Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Spect~ είπε

Κριμα για το σκυλο να εχει τοσα κιλα :(

Πρέπει να γνωρίζουμε ότι ένα στειρωμένο ζώο από τη φύση του θα πάρει παραπανίσια κιλά και ειδικά τα ροντβάϊλερ που είναι λαίμαργα.

Πρέπει να το αγαπάμε για  το χαρακτήρα του  και όχι για τα κιλά του τα οποία είναι επιλογή δική μας και όχι του ζώου

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@papoys1

Μα δεν ειπα ποτε οτι δεν το αγαπαει, το μονο που ειπα ειναι οτι  ειναι κακο να ειναι παχυσαρκο. Ο σκυλος παχαινει οπως και το παιδι, παραπανω φαγητο και/ή έλλειψη ασκησεις. 

 

Μπορει να ειναι το καλυτερο αφεντικο και να το αγαπει οσο τιποτα αλλο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτο ειναι υγιές για το σκυλο  (εννοω τα κιλα του)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά αυτά που λες  αλλά δυστυχώς στην εποχή μας τα μόνα που ασκούνται κανονικά είναι τα κυνηγόσκυλα όταν βγαίνουν στο βουνό για κυνήγι.

Τα υπόλοιπα άντε να βγουν μία δύο φορές τη μέρα στο πάρκο για την ανάγκη τους την οποία φυσικά το μεγαλύτερο ποσοστό "ζωόφιλων" την αφήνει στο σημείο που την κάνουν (τα ζώα ) ώστε να  απολαύσουν  τη θέα της και όλοι όσοι θα περάσουν από το σημείο.

Και πως θα αθληθεί ένα ροτβάιλερ , ένα πίτμπουλ , ένα ντόπερμαν , ένα λυσκόσκυλο  στην Αθήνα;;;; Καλά είναι αυτά να τα σκέφτονται υποψήφιοι ζωόφιλοι που μένουν σε ένα διαμέρισμα της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών.Αν δεν έχεις σπίτι με ακάλυπτο και περιφραγμένο περιβάλοντα χώρο ,να τα αφήσεις και λίγο ελεύθερα να τρέξουν,αυτά τα σκυλιά θα είναι πάντα δυστυχισμένα γιατί πάντα θα πρέπει να είναι δεμένα με την αλυσίδα όταν βγουν έξω για την ανάγκη τους  και  ποτέ δεν θα νοιώσουν ελεύθερα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Spect~ είπε

Κριμα για το σκυλο να εχει τοσα κιλα :(

 

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πρέπει να γνωρίζουμε ότι ένα στειρωμένο ζώο από τη φύση του θα πάρει παραπανίσια κιλά και ειδικά τα ροντβάϊλερ που είναι λαίμαργα.

 

Λοιπον η Λιζα μου ειναι ειδικη περιπτωση , θυληκια και στειρωμενη μεν αλλα :
5 ημερες την εβδομαδα ειναι μονο με την μητερα μου [ 85 ετων με προβληματα υγειας - διπλο καρκινο ] και ειναι η μονη συντροφια της εγω κατεβαινω αθηνα για την εργασια μου  .
Ζουνε μαζι κοιμουνται αγκαλια και ας τολμησει καποιοςς να "πειραξει" την μανα
Δεν μπορει να σταματησει να την ταιζει οτι τρωει εκεινη ( το πρωι κουλουρακια - το μεσημερι μεριδα απο το φαι - το βραδυ την ξηρα της σκυλας κλπκλπκλπ ) και δεν το κανει .
Οταν ειμαι εγω τις υπολοιπες μερες ΔΕΝ τα τρωει αυτα , τρεχει ολη μερα στα χωραφια ( επαρχια ειναι το σπιτι ) .

Ηδη της αλλαξα την ξηρα τροφη με μια με 6% λιπαρα μονο , με πονο καρδιας πηγα σε "σαπια" τροφη  ( την ταιζα τροφη με 70% κρεας rinti maximum ) και οσο ειμουν εγω μαζι τους της μαγειευα 2 φορες την βδομαδα κρεας με ριζι και λαχανικα - οχι κοκκαλα -

 

Τελος παντων ετσι εχουν τα πραγματα

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

ζωόφιλοι που μένουν σε ένα διαμέρισμα της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών

Επαρχια με πολλα χωραφια και δασος γυρω μας , αλλα για τρεξει πολυ θελει καποιον διπλα της να παιζει , η μανα δεν την βγαζει παρα μονο να βγει να κανει την αναγκη της να κυνηγησει καποα γατα να φερει καμμια χελωνα και παλι πισω , δεν εχει τα κουραγια για παραπανω .

Οποτε τις κατεβαζω και τις 2 αθηνα για ιατρικες εξετασεις της μανας , την λυπαμαι την κακομοιρα την λιζα γιατι μαραζωνει .........

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2018 στις 7:48 ΠΜ, papoys1 είπε

Και πως θα αθληθεί ένα ροτβάιλερ , ένα πίτμπουλ , ένα ντόπερμαν , ένα λυσκόσκυλο  στην Αθήνα;;;; Καλά είναι αυτά να τα σκέφτονται υποψήφιοι ζωόφιλοι που μένουν σε ένα διαμέρισμα της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών.Αν δεν έχεις σπίτι με ακάλυπτο και περιφραγμένο περιβάλοντα χώρο ,να τα αφήσεις και λίγο ελεύθερα να τρέξουν,αυτά τα σκυλιά θα είναι πάντα δυστυχισμένα γιατί πάντα θα πρέπει να είναι δεμένα με την αλυσίδα όταν βγουν έξω για την ανάγκη τους  και  ποτέ δεν θα νοιώσουν ελεύθερα.

Δυστυχως ολοι αυτοι στις μεγαλουπολεις θεωρουν οτι φροντιζουν το σκυλι τους οπως πρεπει.

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι δεν αρκουν 2 ή 3 βολτες τη μερα ( απιθανο σεναριο για πολλους αλλα θελω να ειμαι δικαιος ) για να γυμναστει το σκυλι οσο πρεπει.

Εγω πριν χτυπησω το ποδι μου συνδιαζα τη βολτα με τη γυμναστικη και εκανα το τρεξιμο μου μαζι με το σκυλακο μου.Οχι οτι καλυτερο για μενα,αλλα σιγουρα καλο για εκεινον.

Το καλοκαιρι πηγαινει στο πατρικο μου,που εχει περιφραγμενο μεγαλο χωραφι και χορταινει τρεξιμο ο παιχτης.

Ας μην ξεφυγουμε ομως..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2018 στις 3:26 ΜΜ, webparts είπε

Δυστυχως ολοι αυτοι στις μεγαλουπολεις θεωρουν οτι φροντιζουν το σκυλι τους οπως πρεπει.

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι δεν αρκουν 2 ή 3 βολτες τη μερα ( απιθανο σεναριο για πολλους αλλα θελω να ειμαι δικαιος ) για να γυμναστει το σκυλι οσο πρεπει.

Εγω πριν χτυπησω το ποδι μου συνδιαζα τη βολτα με τη γυμναστικη και εκανα το τρεξιμο μου μαζι με το σκυλακο μου.Οχι οτι καλυτερο για μενα,αλλα σιγουρα καλο για εκεινον.

Το καλοκαιρι πηγαινει στο πατρικο μου,που εχει περιφραγμενο μεγαλο χωραφι και χορταινει τρεξιμο ο παιχτης.

Ας μην ξεφυγουμε ομως..

Καλά αυτό δεν είναι απόλυτο,εξαρτάται από την ράτσα του σκύλου,το μέγεθος,την ηλικία κ.α. .Υπάρχουν σκυλιά  που θέλουν τρέξιμο και τρομερή εκτόνωση και υπάρχουν σκυλιά που το μόνο που τους νοιάζει είναι να είναι με τον άνθρωπό τους.Εγώ ευτυχώς έχω σπίτι με πολύ μεγάλη αυλή αλλά ξέρω και σκυλιά ,κάποια και μεγάλου μεγέθους,που ζουν ευτυχισμένα μέσα σε διαμερίσματα.

 

Και φυσικά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος,σκυλιά δλδ που απλά είναι πεταμένα μέσα σε μία αυλή χωρίς κανένα ενδιαφέρον απο τον ιδιοκτήτη τους γτ κυκλοφορεί ο μύθος ότι το μόνο που χρειάζεται ένα σκυλί είνια μία αυλή.Για να μην παρεξηγηθώ φυσικά και να βρεθεί ένα σκυλί από αδέσποτο σε μία αυλή ενός ανθρώπου με το φαγητό του,το σπιτάκι του και τα εμβολιά του είναι σωτηρία,απλά δεν είναι απαραίτητα και η ιδανική συνθήκη διαβίωσης αν δεν συνοδεύεται και από πραγματικό ενδιαφέρον του ανθρώπου του.

Επεξ/σία από janpap08
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...