει διαφορα.Το θεμα ειναι να σβησεις το υπαρχων firmware και να μπορεσει ςμετα να το βαλεις σε tftp mode για να στηλεις το καινουριο.

 

τωρα τι να πω,μπορεις οταν κανεις την παραγκελια απο το νετ στα σχολια να γραψεις οτι θες ενα με mac adres που να εχει το 80 κααι τελειωνει εκει το προβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...